SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 24-05-2012 20:01:49

Zbýňa
Člen
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 10

Mzinárodní svářečský inženýr

Zdravím,

zajímám se o kvalifikaci "Mezinárodní svářečský inženýr". Splňuji obě podmínky jak titul ze strojní školy (cca 3 roky po škole) tak déle jak rok praxe ve firmě kde se svařuje. Zajímala by mě možnost uplatnění této kvalifikace, možnost provozování činnosti "na volné noze", náročnost kurzu a úspěšnost při skládání konečné zkoušky (sice mám ze školy se zkouškami zkušeností dost, ale zde se nejedná o malou investici) a vůbec jakékoli další informace a podrobnosti. Případně bych byl vděčný pokud by se přihlásil někdo kdo tuto kvalifikaci má a já si s ním promluvil alespoň telefonicky. Děkuji

Zbýňa

Offline

 

#2 24-05-2012 20:44:27

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Nějak nechápu, co myslíte pojmem Mezinárodní svářečský inženýr na "volné noze. To totiž nedává smysl, protože taková pohostinská činnost se nějak v normách vyžadujících přítomnost takového odborníka nevyskytuje.
O náročnosti takového kurzu má řada jeho absolventů celou škálu názorů od tvrzení, že to byla brnkačka až po jiná tvrzení, že je takový kurz zbytečně moc obtížný.  Skutečně je to náročná příprava a napoprvé u zkoušek uspěje zpravidla asi 80 % svářečských technologů i svářečských inženýrů.
Trvání kurzů je dané předepsanými rozsahy učiva, cenu si určují certifikované zkušební organizace podle svých podmínek. Není ale problém se podívat na příslušné stránky. A začít na www.cws-anb.cz  .

Offline

 

#3 24-05-2012 20:51:17

Zbýňa
Člen
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 10

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Myslel jsem zda se provozuje činnost svářecího dozoru soukromě, zajišťování této činnosti pro několik firem. Stránky s kurzy jsem prošel. Je velký rozdíl v náročnosti a dalším uplatnění kurzu IWE a kurzu IWT? Vyplatí se mi jít vzhledem k dosaženému vysokoškolskému vzdělání rovnou na kurz IWE? Co jsem se dočetl, tak hlavní rozdíl je zřejmě v rozsahu učiva.

Editoval Zbýňa (24-05-2012 21:00:42)

Offline

 

#4 24-05-2012 21:17:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Taková možnost existuje, např. http://www.welcor.cz/dozor.php  .  Problémem je potom ale zodpovědnost takového externího svařovacího dozoru. Pokud to totiž není zaměstnanec firmy, je docela problém mít k dispozici všechny podle normy ČSN EN ISO 14731 potřebné podklady pro takovou činnost. Některé činnosti a informace ve firmě nepatří mezi běžně zveřejňované informace a obava z úniku bývá značná. Kromě toho to znamená kvalifikovanou účast při všech typech svařovacích auditů v takové firmě. Představa o možných finančních přínosech takové činnosti bývá dost zkreslená.

Offline

 

#5 25-05-2012 09:15:00

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

s podobnou věcí se občas potkávám - jde o koordinátora BOZP, investoři jako je např. pan Babiš na toto prostředky mají...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 28-05-2012 19:43:47

Petr
Moderator
Registrovaný: 10-02-2007
Příspěvky: 703
Web

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Zbýňa napsal(a):

Myslel jsem zda se provozuje činnost svářecího dozoru soukromě, zajišťování této činnosti pro několik firem. Stránky s kurzy jsem prošel. Je velký rozdíl v náročnosti a dalším uplatnění kurzu IWE a kurzu IWT? Vyplatí se mi jít vzhledem k dosaženému vysokoškolskému vzdělání rovnou na kurz IWE? Co jsem se dočetl, tak hlavní rozdíl je zřejmě v rozsahu učiva.

Dle EN ISO 3834 není počet firem ve kterých byste mohl dělat svářečský dozor externě nijak omezen. Pozor ovšem na výrobkové normy či předpisy, které toto pravidlo omezují. Pokud jste ing. udělejte si rovnou IWE. Žádný zásadní rozdíl v rozsahu učiva IWT nebo IWE není.

Editoval Petr (29-05-2012 09:06:58)

Offline

 

#7 21-03-2013 09:30:24

Mar7ynii
Člen
Registrovaný: 21-03-2013
Příspěvky: 2

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Dobrý den,
Zajímám se o kurz IWT. Na internetu jsem našel,že jse udělat v různých městech např. Praha,Brno a Ostrava. V Praze a Brně jsou podmínky pro přijetí do kurzu středoškolské vzdělání a 3 roky praxe. V Ostravě o praxi není ani zmínka. Já mám se svařováním pouze roční praxi a IWT bych si chtěl udělat v dohledné době,určitě dříve jak za 2 roky. Tak se chci zeptat,jestli s kurzem v Ostravě nemá někdo zkušenosti,a proč v Praze a Brně chtějí praxi a v Ostravě ne?? Všechna tyto místa jsou certifikovány Českou svářečskou společností ANB.
Děkuji za odpověď.

Editoval Mar7ynii (21-03-2013 09:31:51)

Offline

 

#8 07-04-2013 12:51:51

Mates77
Člen
Registrovaný: 07-04-2013
Příspěvky: 5

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Z vlastní zkušenosti bych doporučil Prahu a SVV. Právě jsem tam dokončil IWT/EWT a bylo to sice náročné, ale hodně moc nám to dalo. Ohlasy na Ostravu jsou dost skeptické.

Offline

 

#9 07-04-2013 14:19:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Není až tak důležité kde a za kolik takový kurz absolvujete. Zde je přehled jednotlivých výukových středisek z
http://www.cws-anb.cz/t.py?t=4&i=28

VUT Brno, strojní fakulta - odbor svařování             IWE, IWT, IWS, ETSS, ETS
SVV Praha, s.r.o.                                             IWE,IWT,IWS,IWP, specializační kurz betonářských ocelí
ŠKOLA WELDING, s.r.o.                                     IWE,IWT,IWS,IWP,
DOM ZO 13, s.r.o                                             IWP, specializační kurz betonářských ocelí
SŠ strojní, stavební a dopravní Liberec             IW, EPW
TESYDO, s.r.o.                                                     IWP, IWIP, specializační kurz betonářských ocelí
ATG, s.r.o.                                                             IWIP
AZ WELDING, s.r.o. Praha                                     IW
ČVUT fakulta strojní                                             IWE, IWT, IWS
RIVS, s.r.o.                                                     IW
Český svářečský ústav, s.r.o.                             IWE,IWT,IWS,IWP,Specializační kurz betonářských ocelí, IWSD
SOU Chomutov                                                     IW
UNO Praha, s.r.o.                                             EPW, IWE,IWT,IWS,IWP
Energetické opravny,a.s. Prunéřov                     IW
MITTAL STEEL Ostrava, a.s.                             IW
Sokolovská uhelná,právní nástupce,a.s.             IW
SŠED Frýdek-Místek                                             EPW
SOU plynárenské Pardubice                             EPW
AZ WELD Stuchl s.r.o.                                     EPW, IW
SVAŠ Jihlava                                                     EPW
VUT Brno, strojní fakulta - odbor svařování             IWE, IWT, IWS, ETSS, ETS
SVV Praha, s.r.o.                                             IWE,IWT,IWS,IWP, specializační kurz betonářských ocelí
ŠKOLA WELDING, s.r.o.                                     IWE,IWT,IWS,IWP,
DOM ZO 13, s.r.o                                             IWP, specializační kurz betonářských ocelí
SŠ strojní, stavební a dopravní Liberec             IW, EPW
TESYDO, s.r.o.                                                     IWP, IWIP, specializační kurz betonářských ocelí
ATG, s.r.o.                                                             IWIP
AZ WELDING, s.r.o. Praha                                     IW
ČVUT fakulta strojní                                             IWE, IWT, IWS
RIVS, s.r.o.                                                     IW
Český svářečský ústav, s.r.o.                             IWE,IWT,IWS,IWP,Specializační kurz betonářských ocelí, IWSD
SOU Chomutov                                                     IW
UNO Praha, s.r.o.                                             EPW, IWE,IWT,IWS,IWP
Energetické opravny,a.s. Prunéřov                     IW
MITTAL STEEL Ostrava, a.s.                             IW
Sokolovská uhelná,právní nástupce,a.s.             IW
SŠED Frýdek-Místek                                             EPW
SOU plynárenské Pardubice                             EPW
AZ WELD Stuchl s.r.o.                                     EPW, IW
SVAŠ Jihlava                                                     EPW

Na internetových stránkách  http://www.cws-anb.cz  a na stránkách jednotlivých organizací se také dozvíte, kde a kdy který kurz bude a také kolik bude stát. A také jaké podmínky jsou pro účast v kurzech vyžadovány. Vždy je dobré danou organizaci ještě kontaktovat a domluvit se. Vzhledem k nedostatku kvalifikovaných odborníků v oboru je dohoda skoro jistá ve všech případech. Pokud zvolíte organizaci podle Mates77 určitě se potkáme.

Editoval jirkati (07-04-2013 14:20:09)

Offline

 

#10 08-04-2013 09:18:52

Mar7ynii
Člen
Registrovaný: 21-03-2013
Příspěvky: 2

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Ok,moc děkuji za příspěvky. Tím,že dohoda je skoro jistá,jste myslel,že po domluvě by to šlo i bez tříleté praxe?? Jako já mám se svařováním dvouletou praxi,ale papír mám na to pouze rok. Dělám ve firmě kde jde svářet i bez oprávnění. Celou dobu mi zaměstnavatel řikal,že mi kurz zajistí.Po roce jsem to musel vzít do svých rukou,protože mi tvrdili,že svářet umím a že bych se na kurzu nudil.

Offline

 

#11 08-04-2013 17:55:47

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Vámi zmiňovaný kurz IWT sice zrovna nevyžaduje umění svařovat, ale vždycky je lepší, když člověk při studiu teorie ví o čem je řeč. Pokud se nehodláte živit jako svářeč, tak svařovací technolog může být to pravé ořechové. A máte-li maturitu v některém technickém oboru tak by bylo škoda toho nevyužít. Samozřejmě, něco to bude stát, ale investice do vlastního vzdělání vždycky stojí zato.
Pokud si někdo myslí, že se dá ve svářečském kurzu nudit, pak je to naprostý neznalec problematiky. Svářeč tam jde se něco naučit a má-li sám zájem, tak se od svářečky neodtrhne. A když sám nesvařuje, tak může radit těm, co to potřebují víc. A i na tom se vlastně učí, protože u kolegů vidí chyby, kterých se pak může vyvarovat.

Offline

 

#12 10-12-2013 18:01:58

Vinďo
Člen
Registrovaný: 10-12-2013
Příspěvky: 10

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či sa titul IWE z formálneho hľadiska píše za menom, napr. ako niektoré akademické tituly (napr. PhD, CSc...)
Ďakujem

Offline

 

#13 10-12-2013 19:51:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Ach jo, ta titulománie. Pokud to považujete za důležité tak si to můžete po čárce napsat za jméno. Když ale dostanete vizitku kteréhokoliv odborníka z Evropy i zbytku světa tak tam kupodivu žádné tituly nenajdete. Jenom název vykonávané funkce. To vám pak říká, že ten člověk je pro svou funkci plně kvalifikován. Takže si dejte na vizitku raději pod jméno nápis Svařovací inženýr nebo Weldin engineer, tomu rozumí každý.

Offline

 

#14 10-12-2013 20:00:59

Vinďo
Člen
Registrovaný: 10-12-2013
Příspěvky: 10

Re: Mzinárodní svářečský inženýr

Ďakujem za odpoveď. Mne nejde o titulovanie sa, ide mi skôr o formálnu stránku, či je to s kostolným poriadkom, videl som to u niektorých ľudí, tak preto sa pýtam, či sa tento titul berie ako "klasický" akademický. Mimochodom, sám si svoj titul nepíšem pri každom podpisovaní.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče