SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 25-07-2012 21:50:57

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

vaření bezešvé trubky

Dobrý den, má prosím někdo zde z fóra zkušenost s elektrodou WELCO 1604S ? Slyšel jsem na ni chválu, a protože se v dohledné době chystám na svařování trubek teplovodního topení (z materiálu 11353) - a nemám to denně v ruce, tak bych rád věděl názor někoho kdo už s touto elektrodou pracoval, jestli má cenu ji zhánět ...

- a nebo jakou jinou elektrodu použít když budu nucen přece jen vařit v různých polohách, je ještě nějaká lepší než uvedená elda?

(k dispozici mám jen invertor - GAMA 1900D, bez kabelů a plynu pro TIG, takže vařit budu jen klasicky MMA)   

Raďa

Editoval rada (25-07-2012 23:12:42)

Offline

 

#2 25-07-2012 21:57:27

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: vaření bezešvé trubky

Ohledne teto elektrody me zarazi uvadena svaritelnost treba pro 11 600 a jine.  http://www.welco.cz/katalog/welco-1604s/


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#3 26-07-2012 06:15:16

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: vaření bezešvé trubky

a jaký průměr trubek budeš vařit


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

#4 26-07-2012 07:47:09

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Böhler FOX EV PIPE

Offline

 

#5 26-07-2012 07:52:52

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: vaření bezešvé trubky

Tyto elektrody běžne používame, dost dobrý ale dražší. Jedna z absolventek naší svářečské školy Iveta pro Welco , pracovala jako dealer. Maj vyšší tažnost a vtip je v tom že mají dvojity obal a tak struska nezatéká do svárové spáry. Hodně je používají zemědelci možna by ti jich za pivo pár přenechali. Jinak kontaktuj jejich uzemního prodejce myslím že je prodávají i v menším množství.....
Přeji hezký den

Offline

 

#6 26-07-2012 09:49:14

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Děkuju všem za radu, vařit budu převážně 1" trubky /řádově 60svarů/, taky 6/4" - cca 30-40 svarů, a něco málo ve 2" 15-20 rovněž obvodových svarů. Jak jsem psal nejsem svařeč - tak bych rád kdyby mi elektroda svojí kvalitou při práci s ní trochu pomohla , nejraděj bych koupil pár kusovek - a vyzkoušel, než koupit celý balík (který budu cca asi potřebovat) - a zjistit že to není zrovna ůplně ono ...JardoK  Eldy Böhler FOX EV PIPE vůbec neznám - ani jsem o nich nic neslyšel - ani nevím kde je případně koupit , tak jsou zatím ty od Welca mírným favoritem při výběru, zkusím ještě hledat a pátrat po info. Díky  Raďa

Offline

 

#7 26-07-2012 10:31:33

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Jsou to bazické elektrody vyvinuté speciálně na potrubí. Umožňují připojení na - pól, toho se využívá při svařování kořenových svarů, výplň je pak klasicky na +.
Dobrá je i svařitelnost střídavým proudem. Produktivita Vás asi zajímat nebude, ale zásadní výhodou je, že umožňují svařovat vždy o stupeň vyšším průměrem, než by bylo u standardní bazické elektrody pro danou práci obvyklé. Elektroda 2,0 svařuje od 30 A, 2,5 od 40 A, 3,2 od 60 A. A koncentrovaný oblouk práci dost usnadňuje.

rada napsal(a):

Děkuju všem za radu, vařit budu převážně 1" trubky /řádově 60svarů/, taky 6/4" - cca 30-40 svarů, a něco málo ve 2" 15-20 rovněž obvodových svarů. Jak jsem psal nejsem svařeč - tak bych rád kdyby mi elektroda svojí kvalitou při práci s ní trochu pomohla , nejraděj bych koupil pár kusovek - a vyzkoušel, než koupit celý balík (který budu cca asi potřebovat) - a zjistit že to není zrovna ůplně ono ...JardoK  Eldy Böhler FOX EV PIPE vůbec neznám - ani jsem o nich nic neslyšel - ani nevím kde je případně koupit , tak jsou zatím ty od Welca mírným favoritem při výběru, zkusím ještě hledat a pátrat po info. Díky  Raďa

Offline

 

#8 26-07-2012 11:20:04

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Jardo děkuju za tip. Zkouknul jsem nabídku příd.svař. materiálů od Böhleru a je tam toho opravdu dost. Věděl by jste jakou konkrétní elektrodu bych měl nakoupit na zmíněné trubky - se stěnou cca 2,6-3,2mm ? Moje představa je pokusit se o kořenový svar 2mm eldou , a zakrýt to 2,5mm - oboje dvouvrstvé elektrody, konkrétní označení budu muset asi dohledat (jestli mi nedáte tip z vlastní zkušenosti) - a nebo jste měl na mysli jednovrstvé elektrody? Nenašel jsem informaci o sušení před použitím(docela rád bych se sušení vyhnul), vyrobil jsem sice sušičku z opalovací pistole a trubky, ale nemám nic v čem bych udržoval teplotu po přesušení až do vypálení elektrod- zkrátka je to trochu komplikace(i když určitě nutná u klasických bazických el. typu E-B xxx)  Raďa

Edit: v katalogu jsem našel asi dva typy které by asi připadali v úvahu , asice : Phoenix Spezial D a Phoenix SH lila R
      / ještě musím někde vyšťourat cenu aby mně to neomráčilo, a prodejnu kde se dají koupit /

Editoval rada (26-07-2012 11:59:59)

Offline

 

#9 26-07-2012 11:30:38

pawka
Člen
Registrovaný: 22-07-2010
Příspěvky: 732

Re: vaření bezešvé trubky

oni se musej elektrody jeste porad susit? Ja myslel ze je to uz minulost.proto to esab stale uvadi. Jak poznam ze je potreba susit?


plamen je plamen
omi204,js90n,uda160,perunT
miga tiga ac/dc
plamen je plamen

Offline

 

#10 26-07-2012 12:32:17

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Phoenix Spezial D jsou rutilbazické dvojplášťové elektrody. Používají se do nucených a špatně přístupných poloh. Hojně se používají zejména na montážích a při opravách.
Phoenix Lila R jsou také rutilbazické, ale mají směsný obal. Ty se používali dříve pro jakostnější svary, bylo-li k dispozici jen trafo. Nebo tam, kde měl být vzhled jak od rutilky, ale s lepšími mechanickými vlastnostmi a polohovou ovladatelností jako u bazické. Dnes se téměř nedodávají.
Pro svary potrubí se už nepoužívá ani jedna z nich. Nejprve je nahradila elektroda Böhler FOX EV 50 W a nakonec ta FOX EV Pipe.
FOX EV Pipe 2,5x300 stojí 133,- Kč/kg bez DPH, z Prahy, standardně je v plechové hermetické dóze, takže pokud není načatá, sušení nemusíte řešit.
Myslím, že byste to tou 2,5 zvládnul. 2,0 se dodává málo, tak je o dost dražší (207,-), skladem jich ale pár je.
Ještě pro informaci, ty dvojplášťové Phoenix Spezial D stojí 2,5x350 168,- Kč/kg.

rada napsal(a):

Jardo děkuju za tip. Zkouknul jsem nabídku příd.svař. materiálů od Böhleru a je tam toho opravdu dost. Věděl by jste jakou konkrétní elektrodu bych měl nakoupit na zmíněné trubky - se stěnou cca 2,6-3,2mm ? Moje představa je pokusit se o kořenový svar 2mm eldou , a zakrýt to 2,5mm - oboje dvouvrstvé elektrody, konkrétní označení budu muset asi dohledat (jestli mi nedáte tip z vlastní zkušenosti) - a nebo jste měl na mysli jednovrstvé elektrody? Nenašel jsem informaci o sušení před použitím(docela rád bych se sušení vyhnul), vyrobil jsem sice sušičku z opalovací pistole a trubky, ale nemám nic v čem bych udržoval teplotu po přesušení až do vypálení elektrod- zkrátka je to trochu komplikace(i když určitě nutná u klasických bazických el. typu E-B xxx)  Raďa

Edit: v katalogu jsem našel asi dva typy které by asi připadali v úvahu , asice : Phoenix Spezial D a Phoenix SH lila R
      / ještě musím někde vyšťourat cenu aby mně to neomráčilo, a prodejnu kde se dají koupit /

Offline

 

#11 26-07-2012 12:47:12

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

V horším případě to poznáte podle pórů. I když on je to spíš možná ten lepší případ, protože alespoň vidíte, co jste udělal a uděláte to znovu pořádně. Takže v nejhorším případě, zejména u větší tloušťky stěny, to končí trhlinou.
Pokud svařujete plot na zahradě, tak stačí elektrodu na chvíli menšími parametry přilepit a nechat ji "zavonět", ale pokud děláte trochu lepší práci, potrubí, zásobníky, konstrukce mostů, aut atd., pak jednoznačně sušit dle doporučení výrobce.
Jsou výrobci, kteří mají lepší obaly a kteří mají horší obaly. Ale když máte elektrodu pár dnů na vzduchu, nebo se střídají teploty, v dílně spíš venkovní prostředí atd., tak počítejte se sušením vždy.
Ještě k těm sušičkám, jak píše "rada". Lepší je sehnat starou elektrickou troubu. Bazické se většinou suší 300-350°C / 2 hod. Přes 300°C se sice u trouby nedostanete, ale bude to stačit a pořád lepší, než nějaký nekontrolovatelný zdroj tepla.

pawka napsal(a):

oni se musej elektrody jeste porad susit? Ja myslel ze je to uz minulost.proto to esab stale uvadi. Jak poznam ze je potreba susit?

Offline

 

#12 26-07-2012 12:53:54

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Aha, myslíte tedy že u takové (slabé) dimenze se nemám zabývat dvěma sváry(kořenovým a krycím) a rovnou to vysmahnout jedním svarem(?) - tou 2,5-kou ? - byl bych samozřejmě radši ... Netušíte kde bych tyhle eldy koupil ? - zmínil jste Prahu - tam to nemám daleko... - vím jen o prodejně ESABu v Hloubětíně(naproti bývalé Tesly) - ale tam prodávají asi jen svoje produkty, pak mají něco ve Feroně v Holešovicích(tuším ale taky že pouze od esabu) a jinak mně nic - moc nenapadá ...

Edit : ale i tak Vám JardoK moc děkuju za velice konkrétní rady(kterých je ne zrovna každý schopen)  Raďa  smile

Editoval rada (26-07-2012 13:22:42)

Offline

 

#13 26-07-2012 13:19:57

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Myslím, že tou 2,5 elektrodou to zvládnete na jednu vrstvu. Jak jsem psal, svařuje už od 40 A, jen si zkusíte, jestli se Vám to bude dělat lépe na mínus nebo na plus. Centrála Böhler je Praha 6 - Ruzyně, díval jste se na www stránky, tam je to přesně. Odkud jste? Třeba tam nějaký partner Böhlera prodává a mohl by Vám to vyzvednout.

rada napsal(a):

Aha, myslíte tedy že u takové (slabé) dimenze se nemám zabývat dvěma sváry(kořenovým a krycím) a rovnou to vysmahnout jedním svarem(?) - tou 2,5-kou ? - byl bych samozřejmě radši ... Netušíte kde bych tyhle eldy koupil ? - zmínil jste Prahu - tam to nemám daleko... - vím jen o prodejně ESABu v Hloubětíně(naproti bývalé Tesly) - ale tam prodávají asi jen svoje produkty, pak mají něco ve Feroně v Holešovicích(tuším ale taky že pouze od esabu) a jinak mně nic - moc nenapadá ...

Editoval JardaK (26-07-2012 13:20:30)

Offline

 

#14 26-07-2012 13:33:49

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Jsem kousek východně od Prahy - tak si tam holt udělám výlet - nevadí, aspoň se tam porozhlédnu co tam mají ještě zajímavého. Důležitější je, že se dnes už dá ledas-co celkem běžně sehnat, což třeba za dob bolševických nebylo zdaleka tak samozřejmé..., a že se dá i po netu s někým znalým poradit o dané věci smile , takže ještě jednou děkuju  Raďa

Offline

 

#15 26-07-2012 17:45:44

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: vaření bezešvé trubky

no nevím teda le trubky o menším pruměru jak 2 1/2" tj. cca 76 mm vařit elektrodou je sice možné ale musí se to umět a pokud jste začítečník tak si s tím neporadíte na to je autogen a nebo TIG větší průměry už jdou a v pozici už vubec nee nechci vás nijak odrazovat to jsou jen dlouholeté zkušenosti


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

#16 26-07-2012 22:14:47

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Zdravím PI 250 AC/DC (taky docela netradiční jméno smile) , nepsal jsem že jsem ůplný začátečník, ale že to nemám denně v ruce smile
Autogen nemá mnoho výhod, a ne na všechno se hodí, jednou z jeho nevýhod ale je že velmi změní(nepříznivě) celkovou strukturu svařovaného kovu v okolí sváru , protože se daleko víc musí ohřát místo svaru než v případě jiných modernějších technik - kde se naopak zahřeje minimum okolí.
Svoji první el. svářečku jsem si vyrobil (myslím tím jak výpočet, jádro - tak i navinutí primáru i sekundáru - a i pozdější výrobou usměrňovače) ještě ani ne v 18r.(což je už víc jak 30let) - a vaří dodnes(max. 210A), jen trafo má 80kg a usměrňovač s tlumivkou skoro taky(takže to leží v garáži pod harampádím) tongue Chci tím jen říct že příležitostně a nahodile vařím docela dlouho - ale bohužel s někdy delšími pauzami. Proto když jsem si před pár lety pořídil invertor, tak mi připadalo že to vaří samo... smile
Kdysi mi jeden starý fachman říkal, - "není umění dělat s pořádným vercajkem - ale zkus to bez něho - to je umění" lol
Nedávno když jsem toho potřeboval vařit víc bazic.el., tak jsem sesmolil improvizovanou sušičku elektrod(inspirace zde ze Svarfóra) ale vařil jsem ji vlhkýma - ještě nevysušenýma baz.el. - tak to podle toho i tak vypadá lol
Rovněž nedávno jsem vařil tenkou nerez trubku do dna nádrže síly 8mm přechodovkou, a i napoprvé se to + - povedlo, samozřejmě profi svár vypadá zase asi ůplně jinak ...(nicméně mě to stačí, protože tlakovku na 5bar to vydrželo - a na víc ani zdaleka nepotřebuju)
Takže sváry jak na výstavu určite neudělám, bude mi jen stačit když to mechanicky a hydraulicky vyhoví - a na to si (možná trochu neskromně smile ) zase věřím.
JardaK mi poradil myslím že hodně dobré eldy, tak uvidím...
něj fota co jsem vyštrachal bych vložil , ale navidím tu na ně kolonku, takže asi  0 sad
/brousit,vařit...atd mi nevadí - a často i baví, ale trefit se počítači s jeho algoritmy do nálady, je už pro mě většinou problém .../

Editoval rada (26-07-2012 23:09:56)

Offline

 

#17 27-07-2012 07:15:18

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: vaření bezešvé trubky

zdravím,regionální prodejce Welco pro Benešovsko,Kutnohorsko, je p.Bulánek tlf. 606882021,hned zasílají na dobírku,to kdyby jste nechtěl někam jezdit,topení se dnes dělá v mědi pájením nebo lisováním, v železe je to pomalý, říkal šéf, nevím ,tohle jsem ještě neprubla......není všem hezkým dnům konec.....přeji hezký den

Offline

 

#18 27-07-2012 09:19:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: vaření bezešvé trubky

Mě by spíš zajímalo, jak konkrétně ty trubky tou elektrodou vařit, když téměř všechny trubky ústředního topení mám těsně u stěny a navíc často v rohu stěn nebo v rohu stěny a podlahy nebo v rohu stěny a stropu. Viděl jsem sice, že existují elektrody, která se dají ohýbat bez olupování obalu, takže by to s nimi teoreticky mělo jít, ale i tak, když je trubka 2 - 4  centimetry od stěny...... To snad  jedině kolem svaru obsekat omítku i cihly , aby tam byl prostor kolem aspoň 10 centimetrů, zavařit, vyzkoušet a potom zase dozdít.....
Ne že bych to zrovna teď potřeboval, ale časem možná ano.

Offline

 

#19 27-07-2012 09:30:14

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

evik díky za info, v posledních letech je přímo hit dělat rozvody z mědi - má to svoje výhody, především rychlá a velice jednoduchá realizace, kterou obvykle zvládne člověk i bez větších zkušeností.
Ne však všude je měď efektivní použít, - jedná se především o samotížná topné systémy - a nebo systémy kde je od topného kotle potřeba odvádět větší výkon, pak je logicky třeba použít pro vedení větších dimenzí(v mém případě i několikametrové úseky 6/4" dimenze) - což při použití mědi by bylo přece jen finančně podstatně náročnější.
Práci s mědí se nebojím ani nevyhýbám(kdysi jsem měl na ni i papíry pro letování na tvrdo), takže je práce s ní pro mě velice pohodová i při letování Ag pájkou, ale zkrátka ne vždy je použití mědi ta nejoptimálnější volba v topenařině.
Trochu jiná situace je při rozvodech pitné vody v mědi, tam už vidím její větší opodstatnění - nejen z důvodu měď - vers. pitná voda, ale i z pohledu velikosti obvyklých dimenzí ...  také přeji hezký den smile  raďa

Offline

 

#20 27-07-2012 09:37:44

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

Radime, upřímně řečeno, kdybych byl odkázán skutečně pouze na vaření v místě instalace, tak bych do toho nešel.
V mém případě to naštěstí jde udělat tak, že si jednotlivé ůseky (ůsek) nastehuju v místě instalace, vyndám, a přenesu vedle do dílny - a vcelku pohodlně vyvařím.
Připojení bude pak realizováno pomocí šroubení (které tam tak jako tak musí být, kvůli možné demontáži a případné výměně ostatních komponentů)  raďa

Editoval rada (27-07-2012 10:11:37)

Offline

 

#21 27-07-2012 13:08:37

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Tak, tak, třeba Böhler FOX AWS E 6013 se dá ohýbat a 2,5 mm stojí jen 69,- Kč/kg. Jenže oni čeští svářeči mají spíš bazické ruce a toto je rutil-celulózka.

Radim napsal(a):

Mě by spíš zajímalo, jak konkrétně ty trubky tou elektrodou vařit, když téměř všechny trubky ústředního topení mám těsně u stěny a navíc často v rohu stěn nebo v rohu stěny a podlahy nebo v rohu stěny a stropu. Viděl jsem sice, že existují elektrody, která se dají ohýbat bez olupování obalu, takže by to s nimi teoreticky mělo jít, ale i tak, když je trubka 2 - 4  centimetry od stěny...... To snad  jedině kolem svaru obsekat omítku i cihly , aby tam byl prostor kolem aspoň 10 centimetrů, zavařit, vyzkoušet a potom zase dozdít.....
Ne že bych to zrovna teď potřeboval, ale časem možná ano.

Offline

 

#22 27-07-2012 14:41:00

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: vaření bezešvé trubky

Dobrý den,
odkud jste ? Rád bych Vás navštívil, máte-li zájem, pošlete mi e-mail.

evik napsal(a):

zdravím,regionální prodejce Welco pro Benešovsko,Kutnohorsko, je p.Bulánek tlf. 606882021,hned zasílají na dobírku,to kdyby jste nechtěl někam jezdit,topení se dnes dělá v mědi pájením nebo lisováním, v železe je to pomalý, říkal šéf, nevím ,tohle jsem ještě neprubla......není všem hezkým dnům konec.....přeji hezký den

Offline

 

#23 27-07-2012 16:39:49

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: vaření bezešvé trubky

Tak se nezlob že jsem ti chtěl poradit dělám topenařinu 35 let a stejnou dobu svařuji a psal jsi že budeš vařit i v pozici na to byly moje reakce a co se týká pěnění nateriálu u autogenu toho bych se vuběc nebál když to nepřehřeješ tak to nepění. A ještě odpověd na nizší dotazy ohledně svarů u stěn na to je bud zrcátko kdo to umí a nebo jsem taky už zařil svařování přes okénko.


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

#24 27-07-2012 17:52:02

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: vaření bezešvé trubky

PI 250 AC/DC - nic ve zlém, psal jsem že nejsem profík ... každým dnem lidí co to umí s autogenem ubývá, a já bych si to sním vyvařit stejně  nelajsnul(i kdybych ho měl k dispozici) protože mi sním zoufale chybí praxe, s elektrodama mám navařeno nesrovnatelně. Proto se až tak nebojím do toho pustit - navíc(jak už jsem psal) budu mít velkou výhodu, že si každý nastehovaný úsek budu moct vzít do dílny nebo ven (jinak bych neměl moc odvahu se do takové práce pouštět ... )
Po neděli zajedu pro eldy, dodělám něco zednických příprav a už se těším jak se do toho pustím ... smile raďa

Edit : Ještě jsem zapoměl k tomu pěnění ve svaru, nejde tak o to udržet nekypící lázeň (takový spoj stojí samozřejmě za ... nic), jde spíš o to že se prostě musí ohřát celá trubka - a to dost, - a při tom dochází(opravdu) k poměrně velkým změnám v materiálu, vím - v topenařině to je už léta - letoucí jakoby taková norma (prostě standart) ale když by takový svar měl být třeba víc namáhán mechanicky(a nebo dokonce byla provedena vrubová zkoška) tak by ne vždy obstál ... (jasně - od toho jsou v topenařině m.j. dilatační oblouky a smyčky - kompenzátory) .
Prostě - když to zkrátím, nemít plynový hořák tak výbornou manipulativnost - a naopak kdyby ji el.metody měli, tak nevím kolik uplatnění by autogen ještě našel ... (?)
- a ještě, vaření se zrcátkem je celkem časté - někdy to holt  jinak nejde(i když já to neumím), ale přes okýnko mi už vůbec nic neříká... - leda mě napadá snad z přístupné strany vypálit přístupový otvor - vyvařit zevnitř - otvor zpět zaplátovat - a dovařit ? (ale možná je to jinak )

Editoval rada (27-07-2012 19:26:06)

Offline

 

#25 27-07-2012 21:17:12

PI 250 AC/DC
Člen
Registrovaný: 02-10-2010
Příspěvky: 108

Re: vaření bezešvé trubky

přes okýnko je to skoro jak říkáte jedna trubka se seřízne do poloviny průměru pod uhlem 45 stupnů trubky se dají k sobě zadní strana ke které se nedá jinak dostat se zavaří zevnitř trubky a pak se vrátí uřezaný 45ti stupnový kus na své místo zpátky a tavaří se jak ten vyřezaný kus tak i trubka zepředu a přejede se kam se dá dostat ten vnitřní svár z venku


Migatronic PI 250 AC/DC V,
Migatronic Sigma 400 puls,
Migatronic MIG 445,MIG 385,
Selco Genesis 382 AC/DC

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče