SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-06-2012 10:55:40

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Zalepování průvlaku

Dostal jsem v práci novou svářečku EWM Wega 401 FKW. Mám problém že i když vyměním průvlak tak po chvilce svařování se mě začné lepit drát k průvlaku a tvořit na něm kulička kovu až se zalepí uplně a musím ho vyměnit. Nevíte někdo co s tím? Už jsme tam seřizovali kde co i přidávali výkon na chlazení a pořád stejne. Svařuji okolo 300A drát 1,2. Děkuji jsem už s toho zoufalý

Offline

 

#2 02-06-2012 11:04:22

napisy
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 29-01-2010
Příspěvky: 225
Web

Re: Zalepování průvlaku

Ten istý problém, s tým, že po prevarení cca 10-15cm zvaru je celý prievlak "zasraný" a musím čistiť...0,8mm drát, 100A cca...Som amatér...

Offline

 

#3 02-06-2012 11:10:21

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

Mě se ten průvlak začne normálně utavovat a pak začne drát drhnout a když svařujem všechno přes ultrazvuk tak bych s tím nejradši praštil.

Offline

 

#4 02-06-2012 11:12:59

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1525

Re: Zalepování průvlaku

Zkuste tvrzené průvlaky.

Offline

 

#5 02-06-2012 11:22:54

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

Zkusím ho koupit . Díky

Offline

 

#6 02-06-2012 15:46:22

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Zalepování průvlaku

1, Použít průvlaky z materiálu CuCrZr, díra v nich musí být protlačovaná, nikdy nesmí být vrtaná.
2, Nastavte si odhořívání drátu při ukončení svařování tak, aby vznikla na konci drátu jen malá kulička min. 8 mm od průvlaku, ne blíž.
3, Nastavte si dofuk plynu na min. 2 sec. aby se konec drátu dostatečně uchladil.

Offline

 

#7 02-06-2012 17:06:19

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Zalepování průvlaku

Někde na netu jsem četl, že to poslední dobou firmy ojebavají a ty průvlaky jsou vrtané, né lisované. Ty levné jsou asi dělané tímto způsobem. V práci to máme podobné, tam šetří kde se dá, tak kupují to nejlevnější bláto kde co seženou. Potom se to taky věčně zavaří kuličkou a nejde to vytáhnout, tak se musí vyměnit průvlak za nový. Pak šéfové nadávají, co s těmi průvlaky děláme.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 02-06-2012 17:24:02

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zalepování průvlaku

jirkati napsal(a):

1, Použít průvlaky z materiálu CuCrZr, díra v nich musí být protlačovaná, nikdy nesmí být vrtaná.
2, Nastavte si odhořívání drátu při ukončení svařování tak, aby vznikla na konci drátu jen malá kulička min. 8 mm od průvlaku, ne blíž.
3, Nastavte si dofuk plynu na min. 2 sec. aby se konec drátu dostatečně uchladil.

U nás jsme používali ve firmě stíbrné. O něco lépe odvádí teplo a mnohem lepší je kontakt, protože neoxidují za zvýšené teploty tolik jako měď. Nicméně je taky podmínka ten průvlak, tady to nazýváme contact tip, dotáhnout. Jinak vzniká nedostetečný odvod tepla, což může mít za následek zvýšení teploty průvlaku a zmíněné zapékání. S ostatním pochopitelně souhlas.

Offline

 

#9 02-06-2012 18:52:10

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

a jak poznám, že je s CuCrZr je to na něm napsáno? protože u nás jich dají pár do krabičky a není to od originálu.

Offline

 

#10 02-06-2012 19:27:54

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8539

Re: Zalepování průvlaku

Ve slušném obchodě by vám to měli říct a navíc cena by měla být vyšší.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 02-06-2012 20:30:51

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1525

Re: Zalepování průvlaku

Je na nich jemný zápich.

Offline

 

#12 02-06-2012 21:37:26

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Zalepování průvlaku

Dobrý den,
dobrá diskuse,
na tomto příkladu je vidět, že i když máte nový stroj a značku EWM, tak to co udělá drát v hořáku je neřešitelný problém.
Tedy řešit se dá, ale!
Možná by to řešil průvlak ze stříbra / ten jsem v nabídce nikde neviděl/ či slitina CuCrZr, zda je průvlak lisovaný /válcovaný/ nebo vrtaný na tom naprosto nesejde.

Z praxe Vám doporučím tyto možnosti:

A možnost - pořiďte průvlak 1,4 CuCrZr a snad to bude lepší

B možnost - pořiďte si průvlak s otvorem ve tvaru TROJÚHELNÍKU  pro drát 1,2. A může  být jak slitinový tak obyčejný a máte zaručeně po starosti.

C možnost - počkejte na novou várku drátu ta bude jiné výrobní šarže a možná od jiného výrobce a problém snad zmizí sám.

S pozdravem Zdeště
P.S. problém hledejte jen a jen v DRÁTU !!!!!

Editoval zdeště (02-06-2012 21:51:52)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#13 02-06-2012 23:00:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4411

Re: Zalepování průvlaku

Dovolil bych si s panem "zdeště" částečně nesouhlasit.
1, Porovnali jsme v naší firemní svařovací laboratoři na robotech v maximálním zatížení průvlaky protlačované a vrtané od řady výrobců, resp. dodavatelů. Byly porovnány i všechny materiálové varianty. Zcela jednoznačně měly vrtané průvlaky mnohem horší parametry, než protlačované. Nejspolehlivější byly protlačované průvlaky z CuCrZr, které měly zpravidla dvojnásobnou životnost díky mnohem lepšímu přechodu svařovacího proudu do drátu.
2, Opotřebení průvlaků 1 mm i 1,2 mm o pouhé 0,3 mm na průměru zvýšilo teplotu průvlaku až o 300 st. C. Křivka životnosti pak už vykazovala velmi rychlý pokles. Jedině při robotizovaném pájení ocelových a pozinkovaných plechů bylo vhodné použít průvlaky o 0,2 mm větší, než by odpovídalo průměru drátu. Ovšem životnost je zhruba poloviční.
3, Průvlaky s trojúhelníkovým otvorem jsou vždy protlačované, bohužel jejich cena a dostupnost jsou i při odběru tisíců kusů problematické. Totéž platí o průvlacích postříbřených.
4, Je bohužel pravdou, že kvalita dodávaných přídavných materiálů je velice rozdílná. Snaha některých firem kupovat to nejlevnější na trhu vede k dovozům velice špatných drátů. Problémy jsou nejen s nerovnoměrnými a odloupávajícími se vrstvami pokovení, které se loupe a ucpává bowdeny a průvlaky, ale i s proměnnou tloušťkou samotného drátu, kdy je pak velice obtížné nastavit stabilní svařovací parametry. Vrcholem je pak drát pokrytý vrstvou prachu či mastné špíny. Jedinou možností je v takovém případě použít a často měnit čistící filcové kroužky, které se dají ve firmách se svářečskými potřebami koupit.

Offline

 

#14 03-06-2012 00:27:35

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

moc děkuji za odpovědi jen mě zaráží že u nás na ten stejný drát jede celá obrovská firma a svářečky které jsou snad i dvacet let staré s tím problém nemají. až půjdu v pondělí do práce zjistím co je to za drát a napíši to sem, třeba budete vedět. Jo a ty svářečky jsme dostali čtyři dve 400 a dve 500 a všechny stejný problém, nikdo s nima nechce svařovat radši zůstali u těch starých, protože je to akorát k vzteku.

Editoval Teoo (03-06-2012 00:55:26)

Offline

 

#15 03-06-2012 01:48:07

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Zalepování průvlaku

čau JARDO V smile njn, když máš svařovací laboratoř to se to oponuje, ovšem je-li oponentem zkušený praktik s přístupem k všemožným mašinám - je třeba být opatrný lol
dotaz na jirkatiho: co diamant? nepoužívá se pro přenos proudu? (průmyslový, levný)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 03-06-2012 02:55:15

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zalepování průvlaku

Teoo napsal(a):

moc děkuji za odpovědi jen mě zaráží že u nás na ten stejný drát jede celá obrovská firma a svářečky které jsou snad i dvacet let staré s tím problém nemají. až půjdu v pondělí do práce zjistím co je to za drát a napíši to sem, třeba budete vedět. Jo a ty svářečky jsme dostali čtyři dve 400 a dve 500 a všechny stejný problém, nikdo s nima nechce svařovat radši zůstali u těch starých, protože je to akorát k vzteku.

Chcete říci, že stejný drát nemá problém ve dvacet let starý mašině a ta nová ho zapéká v průvlaku? Potom to vážně nebude drátem. Jakým proudem svařujete na těch starých a jakým na těch nových? Míním jestli jedny jedou třeba ve Spray Arc a ty druhé v Pulse Arc. My jsme ve firmě také měli s tímto problémy a při sváření v modu Pulse se mnohem častěji drát zapékal. Nijak se to vyřešit nedalo, jedině správnou volbou průvlaku, nejlepší byl slitina CuAg a ještě postříbřený, srávným dotažením, případně mezi závity silikonovou vaselínu kvůli lepšímu odvodu tepla. Taky je potřeba svařovat s větším výletem z hubice, aby bylo vše méně tepelně zatěžováno. Prostě ta špička nesmí přesáhnout 500°C jinak se měď stane lepivou a to je ten problém.

Editoval Frank (03-06-2012 03:05:34)

Offline

 

#17 03-06-2012 08:57:06

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Zalepování průvlaku

Dobrý den,
průvlaky jsou obecně válcované, nikdo je nevrtá a trojúhelník ? - rádbych viděl ten vrták.
Technologie výroby je dána.
Cenová dostupnost průvlaku triangl /název triangl - jsem použil jako zkratku/ cca 3x dražší než-li klasika a 2x dražší než slitina  CuCrZr.
S porovnáním úplatku,který dostane nákupčí za to, že je věrný "dobrému" dodavateli drátu a zařízení, je to směšná částka. Zásob průvlaků triangl CuCrZr by tak bylo, za ten úplatek, na dlouhá léta.
Nikdo Vám nezaručí co za průvlak a drát jste koupil a to, že máte v ruce atest je jen literatura vhodná na WC, když se dodavatel k problému otočí zády.
Většinou se volá servis, že stroj je špatný a tady se složitě přijde na to, co je ve věci.
V praxi musíte jít cestou vlastních zkušeností a pokud Vám "podstrčí" /prodá/ někdo drát kvality 1A a průvlak také 1A a vy s tím nezavaříte???
Problematika však není tak jednoduchá, mohli bycho tu psát o chlazení hořáků, o svářečích, o životnosti průvlaků atd.
Tak tolik můj postřeh v dané problematice.
S pozdravem Zdeště

P.S. majitelé firem by si měli prověřit koho mají v klíčových pozicích jako: mistr, vedoucí výroby, NÁKUPČÍ ... tady jsou mnohdy velké finanční rezervy a pokud zaměstnali svého kamaráda tak dvakráte POZOR.

Editoval zdeště (03-06-2012 08:58:55)


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#18 03-06-2012 09:15:06

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

U vetšiny těch starých svářeček už jde nastavit jen rychlost drátu a proud a pulsem u nás nikdo nesvařuje. Proudy jsou okolo 300-340. Nechápu jen ten větší výlet s hubice. Proud přece musí být danej s posuvem drátu ten nemužu až tolik mu přidat a soft start kdy než sepne oblouk jede drát pomalu na to asi vliv nemá. Snažil jsem se i kontaktovat emailem česke zastoupení firmy EWM jestli je správně nastaveno chlazení a vubec nereagují.

Offline

 

#19 03-06-2012 15:07:04

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Zalepování průvlaku

Teoo napsal(a):

Nechápu jen ten větší výlet s hubice. Proud přece musí být danej s posuvem drátu ten nemužu až tolik mu přidat a soft start kdy než sepne oblouk jede drát pomalu na to asi vliv nemá. Snažil jsem se i kontaktovat emailem česke zastoupení firmy EWM jestli je správně nastaveno chlazení a vubec nereagují.

Ten výlet míním držet hubici vzdálenou od svařovaného předmětu. Prostě tak, aby oblouk nehořel zcela uvnitř hubice. Někteří svářeči drží co nejkratší vzdálenost a oblouk potom hoří uvnitř hubice a při takových 350A ji (a samozřejmě i průvlak) tedy rozhodně zahřívá nadměrně. Já z praxe, ještě když jsem pracoval jako svařeč, mohu říci, že toto je rozhodující při provádění dlouhých svárů. Vždy jsem si seřídil mašinu tak, aby vzdálenost hubice od materiálu byla ca 12 -15mm a oblouk hořel na rozhraní hubice, téměř až venku. Musí se opatrně, protože příliš velká vzdálenost není na místě. Při přílišné vzdálenosti může dojít k mixu ochr. plynu se vzduchem a pórování!. Nikdy jsem se zatavením průvlaku problémy neměl. Tedy za předpokladu, že chlazení hořáku funguje jak má. smile No ale to bylo před dvaceti roky, tak neznám moc ty mašiny dnes. smile

Offline

 

#20 03-06-2012 16:23:51

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

Ted si uvědomuji, že jsem neviděl nikoho když ty mašiny přivezly a zas koukám na manual, že by je někdo odvzdušnoval.

Offline

 

#21 03-06-2012 20:08:03

Milan246
Člen
Místo: Strážnice
Registrovaný: 02-04-2009
Příspěvky: 47

Re: Zalepování průvlaku

Teoo  Ale to nemusí bít že je stroj zavzdušněn. Více záleží jak je ochlazován průvlak jak již dříve napsal Frank něco podobného řešíme v práci dříve byl průvlak na 15kg. drátu a nyní odchází velmi často a je to nevhodnou konstrukcí hořáku Dinse starší typ lépe odváděl teplo z průvlaku i při horším chlazení. Doporučení na větší průměr průvlaku také neobstál také se začal přidírat, až se musel vyměnit. Jen to probíhá v opačném pořadí prve se zadrhává a potom ukápne. Vařím na automatu nerez návary v pulzu.   Milan246


Gama 165 Delta CE

Offline

 

#22 03-06-2012 22:43:01

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

To byla prvni věc co jsme udělali vyměnili celou hadici za ty staré a bylo to stejné. :-)

Offline

 

#23 03-06-2012 23:11:01

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Zalepování průvlaku

Jakým hořákem to máte osazené(kvůli způsobu a rozsahu chlazení)?Mně vydrží průvlak/špička hoodně dlouho.Ovšem za předpokladu že si nepřijede něco posvařovat kámoš co má na dílně gude.To pak kolikrát padnou i  průvlaky 2 a kuličky jsou nastříkaný až v difuzoru.(způsob jeho vedení hořáku již zde byl zmíněn-opře hubici o svarek a začne svařovat).


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#24 04-06-2012 09:31:07

Teoo
Člen
Registrovaný: 02-06-2012
Příspěvky: 10

Re: Zalepování průvlaku

To se musím podívat dnes v práci co je to vůbec za hořák.

Offline

 

#25 13-06-2012 09:56:17

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Zalepování průvlaku

Ze zvědavosti jsem si u pana štepanka obědnal ty pruvlaky tiangl i z jinymi typy pruvlaku  opravdu přišly, trojuhelnik je pruchozí celym průvlakem odpoledne vyzkouším . unas v praci mame taky mašiny omi 305 bez vodniho chlazeni hořaku nekdy se tema mašinama vaří na doraz  a hořak je pěkně vřely v tenkych rukavicích palí a špičky se meni co chvila..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče