SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 21-09-2015 09:30:47

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Nevím, jestli je opření drátu o svařenec z technologického hlediska špatně, ale mě se při tomto postupu občas připeče drát ke špičce. Nejlepší zapálení dociluji, pokud je minimální mezera mezi drátem a svařencem (motor posuvu se rozbíhá). Většinou je třeba po předchozím ukončení oblouku drát zkrátit (Vlivem vůlí v bovdenu a odložením hořáku drát ještě trochu povyleze/potenciometrem dohoření nejde dostavit/) .

Offline

 

#27 21-09-2015 10:41:31

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Nejsem sice svářeč, ale snížit rychlost podavače před zahájením svařování má určitě svůj význam. Řekl bych, že čím je stroj výkonnější, tím je vhodnější tuto funkci zavést. Protože čím je stroj výkonnější, tím je rychlejší i posuv a nastavené „proudy“. Pokud se svařuje s velkým posuvem silnější materiál, dá se předpokládat i větší mezera mezi svářeným materiálem a než se při sváření zjistí, že je něco špatně, může v mezeře zmizet 1/4m drátu. Dále výkonný podavač a zvláště pokud má poháněné 4 kladky, má větší mechanickou setrvačnost – tedy i větší proudový náraz, pokud bude rozběh nějak změkčený, nebo snížené otáčky, může být zdroj a spínací prvek dimenzovaný na nižší rozběhové proudy. Dále v případě, že je nastavena velká rychlost drátu a je použita tlumivka s větší indukčností, proud nemá na začátku dostatečnou velikost, ale roste od 0, to způsobí počáteční ráz, ale to se dá řešit i odbočkou na tlumivce, transformátorové stroje také mají vyšší napětí na prázdno, i to trochu sníží náraz drátu.
Nakonec stejně bude třeba počátečně nastavený stroj vyzkoušet a poladit, přičemž každému muže vyhovovat něco trochu jiného. Nevěřím, že by bylo možno napsat program hned na poprvé, tak aby byl na míru jak vlastnostem svářečky, tak daného svářeče.
U těch měřáků není dle mne až tak důležitá velikost písma, jako intenzita světla, nebo ještě lépe kontrast, protože na svém měřáku na slunci bez zastínění nic nevidím, a to jsem svícení segmentů oproti výrobci podstatně zvětšil.

Offline

 

#28 21-09-2015 16:28:44

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Ty staré Variostary jsem právě taky viděl ty 357, 457 a jejich verze II. Ty mají to nastavení předfuku, dofuku a přibližovací rychlost pod plechovým bočním krytem. U Migatronic DynaMig 335 a 385 jsme to měli přimo na předním panelu. Nějaká závislost na nastaveném napětí a posuvu drátu tam určitě bude. Kdyby se to dalo nastavovat cik cak, tak by to nedávalo moc smysl. Kdyby se dala moc malá rychlost, podle mě by se odtavil drát někam až do průvlaku a při velké rychlosti by to zase hodně kopalo před zapálením oblouku. Sice u těch Migatroniců tomu tak bylo, ale když se s tím pohrálo, mašina svařovala nádherně, bez kopání, úplné minimum kuliček. Až jsem čuměl, jak takové staré šroty dokáží nádherně svařovat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#29 21-09-2015 17:09:32

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Mně se naopak stává že když se konec drátu dotýká svařence,já stisknu tlačítko hořáku přilepí se konec drátu do průvlaku,nebo se lípne k materiálu a je to takovej žhavej šlahoun(mašina spouští v přibližovací rychlosti,startuje tedy s o dost nižšími parametry)schválně si zkusím přibližovací rychlost nastavit na 100% posuvu a zapálit oblouk s drátem na materiálu.Kope mi to když si v manuálním nastavení navolím na nízký stupeň příliš velký posuv.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#30 21-09-2015 19:01:25

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Díky všem za info, očividně je to kus od kusu. Mně to naopak takhle bezvadně funguje, nic se nelepí, nic nekope - díky pánové. Jakožto samouk to nemám s čím porovnat a každá zklušenost od někoho jinýho dobrá.

Offline

 

#31 22-09-2015 05:51:16

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Nerozumím tvému popisu . Ale pokud nastupuje trafo do zkratu , tak proud nabíhá "postupně" nahoru . No asi by u většiny přítomných nevydrželo jištění .

Offline

 

#32 22-09-2015 17:04:45

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

No já nevím pane MISTR. Já jsem si až doteď myslel, že oblouk se zapálí tím, že se vývody trafa vyzkratují.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#33 22-09-2015 19:58:35

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Díky lidi za rady tipy informace.Jak tak na to koukám,bude dobře použít větší procesor a zobrazovat nastavení na displeji.Dal by se použít nějaký rotační encodér s tlačítkem pro aktivaci změn v nastavení.Defaultně by byl zapnut posuv.V programu by se dalo zapnout,jestli použít přibližovací rychlost vypočítanou,manual,případně podle vlastní mapy (po odzkoušení).Bude potřeba vše pořádně promyslet a navrhnout desku tak,aby byla co nejvíc univerzální.Vše se řešilo pouze připojením do svorkovnice a softvérovou úpravou.
Podavač mám čtyřkaldkovej,motor na 24V (je ale podstatně menší jak u WLSP 315).Dříve jsem používal dvoukladkovej s motorem ze stěračů Lada 1202 bez brzdění.Po vypnutí tlačítka měl motor velkou setrvačnost.Často se přilepil drát do sváru.Vařil jsem vždy pouze drátem 0,8.

Offline

 

#34 22-09-2015 20:17:00

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Pruduch napsal(a):

Díky všem za info, očividně je to kus od kusu. Mně to naopak takhle bezvadně funguje, nic se nelepí, nic nekope - díky pánové. Jakožto samouk to nemám s čím porovnat a každá zklušenost od někoho jinýho dobrá.

Dnes jsem si s tím cca půl hodiny hrál a funguje to bez výraznějších rozdílů.Ty nastoupily až při vyšších rychlostech posuvu(přes 10m/min) kdy bylo zapotřebí stáhnout přibližovací rychlost na cca 50-60%.Jinak byl ten začátek děs a hrůza.Při nízké přibližovací rychlosti a drátu na svařenci se mi občas stalo že zůstala líplá kulička na špičce(to by ale šlo vyladit změnou hodnot odhoření.Když jsem se drátem nedotýkal startoval s podporou levé ruky jelo to krásně.Škoda těch potenciometrů pod krytem.jinak by to šlo perfektně naladit na každý svár(ono to jde i takhle ale musím povolit 3 torx šrouby 25,naštelovat to a zas zakrytovat).


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#35 22-09-2015 21:24:57

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Díky za info. Mně šlo hlavně o to, že u mý svářečky trimr dohoření nic moc nedělá a po dohoření čučí z průvlaku asi 12mm drátu s kuličkou cca 3x průměr drátu. Tím dotekem drátu před svařováním mi vychází distanc tak akorát že nemusím drát zkracovat před každou housenkou a proudový náraz při sepnutí tak akorát tu kuličku utaví. Kromě toho se využije jednak rozběh motoru podavače a druhak indukčnost trafa taky udělá své pro měkčí náběh. Takže svařovací proces začne vcelku spořádaně bez tradičního prvotního "prskance" ke kterýmu dojde když se hubice oddálí více než na těch čouhajících 12mm (tedy by byl zpočátku větší výlet drátu). Šlo mi o to, jeslti na tomhle postupu není něco špatně vysloveně z hlediska technologického (kdyby to vadilo svářečce nebo se drát lepil k průvlaku nebo ke svařenci, tak bych to samozřejmě nedělal) - samotnýho mně překvapilo že to takhle dobře funguje.

Offline

 

#36 08-04-2016 21:35:54

mato3
Člen
Registrovaný: 25-07-2009
Příspěvky: 222

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Narazil som na toto tema
bola nakoniec ta riadiaca jednotka a jej vyroba uskutocnena ?
ak ano boli by na ukazku nejake fotky, schema a dokumentacia ?
Dakujem


MIG/MAG- FRO Saldatura Practic 254
MMA- Uta 200 I

Offline

 

#37 12-04-2016 22:18:06

Panzer
Člen
Registrovaný: 18-10-2014
Příspěvky: 1

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

mato3:

Ja mám rozpracovanú univerzálnu riadiacu jednotku pre MIG. Zatiaľ len v štádiu schémy. Môj koncept zahŕňa:

-napájacie napätie 24V
-nastavenie predfuku/dofuku
-riadenie rýchlosti podávača
-elektronické brzdenie motora podávača (obmedzenie zotrvačnosti)
-funkcia spomaleného nábehu
-dvojtaktný/štvortaktný režim s príslušným nastavením dĺžka zvaru/pauza
-diaľkové ovládanie

Dosku budem riadiť mikrokontrolérom. Účelom modulu bude ovládanie vlastnej MIG/MAG zváračky, prípadne vylepšenie kúpenej...

Offline

 

#38 21-12-2016 12:02:22

zahajskej
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 291

Re: riadiaca jednotka MIG/MAG

Nějaký posun s ŘJ?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče