SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 25-08-2012 23:24:05

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

pa napsal(a):

Verte tomu , co napsal ZDENAL [v pripade , ze je tam regulace tyristorem]. Stydim se , ze me to hned nenapadlo.

Zdravím,
věřím, vysvětlení zní velmi věrohodně. Pochopil jsem to tak, že to má ověřeno. To řešení s pomocným můstkem mi přijde jako dobré, malé,  jeho cena bude pár korun a pro řídící jednotku se bude napájení jevit jako to původní.
Do další desky z jiného stroje bych šel až jako poslední možnost hlavně pro zbytečné výdaje a především nedostatek informací o zapojení toho druhého stroje a nové řídící jednotky posunu.
Do budoucna, pokud se to ukáže jako přínos mám v plánu celou jednotku přebudovat na řízení CPU a motor změnit na krokový s digitálním řízením. Tím se vyřeší všechny problémy s nerovnoměrností posunu a vlivem teploty a všech dalších negativních proměnlivých vlivů. Taktéž by měla být možnost velmi podrobně řídit "rozjezd" drátu podle zadání od zkušených svářečů. To já nejsem.

mpcz, 25/08/2012

Offline

 

#27 26-08-2012 20:36:57

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Na tomhle foru je sranda . Nabídl jsem zdarma varokovi , že mu desku opravím a on zde jenom jako skoro tisíckrát jinde plká a plká . Kdo přemýšlí pozná , že ani ten druhý můstek nepomůže a proto je zde kšeft pro ty další předražené jednotky ...... smile

Offline

 

#28 26-08-2012 20:58:29

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

Na tomhle foru je sranda . Nabídl jsem zdarma varokovi , že mu desku opravím a on zde jenom jako skoro tisíckrát jinde plká a plká . Kdo přemýšlí pozná , že ani ten druhý můstek nepomůže a proto je zde kšeft pro ty další předražené jednotky ...... smile

to bobobo:
Zdravím,
můžeš to prosím trošku více objasnit po TECHNICKÉ stránce? Rád si dám poradit od někoho, kdo má co říci, ale z toho co píšeš zatím nemohu ten důvod nefunkčnosti při použití pomocných diod dost dobře posoudit. A snažil jsem se přemýšlet na (moje) maximum.
Děkuji.
mpcz, 26/08/2012

Offline

 

#29 27-08-2012 07:27:38

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Nyní se snažím řešit stav proměnného střídavého napětí naprázdno a při sváření , aby byl posuv napájený svářecím trafem stále stejný . Bude to tam chtít "zkratový" regulátor  , ale potřeboval bych změřit proud motorkem podavače . Mohl by jsi změřit při nejrychlejším podávání ? Nechci právě předělávat celé řízení motoru , ale obráceně jednoduše (pokud půjde) stabilizovat střídavý přívod .

Offline

 

#30 28-08-2012 11:15:35

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

vyřešit napajeni přidanim 2 trafa 24V 60VA by melo stačit  2 diody a nopojit rovnou na  motor podavače tam kde je napajen  z usmernovače svařeciho trafa přes řídící jednotku posuv by mel byt stabylní nekolisavy.. odhat trafa je odpasu bežne mivam k dispozici trafa 24V 100VA tak je používam docela často..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#31 28-08-2012 12:01:31

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

alll napsal(a):

.... by melo stačit  2 diody .....

1. Kolega bobobo bude velice vděčen za tuto radu, protože to by ho fakt nenapadlo.smile smile smile
2. Jak se prosím dělá usměrňovač ze dvou diod??? Já znám pouze jednocestný-a na ten stačí dioda jedna a potom můstek- a tam jsou zapotřebí diody čtyři. Dvě diody se dají použít jen jako dva jednocestné usměrňovače zapojené proti sobě, ale na to musí zase mít trafo speciální vinutí- dvojitý sekundár. smile smile smile

Editoval JARDA V (28-08-2012 12:03:30)

Offline

 

#32 28-08-2012 21:10:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Nevím co tady pan BOBOBO do mě naráží, když jsem teď vůbec nic nepsal. Jediné co jsem psal, je, že se v regulacích posuvu u svářeček Telwin používá IO 4049, protože mám jednu vadnou doma. On sám ví h...o.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#33 28-08-2012 21:33:18

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

varok napsal(a):

Nevím co tady pan BOBOBO do mě naráží, když jsem teď vůbec nic nepsal. Jediné co jsem psal, je, že se v regulacích posuvu u svářeček Telwin používá IO 4049, protože mám jednu vadnou doma. On sám ví h...o.

Zdravím,
to chce klid, je jasné, že výtěžnost informací je velmi malá, ale někdy se člověk dočká a je rád, že existují lidé, kteří mají co říci. Postupně se k cíli dopracuje každý, kdo vytrvá.

Mě už zbývá jen najít přesný popis té MALÉ tlumivky ke kondenzátoru a dvěma diodám. Ideální by byla tlumivka, kterou lze sehnat i dnes jako náhradní díl k něčemu. Nebo přesný výrobní popis výroby. Ty popisy např. typu: "tlumivka XXX wattů z výbojky" je pro mě bohužel dost nepoužitelná.
Nevěděl by někdo přesnější označení vhodné tlumivky do klasické CO2?
Děkuji.
mpcz, 28/08/2012

Editoval mpcz (28-08-2012 21:33:53)

Offline

 

#34 29-08-2012 07:29:15

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Které dvě diody máte na mysli?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#35 29-08-2012 08:47:23

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Popis dvou tlumivek je zde http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007052301 , ta první používá jádro se středním sloupkem 40x40 mm a ta druhá Cjádra z Rubína . Dráty jsou popsány . Je třeba doplnit , že lze laborovat se vzduchovou mezerou v magobvodu , od 0-2mm , dle vlastních pocitů .

Editoval bobobo (29-08-2012 08:49:09)

Offline

 

#36 29-08-2012 10:43:38

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Dobrý den,
laboroval jsem s pomocným usměrňovačem do malého MIG/MAG Berlan, jak jsem již dříve popisoval. Účelem bylo dosáhnout toho, aby "nevybuchovaly" kondíky.

Po mnoha zkoušeních a asi třech zničených kondenzátorech jsem se dobral k řešení pomocí tlumivky, která byla navinuta na M jádrech z nějakého sovětského vojenského zařízení (nevím přesně z čeho - leželo to doma z dob, kdy jsem ještě ochotně sbíral veškerý elektronický šrot). Průřez železa cca 100 x 40 mm, vzduchová mezera cca 3mm, vinuto asi 80 závitů drátem průřez 2,5mm2 smalt. Celkovou výslednou indukčnost si již nepamatuji.
Svářečka již slouží neznámo kde. Úpravu jsem dělal pro kamaráda, který již svářečku přes aukro prodal, takže ani nelze vyfotografovat a žádná dokumentace, bohužel, neexistuje.

Jako úplně nejlepší, ale relativně drahé, řešení se mi jeví použití originální tlumivky z OMI165, kde jsou na jednom železe nevinuta dvě vinutí, která se vzájemně magneticky ovlivňují, takže se nejedná o zapojení s malou a velkou tlumivkou v pravém slova smyslu.
Tlumivka stojí asi 1800,- a jeden kolega si ji namontoval do nějakého Telwina a hlásil výborné výsledky, v akci jsem ji neviděl, ale nemám důvod nevěřit.

Offline

 

#37 29-08-2012 18:13:45

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Martin napsal(a):

Dobrý den,
laboroval jsem s pomocným usměrňovačem do malého MIG/MAG Berlan, jak jsem již dříve popisoval. Účelem bylo dosáhnout toho, aby "nevybuchovaly" kondíky.

Po mnoha zkoušeních a asi třech zničených kondenzátorech jsem se dobral k řešení pomocí tlumivky, která byla navinuta na M jádrech z nějakého sovětského vojenského zařízení (nevím přesně z čeho - leželo to doma z dob, kdy jsem ještě ochotně sbíral veškerý elektronický šrot). Průřez železa cca 100 x 40 mm, vzduchová mezera cca 3mm, vinuto asi 80 závitů drátem průřez 2,5mm2 smalt. Celkovou výslednou indukčnost si již nepamatuji.
Svářečka již slouží neznámo kde. Úpravu jsem dělal pro kamaráda, který již svářečku přes aukro prodal, takže ani nelze vyfotografovat a žádná dokumentace, bohužel, neexistuje.

Jako úplně nejlepší, ale relativně drahé, řešení se mi jeví použití originální tlumivky z OMI165, kde jsou na jednom železe nevinuta dvě vinutí, která se vzájemně magneticky ovlivňují, takže se nejedná o zapojení s malou a velkou tlumivkou v pravém slova smyslu.
Tlumivka stojí asi 1800,- a jeden kolega si ji namontoval do nějakého Telwina a hlásil výborné výsledky, v akci jsem ji neviděl, ale nemám důvod nevěřit.

Zdravím,
nevím, jestli v té záplavě různých rad nezapadl původní záměr, tak raději vše shrnu:
1/ řeším zlepšení oblouku u BIMAXE na nižší svařovací napětí/proudy. Z prskání na pěkné šumění. Bimax 4.165  již má z výroby klasický usměrňovač se 4 diodami a velkou tlumivkou. Je to CO2 stroj.
Záměrem je doplnit usměrňovač dvěma pomocnými diodami, kondenzátorem, pomocnou MALOU tlumivkou a vybíjecím odporem. To podle některých kolegů pomáhá. Jen nevím, jestli se do sebe nezapletly CO2 příspěvky a příspěvky pro elektrody. Popř. je možné, že to je jedno.
2/ řešilo se to zde mnohokrát, vím, popis tlumivky je ale zatím vždy provázen větším nebo menším otazníčkem. Jeden příspěvek říká, že tlumivka z výbojky výborná, druhý říká, že na nic.
Třeba zde:
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009121303
je sice spousta popisu a fotografií, ale třeba foto štítku nebo popis typu tlumivky jsem nenašel. Jinde je situace podobná.
Mezitím jsem samozřejmě nelenil a zjistil aktuální stav u tlumivek. Tlumivku 400W pro výbojky lze koupit bez problémů, dělají se na proudy 3,3 a 4,5 A. Cena okolo 500 Kč.
Jádro 40x40 pro kompletní vlastní výrobu tlumivky lze sehnat i vč. plastové cívky a drátu 1,8 až 2,5 mm průměru lze sehnat bez problémů. Navinutí není problém. Kondenzátor bez problémů. Diody bez problémů.

V případě konkrétního a odzkoušeného zapojení do BIMAXE nebo podobného stroje je tedy realizace velmi jednoduchá.
Má prosím někdo takové informace?
Předem děkuji.
mpcz, 29/08/2012

Editoval mpcz (29-08-2012 20:20:40)

Offline

 

#38 29-08-2012 21:20:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Teď nevím, ale já si myslím, že je to takové zvláštní. Věřím ale, že své dělá i vedení drátu bez jakýchkoliv odporů. Tady to psali a píší pořád někteří uživatelé, čemuž jsem nevěnoval moc pozornost. Když mi ale každou chvíli začala svářečka blbnout, třeba zlomený bovden, špatný ventilek na plyn, nebo něco jiného, tak jsem se nechal přemluvit a koupil jsem eurokoncovku a hořák s eurokonektorem. Od té doby se to zlepšilo o minimálně 30%. Svářečku používám většinou jen na karosařinu, občas na větší věci. Karosařinu jedu jen 0,6kou drátem, větší věci 0,8kou a jede už konečně podle mých představ. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, protože ty levné svářečky jsou ošizené skoro ve všem. Nevěřte ale spoustě lidí tady na foru, že i telwin svářečky jsou na nic. Mnoho z nich je neviděli ani z rychlíku, takže dávají všechny svářečky do 10 000,- kč do stejného pytle, i když neprávem. Už od novoty má svářečka až na pár chybiček svařovala docela slušně a s nějakým Einhelem a Gude, Sharks apod. se nedá vůbec srovnávat.
Nejdříve se zkuste podívat, jestli vám někde nevázne drát, 0,8ka je na tom trošku lépe, ale i s 0,6kou se to dá.
Regulace u těchto svářeček nepatří ke špičce v tomto oboru, ale svůj účel plní a myslím si docela slušně.
Jestli myslíte, že vaše svářečka prská, tak ji neumíte seřídit, nebo si kupte raději některou modrou Einhel, Gude, Sharks 120 a pak teprve poznáte, jaký má mít svářečka zvuk. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#39 30-08-2012 14:17:36

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

varok napsal(a):

Teď nevím, ale já si myslím, že je to takové zvláštní. Věřím ale, že své dělá i vedení drátu bez jakýchkoliv odporů. Tady to psali a píší pořád někteří uživatelé, čemuž jsem nevěnoval moc pozornost. Když mi ale každou chvíli začala svářečka blbnout, třeba zlomený bovden, špatný ventilek na plyn, nebo něco jiného, tak jsem se nechal přemluvit a koupil jsem eurokoncovku a hořák s eurokonektorem. Od té doby se to zlepšilo o minimálně 30%. Svářečku používám většinou jen na karosařinu, občas na větší věci. Karosařinu jedu jen 0,6kou drátem, větší věci 0,8kou a jede už konečně podle mých představ. Samozřejmě je pořád co zlepšovat, protože ty levné svářečky jsou ošizené skoro ve všem. Nevěřte ale spoustě lidí tady na foru, že i telwin svářečky jsou na nic. Mnoho z nich je neviděli ani z rychlíku, takže dávají všechny svářečky do 10 000,- kč do stejného pytle, i když neprávem. Už od novoty má svářečka až na pár chybiček svařovala docela slušně a s nějakým Einhelem a Gude, Sharks apod. se nedá vůbec srovnávat.
Nejdříve se zkuste podívat, jestli vám někde nevázne drát, 0,8ka je na tom trošku lépe, ale i s 0,6kou se to dá.
Regulace u těchto svářeček nepatří ke špičce v tomto oboru, ale svůj účel plní a myslím si docela slušně.
Jestli myslíte, že vaše svářečka prská, tak ji neumíte seřídit, nebo si kupte raději některou modrou Einhel, Gude, Sharks 120 a pak teprve poznáte, jaký má mít svářečka zvuk. smile

Zdravím,
děkuji za pomoc, ale je již rozhodnuto. Kondenzátor vyzkouším. Člověk se nemá vzdávat. Teď již jen čekám, jestli někdo pomůže s odzkoušeným typem tlumivky a přesným zapojením do CO2 BIMAXE.
mpcz, 30.08.2012

Offline

 

#40 30-08-2012 20:23:28

denis15
Člen
Registrovaný: 26-08-2012
Příspěvky: 5

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Ten kondík si myslím že odejde tím, že není stavěn na zkratování, ke kteréme víceméně dochází při svařování. Pulzy na něm jsou morbidní. Možná varianta by byly kondíky pro pulzní aplikace, které jsou na tyto stavy stavěné-plocha elektrod a jejich přivaření k dielektriku. Není to ale zrovna levná varianta.
Asi rok nazpět jsem kolegovi spravoval CO-byl to nějaký prototyp, kterého byly vyrobeny jen asi 2 kusy a někdo to evidentně vynesl z výroby a zpeněžil. Bylo tam 3f trafo, regulace proudu odbočkama na primáru, usměrnění diodama z altíku-bylo jich 6 na fázi, žádná tlumivka ani nic dalšího na výstupu. Zajímavé řešení bylo-a taky problémové, že tam nebyl stykač, ale při sepnutí pistole se sepnul spínač na výstupu proudu ven. Bylo to z pásoviny Cu, plocha celkem velká a hýbala s tím macatá cívka-elektromagnet.
I bez absence tlumivky na výstupu to vařilo skvěle autoplechy i macaté profily. Navíc tam nebyl ani ventilátor a diody byly vlažné.
Proč teda některým CO nepomůže skoro nic a tady to vařilo vklidu by mě taky zajímalo. Sorry, jestli to je moc OT.

Offline

 

#41 31-08-2012 07:40:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Jestli jsem to dobře pochopil, tak tlumivka bývá u CO i elektrodových svářeček proto, aby vyhladila sv. proud a nebyl jakoby pulsní. To by potom oblouk jakoby pořád zhasínal a znovu se zapaloval, což není dobré. Jestli svařovala dobře svářečka bez tlumivky, to je zvláštní, co jsem viděl už hodně svářeček CO2, tak všude tlumivka byla. Někdo tady kdysy dával obrázek malé svářečky Cebora 130 turbo a ta má malou tlumivku navinutou přímo na jádru sv. trafa, nebylo to podobně i u té svářečky co jste viděl?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#42 31-08-2012 09:06:58

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

denis15 napsal(a):

...  Bylo tam 3f trafo...

varok napsal(a):

To by potom oblouk jakoby pořád zhasínal a znovu se zapaloval, což není dobré.

U 3f usmernovace napeti nikdy nespadne na 0, leda by byla v zapojeni chyba.

Offline

 

#43 31-08-2012 09:09:26

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

mpcz> Ja vim, ze to, co ted napisu, nechcete vedet, ale ze zkusenosti (a nejem mych) vychazi, ze nejjednodusi, nejrychlejsi, nejspolehlivejsi a casto i nejlevnejsi reseni, jak prinutit levne COcko, aby svarovalo lepe, je jej prodat a koupit stroj, ktery svaruje jiz z krabice.

Offline

 

#44 31-08-2012 14:12:18

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Varok ani netuší , co je to třífázový proud , natož třífázový usměrňovač . O to víc mele , mele ,mele .

Offline

 

#45 31-08-2012 19:31:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Vím co je třífázový proud, ale neumím to vysvětlit. Prostě je jednofázový, který míváme většinou doma, napětí 230V(předtím 220V).
Potom je ještě třífázový, který se používá na větší stroje a nářadí. Napětí je 400V(předtím bývalo 380V)
Teď nevím jak je to s tím pouvem fází apod., tak tady nebudu psát blbosti.
Jednofázové svářečky mívají většinou jeden primár a jeden sekundár. U COček bývá trafo vinuté primár i sekundár na jednom sloupku, teď myslím jednofázové.
U třífázových jsou tři sloupky a na každém je zvlášť primár a sekundár.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#46 01-09-2012 12:28:50

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Pane varoku , timto jste do pismene potvrdil predchozi prispevek pana bobobo

Offline

 

#47 01-09-2012 13:02:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Proto jsem si už dávno napsal do podpisu pod čarou, že nejsem ELEKTRIKÁŘ!!!
Naštěstí pan BOBOBO taky ne a jen do každého neustále rýpe a hraje si na frajera. Mě je to jedno.

Editoval varok (01-09-2012 13:03:02)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#48 01-09-2012 15:22:16

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

varok napsal(a):

.... nejsem ELEKTRIKÁŘ!!!
Naštěstí pan BOBOBO taky ne ....

Tím bych si nebyl tak jistý. Mám totiž dojem, že na jednom vláknu, které jsem ale nestihl celé přečíst protože se na něm diskutující vzájemně pozuráželi a Admin je poté smazal, kolega bobobo prezentoval vlastnictví DVOU výučních listů a jeden byl právě elektrikář.

Offline

 

#49 02-09-2012 00:03:53

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Pane varoku , odpuste mi , ale .. ja si take rypnu
vy melete , melete a  mlatite prazdnou slamu

Offline

 

#50 02-09-2012 07:28:24

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Odpustím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče