SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 02-09-2012 08:23:57

Atlan
Člen
Registrovaný: 18-07-2011
Příspěvky: 1400

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Pouzit by sla tlmivka na M- I jadre s RVL vybojok drat 2,5 plne staci pri tych prudoch a 0,6zgarovacom drate, namiesto kecaniu 3 strankach. By som to mal osadene a skusal.... Kde kto tam strci tlmivku co najde kde kade.....

Offline

 

#52 02-09-2012 09:30:23

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Atlan napsal(a):

Pouzit by sla tlmivka na M- I jadre s RVL vybojok drat 2,5 plne staci pri tych prudoch a 0,6zgarovacom drate, namiesto kecaniu 3 strankach. By som to mal osadene a skusal.... Kde kto tam strci tlmivku co najde kde kade.....

Zdravím,
ty slovní přestřelky mi taky trošku vadí. Ne že by se to nedalo číst, ale po několika výstřelech se úplně ztratí původní problém a když se ke čtení dostane někdo, co má co říci, na dotaz nemůže reagovat, protože je dobře ukryt v hloubi vlákna. Skoro mám cukání požádat pana ADMINa o zřízení speciálního režimu, pokud existuje, kdy by mohl zakladatel ty nemístné příspěvky přesunout do podvlákna s volnou diskuzí.
Co se týká zkoušení, je označení tlumivky "z RVL výbojek" pro člověka koupěchtivého dost nedostatečné. Navíc, až to zkusíš, zjistíš, že 400W je hodně na městské osvětlovací poměry, Každá tlumivka má svoje označení a pokud ji někdo ÚSPĚŠNĚ použil, stačí přečíst, popř. vyfotit štítek. Když jsem prohlédl pár tlumivek, neměl jsem asi štěstí, ale u žádné nebyl vidět drát. Takže i to označení 2,5 mm mi moc nepomůže. V datasheetech, které jsem prohlédl, o síle drátu není ani zmínka. Ano, pokud by byl k dispozici kompletní tzv. navíjecí předpis, není problém, navijárnu máme.
Další problém vidím v mé malé dovednosti, co se týká vlastního svařování. Při použití neosvědčených komponentů tak lehce vzniká rovnice o dvou i více neznámých a to nebývá dobré.
Koneckonců, ta diskuze ještě netrvá tak dlouho a snad se někdo přidá, kdo už má konkrétní zkušenost.
Předem děkuji.
mpcz, 02.09.2012

Editoval mpcz (02-09-2012 09:31:03)

Offline

 

#53 02-09-2012 12:44:12

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Já to myslel spíše ironicky, ale už raději nic.
Podle mě se kolikrát počítá spíše kdo má s čím zkušenosti než jestli je opravdu vyučen v oboru.
Raději už nebudu nic psát, protože tohle je asi forum jen pro profesionály a ne pro normální lidi a kutily.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#54 02-09-2012 17:35:29

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

mpcz napsal(a):

Atlan napsal(a):

Pouzit by sla tlmivka na M- I jadre s RVL vybojok drat 2,5 plne staci pri tych prudoch a 0,6zgarovacom drate, namiesto kecaniu 3 strankach. By som to mal osadene a skusal.... Kde kto tam strci tlmivku co najde kde kade.....

Zdravím,
ty slovní přestřelky mi taky trošku vadí. Ne že by se to nedalo číst, ale po několika výstřelech se úplně ztratí původní problém a když se ke čtení dostane někdo, co má co říci, na dotaz nemůže reagovat, protože je dobře ukryt v hloubi vlákna. Skoro mám cukání požádat pana ADMINa o zřízení speciálního režimu, pokud existuje, kdy by mohl zakladatel ty nemístné příspěvky přesunout do podvlákna s volnou diskuzí.
Co se týká zkoušení, je označení tlumivky "z RVL výbojek" pro člověka koupěchtivého dost nedostatečné. Navíc, až to zkusíš, zjistíš, že 400W je hodně na městské osvětlovací poměry, Každá tlumivka má svoje označení a pokud ji někdo ÚSPĚŠNĚ použil, stačí přečíst, popř. vyfotit štítek. Když jsem prohlédl pár tlumivek, neměl jsem asi štěstí, ale u žádné nebyl vidět drát. Takže i to označení 2,5 mm mi moc nepomůže. V datasheetech, které jsem prohlédl, o síle drátu není ani zmínka. Ano, pokud by byl k dispozici kompletní tzv. navíjecí předpis, není problém, navijárnu máme.
Další problém vidím v mé malé dovednosti, co se týká vlastního svařování. Při použití neosvědčených komponentů tak lehce vzniká rovnice o dvou i více neznámých a to nebývá dobré.
Koneckonců, ta diskuze ještě netrvá tak dlouho a snad se někdo přidá, kdo už má konkrétní zkušenost.
Předem děkuji.
mpcz, 02.09.2012

Tak ještě jednou a naposledy: Příspěvek kolegy bobobo č.35 na tomto vláknu:

bobobo napsal(a):

Popis dvou tlumivek je zde http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007052301 , ta první používá jádro se středním sloupkem 40x40 mm a ta druhá Cjádra z Rubína . Dráty jsou popsány . Je třeba doplnit , že lze laborovat se vzduchovou mezerou v magobvodu , od 0-2mm , dle vlastních pocitů .

Pokud to nestačí, pak snad už jen příspěvek kolegy pa z jiného vlákna:

pa napsal(a):

........... nestav zadne vykonove elektricke zarizeni pripojitelne na sit [napr. svareci trafo]..........

Editoval JARDA V (02-09-2012 17:48:14)

Offline

 

#55 02-09-2012 18:31:14

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

JARDA V napsal(a):

mpcz napsal(a):

Atlan napsal(a):

Pouzit by sla tlmivka na M- I jadre s RVL vybojok drat 2,5 plne staci pri tych prudoch a 0,6zgarovacom drate, namiesto kecaniu 3 strankach. By som to mal osadene a skusal.... Kde kto tam strci tlmivku co najde kde kade.....

Zdravím,
ty slovní přestřelky mi taky trošku vadí. Ne že by se to nedalo číst, ale po několika výstřelech se úplně ztratí původní problém a když se ke čtení dostane někdo, co má co říci, na dotaz nemůže reagovat, protože je dobře ukryt v hloubi vlákna. Skoro mám cukání požádat pana ADMINa o zřízení speciálního režimu, pokud existuje, kdy by mohl zakladatel ty nemístné příspěvky přesunout do podvlákna s volnou diskuzí.
Co se týká zkoušení, je označení tlumivky "z RVL výbojek" pro člověka koupěchtivého dost nedostatečné. Navíc, až to zkusíš, zjistíš, že 400W je hodně na městské osvětlovací poměry, Každá tlumivka má svoje označení a pokud ji někdo ÚSPĚŠNĚ použil, stačí přečíst, popř. vyfotit štítek. Když jsem prohlédl pár tlumivek, neměl jsem asi štěstí, ale u žádné nebyl vidět drát. Takže i to označení 2,5 mm mi moc nepomůže. V datasheetech, které jsem prohlédl, o síle drátu není ani zmínka. Ano, pokud by byl k dispozici kompletní tzv. navíjecí předpis, není problém, navijárnu máme.
Další problém vidím v mé malé dovednosti, co se týká vlastního svařování. Při použití neosvědčených komponentů tak lehce vzniká rovnice o dvou i více neznámých a to nebývá dobré.
Koneckonců, ta diskuze ještě netrvá tak dlouho a snad se někdo přidá, kdo už má konkrétní zkušenost.
Předem děkuji.
mpcz, 02.09.2012

Tak ještě jednou a naposledy: Příspěvek kolegy bobobo č.35 na tomto vláknu:

bobobo napsal(a):

Popis dvou tlumivek je zde http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2007052301 , ta první používá jádro se středním sloupkem 40x40 mm a ta druhá Cjádra z Rubína . Dráty jsou popsány . Je třeba doplnit , že lze laborovat se vzduchovou mezerou v magobvodu , od 0-2mm , dle vlastních pocitů .

Pokud to nestačí, pak snad už jen příspěvek kolegy pa z jiného vlákna:

pa napsal(a):

........... nestav zadne vykonove elektricke zarizeni pripojitelne na sit [napr. svareci trafo]..........

Zdravím,
děkuji za zopakování informací. Vše, co je zde napsáno, jsem prostudoval pečlivě. Co se týká té tlumivky, ani v jednom příspěvku není popis takový, aby bylo možné postup zopakovat. Zkus se prosím na ty články podívat a sám  zjistíš, že vždy něco chybí nebo si informace přímo odporují.
Co je ale zásadní, všechny ty návody se týkají usměrňovačů ke svářečce na elektrody. Já ale řeším přidání MALÉ tlumivky k již zabudované VELKÉ tlumivce v CO2.
K tomu rozdílu se nikdo zatím kupodivu nevyjádřil.
Jsem nedoučený, strojní zámečník a tím pádem bohužel nedovedu posoudit, jestli to má na zapojení vliv. Každopádně čekám, že někdo tu pomocou tlumivku s kondenzátorem použil v CO2 svářečce klasického zapojení, nejlépe TELWIN atd. Ale to už bych se opakoval. Normálně bych šel a koupil pár tlumivek a udělal test. Ovšem při těch proudech by mohlo i malé nedopatření mít fatální následky a tak to si raději pár dní počkám. Aspoň doufám, že se dočkám.
Děkuji.
mpcz, 02.09.2012

Offline

 

#56 02-09-2012 20:54:19

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

mpcz napsal(a):

Já ale řeším přidání MALÉ tlumivky k již zabudované VELKÉ tlumivce v CO2.
K tomu rozdílu se nikdo zatím kupodivu nevyjádřil.

Nejsem ješitný, ale dovoluji si připomenout, že jsem Váš dotaz zodpověděl a uvedl i praktickou zkušenost s jiným malým hobby céóčkem (Berlan BMIG). Bohužel Vám již neřeknu parametry cívky, která nakonec vyšla nejlépe.

Pokud se chystáte koupit "pár cívek" a vyzkoušet, tak doporučuji vyzkoušené a funční řešení, tj. použít cívku do OMI165, která se jako náhradní díl prodává za asi 2000 Kč. Pokud budete chtít koupit tři cívky, každou za cca 500,- a ještě nebudete mít jistotu, tak použít originální díl do OMI165 možné vyjde levněji, ale hlavně to budete mít bez problémů ...

Offline

 

#57 02-09-2012 21:10:54

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Martin napsal(a):

mpcz napsal(a):

Já ale řeším přidání MALÉ tlumivky k již zabudované VELKÉ tlumivce v CO2.
K tomu rozdílu se nikdo zatím kupodivu nevyjádřil.

Nejsem ješitný, ale dovoluji si připomenout, že jsem Váš dotaz zodpověděl a uvedl i praktickou zkušenost s jiným malým hobby céóčkem (Berlan BMIG). Bohužel Vám již neřeknu parametry cívky, která nakonec vyšla nejlépe.

mpcz: to je  právě to, co se tu řeší. 


Pokud se chystáte koupit "pár cívek" a vyzkoušet, tak doporučuji vyzkoušené a funční řešení, tj. použít cívku do OMI165, která se jako náhradní díl prodává za asi 2000 Kč. Pokud budete chtít koupit tři cívky, každou za cca 500,- a ještě nebudete mít jistotu, tak použít originální díl do OMI165 možné vyjde levněji, ale hlavně to budete mít bez problémů ...

mpcz: myslíte tu cívku, která je vlastně velká a malá integrovaná do jednoho bloku v OMI165? Jak se v tom případě ta malá oddělí? Já už velkou zaintegrovanou mám. Nebo existuje i OMI165 s oddělenou cívkou? Nerozhodí se ten oscilační obvod oddělením magnetických polí? Řešil jsem to i s jejich servisem, bohužel přehled neměli buhvíjaký. Vše ví údajně jen majitel, ten však chodí do práce jak se mu zachce a po několika marných pokusech se s ním spojit jsem toto řešení opustil. Příliš mnoho otazníků na investici 2.000,-.
Nakonec jeho svářečka to není, tak mu to asi ani nemůžeme zazlívat.
mpcz, 02.09.2012

Editoval mpcz (02-09-2012 21:19:08)

Offline

 

#58 03-09-2012 08:08:20

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Je to úplně nepodstatné , ale třech výučních listů a matury ze silnoproudé elektrotechniky , praxe přes 30 let .smile

Offline

 

#59 03-09-2012 09:11:12

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

Je to úplně nepodstatné , ale třech výučních listů a matury ze silnoproudé elektrotechniky , praxe přes 30 let .smile

Dík za upřesnění, však jsem taky psal:"Mám totiž dojem," a "nestihl celé přečíst". Podstatou mého příspěvku bylo, že kolega bobobo JE elektrikář. Já to poznám i z příspěvků, to bylo pro ty (dva - tři uživatele), co to nepoznají. smile smile smile

Editoval JARDA V (03-09-2012 11:15:30)

Offline

 

#60 03-09-2012 16:23:01

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

Nyní se snažím řešit stav proměnného střídavého napětí naprázdno a při sváření , aby byl posuv napájený svářecím trafem stále stejný . Bude to tam chtít "zkratový" regulátor  , ale potřeboval bych změřit proud motorkem podavače . Mohl by jsi změřit při nejrychlejším podávání ? Nechci právě předělávat celé řízení motoru , ale obráceně jednoduše (pokud půjde) stabilizovat střídavý přívod .

to pan bobobo:

Zdravím,
mám prosím dotaz, jak se dá jednoduše stabilizovat střídavý přívod? A jak to ovlivní rovnoměrnost a stabilitu posuvu drátu? Řeším zabudování přídavného kondenzátoru a malé tlumivky do CO2 a vypadá to, že bude problém s regulátorem posuvu, až se svařovací napětí usměrní a takřka vyhladí. Tak nevím ...
Já jsem zlepšení posuvu chtěl řešit krokovým motorem + CPU, ale pokud existuje jednodušší řešení, rád něco okopíruji. (Se souhlasem autora).
Děkuji za radu.
mpcz, 03.09.2012

Offline

 

#61 03-09-2012 20:26:48

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Vždyť vám to psali už dávno. Přímo na sekundár sv. trafa dejte samostatný malý usměrňovač bez vyhlazovacího kondíku a na ten připojte regulaci posuvu, pokud je dělaná na pulsní napájení.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#62 03-09-2012 21:02:00

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

To je uplne  jedno lidi stejne nectou:(

Editoval Honza007 (03-09-2012 21:03:38)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#63 03-09-2012 21:11:52

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Lidi se ptaji na uplne blbosti pořad dokola  je vidět jak se knam dostava  ta zapadni shnilotina  nikdo nic nečte je shnilej si neco přečíst par let spatky to tady fungovalo daleko lepe lidi vice četli a až když jim nebylo neco jasne tak se ptali  asi tak..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#64 03-09-2012 21:15:01

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

varok napsal(a):

Vždyť vám to psali už dávno. Přímo na sekundár sv. trafa dejte samostatný malý usměrňovač bez vyhlazovacího kondíku a na ten připojte regulaci posuvu, pokud je dělaná na pulsní napájení.

Zdravím,
děkuji, ano, to jsem zaznamenal, řešení vypadá rozumně, pokud je ta regulace opravdu tyristorová, řekl bych, že to pomůže. Čekal jsem, že se tu někde objeví schéma regulace BIMAXu nebo aspoň potvrzení, že opravdu tyristorová je. Zítra, jak se dostanu do dílničky ke svářečce, to prozkoumám a odzkouším. Pak bude jasno. Diodový můstek 10A/600V dva kusy mám již koupené. á 45 Kč.

Všech příspěvků si samozřejmě vážím, čtu je a hodnotím velmi pečlivě, ale mám dojem, že ten dotaz měl jiného adresáta a týkal se jiné věci, kterou jsem nepochopil ani rámcově.
mpcz, 03.09.2012

Editoval mpcz (03-09-2012 21:59:37)

Offline

 

#65 04-09-2012 07:14:10

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

To mpcz - kdyby jsi sem dal fotku , tak podle výkonového prvku víš hned . Pokud bude trand nebo FET , tak jede z filtrovaného , pokud tyristor , tak jede z pulzního . Nyní mám již rozkresleno . Zadám do zvláštěvlákna , pro snadné nalezení .

Offline

 

#66 04-09-2012 07:31:30

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

To mpcz - kdyby jsi sem dal fotku , tak podle výkonového prvku víš hned . Pokud bude trand nebo FET , tak jede z filtrovaného , pokud tyristor , tak jede z pulzního . Nyní mám již rozkresleno . Zadám do zvláštěvlákna , pro snadné nalezení .

Zdravím,
děkuji, jak píši nahoře, ten problém s vyhlazením napájení posuvu dnes budu řešit a podám zprávu, jak jsem uspěl. Bohužel ty popisy na součástkách jsou někdy tak mrňavé, že je problém je přečíst, natož vyfotit. Vezmu si lupu. A někdy výrobce používá nicneříkající označení číslem, které zná jenom on. Rozpoznat potom, jestli v pouzdře TO220 je tyristor, triak nebo tranzistor nebo dioda není úplně lehké. Něco mi ale říká, že se toto dnes vyřeší úspěšně. Tím si rozváži ruce pro další laborování s kombinací: malá tlumivka, kondenzátor, malé diody, odpor.
Ještě  bych upřesnil, že dotaz se týkal systému regulace posuvu drátu proudu pro mě neznámým regulátorem.
mpcz, 04.09.2012

Editoval mpcz (04-09-2012 07:48:09)

Offline

 

#67 04-09-2012 08:00:44

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Však hej . U výkonového prvku trvá zjištění zda trand či FET , či tyristor většinou v řádu sekund . smile

Offline

 

#68 04-09-2012 10:01:04

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

Však hej . U výkonového prvku trvá zjištění zda trand či FET , či tyristor většinou v řádu sekund . smile

Zdravím,
no jak komu... Pokud to nemůžu vypájet a to samozřejmě nemůžu, tak to za pár sekund neumím.
mpcz, 04/09/2012

p.s. Právě došla malá tlumivka. Je to originál do svářečky, (ale elektrodové), s typovým číslem, včetně navíjecího předpisu. Tak to vyzkoušíme a máme to vyřešené. ( Nebo taky ne ..., haha). smile

Editoval mpcz (04-09-2012 10:01:47)

Offline

 

#69 04-09-2012 10:13:24

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Tak sem popis dej ...

Offline

 

#70 04-09-2012 14:41:11

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Má destička s regulací motorku posuvu je osazena IO 4049, jak jsem psal výše. Soušástky jsou ve větší míře SMD, semtam nějaká klasická. Výkonový stupeň je osazen součástkou IRF730, to nevím jestli je výkonový tranzistor nebo tyristor. Je v pouzdře TO220, jako bývají stabilizátory napětí.
Jedna mi odešla, tak jsem koupil druhou na www.alfin-trading.cz
Funguje docela pěkně, na to kolik stála.
Už od novoty je to napájené z hl. sv. usměrňovače bez kondíku.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#71 04-09-2012 19:20:54

denis15
Člen
Registrovaný: 26-08-2012
Příspěvky: 5

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

Je to FET, tedy tranzistor. Jedná se tedy s největší pravděpodobností o PWM regulaci. Já to tak řešil taky, nicméně jsem použil druhý trnsformátor pouze pro posuv a nehonil to ze svářecího. Běhá to bezproblému kamarádovi.

Offline

 

#72 04-09-2012 20:49:25

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

bobobo napsal(a):

To mpcz - kdyby jsi sem dal fotku , tak podle výkonového prvku víš hned . Pokud bude trand nebo FET , tak jede z filtrovaného , pokud tyristor , tak jede z pulzního . Nyní mám již rozkresleno . Zadám do zvláštěvlákna , pro snadné nalezení .

Zdravím,
tak jak jsem psal, udělal jsem prohlídku regulace posuvu lupou, naštěstí ani nebyla potřeba, ta klíčová součástka (asi) je v plastovém pouzdru TO220 a označení je IRF730. Tu náhodou znám, nedávno jsem ji měnil v myčce. Mám dojem, že to není tyristor, ale tranzistor. Tím pádem by nemuselo vyhlazení napájecího napětí pro posuv vadit. Ale protože:

- usměrnění zvláštním usměrňovačem je velmi jednoduché, můstek se 4 diodami přijde na 45 Kč a velmi jednoduše se namontuje, tak jsem ho tam doplnil.
- do budoucna to nemusím již řešit. Použil jsem můstek na 10A/600V s dírkou, přes kterou to celé kamkoliv chytíte jedním šroubkem na plechový kryt a zároveň se to chladí.
- tentýž typ můstku jsem použil v obvodu kondenzátoru a tlumivky, zapojil jsem ale jen kladnou větev diod. Kondenzátor mám 10.000microF/100V/105 st. Celsia na šroubu M8.
Nikde jsem nenašel údaj, zda lze šroub kondenzátoru zašroubovat do uzemněné kostry stroje. (?) To zatím nechávám otevřené.

Vše jede na první pokus, první dojmy:
- v posuvu žádná změna, jede jako předtím
- na první stupeň jakoby málo proudu. Na druhý stupeň sváry pěkné a hlavně se povede každý. Dělám jen koutové svary - stehy v 1mm ocel obyč. Změna ve zvuku oblouku není taková, jak jsem čekal.
- nyní nastává očekávaný problém "s rukama" a nedostatkem zkušeností.  Už jsem neměl čas dělat pokusy, tak pokračování zítra.
mpcz, 04.09.2012

Editoval mpcz (04-09-2012 20:50:48)

Offline

 

#73 05-09-2012 08:31:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

IRF730 by měl být MOSFET tranzistor , se závěrným napětím tuším 400 Volt. Jak píše denis15.

Online

 

#74 05-09-2012 08:31:46

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

musel byjste zvyšit kapacitu kondu aby byla zmena markantnejší   aspon u me dřívější svařečky co jsem měl tak jsem  dal kondík  ten měl až 40 000 uF stim jsem byl už spokojeny oblouk měl paramety takove jak jsem potřeboval  a mašina svařoval tak jak jsem potřeboval  i na 1. sv stupen vařila bezvadně. dnes kondik nepotřebuji svařečka svařuje bezvadně 3Faze  to je uplne jina prace človek se sice z mašinou trochu nadře než ji dostane tam kam potřebuje i z 20L flaškou.


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#75 05-09-2012 08:52:17

mpcz
Člen
Registrovaný: 19-07-2012
Příspěvky: 80

Re: Kondenzátor k usměrňovači svářečky CO2 - jak na to?

alll napsal(a):

musel byjste zvyšit kapacitu kondu aby byla zmena markantnejší   aspon u me dřívější svařečky co jsem měl tak jsem  dal kondík  ten měl až 40 000 uF stim jsem byl už spokojeny oblouk měl paramety takove jak jsem potřeboval  a mašina svařoval tak jak jsem potřeboval  i na 1. sv stupen vařila bezvadně. dnes kondik nepotřebuji svařečka svařuje bezvadně 3Faze  to je uplne jina prace človek se sice z mašinou trochu nadře než ji dostane tam kam potřebuje i z 20L flaškou.

Děkuji,
ta mašina byla jaká? CO2 nebo na elektrody? Kolik měla stupňů celkem? Měla tlumivku? Jakou? Velkou i malou? Zmiňovat 3 fáze je bezpředmětné, já mám 1 a tu svářečku je někdy potřeba táhnout třeba i na střechu.
Děkuji.
mpcz, 05.09.2012

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče