SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#26 20-10-2011 09:08:45

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Re: MOT a jeho využití při bastlení svářeček.

Přikláním se ke dvěma výše uvedeným příspěvkům (alll a Zdeště). Ještě za hluboké totality jsem si zkoušel udělat svářečku převinutím nějakého asi kilowatového trafa a zjistil jsem, že zapálit oblouk a udělat nějakou housenku je jedna věc a něco doopravdy svařit, aby to aspoň trochu drželo, je druhá, úplně jiná věc. Nakonec po dlouhých hodinách celá práce skončila ve šrotu...

Editoval Zdenek11 (20-10-2011 09:10:31)

#27 20-10-2011 12:23:55

m.evil
Člen
Web

Plne súhlasím , tiež som dopadol rovnako ...

BERLAN BWIG 180 , Plazma DEDRA DESPi40, TMB-125, POWERMAT S-MAT 160 - OMI 165

#28 20-10-2011 22:23:25

pa
Člen

Samozrejme ze se to dneska nevyplati , to vi kazdej. Vykladejte ale to mladymu bastliri , kterej to jiste dela z jineho hlavniho duvodu.
Jinak ale trafo  , ktere bude kloudne svarovat jde udelat dnes , stejne jako to slo pred x lety. Uz jsem videl nekolik hruz z te kutilske doby , ale svarovaci vlastnosti mely uspokojive  , a proto se asi zachovaly do nedavne doby. Nektere treba nemely komfortni regulaci proudu , jedna se ale dala treba  srovnat s JS 90 [vlastnosti a rozsah] , vypadaly vesmes priserne , ale byly sestrojeny s respektovanim fyzikalnich zakonu , vesmes rozptylova trafa.

Krome nejakych znalosti nebo zkusenosti samozrejme clovek musi mit take nejaky vhodny material , jinak se placa tak dlouho , dokavad to vsechno neziska. Naprikad drat kruhoveho prurezu s pvc izolaci je pro vytvoreni sekundaru na MOTu zcela nevyhovujici. Na jadru ve tvaru vetsiho ramu jsem ho ale videl , a to soustroji svaruje i dneska , mam ten dojem [ja bych ale PVC nikdy na takovehle zarizeni nepouzil]. Fungujici svareci trafo se da jiste udelat i z dvou nebo vice MOTu , ala baubau trafa regulaci suntem , ale vzhledem k velmi omezenemu mistu pro vinuti s nevelkym zatezovatelem a nutnosti CU paskoviny na sekundar.

mato 3 - pro tu minibodovku doporucuju nasledujici opatreni - nevim jak je velke to trafo , ale v mikrovnkach je povicero velikosti , samozrejne je vhodne to z nejvetsich. Dale je treba , aby melo medeny primar[skutecne medeny - zkontrolovat odrypnutim laku]. Trafo rozeber dvema delicimy rezy , a vyndej sekundar a rozptylove sunty. Na sekundar pouzij holy drat a vice nez 1 zavit [2 nebo 3] , ktery si navines na kopyto mimo trafo. Drat muzes omotat tenkou bavlnenou paskou , nebo nechat holy. Izolaci provedes treba nasoupanim slidovych  nebo cuprextitovych pasku mezi zavity na hotovem trafu. Primar je vhodne upravit odvinutim nekolika zavitu , nejlepe zkusmo nekam na zlom , nez zacne vyrazne narustat magnetizacni proud naprazdno.

Ja mel taky bodovku z MOTu , primar nejak zkusmo odvinuty , samozrejme vyhozene sunty , sekundar 2 zavity  z holeho CU kulateho dratu , tusim asi 6mm , zavity naformovane aby se nedotykaly , kolem formicku z tvrdeho papiru a vylite zalevaci hmotou podobnou sadre. Nebyl problem spolehlive sbodovat 1mm Fe plechy. Absence pritlakove mechaniky a drzaku vymenitelnych hrotu , neakceptovatelne prehrivani sekundaru byly jedine duvody , proc jsem si udelal vetsi bodovku.

Jo a samozrejme ten nejednodussi sofstart s odporem a stykacem , bez toho to nejde.
Dale jsem zapomnel upozornit na bezpecnost , tzn. predevsim vyhovujici izolaci mezi primarem a sekundarem , atd. To musi byt samozrejmost , jinak je to hazard!

Editoval pa (20-10-2011 22:34:47)

#29 21-10-2011 09:16:07

Zdenek11
Člen

No určitě pocit z vlastnoručního výrobku je k nezaplacení, znám to velice dobře. Ale je taky nutné znát aspoň základní zákonitosti fyziky, nebo si potřebné nastudovat (dnes se dá skoro všechno najít na netu), jinak je práce na nic. Myslím tím třeba odstranění magnetického bočníku z MOTu pro získání 1V navíc. Podle mého názoru právě tento bočník přibližuje charakteristiku MOTu charakteristice svářecích traf a je tam dost důležitý - pokud se ovšem neuvažuje třeba s usměrněním a regulací v primáru.  A sekundár bych při provlékání okny rozhodně nevinul tvrdým drátem, ale lankem, to se nesrovnatelně líp usazuje a dostane se tam víc závitů. I když PVC izolace není stejně moc vhodná, ale pro malý zatěžovatel snad vyhoví. Vhodně izolovaný pásek je samozřejmě nejlepší, ale bude se hůř shánět, nebo vyrábět.

Editoval Zdenek11 (21-10-2011 09:24:25)

#30 21-10-2011 10:21:38

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Nešel by mot použít i jako tlumivka s indukčností řízenou stejnosměrnou předmagnetizací?
Primár by se použil pro předmagnetizaci, takže by do něho šel stejnosměrný proud z usměrněného síťového napětí , případně regulovaného polovodičem a zpětnou vazbou na svařovací proud, sekundár by se navinul jako vinutí tlumivky předřazené vlastnímu svařovacímu transformátoru. Zbastleného třeba taky z motů. S odstraněným magnetickým bočnikem, když se tam proud reguluje tou tlumivkou?
Pokud by to k sobě pasovalo, vznikly by díky té regulaci poměrně dokonalá svářečka, ne?

#31 21-10-2011 11:28:12

Zdenek11
Člen

Transduktor z MOTu by asi nešel udělat. Ten jednoduchý, jak ho popisujete výše, by deformoval sinusový průběh svařovacího proudu natolik, že by oblouk nebyl stabilní a v podstatě prakticky nepoužitelný. Transduktory dříve používané měly definovanou vzduchovou mezeru a jiné uspořádání magnetického obvodu s použitím orientovaných plechů (což u MOTu nelze realizovat). Jediný způsob by snad imho byl rozříznout MOT a propočítat a navinout nové vinutí třeba s třemi nebo více odbočkami - jako obyčejnou tlumivku s měnitelnou reaktancí. To by pak fungovalo. Je otázka, do jaké míry se toto všechno vyplatí, bylo by to pracné a s nezaručeným výsledkem, protože u vykuchaného MOTu nejsou známy parametry použitých plechů a postupovalo by se asi metodou pokus - omyl - znova. Možná šla použít i jednoduchá triaková regulace na primáru, s použitím usměrňovače na sekundáru, ale to si nejsem jist, chtělo by to asi vyzkoušet v praxi. Výkonové triaky jsou běžně dostupné. Každopádně by byly problémy s odrušením, ale i to by se dalo vyřešit.

Edit:
Ale stejně se mi to celé čím dál tím víc zdá jako blbost. Prosím, postavit si třeba zesilovač a bedny, to asi ano. Za celkem málo peněz se dá pořídit hodně muziky. Nebo si z MOTů udělat malou bodovku, protože ty se nikde neprodávají (za rozumné ceny pro kutily), ale určitě si už nebudu stavět zdroj pro PC, i když k němu budu mít zadarmo součástky - jen pro pocit, že jsem to dokázal. Starší svářečky se dají opravdu pořídit někde v bazaru za pár stovek, případně si ji pak i nějak vytunit.

Editoval Zdenek11 (21-10-2011 12:11:33)

#32 21-10-2011 15:00:23

MOT zvarac
Člen
Místo: bytča

pa napsal(a):

Hele , misto toho motoru z luxu bych volil nejake mene energeticky narocne chlazeni , pac ten motor bude mit prikon kolem 1kW a bude uzirat drahocenne ampery smile
No , a kdyz tri MOTy vyhazujou jistic , u clena ZDESTE sezenete softstart integrovany dokonce primo ve vypinaci smile

no tak ziadni inizdroj chladenia nebol po ruke tak preto inac drahocene ampere neubera lebo ho nemusim zapinat pocas zvarania

nehladte pre boha na gramatiku ale na obsah textu big_smile cool

#33 21-10-2011 15:01:49

MOT zvarac
Člen

jirkalesik napsal(a):

Takový kýbl s vodou je také dobré chlazení.

no to bi mohla bit sranda smile

#34 21-10-2011 15:10:33

MOT zvarac
Člen

JARDA V napsal(a):

Vyrábět trafosvářečku doma mělo smysl v době, kdy stála víc než jednu a půl měsíční výplaty a ještě nebyla k sehnání. Taky jsem si dělal, za pár korun a 68 hodin práce to mělo smysl, dodnes ji používám. Při dnešních cenách a dostupnosti to fakt NEMÁ CENU. smile smile smile

ja som na tom nechal tak 5az 6 hodin a dokopi mozno neco kolo 9€ takze to ma cenu smile

#35 21-10-2011 15:16:13

MOT zvarac
Člen

tak som vcera skusal "poridne" zvarat a vam poviem ten zvar som neodtlkol ani sekerov a to som sa dost snazil smile varil som 2,5 rutilkov a ide to jak s kupovanov zvarackov takze  za 6 hodin roboti a 9€  sa to naozaj oplati

#36 21-10-2011 20:35:47

MOT zvarac
Člen

JARDA V napsal(a):

MOT zvarac napsal(a):

JARDA V napsal(a):

Vyrábět trafosvářečku doma mělo smysl v době, kdy stála víc než jednu a půl měsíční výplaty a ještě nebyla k sehnání. Taky jsem si dělal, za pár korun a 68 hodin práce to mělo smysl, dodnes ji používám. Při dnešních cenách a dostupnosti to fakt NEMÁ CENU. smile smile smile

ja som na tom nechal tak 5az 6 hodin a dokopi mozno neco kolo 9€ takze to ma cenu smile

Tu svářečku jsem dělal tak dlouho proto, aby to k něčemu vypadalo.Kdysi dávno to profesor Koukal na průmce nazýval "štábní kultura", dnes je pro to cizí slovo "design". smile smile smile

no sk sa m to zdlo niak moc 68h

#37 22-10-2011 13:15:17

Radim
Člen
Místo: Severní Morava

Zdenek11 napsal(a):

Transduktor z MOTu by asi nešel udělat. Ten jednoduchý, jak ho popisujete výše, by deformoval sinusový průběh svařovacího proudu natolik, že by oblouk nebyl stabilní a v podstatě prakticky nepoužitelný. Transduktory dříve používané měly definovanou vzduchovou mezeru a jiné uspořádání magnetického obvodu s použitím orientovaných plechů (což u MOTu nelze realizovat). Jediný způsob by snad imho byl rozříznout MOT a propočítat a navinout nové vinutí třeba s třemi nebo více odbočkami - jako obyčejnou tlumivku s měnitelnou reaktancí. To by pak fungovalo. Je otázka, do jaké míry se toto všechno vyplatí, bylo by to pracné a s nezaručeným výsledkem, protože u vykuchaného MOTu nejsou známy parametry použitých plechů a postupovalo by se asi metodou pokus - omyl - znova.

To už je skutečně moc. To už potom klidně může pár motů rozložit na plechy a z nich potom složit rovnou regulérní svařovací trafo, ovšem to by bylo řešení poplatné době před takovými 20 lety.

Já jsem myslel vzít neupravované moty, maximálně nějak jednoduše navinout ten sekundár, jinak s tím nedělat nic, případně doplnit nějakou jednoduchou elektronikou kvůli jemné regulaci, podstatně snadněji zbastlitelnou než invertor a z toho mít svářečku na dvojky elektrody nebo tak nějak. Takovou svářečku bych třeba i zkusil, pokud bych se někde levně dostal k motům

Editoval Radim (22-10-2011 13:18:30)

#38 22-10-2011 14:12:39

alll
Člen
Místo: ...

vykašlat se nato... buto normalni svařecí trafo, nebo inventor česke značky....

TIGER 205  / BINZEL MB 24/gama 160

#39 22-10-2011 22:52:18

MOT zvarac
Člen

Radim napsal(a):

Zdenek11 napsal(a):

Transduktor z MOTu by asi nešel udělat. Ten jednoduchý, jak ho popisujete výše, by deformoval sinusový průběh svařovacího proudu natolik, že by oblouk nebyl stabilní a v podstatě prakticky nepoužitelný. Transduktory dříve používané měly definovanou vzduchovou mezeru a jiné uspořádání magnetického obvodu s použitím orientovaných plechů (což u MOTu nelze realizovat). Jediný způsob by snad imho byl rozříznout MOT a propočítat a navinout nové vinutí třeba s třemi nebo více odbočkami - jako obyčejnou tlumivku s měnitelnou reaktancí. To by pak fungovalo. Je otázka, do jaké míry se toto všechno vyplatí, bylo by to pracné a s nezaručeným výsledkem, protože u vykuchaného MOTu nejsou známy parametry použitých plechů a postupovalo by se asi metodou pokus - omyl - znova.

To už je skutečně moc. To už potom klidně může pár motů rozložit na plechy a z nich potom složit rovnou regulérní svařovací trafo, ovšem to by bylo řešení poplatné době před takovými 20 lety.

Já jsem myslel vzít neupravované moty, maximálně nějak jednoduše navinout ten sekundár, jinak s tím nedělat nic, případně doplnit nějakou jednoduchou elektronikou kvůli jemné regulaci, podstatně snadněji zbastlitelnou než invertor a z toho mít svářečku na dvojky elektrody nebo tak nějak. Takovou svářečku bych třeba i zkusil, pokud bych se někde levně dostal k motům

no to bi ani neslo lebo neprevinuti mot sa strasne hreje

#40 19-04-2012 21:17:40

novagro
Člen

ahojte chcu se zeptat mám transformátor něco jak máte z te mikrotruby ale já ho mám z jakýsiho vysavača no a chcu se zeptat jak tam máte převinutý sekundár tak kam zapojíte ty dva konce  co vám trčí z toho sekundáru?

#41 19-04-2012 21:19:26

novagro
Člen

právě vyrábím  svářečku no trafa by byly 24 V a dávají  víc ale potřebubu aby dávaly víc ampér  jak to udělat ?

#42 20-04-2012 08:32:12

bobobo
Člen

Ke stažení je zde kniha Transformátory pro obloukové svařování , tu si alespoň pomalu prolistuj .smile

#43 20-04-2012 20:13:56

kemppin
Člen

bobobo napsal(a):

Ke stažení je zde kniha Transformátory pro obloukové svařování , tu si alespoň pomalu prolistuj .smile

Ta kniha je fakt poklad.POdle ni jsem postavil odbockovy transformator s vynikajicimi parametry. DOPORUCUJI:

Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

#44 20-04-2012 20:37:22

tomape
Člen

Můj otec jednou zkoušel bastit trafo, nakonec díky neúspěchu- ne a ne zapálit oblouk hodil tento pokus na půdu a koupil trafo RTB (červená těžká bedna). Dnes mám invertor, a to je úplně něco jinýho........ Ale pro čtyřky elektrody pořád beru RTBéčko. Naposled jsem se čtyřkou vařil na stavbě traverzy- probírali jsme to tu již dříve................

Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

#45 20-06-2016 20:59:56

varok
Člen

Hezký večer. Chtěl bych poprosit odborníky o radu. Sehnal jsem si pár těch traf MOT z mikrovlnky za pěkný peníz. Nemám v úmyslu stavět svářečku, chtěl bych to použít na něco jiného. Zajímalo by mě ale to přehřívání trafa. Po krátké době je horké, když se neofukuje ventilátorem. Proč se tedy tak hrozně hřeje, i když jede na prázdno? Je to způsobeno velkým sycením trafa, ale čím je toho v tomto případě docíleno? Prostě je na menší průřez jádra použito na primáru menší počet závítů hrubším drátem? Vím že se podobného principu používá třeba i u trafopáječek, některých bodovacích svářeček apod. Když to vemu čistě teoreticky, tak trafo je určené třeba pro výkon 500W, ale je navinuté na výkon třeba 1000W? Když by se navinul prinár tenším drátem a více závitů, tak nebude mít takový výkon, ale nebude se tolik hřát?

Omicron GAMA 1900L HF; Powermat PM-IMG 220t.
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#46 20-06-2016 22:31:12

pt.kbely
Člen

Neznám přesně, jaké paramety má MOT. Dříve se vycházelo z toho, že trafo má mít zhruba stejné ztráty v železe a v mědi, pak byly celkové ztráty minimální, používalo se sycení pro běžné plechy max 1T, dnes se používá sycení  1,2T max 1,3T - použije se méně závitů než by dříve odpovídalo průřezu jádra.
N = Uef / 4,44 / S / B / f         [ V, m2, T, Hz ]     tedy 1,2 až 1,3 x menší násobek počtu závitů a průřezu jádra.

Např. pokud se použijí menší plechy než dříve, je možno sestavit jádro čtvercové, nebo ještě plechy přidat a udělat jádro s obdélníkovým průřezem, tak, že má stejný, nebo jen o málo menší průřez než trafo sestavené o stupeň větších plechů o čtvercovém průřezu jádra. Trafo sestavené z menších plechů má ale menší okénka pro vinutí, proto se vine s menším počtem závitů. Výsledkem je trafo lehčí, menší a levnější. Na oteplení jádra mají vliv i další věci, např tloušťka plechů, izolace plechů a kvalita materiálu. Takže pokud jsou plechy staženy a svařeny, jsou ztráty větší.
Pokud by se zvýšil počet závitů primáru, naprázdno by mělo trafo menší spotřebu a méně by hřálo, při zatížení by bylo měkčí (je to způsobeno vyšším odporem vinutí). Při stejné zátěži by více hřálo vinutí z tenčího vodiče a hrozilo by spálení vinutí.
Pokud se MOT použije pro něco jiného, je potřeba obvykle odstranit magnetický bočník, jinak je trafo moc měkké.

#47 20-06-2016 23:00:51

varok
Člen

Aha, takže jsem měl v podstatě pravdu? Tedy že je použito plechů menšího průřezu a méně závitů drátu na primáru? Když chci ale právě tvrdé trafo, řekněme že ten primár nechám a převinu sekundár jak potřebuji, tak mám vytáhnout ty plechové nástavce co jsou mezi primárem a sekundárem?

Omicron GAMA 1900L HF; Powermat PM-IMG 220t.
NEJSEM ELEKTRIKÁŘ!!!

#48 21-06-2016 07:57:14

pt.kbely
Člen

Ano, je to pravda. Pokud trafo hřeje bez zátěže a nemá mezizávitový zkrat, nebo není připojeno na vyšší napětí má vyšší sycení.
Pokud má být z MOTu  polotvrdé trafo, je potřeba ty nástavce odstranit, mají podobnou funkci, jako jsou MMA svářečky s regulací zasouvacím jádrem, akorát zde jsou nastaveny na pevno. Vyloženě tvrdé trafo je jinak motané, má primár vespod, pak izolace a navrch sekundár, pokud má být ještě tvrdší (minimální úbytek při zatížení) řeší se to větší výkonovou rezervou (větší trafo).
Pokud je potřeba na sek.  vyšší napětí (více závitů), bude se to špatně provlíkat. Protože trafo pracuje při vyšších teplotách, neměly by mít dráty PVC izolaci (když jsem to už několikrát viděl).

#49 21-06-2016 08:30:46

pt.kbely
Člen

Kdysi byly dobrý trafa z ruských TV Rubínů, polarizovaný plechy. C jádra se snadno rozebrala, odmotal se z vrchu sekundár, nebyl nijak zalitý a namotal se svůj, podle potřeby, izolace mezi primárem a sek. se nechala, výkon cca 200W, tvrdý trafo, dělal jsem tak tyristorově řízenou nabíječku, už je to ale asi 40 roků.

#50 21-06-2016 11:19:07

Pruduch
Člen

No u MOTu může být důvod že se hřeje i to, že plechy jsou na hulváta svařený k sobě (čímž se jaksi popře smysl skládání jádra z izolovaných plechů).

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla