SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 13-06-2011 17:38:51

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

stoupačka vz padák

tak mi řekněte co je lepší. Dle mě je klasická rohová stoupačka v pořádku, ale dle časové normy pouze padák. Není čas a kapitalista vydělá víc že stihnu více výrobků za směnu. Ale co odolnost při dynamickém namáhání svarku?

Netuším co to může udělat??

Vyjádří se mi k tomu někdo kdo dané problematice rozumí

Offline

 

#2 13-06-2011 21:38:14

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: stoupačka vz padák

Při sváru v PG nikdy není na koutovém sváru natavená vnitřní hrana. I závar do základního materiálu je mizerný a TOO je téměř na povrchu svarové plochy. Žádná z norem pro svařování konstrukcí nepovoluje sváry v poloze PG!

Offline

 

#3 14-06-2011 18:44:26

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: stoupačka vz padák

Koutový svar v poloze PG je vhodný pro materiál do tloušťky 6mm, u větších tlouštěk je problém natavit vnitřní hranu stojiny, jak píše Jirkati.Ovšem u svislých svarů materiálu o síle 5 mm, kde je daný rozměr svaru a3, je poloha PG vhodná.Je důležité správné sladění posuvu s napětím, aby svarová lázeň nepředbíhala, a mezi pásnicí a stojinou musí být cca 1mm mezera.Pak lze dosáhnout dostatečného průvaru i v této pozici.

Offline

 

#4 14-06-2011 20:47:39

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: stoupačka vz padák

Polohu PG snad povoluje jen celulosova elektroda.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#5 17-06-2011 23:13:21

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: stoupačka vz padák

jirkati napsal(a):

I závar do základního materiálu je mizerný a TOO je téměř na povrchu svarové plochy.

existují vyjímky, možná je to rukama, já takto vařím celý život - svoje sváry jsem nikdy nerentgenoval ale už cca 30let se mi nic neulomilo - i velmi namáhané smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 27-06-2011 09:44:39

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: stoupačka vz padák

Kromě celulózek jsou na to i bazické (u nelegovaných), třeba FOX BVD, rutil-bazické (u nerezů) např. FOX EAS 2 VD, EAS 4M VD, výborné nerezové spádovky má Avesta. Dobře to jde i polohovým trubičkovým drátem, nerezové typy PW-FD, nelegované typy Union TG 55 M, atd. Ale klasické elektrody nebo plný drát, no jen pro hodně nenáročné svary. Ten průvar tam je prostě malý.

Offline

 

#7 27-06-2011 23:05:26

koudy
Člen
Registrovaný: 11-09-2010
Příspěvky: 5

Re: stoupačka vz padák

Pánové,asi nejsu ve správném foru,ale jako svařeči se vy varujte firmě Martin Petrů Zlín,řemeslo bran se,do dnes nemám peníze,vaří tam a letují baby a nikdo nemá ani základní kurz,sodoma gomora,jestli máte někdo zkušenost,tak to pošli

Offline

 

#8 01-07-2011 07:52:26

levoruk
Člen
Registrovaný: 01-07-2011
Příspěvky: 85

Re: stoupačka vz padák

Zdravím, u nás nyní mění plynovod a svařují jej tak jak leží. Zavaří jej nahoře, pak padákem ze stran a nadhlavníkem zbytek. Nemám na sváření papíry, umim jen co jsem se naučil praxí doma a co nás naučili na průmce, kde teda řikali že padák stojí za prd. Plynovod je věc na který dost záleží, není to packa na pole u plotu která  když upadne tak jí prostě znova "přechrchlám" a může bejt i velenebezpečná kdyby ten svár povolil. Buhužel jsem se nepodíval jakejma elektrodama to vaří. Trubka to byla průměr asi 350mm a stěna 8mm.

Offline

 

#9 19-07-2011 21:40:29

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: stoupačka vz padák

No padakama vařit plynovy potrubí je pěkná prasarna v plynovodu je dostvelkej tlak proto se dava ke každemu plynomeru regulator tlaku, řeklbych že v plynovadu miže byt tlak i kolem 10 ATMOSFER,Kdyby unikal tlak tak stene nato prijdou kde že bude neco spetne svařeno nebo zaporovano..stejne než se plynovod zasype tak se musí udělat tlakova zkoužka až 15 atmosfer a by se zjistilo zda je potrubí těsné..

Editoval alll (19-07-2011 21:41:29)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#10 19-07-2011 22:30:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: stoupačka vz padák

V současném spektru výroby elektrod se vyskytují speciální elektrody určené pro svařování v poloze PG. Když jsem viděl jak se v Německu svařovalo potrubí s pracovním přetlakem přes 50 barů padákem, nevěřil jsem svým očím. Jenže to byly speciální celulózové elektrody a RTG byly perfektní. Na naší straně ještě nebyly takové elektrody schváleny pro tlakové systémy a tak se svařovalo bazickými. Jistota je jistota.

Offline

 

#11 19-07-2011 23:36:46

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: stoupačka vz padák

jirkati napsal(a):

V současném spektru výroby elektrod se vyskytují speciální elektrody určené pro svařování v poloze PG. Když jsem viděl jak se v Německu svařovalo potrubí s pracovním přetlakem přes 50 barů padákem, nevěřil jsem svým očím. Jenže to byly speciální celulózové elektrody a RTG byly perfektní. Na naší straně ještě nebyly takové elektrody schváleny pro tlakové systémy a tak se svařovalo bazickými. Jistota je jistota.

Kdy to bylo v tom Německu? Já pamatuji, když se svařoval Trans-Gas v Československu a tam se celulosové elektrody běžně už tehdy používaly. A tím padákem se to už tehdy pochopitelně dělalo. Tedy snad jenom kořen. Pracoval tu v USA se mnou před lety jeden svářeč z Československa, který na tom Trans-Gas potrubí pracoval. Zkouška RT a tlakovka na 75 barů.  tam bylo samozřejmostí a pry to bylo jednoduché svařování. Já tedy tehdy taky na potrubích pracoval, ale ne na tom Trans-Gas. Používali jsme pouze basické a tam padák pochopitelně dovolený nebyl. Svařovali jsme diesel agregáty, kde byla diesel motorem poháněna triodyna, pochopitelně s prodlužovákem regulátoru až k ruce... smile

Offline

 

#12 20-07-2011 21:25:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: stoupačka vz padák

Franku, ono je to s tím TRANS-GASem trochu složitější. Materiál potrubí byl podle norem GOST - i když tam byly i dodávky od firmy Manesmann - a svařovalo se a kontrolovalo taky podle GOST. Celulózové elektrody byly dodávány specielně na tuto akci. V ČSN se celulozky poprve objevily jako povolené pro svařování na tlakových systémech až po roce 1992 a postupně se uváděly do praxe. Mělo to i praktickou podmínku - potřebné svařovací zdroje. No a mnou zmiňovaný produktovod byl Ingolstadt.

Offline

 

#13 20-07-2011 22:52:56

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: stoupačka vz padák

To jirkati: Budete mít pravdu, že se to nedělalo na tom Trans-Gas podle českých norem. Já se taky v ČSSR nesetkal s celuloskama, poprvé až tady v Americe a taky jsem na nich pohořel tady u zkoušek. smile Bylo to přeci jen něco úplně jiného než basická elektroda a měl jsem to mít trochu natrénovat předem a ne jít na zkoušku na trubku s nima poprvé v životě. Měl jsem pár chyb v kořenu a tak mně poprvé vyhodili. smile No ale potom se to podalo a dokonce jsem v tý škole pak dělal instruktora. Ale jinak jsem zde převážně pracoval s TIGem, neboť s tím jsem měl mnohaletou praxi už i z Československa.

Offline

 

#14 13-03-2012 12:44:46

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: stoupačka vz padák

U nás je jedna firma, která montuje plynové kotle. Na sváření využívá pouze Mig. Viděl jsem je svařovat i v jámě- 10m kabel a stroj na paletě vedle díry. Chlapy teď kupovali invertorovej typ tuším, že mají KITin 2040 MIG. Takto svařujou i teplovody............


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#15 13-03-2012 18:33:03

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: stoupačka vz padák

Tady je odkaz na zajímavý článek o vadách svarů na plynovodu Transgas. http://www.szn.sk/Slovgas/Casopis/2006/3/2006_3_08.pdf Holt když se honily normy, musela jít kvalita stranou.Ačkoliv je dneska už jiná doba, vše se řídí evropskými normami, podniky mají vypracované WPQR, různé audity jsou samozřejmostí, různé nešvary ve svařování zůstávají.Jen s tím rozdílem, že dneska se nehoní plán, ale zisk.
Jinak metoda 135 použitá ke svařování potrubí ve výkopu, se  mi zdá jako naprosto nevhodná a zajímal by mně vzhled a výsledky NDT svarů.Opět chce někdo ušetřit použitím nejrychlejšího,ale zárověň nejméně precizního způsobu svařování v polohách.Já bych volil TIG, při větších tloušťkách kořen TIG a zbytek MMA.Možná že za třicet let vyjde podobný článek o vadách svarů horkovodu svařovaného metodou MAG...

Editoval MAG Welder (13-03-2012 18:41:58)

Offline

 

#16 13-03-2012 20:41:45

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: stoupačka vz padák

Chtěl bych Vás vidět, jak třeba na Kamčatce svařujete rouru 1400 mm v průměru, pár set kilometrů délky, a máte dělat kořen metodou TIG smile
On by Vás elán přešel i u bazické klasiky a za produktivní spádovku byste se popral. Ono to není jen o honění norem nebo o úsporách, ono to někdy ani jinak nejde.
Mimochodem i spádovky mohou být na špičkové úrovni, třeba bazické Böhler BVD RP až FOX BVD 120 (ty mají mez pevnosti 870 MPa a jsou pro potrubářské oceli jako L690, X100, X110).
Ale nejsou tak produktivní jako celulózky.
Obalená elektroda není zastaralá metoda, je to jen jedna z metod. A jsou oblasti, kde je dosud nepřekonaná a potrubařina je jedna z nich.
Ve fabrice při výrobě nového zařízení, kde jsou trubky a nátrubky pár desítek mm průměru a pár mm tloušťky, je TIG kořen a elektroda výplň ideální řešení. Ale co jsou ropovody a plynovody, zejména ty dlouhé hlavní trasy, tu raubířinu si nedokážete představit ani v nejhorším snu. Před chlapy co to vaří smekám.
Ani se nedivím, že se jde i do jiných metod. Např. speciální trubičkové dráty jako Böhler Pipeshield. Ale to už je jiná kapitola.
Zkuste se podívat tady v AJ: http://www.boehler-welding.com/english/ … E_ENG.pdf, http://www.boehler-welding.com/english/ … ld_ENG.pdf
nebo tady v NJ: http://www.boehler-welding.com/english/ … ne_GER.pdf
kde je dnes svět.
 

MAG Welder napsal(a):

Tady je odkaz na zajímavý článek o vadách svarů na plynovodu Transgas. http://www.szn.sk/Slovgas/Casopis/2006/3/2006_3_08.pdf Holt když se honily normy, musela jít kvalita stranou.Ačkoliv je dneska už jiná doba, vše se řídí evropskými normami, podniky mají vypracované WPQR, různé audity jsou samozřejmostí, různé nešvary ve svařování zůstávají.Jen s tím rozdílem, že dneska se nehoní plán, ale zisk.
Jinak metoda 135 použitá ke svařování potrubí ve výkopu, se  mi zdá jako naprosto nevhodná a zajímal by mně vzhled a výsledky NDT svarů.Opět chce někdo ušetřit použitím nejrychlejšího,ale zárověň nejméně precizního způsobu svařování v polohách.Já bych volil TIG, při větších tloušťkách kořen TIG a zbytek MMA.Možná že za třicet let vyjde podobný článek o vadách svarů horkovodu svařovaného metodou MAG...

Offline

 

#17 13-03-2012 21:28:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: stoupačka vz padák

Pokud jste kolegové dobře a pečlivě prostudovali článek z MAG Welderova příspěvku tak jste zjistili, že ani rozsáhlé vady ve svárech na Transgasu nevedly v žádném případě k poruše. Experimenty provedené na vyříznutých dílech z dlouho provozovaného potrubí ukázaly, že koeficient bezpečnosti byl ve všech případech dobře zvolen. Doufám, že nezkoumali některý z mých svárů.  Sice se normy moc nehonily, ale když se pár dnů kvůli počasí nesvařovalo, pak to byly i šestnácihodinové šichty. A to už šla kvalita bokem. I když na každém sváru hrozilo nebezpečí RTG kontrol a následné vybrušování vad.  Pak se taky brousilo celou noc a svářeč byl za blbce.

Offline

 

#18 13-03-2012 21:42:53

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: stoupačka vz padák

Já jsem dělal s chlapama naštěstí jen lokální rozvody plynu po městě, ale i to mi stačilo- sice trubka jen o průměru 30cm, ale v jámě to vařit....... Místa málo, sice jsme měli trubičkový drát, ale i přesto jsem z toho nebyl nadšenej. Hluboce smekám před chlapama co dělali a dělaji na ropovodech a plynovodech..................


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#19 14-03-2012 06:14:26

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: stoupačka vz padák

Tedy takovéto svary bych na vysokotlakých plynovodech nečekal . Co všechno po člověku chtějí ve škole a pak je v reálu toto . Je jasné , že právě vybraly jen ty špatné .

Offline

 

#20 14-03-2012 08:14:46

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: stoupačka vz padák

neviem ale po nejakom 10 takom zvare okolo celej rury aj ruka sa trasie...vsade je blato, pristup o nicom (i ked sa mi zda ze sa to varilo vaonku az potom pokladalo do jamy)  rury podlozene ..nikto nebude sa hrat s rurou na mm ked dlzka potrubia je 5km. A to nepocitam ze ci nebolo aj nejake obcerstvenie......

Editoval Atlan (14-03-2012 08:15:09)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče