SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 16-07-2011 09:12:52

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Svařování v PE(nad hlavou)

Dostal jsem za úkol svařit vzorek pro WPQR z plechu 12mm o délce 300mm v poloze PE.Tupý jednostranný svar.Materiál S355, elektroda 0K 48.00.Nejnáročnější na tomto svaru je správné provaření kořene(aby nebyl propadlý)Elektrodou je třeba nekývat, ale vést ji přímo a svarovou lázeň vypichovat směrem vzhůru.Pak se dá dosáhnout plochého, nebo i mírně vyvýšeného povrchu kořenové housenky.Kladení ostatních vrstev se příliš neliší třeba od polohy PF až na to, že se musí jet o něco rychleji aby měly výplňové vrstvy plochý povrch a nemuselo se tolik brousit.Celý svar mě vyšel na 1 kořenovou vrstvu, 3 výplňové a 1 krycí-celkem 5 svarových vrstev elektrodou o průměru 2,5mm.Svar půjde pod RTG, poté do zkušebny na makrovýbrus a různé destruktivní zkoušky.

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/769_hpim9205.jpg
Vlastní svařování
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/769_hpim9210.jpg
Kořen svaru
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/769_hpim9227.jpg
Povrch svaru
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/769_hpim9223.jpg
Detail povrchu svaru
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/769_hpim9237.jpg
Čelo svařeného vzorku

Editoval MAG Welder (16-07-2011 09:16:51)

Offline

 

#2 16-07-2011 18:50:11

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Není ten plech krátký? Dle ISO 15614-1 je minimální délka zkušebního kusu 350 mm.

Offline

 

#3 17-07-2011 09:35:00

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Ten plech byl už tak nařezán, já jsem si akorát připravil úkosy.Když se ale dělaly WPQR pro hliníkové plechy, tak byly ty kusy ještě kratší, asi 200mm.Ty jsem ale nesvařoval já.Jinak někdy bývají vzorky delší.Když jsem vařil U svar na plechu o síle 35mm, byly vzorky dlouhé 500mm.

Offline

 

#4 21-10-2011 23:55:55

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

A co jako tímhle chtěl pán svařovací instruktor říci ?

Nějak jsem nepostřehl pointu.

Offline

 

#5 22-10-2011 18:07:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro MAG Welder - ten svár vypadá dobře. Někdy s nostalgií vzpomínám na svařování liniového plynovodu tehdy ze SSSR. Tahle zobrazená část sváru v PF na trubkách 1200 mm byla vždycky složitá a když jsme obvykle svařovali dva proti sobě tak ten šikovnější svařoval obě strany do cca čtvrtiny a pak se pokračovalo "stereo".  Vše se kontrolovalo UZ a odstraňovat chyby nad hlavou bylo protivné. Dlouho mi trvalo, než jsem si troufnul na tu spodní čtvrtinu.

Pro Laco-welder - kdybyste byl zkušený svářeč tak byste věděl, že svařování v PE je velmi obtížná poloha nad hlavou. To není vaše "navalit tam co se dá". To se musí skutečně umět. Možná by vám mohl někdo prozradit, co je to WPQR podle ČSN EN 15 614-1.

Pro Petra - už jsem zažil v jedné firmě že si technolog dohodl s komisařem na WPQR kratší plechy a více kusů. Tak to asi jde.

Offline

 

#6 23-10-2011 00:29:33

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

samozřejmě vím, že PE je obtížna poloha , souhlasím,že se to musí umět,

ja nikde neříkal,že vždycky se dá do svaru navalit co to dá

jinak při vrstvových svarech používam brusku, abych si předrezal drážku pro umístnění svarové housenky,
jednak se lépe svaruje, lépe je vidět

a taktéž housenka je umístněna tak jak má být a lépe se na ni klade další housenka

to platí jak pro polohu PC tak pro polohu PE

pro spůsob svaření elektrodou totež pro MAG

jinak přiznám se, že nevím co je WPQR

budu si to muset vygooglit a podívat se na to,

ja totiž k periodam nechodím, ja si certifikaty kupuju.

Offline

 

#7 23-10-2011 11:12:56

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

to zas kupovat cettivfikaty neni zrovna k ostatnim natomto foru fer!!! byt vami nechal bych si to pro sebe...


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#8 23-10-2011 16:46:13

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

(OT)Laco-welder, nenechávej pro sebe, ale hoď sem kontakt. Stejně papír je k ničemu, když to neni v prackách.(/OT)
MAG-Welder, krásná práce a díky za postup.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#9 23-10-2011 17:00:22

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

to mag welder: perfektní práce..

hoši vy mě snad donutí si udělat více poloh ve svařování. :-D

Offline

 

#10 23-10-2011 18:53:03

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Laco, smyslem tohoto fóra je pomoct a nabídnout své zkušenosti těm, co by je mohli využít.Tolik asi o té "pointě"příspěvku.Jedna německá firma, kde měli svařovat lidi od nás, měla jako požadavek pracovní zkoušku právě v této poloze(PE)Plech byl dlouhý pouze 200mm a tlustý 10mm.K tomu jako doplněk kouťák v PD(Také nad hlavou)Staří svařeči potrubí, z nichž někteří měli praxi při svařování v jaderné elektrárně prostě nebyli schopni ty plechy zavařit.On je sice svar plechu podřazen svaru na potrubí, nicméně kořen na plechu nad hlavou(nebo na potrubí většího průměru)se dělá mnohem obtížnější než třeba na trubce o průměru 108mm, na které se u nás obvykle dělají zkoušky.Je tam právě ten rozdíl, že se nesmí elektrodou KÝVAT.Velká svarová lázeň která vznikne při kývání v kořeni má tendenci propadat a kořen svaru je pak propadlý.Při přímém vedení elektrody a mírném vypichování lázně směrem vzhůru je povrch svaru mírně vyvýšený nebo plochý, což je ideální stav.Propadlý kořen je pro stupeň jakosti B max. 0,5mm.Ono to možná bude znít podivně, ale svařování je především v hlavě!!!
Unihero, doporučoval bych Ti trubku průměr 108, tloušťka 12,5mm, poloha H-L045.

Offline

 

#11 23-10-2011 19:00:12

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro MAG Welder - fakt povedenej svar, je vidět že už jsi to někdy dělal smile
Chtěl bych se tě zeptat na pár drobností. Taky se pokouším o něco podobnýho, výplň a povrch docela zvládám, ale mám problém s kořenem. Když nastavím nižší proud, tak mám problém vytvořit lázeň, oblouk střídavě přeskakuje z plechu na plech a mele se mi tam struska a když nastavím víc, tak sice lázeň vytvořím, ale dost to propaluje. Kořen je pak sice provařenej, ale buď zároveň, nebo je dost propadlej. Zajímalo by mě teda, jaký jsi dělal otupení, jak velkou mezeru a kolik ampér na tu 2,5 elektrodu.
Předem díky

Offline

 

#12 23-10-2011 19:10:48

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

to marek37: máme v práci synergické svařovací stroje, při skládání EN 287-1 metodou 135 V svar jsem si nastavili v procentech tlumivku na 75% a kořen byl perfektně čistý, provařený, bez porů, nepropadlý, neproteklý, prostě jak má být..
zkus nastavit tlumivku, u většiny svařovacích strojů jsou tři polohy na kostru, takže můžeš tak a nebo pak pomocí digitálu, kterou jsme měli v nabídce my.

Offline

 

#13 23-10-2011 19:18:40

MAG Welder
Člen
Registrovaný: 29-11-2008
Příspěvky: 126

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Marku, vtip je právě v tom přímém vedení a mírném vypichování.Proud je o něco vyšší než třeba v poloze PF, mezera 3-3,5mm, otupení 1-1,5mm.Při napojování je třeba udělat řezným kotoučem nebo pilovým plátem náběh.Pokud máš ten kořen zároveň, je to OK

Offline

 

#14 23-10-2011 19:31:50

Marek37
Člen
Registrovaný: 15-02-2010
Příspěvky: 100

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

MAG Welder napsal(a):

Marku, vtip je právě v tom přímém vedení a mírném vypichování.Proud je o něco vyšší než třeba v poloze PF, mezera 3-3,5mm, otupení 1-1,5mm.Při napojování je třeba udělat řezným kotoučem nebo pilovým plátem náběh.Pokud máš ten kořen zároveň, je to OK

Otupení jsem měl 1,5mm, ale mezeru jen 2-2,5mm, to bude teda asi dost málo... a asi budu muset ještě vyzkoušet nastavení proudu.
Díky moc pane svářeči smile budu trénovat.

Offline

 

#15 07-12-2011 11:03:48

jaczub
Člen
Místo: Jihomoravský kraj
Registrovaný: 28-04-2009
Příspěvky: 67

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Laco - nemám rád svářeče, kteří si musí certifikáty kupovat, a přímo nesnáším svářečské školy a zkušební organizace, které to bezostyšně tolerují!

Offline

 

#16 07-12-2011 18:50:14

PeterK
Člen
Registrovaný: 30-11-2011
Příspěvky: 54

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Na zváračov typu Laco-welder platí jediná vec....Pracovná skúška...nech má certifikáty aké len chce, ale nech ukáže že to naozaj vie...ak nevie tak prácu proste nedostane a certifikáty si môže strčiť za klobúk.

MAG welder-skvelá práca,gratulujem klobúk dole aj s vlasmi :-)

Editoval PeterK (07-12-2011 18:51:41)


Thermadyne Victor Arcmaster200 AC/DC Tig, Thermal Arc Arcmaster 175 MMA, Autogen:-), WLSP 315 zatial nefunkčná

Offline

 

#17 11-12-2011 10:21:22

Laco-welder
Člen
Registrovaný: 20-10-2011
Příspěvky: 98

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Ja by som si v živote nedovolil kupovat papiere na sposob zvárania, ktorý nemám plne pod kontrolou a doložený príslušnou praxou a skusenosťami !!!

napr. ja som zvárací horák TIG držal 2x v ruke, z toho 1x ked bola vypnutá mašina (!)

Takže samozrejme si nekupim pepiere na TIG, aj keby som mohol ,

Slovenskí zvárači vedia kde , u koho sa daju kupit AKEKOLVEK papiere za 216 eur. /kus , ja myslim ,že tohto pána a jeho zvar.školu nemusim zverejňovať.

Avšak ked sa stretnem s prístupom, takým, že nenažraná pipka /spolumajitelka zvar. školy/ za periodicku skušku odo mňa pýta 270 eur (!)

s tým, že budem musiet tu rúru zavarit a trpnut či vyjde RTG , a v pripade, že nevyjde , tak urobit opravnu, a samozrejme ešte si priplatit,

tak samozrejme že zavolam spominanemu pánovi objednam si u neho typ skušky za týžden mi pride faktura , uhradim 216 euro a do 3 dni mi pride domov poštou certifikat.

Ja myslim, že chyba neni ani tak u zvaračov ako v systéme , ktorý umožńuje sa nabalovať na skúškach zváračov, ktoré sa musia obnovovať každé 2 roky.

riešenie by bolo aby certifikaciu zváračov prevzali plne na seba výrobne firmy kde sa vykonávajú zváračské práce.

Offline

 

#18 11-12-2011 11:18:14

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Laco-welder napsal(a):

Ja myslim, že chyba neni ani tak u zvaračov ako v systéme , ktorý umožńuje sa nabalovať na skúškach zváračov, ktoré sa musia obnovovať každé 2 roky.

riešenie by bolo aby certifikaciu zváračov prevzali plne na seba výrobne firmy kde sa vykonávajú zváračské práce.

To by dopadlo. Ani se neptej jak. Už sem zažil papíry na vzv od podnikového bezpečnostního technika. Tady si to přečti a pak se stav to podepsat. A za 14 dní máš papíry hotové. A to samé by se dělo na pracovišti kde není na nic čas a ještě se utvoří takové kamarádské kroužky přez fotbal a pivo. Tak by někteří měli papíry jen tak za kamarádství s mistrem a druzí by chodili za ne ve svém osobním volnu svařovat ty kusy na zkoušky. A pořád by bzli bez certifikátu a bez peněz.

Offline

 

#19 11-12-2011 11:22:34

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

PeterK napsal(a):

Na zváračov typu Laco-welder platí jediná vec....Pracovná skúška...nech má certifikáty aké len chce, ale nech ukáže že to naozaj vie...ak nevie tak prácu proste nedostane a certifikáty si môže strčiť za klobúk.

Aha pracovní zkouška A jak ji chceš dělat na, Na kusech jak ve svar škole a v poloze PA a PF. no to dokáže i cvičená opice. Ale co třeba svar do zatáčky a na 5 vrstev to by prac zkouška trvala 1 den a ještě by se muselo vyhodnotit ultrazvukem že nic takového nezlomíš a náklady by byly neskutečné.

Offline

 

#20 11-12-2011 16:47:59

alkoholik
Člen
Registrovaný: 09-04-2011
Příspěvky: 412

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Náklady budou stále menší než když to zasmrká neumětel rovnou na ostro na výrobku v ceně xxxxx a musí to po něm někdo vydrážkovat, vybrousit a zavařit.
Takže konkrétní zkouška se dělá podle toho co budeš svářet na ostro, A na případnej ultrazvuk a pod. přece nemusej dávat každý vlašťovčí hnízdo co tam kdo nasmrká.


Ať řežu sebevíc, furt je to krátký.

Offline

 

#21 11-12-2011 18:03:11

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pro Laco-welder. Propagujete zde stěží uvěřitelný podvod - kupování svářečských zkoušek. Buď nevíte co je zkouška podle EN 287-1 a jen tu dráždíte poctivé svářeče, nebo jste podvodník, který tu přiznává, že si své profese vůbec neváží. Připomíná to silně podvodníky jezdící po silnicích s padělaným (koupeným) řidičákem.
Pokud se ve Svářečské škole udělá po dohledem svářečského komisaře z certifikované zkušební organizace zkouška podle EN 287-1 a i kontrola je úspěšná, vystaví tato zkušební organizace - ne komisař ani Svářečská škola - příslušný dokument "Certifikát". Současně je svářeč zanesen do Centrální evidence, kde je uvedeno, ve které Svářečské škole a pod kterou Zkušební organizací byla zkouška provedena. Ke každé zkoušce jsou archivovány všechny dokumenty 10 let. Není proto v případě pochyb až tak velký problém v případě pochyb si o svářeči všechno zjistit. Všechny evropské země sdružené v mezinárodní Svářečské federaci EWF mají v tom to směru úplně stejné předpisy. Není-li možné dokumentaci dohledat hledí se na svářeče jako že platný Certifikát nemá.

Offline

 

#22 11-12-2011 21:15:40

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

to srovnání s řidičákem mi přijde dost mimo mísu, řidičák dostane skoro každý a nemusí ho každé dva roky znovu platit, před mnoha lety jsem absolvoval kurz 311 a protože je tato činnost můj koníček a denodení praxe  mám znalosti a přehled o posledních trendech zajisté větší než leckterý komisař ve svařečské škole.
Z toho důvodu se mi také nechce platit za něco co nepotřebuju - pokud to Laco myslí takhle, jsem na jeho straně.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 12-12-2011 06:53:23

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

jirkati napsal(a):

Pro Laco-welder. Propagujete zde stěží uvěřitelný podvod - kupování svářečských zkoušek. Buď nevíte co je zkouška podle EN 287-1 a jen tu dráždíte poctivé svářeče, nebo jste podvodník, který tu přiznává, že si své profese vůbec neváží. Připomíná to silně podvodníky jezdící po silnicích s padělaným (koupeným) řidičákem.
Pokud se ve Svářečské škole udělá po dohledem svářečského komisaře z certifikované zkušební organizace zkouška podle EN 287-1 a i kontrola je úspěšná, vystaví tato zkušební organizace - ne komisař ani Svářečská škola - příslušný dokument "Certifikát". Současně je svářeč zanesen do Centrální evidence, kde je uvedeno, ve které Svářečské škole a pod kterou Zkušební organizací byla zkouška provedena. Ke každé zkoušce jsou archivovány všechny dokumenty 10 let. Není proto v případě pochyb až tak velký problém v případě pochyb si o svářeči všechno zjistit. Všechny evropské země sdružené v mezinárodní Svářečské federaci EWF mají v tom to směru úplně stejné předpisy. Není-li možné dokumentaci dohledat hledí se na svářeče jako že platný Certifikát nemá.

Předem předesílám, že neuznávám a nikdy bych si nekoupil a ani nedoporučil koupit papíry (za což jsem měl s majitelem problémy).
Nezlobte se, ale podle toho co zde píšete, bych řekl, že jste člověk, který už má něco za sebou a není naivní. Ovšem tímhle prohlášením mne příjdete jako velmi naivní. Sice uznávám, že to tak má být, jak píšete, ale jako vše dnes tak i svařečské zkoušky jsou kompromitované jediným dnes uznávaným počinem a to je zisk a profit.
Každý technolog, který zkouší všechny ty svařeče po rekvalifikaci s EN-287 vidí, že neumí svářet a jak to, že tu EN mají ? Sám jsem zažil komisaře, který odmítnul označit zkušební kusy svým razidlem (a věděl proč, měl strach, že ho nahlásím). Oni moc dobře poznají, komu to mohou prodat. Ti po rekvalifikaci si stejně každý přezkouší a na nic důležitého je nikdo nevezme, takže  problém nenastane a zkoušky v některých fabrikách jak by smet. Vždyť, když dříve na sposuty výrobku stačil základní kurz, tak se určitě rozhodnutím rudých soudruhů z Bruselu, ten výrobek nemusí vařit EN, ovšem při dnešním našem poklonkování to tak je a tak klidně mohou mít ti svářeči ošulené nebo jen zaplacené papíry. Kvalita zůstává stejná a dostačující a komisař se nemusí bát problému. U soukromníka mu také nic nedokážete, když tu byl tak to uměl a dokažte, že ne - zas mohou být prodané papíry, při zachování všech potřebných a řádně vyplněných dokumentů.
Když jsem dělal EN-287 111 já, tak jedno opakování a pak příjděte si příští zkoušky, dnes může svařeč opakovat do aleluja, byl jsem toho svědkem. Až nakonec udělal. Prodávají se i WPQR a vůbec dnes se dá bohužel koupit všechno. Dnes každý udělá maturitu, vysokou, EN 287, práva atd. Neuznávám to a je mi z toho zle, ale víte co za to může nejvíc ? Ta nesmyslná upjatost na normy a odhození zdravého lidského rozumu.
Všichni milovníci a ti co rádi neustále citují, že na vše je norma a nebojují proti znormování všeho, pak nutí obyčejného záměčníka, aby měl na ploty a branky EN-287 a ten na to mnohdy ani nemá a pak se bohužel uchýlí k tomu, že si to koupí. Dělám v oboru kotlů, dříve stačil zakladní kurz a nikdy nebyl problém, dnes musí mít všichni EN-287, žádné plné průvary, žádné vařené kořeny a musí se každé dva roky trápit u zkoušky, aby vyhověli nové normě z Bruselu.
A ještě jedna poznámka, mnoho komisařů vystavuje za svoji zkušební organisaci certifikáty, co z toho plyne je zřejmé.

Editoval kirkmen (12-12-2011 06:57:40)


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#24 12-12-2011 11:45:45

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

jirkati napsal(a):

Pro Laco-welder. Propagujete zde stěží uvěřitelný podvod - kupování svářečských zkoušek. Buď nevíte co je zkouška podle EN 287-1 a jen tu dráždíte poctivé svářeče, nebo jste podvodník, který tu přiznává, že si své profese vůbec neváží. Připomíná to silně podvodníky jezdící po silnicích s padělaným (koupeným) řidičákem.
Pokud se ve Svářečské škole udělá po dohledem svářečského komisaře z certifikované zkušební organizace zkouška podle EN 287-1 a i kontrola je úspěšná, vystaví tato zkušební organizace - ne komisař ani Svářečská škola - příslušný dokument "Certifikát". Současně je svářeč zanesen do Centrální evidence, kde je uvedeno, ve které Svářečské škole a pod kterou Zkušební organizací byla zkouška provedena. Ke každé zkoušce jsou archivovány všechny dokumenty 10 let. Není proto v případě pochyb až tak velký problém v případě pochyb si o svářeči všechno zjistit. Všechny evropské země sdružené v mezinárodní Svářečské federaci EWF mají v tom to směru úplně stejné předpisy. Není-li možné dokumentaci dohledat hledí se na svářeče jako že platný Certifikát nemá.

Víte Jiří, já myslím, že Laco není ten pravý na koho by se mělo křičet. On pouze využívá to co mu systém nabízí. Kdysi jsem se na stránkách ANB zmínil o podvodných zkouškách svářečů a bylo mi ze strany jisté zkušební organizace vyhrožováno soudem, za hanobení dobrého jména společnosti. Mimochodem tato společnost se soudí snad s kdekým a dokonce se musela svého dobrého jména společnosti vzdát, protože ho užívala neoprávněně. Největší chyba je v systému a převedení zkoušek svářečů do firem a konkurenční prostředí u zkušebních organizací. Nedávno jsem se zúčastnil předauditu v jedné firmě a bylo nám drze sděleno, že pokud budeme dělat problémy obrátí se na jinou certifikační organizaci (právě na tu co jsem nejmenoval výše). Bohužel musím částečně souhlasit s Kirkmenem, že je v normách zmatek jedna si odporuje s druhou, terminologie není sjednocená atd. Jako příklad zmatku si vezměte řadu norem EN 1090. Ale problém ovšem není jen v samotných normách, ty jsou připravovány v dobré vůli, ale spíše v české nátuře jak vše s prominutím obechcát. Nejsme ovšem sami, komu tento stav vadí. Jako příklad mohu uvést snahu p. Milana Kadlece a jeho předpis pro svařování železničních kolejových vozidel ČD V 95/5. Nemá to jednoduché, protože i on má svoje nadřízené u kterých lobují ti, na které se nedostalo.
Pro Kirkmena: Ne vždy je zkouška svářeče dle EN těžší než základní kurz. Nato, abyste měl EN vám stačí udělat koutový svar v poloze PB, ovšem abyste splnil požadavky na úspěšné vykonání zkoušky u ZK musíte udělat čtyři svary - BW (PA; PF); FW (PB; PF).

Editoval Petr (12-12-2011 12:06:40)

Offline

 

#25 12-12-2011 17:39:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Svařování v PE(nad hlavou)

Pokud jsem se někoho dotknul tak se hluboce omlouvám. Přesto mně hluboce uráží první věta v příspěvku - cituji

" Ja by som si v živote nedovolil kupovat papiere na sposob zvárania, ktorý nemám plne pod kontrolou a doložený príslušnou praxou a skusenosťami !!!" .

Mnoho let jsem pracoval jako svářeč na tlakových celcích jak doma tak v zahraničí. Vždy byli svářeči svým způsobem hrdí na to, co dokážou zavařit. A zkoušky si nekupovali, ty si museli postupně přes absolvování Základních kurzů, následnou praxi a pak absolvování náročných státních zkoušek doplnit. V prvních letech platnosti ČSN EN 287-1 dokonce byl ZK podmínkou pro absolvování "úřední zkoušky". A právě sjednocení úrovně norem v Evropě ulehčilo možnosti vzájemného uznávání svářečských zkoušek mezi státy zúčastněnými v EWF.
Od roku 1995 se kromě jiného věnuji i vzdělávání svářečů a vyššího svářečského personálu. Nebudeme li ctít příslušné normy - tedy pravidla jak jednotlivé činnosti dělat na mnoha místech stejně - a budeme všechno po našem pěkně očurávat, pak se těmto věcem věnuji zcela zbytečně a raději toho nechám.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče