SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 28-10-2011 12:05:23

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Snažil jsem se hledat a vím, že podobná témata jsou tu mockrát, ale odpovědi na své otázky jsem stejně nenašel, tak se ptám...

Plánuji výměnu svářečky, přičemž hlavní, v čem se snažím nějak si udělat obrázek, jsou rozdíly mezi výrobci.
Nechme stranou nějaké hobby a supermarkety, ale když se zaměříme na solidní výrobce, za kým byste vyrazili?
Když se člověk podívá do nabídky ESABu, Froniusu, Omicronu, JK-weldu, Kühtreibera, Telwinu atd., tak nabídka je samozřejmě podobná, občas je i vyloženě stejná, tak koho vybrat(a proč)? Neuvažujte primárně peníze(vzácná to situace, že? :-) ), jde mi hlavně o kvalitu a spolehlivost, plus samozřejmě i o technickou "vyspělost" stroje z hlediska regulace a technologií pro dosažení kvalitních svarů.

Ještě pro upřesnění, o jakou jde rámcově třídu a cenovou hladinu svářečky - jde mi o běžné příležitostné dílenské svařování(CO2, 99% nízkolegovaná ocel), typicky karosařina(tloušťka materiálu i pod 1mm, navíc mnohdy zeslabené korozí plus jejím odstraněním), plechy, jackely, tenkostěnné profily a jako strop jsou řekněme materiály o tloušťkách kolem 6mm. Cenově mi to tedy vychází podle výrobce a modelů na cca 25-40000,- s DPH.

Pokud byste si troufnuli, budu rád i za typ na konkrétní stroj, protože vyřešit výkon stroje pro takhle různorodé tloušťky materiálu bude asi taky oříšek.

Předem díky!

Editoval Pedro_cz (28-10-2011 12:09:44)

Offline

 

#2 28-10-2011 12:32:22

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

na takuto otazku neexistuje jednoznacna odpoved dalo by sa na nu odpovedat aj takto ktora znacky z vyrobcou automobilou je naj BMW,MERCEDES alebo AUDI ? pokial su vyrobky kvalitne mnoho krat o ich kupu rozhoduje len cit,myslim ze vela uzivatelov tohto fora vam na konkretny typ stroja napise toto OMI 165 alebo OMI 205,kupovat stroj za vami uvedenu cenu je zbytocny luxus ktory sa vam len sotva vrati dakou uzitocnou vlastnostou stroja alebo predlzenou zivotnostou,za usporene peniaze mozete kupit daku kvalitnu uhlovu brusku alebo kuklu

Offline

 

#3 28-10-2011 13:18:45

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Co jsem četl, tak Omicron je tu hodně používaný a doporučovaný, naopak třeba ESAB jsem nezaznamenal, že by někdo doporučoval. V čem to je?

Jinak třeba ta OMI 165 určitě není špatná, ale nejsem si jistý, jestli je to(stejně jako jakákoli jiná jednofázová svářečka) ta pravá volba i pro tloušťky materiálu nad řekněme 4mm.

Editoval Pedro_cz (28-10-2011 13:33:43)

Offline

 

#4 28-10-2011 14:34:02

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Pedro_cz napsal(a):

Co jsem četl, tak Omicron je tu hodně používaný a doporučovaný, naopak třeba ESAB jsem nezaznamenal, že by někdo doporučoval. V čem to je?

Jinak třeba ta OMI 165 určitě není špatná, ale nejsem si jistý, jestli je to(stejně jako jakákoli jiná jednofázová svářečka) ta pravá volba i pro tloušťky materiálu nad řekněme 4mm.

Protože je to levná hračka, která jakžtakž vaří a vetšina lidí si jí může dovolit. A pak jsou rádi a nadšení a doporučují jí dál. Skuteční profíci se tím nezabývají.

Offline

 

#5 28-10-2011 15:45:48

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

gondis-Zdravím,plně s tebou souhlasím.Český člověk většinou skočí na nejlevnější a nejdostupnější variantu,a nejsou to jenom svářečky.Do OMI bych za těch 15.000kč nebo kolik za tu prskavku vůbec chtějí,nešel ani náhodou.
Raději bych se poohlédl po něčem lepším,třeba Fronius nebo Alfa in.


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#6 28-10-2011 16:19:05

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

No vida. A čím se zabývají profíci a kam jít dál? Právě bych šel "dál" a rád bych, kdyby mi někdo poradil směr. :-)

Teď mám relativně slabé jednofázové MIG Cebora(typ teď přesně nevím), které sice vaří dobře, ale je vhodné leda na slabé tloušťky a navíc má trochu fajnovější podávání, takže musí člověk hlídat, jestli nemá moc zkroucený bowden. No a na větší tloušťky mám prehistorické MMA trafo MEZ, které taky vaří dobře, ale COčko je přeci jen pohodlnější, tak bych to chtěl spojit do jednoho stroje.

Offline

 

#7 28-10-2011 16:31:59

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

koupit inventorovy zdroj gamastar 1900tam mate vše v jednom MMA/TIG/MIG/MAG     :http://www.gamasvar.cz/1898-multifunkcni-poloautomaty/4708-gamastar-1700/


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#8 28-10-2011 17:50:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Nikdo z těch, kteří jsou snadno identifikovatelní, určitě nedoporučí konkrétní značku, protože samozřejmě na tyto stránky chodí i prakticky všechny firmy prodávající svařovací techniku. A to je pak řečí od zástupců firem, ke kterým byly řečeny nějaké nepředloženosti. Obecně lze profi svářečky rozdělit do několika skupin. Existují drahé a blbuvzdorné značky, existuje skupina výborných značek s dobrým servisem používaných nejčastěji v autoprůmyslu, kde je vyžadována hlavně spolehlivost, existuje skupina poněkud levnějších, ale pro zámečnickou dílnu dobrých značek a na konci jsou všechny možné hobby strojky. V jedné starší diskuzi jsem to rozdělení do skupin napsal a reakce ze stran několika výrobců a dodavatelů byla velice zvláštní.

Offline

 

#9 28-10-2011 18:14:22

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

gondis napsal(a):

Pedro_cz napsal(a):

Co jsem četl, tak Omicron je tu hodně používaný a doporučovaný, naopak třeba ESAB jsem nezaznamenal, že by někdo doporučoval. V čem to je?

Jinak třeba ta OMI 165 určitě není špatná, ale nejsem si jistý, jestli je to(stejně jako jakákoli jiná jednofázová svářečka) ta pravá volba i pro tloušťky materiálu nad řekněme 4mm.

Protože je to levná hračka, která jakžtakž vaří a vetšina lidí si jí může dovolit. A pak jsou rádi a nadšení a doporučují jí dál. Skuteční profíci se tím nezabývají.

Ja som tiež profík a zabývam sa s tím smile

Offline

 

#10 28-10-2011 18:54:41

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

jirkati: Šlo by sem dát odkaz na to rozdělení? Zajímala by mě i ta diskuze kolem toho, i když se teda asi bez znalosti zdejšího prostředí těžko budu orientovat, kdo jakou značku zastupuje a "chválí svůj ocas".

Jak už tady napsal někdo na začátku, nelze říct, jestli je lepší auto MB, BMW nebo Audi a podobná situace bude i v tomhle odvětví, ale tak asi i tady by šlo třeba říct, kde se platí především značka a super servis, kde materiálová kvalita a kde třeba vývoj a pokrokové technologie. Nebo třeba kde naopak je překvapivě hodně muziky za nepřemrštěnou cenu, která se proti srovnatelné konkurenci vyplatí. Prostě jako u všeho.

Když se v tom teď snažím zorientovat a hledám na internetu, tak třeba u Kühtreibera jsou dvě modelové řady Kit. Jedna běžná a druhá "s novým designem a vylepšenými parametry". Když necháme stranou design a budeme řešit ty parametry, tak mi na první pohled padlo do oka, že u běžné modelové řady je vinutí z Cu, zatímco u té s vylepšenými parametry je už "ošizené" Cu/Al. A teď babo raď... Jedno je třeba materiálově lepší, ale druhá má možná lepší elektroniku, jenže jak poznat, kterou upřednostnit? A to jsme jenom u jedné značky... :-)

Offline

 

#11 28-10-2011 19:06:02

kenz007
Člen
Registrovaný: 04-06-2011
Příspěvky: 119

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

ja by som odporucil http://obchod.martinexsk.sk/predaj/167/ … 80-KEMPPI/ len neviem ako sa to bude chovat dlhodobejsie na hrubich materialoch

Offline

 

#12 28-10-2011 21:17:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Přiznávám, že si už nepamatuji, kdy ta diskuze probíhala. Ale zkuste se podívat třeba na http://cs.www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=300  , třeba najdete inspiraci pro rozhodování.
Docela dobrý způsob výběru je napsat si na kus papíru seznam značek od nejdražších až po ty hobby a listovat na netu stránku po stránce u výrobců a místních dodavatelů. Pak rozeslat pár desítek emailů s dotazem na cenu, dostupnost servisu, dostupnost náhradních dílů, u svářeček MIG/MAG na připojení, dostupnost a cenu doporučených hořáků a spotřebních dílů, případně na možnosti svařování Al. U TIGových mašinek funkce HF zapalování, doporučené hořáky a nutné spotřební díly na jejich provoz, možnost svařování AL atd. 
Když si na kusu papíru nadefinujete co vlastně potřebujete, k čemu to budete používat, jaké parametry tedy potřebujete, tak máte během týdne dostatek informací a určitě se zde pak najdou uživatelé vámi vybraných strojů, kteří dokážou kvalifikovaně poradit.

Offline

 

#13 28-10-2011 21:24:15

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Do klasických odbočkových strojů, na 220V, bych v dnešní době už vůbec neinvestoval. To platí o OMI 165, ABC 150. ISKRAVAR 150 atd.Důvodem je , že na tenkých materiálech vaří hrubě a prskají, na silných navíc vyhazují jističe.Poněkud lepší je invertorový zdroj Gamastar 190 doporučovaný alllem, ale pořád to není ono.Z levných strojů na 220 V mají vynikající vlastnosi moderní invertorové zdroje vyrobené v číně , jako je PEGAS 160 MIG , JASIC 160 , JASIC 200Y, atd.Z těch dražších je to EWM PICOMIG , KEMPI, MGATRONIC atd.Pokud máte možnost  400V tak vybírejte z OMI 204 , ALF 180 a podobných plnohodnotných strojů.Zásadně se velkým obloukem vyhněte těm cočkům co mají napevno hořák , srandovní plastové podavače drátu s motorkem z pikovláčku a strojům v které mají v názvu slova jako TURBO , BRAVO, DUAL, PROFIMIG, atd. Za těmito vznosnými názvy se obvykle skrývá velké nic. Mnoho zdaru při výběru.

Offline

 

#14 29-10-2011 09:31:54

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

kenz007 napsal(a):

ja by som odporucil http://obchod.martinexsk.sk/predaj/167/ … 80-KEMPPI/ len neviem ako sa to bude chovat dlhodobejsie na hrubich materialoch

Tak tuto masinu môžem doporučit,znamy ju má doma,ale nie tú s digitálnym displejom...myslim,ze je to 170A,super masinka na prenasanie v terene,ale aj na pracu v dielni.Ja mam doma invertor Kemppi Minarc 140A a môžem vyslovit max.chválu na tieto stroje a celkovo na znacku Kemppi,proste je to kvalita zo severu planety smile

Offline

 

#15 29-10-2011 09:40:37

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Rádoby honosné názvy mě neoslovují, neodnímatelný hořák vůbec neuvažuji a, jak jsem psal, s posuvem, který sice není plastový, ale je i tak slabý a náchylný na zbrždění při zkroucení bowdenu, zápasím u své Cebory, takže tam budu také opatrný.
Otazník mám nad napájením. Původně jsem uvažoval, že koupím stroj na třífázový proud(400V není problém, mám ho k dispozici všude, kde je obvykle něco potřeba), protože jednofázové trafo je na spoustu věcí prostě slabé. Na druhou stranu, sešlo se tu hodně typů především na 220V stroje a stroj na 220V je přecijen nejuniverzálnější, tak teď nevím. Čím dál víc jsem navíc nakloněný invertorové mašině, a to jednak díky příspěvkům tady, ale pak taky proto, že mi ve specifikacích u klasických mašin s vyšším výkonem chybí rozumná regulace směrem dolů, což by mi u těch "alobalů" na výfucích a karosařině mám dojem často dost chybělo. Jako nevýhodu u invertorových strojů vidím, že v základu valnou většinou pracují jen s malou cívkou drátu(ale tak to se dá dořešit) a pak je teda otázkou ta spolehlivost a servis. Ani by mě to moc nenapadlo, ale jak tady několikrát zaznělo, že důležitý je servis a jeho dostupnost, tak mě to trochu znervóznilo. Rozhodně bych radši stroj, který servis nepotřebuje, než stroj, který má servis dobře dostupný... :-)

I když se ale zaměřím na invertory, tak je pole výběru pořád hodně otevřené. Jsou zde levnější mašiny jako Jasic, Gamastar(na který jsem tedy slyšel ze dvou nezávislých zdrojů(jeden se ho snad dokonce i už zbavil) kritiku, že výměna ze starého trafo MIGu byla chybou) nebo Pegas nebo pak dost skokově dražší Picomig nebo stroje od Kemppi, Migatronicu nebo Froniusu(tam už jsou ceny asi nad mojí ochotu investovat).

Co byste tedy vybrali tady? Vyplatí se připlatit(v čem je rozdíl u těch dražších mašin?) nebo třeba Pegas 160 je ekonomickou variantou srovnatelnou s těmi značkovými?

Třeba u Picomigu, který se mi líbí možná nejvíc, je pulzní svařování, což má určitě svou cenu, ale najde to využití jinde než u hliníku, který je pro mě okrajovou záležitostí? Co se TIGu týče, tak předpokládám žádný z kombinovaných strojů téhle kategorie nemá HF zapalování oblouku, že?

Který z modelů od Migatronicu je alternativou k Picomigu? U Migatronicu je spousta modelů a navíc mám teda  dost problém najít ceny, abych se aspoň trochu zorientoval, kde se jednotlivé modely finančně hýbou.

Ještě bych chtěl slyšet názor na synergické nastavování parametrů. Zažil jsem to u profesionálních strojů nejvyšších řad od Froniusu a byla to naprostá bomba, že i úplné kopyto z ulice vařilo Al i s profi vykreslením housenky, ale jak je to u takhle levných strojů? Funguje to a vyplatí se to, nebo je to zde spíš jen reklamní tahák?

Offline

 

#16 29-10-2011 11:51:54

pawka
Člen
Registrovaný: 22-07-2010
Příspěvky: 732

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

omicron je smejd a lepsi je alfa in,dobry,pak se to vyprselo a bourka odesla:-) to je laické!
esab je ano drahy,ale tradice je vetsi,firma je vetsi,ceny musi mit svetové


plamen je plamen
omi204,js90n,uda160,perunT
miga tiga ac/dc
plamen je plamen

Offline

 

#17 29-10-2011 14:40:18

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

V prvni rade bych dal prednost 4kladce. Puls ANO. U pulsu musime pocitat,ze nefunguje s co2, ale se smesnym plynem.         ESAB  ma asi nejlepe zpracovany puls a jeho kombinace.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#18 29-10-2011 17:45:14

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Já chválim Kemppi a Omicron mam MIG/MAG masinku,na domace zvaranie je to postacujuce-nezabudajme,že Kemppi je profi stroj a iná liga,podla mna čo sa týka kvality aj ked je to velmi diskutabilne v dnešnej dobe plnej čínskych dielov a výroby súciastok smile

Offline

 

#19 29-10-2011 18:39:47

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

za mě: třeba tady nikdo neuveřejnil WLSP 315, perfektní stroj, ač starší ale musím říct že suprovej... kamarád má a spokojenost..

dále bych spíše než nějaké kempi a omi dal přednost značce selco či closs, samozřejmě fronius, alfa in, esab, messer, lincoln, v práci máme migatronicy a taky super.
4 roky mám pod rukou puls 500A a bezporuchová mašina, umožnujě svařování spousty druhý kovů a ušlechtilé oceli, má v sobě i drážkovací funkci.

closs glc 353 jsme měl pod rukama jen týden, puls zajímavej ale alfa má lepší, ale jinak musím říci že ten closs je starší oproti alfe, takže na tu dobu to musela být mašina, byl to také puls.

http://stroje.bazos.cz/inzerat/11731680 … ka-co2.php to má v sobě vše, cena 60 tis se mi nezdá až zas tak moc, protože když si to vezmete že to má v sobě vše..

Offline

 

#20 29-10-2011 19:36:48

gondis
Člen
Registrovaný: 20-01-2009
Příspěvky: 335

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Jukni na tohle: Digi Mig/Mag Multizdroj Precisa 201

Nejsem zastánce multi zařízení, ale každý zboží má svého kupce. A pro Warlockvw, smile znám spousty chlapů, kteří si koupí drahý zdroj, u kterého mají jistotu ve spolehlivosti, robustnosti, servisu... A ty určitě děláš to samé

Editoval gondis (29-10-2011 19:37:20)

Offline

 

#21 29-10-2011 20:12:17

Michal01
Člen
Registrovaný: 05-07-2011
Příspěvky: 316

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Unihero-Zdarec, to WLSP mě napadlo jako uplně první varianta,protože ji mám ale Pedro_cz chtěl novou mašinu.
Ale jinak suprová mašina na všechno,tak jak PP315 nebo WSP600 atd...
Ale ten tvůj Alfa in ATA500 se mi moc líbí,i ta cena je docela přijatelná;no uvidíme,blíží se vánoce tak aby nebyla pod stromečkem. roll roll roll


MIG/MAG - WLSP 315si ; WTU 315-34 MIG + MIG 30 ; GCE autogen - C2H2+O2 ; PB + O2 ; navařovací souprva NPK-1;RSOMA řezací stroj
MMA - Triodyn RK 320 ; WTU 500-3 ; WTU 315-3 ; UTA-200-1
TIG - MA 315 AC/DC ; Triodyn TIG 30 (DC)
CUT - PLASMA CUT 40 - 70(pro ruční) ;  CNC vypalovací automat (plasma/autogen) 3000 x 8000 mm (PLASMA CUT 120)

Offline

 

#22 29-10-2011 20:19:04

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Nevím nevím zda tyto průmyslové stroje nejsou už trochu mimo zadání autora./pokud se ovšem nechystá svařovat zaoceánské lodé, atomové ponorky nebo elektrárny/. Pokud se však chystá na karosařinu či drobné zámečnické práce, preferoval bych trochu lehčí stroje. Pětikilová civka nevadí vydrží poměrně dlouho.Jen pro zajímavost , jakou že to máte ceboru?

Offline

 

#23 29-10-2011 20:30:26

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

jinak to selco co jsem dával odkaz, kdybych nebydlel v paneláku tak si jí i koupím, protože tig, mma, co2 v jednom... myslím si že velmi dobrá volba.

zkoušeli jsme froniusem magic wave 2600 probodovat dva plechy k sobě, perfektní na karosařinu, žádné zabrušování, pevnost svaru myslím si že více než obrovská.

Offline

 

#24 29-10-2011 20:54:56

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

http://nastroje-naradi.hyperinzerce.cz/ … ecky-kraj/

tato značka mi nic neříká ale zajímavé taky :
http://stroje.hyperinzerce.cz/kovoobrab … nsky-kraj/

messer, určitě kvalita hlavně v USA, máme v práci pro robotizované svařování s 600A.
http://stroje.bazos.cz/inzerat/12227452/svarecka.php

alfa
http://stroje.bazos.cz/inzerat/12127978/Svarecka-CO.php

a tady něco opravdu zajímavého pro Michal01:
http://aukro.cz/svarecka-svareci-stroj- … 86924.html

omlouvám se pokud zasí*ám diskuzi, ale pokoušel jsem se vybrat nějaké zajímavé stroje, pokud by to vadilo klidně to smáznu. díky

Offline

 

#25 30-10-2011 11:17:54

Pedro_cz
Člen
Registrovaný: 28-10-2011
Příspěvky: 6

Re: Výběr svářečky - rozdíly mezi výrobci

Jak píše Michal01, chtěl bych nový stroj. Záoceánské lodě ani nic podobného svařovat nebudu, jde jen o běžné dílenské svařování, které není ani zdaleka hlavní náplní práce.
Zdenál: Přesný typ nevím, je to Cebora MIG 180, nic moc profi, pět stupňů regulace výkonu(první ale je vpodstatě k ničemu, jen přilepí drát k materiálu) plus posuv, stáří odhadem něco přes 10let. Kamarád jí kdysi přivezl z Německa a já jí pak od něho cca před 7lety koupil. Kromě občasné výměny běžného spotřebáku a toho fajnovějšího posuvu nikdy žádný problém

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče