SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 24-08-2012 10:02:59

čonki
Člen
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 5

SVAŘOVÁNÍ DUPLEXNÍ OCELI

DOBRÝ DEN

CHTĚL BYCH SE ZEPTAT NA SVÁŘOVÁNÍ DUPL.OCELE  OZNAČENÍ MATERIÁLU 1.4462 METODOU MAG  ,PRO TUPÉ SVÁRY V TLOUŠTKÁCH X20 AŽ X50.PTÁM SE NA PŘÍDAVNÝ MATERIÁL+OCHRANNÝ PLYN A POSTUP SVAŘOVÁNÍ.PTÁM SE PROTO ŽE S TÍMTO MATERIÁLEM NEMÁM ŽÁDNÉ SKUŠENOSTI A PŘI ZKUŠEBNÍCH SVÁRECH NAM TO NEUSTÁLE PORUJE.




PŘEDEM DĚKUJI ZA RADY.

Offline

 

#2 24-08-2012 18:31:21

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: SVAŘOVÁNÍ DUPLEXNÍ OCELI

Svařovací drát např. Thermanit 2209, ochranný plyn M12 nebo M13, tj. Ar + 2-3% CO2 nebo O2.
Výhodné je použití trubičkového drátu, např. Böhler CN 2209 N-FD, tady můžete použít obyčejný M21, tj. Ar+18%CO2. Výborně se takto svařují např. menší tloušťky jednostranně na podložce.
V zásadě platí podobné požadavky jako u svařování obvyklejších nerezů. Oproti austenitickým ocelím je ale třeba počítat je třeba s horší stabilitou oblouku, horším provařováním, hustější svarovou lázní, její horší ovladatelností. Vhodný je tedy sprchový oblouk a pro menší tloušťky pak puls. Vhodnější je i trochu větší mezera, příp. úkos. A je zde i vyšší riziko tvorby pórů.
Takže více věnovat pozornost očištění, odmaštění, problém je samozřejmě vlhkost, která může být i v plechu, kondenzovaná na přídavném materiálu, dále průsak z hořáku atd. Další klasikou je málo, nebo naopak moc plynu. Ale to už mluvím o obecných příčinách pórování. Pokud máte pocit, že je vše jak má být a stále to póruje, zkuste jednu věc, s ohledem na Vámi svařovanou tloušťku.
Normálně se svařuje bez předehřevu, ale předehřejte na max. 50°C - rohožemi, ne autogenem! Zlepší se odplynění, pokud by byl problém v plechu.
Jak jsem řekl, má se svařovat bez předehřevu, s mezihousenkovou teplotou kolem 150°C. Tepelný příkon max. 2,5 kJ/mm, ale ne méně než 0,5 kJ/mm, vyšší ochlazovací rychlost by mohla nepříznivě ovlivnit poměr feritu a austenitu. Plechy obvykle mají 50:50, u svarového kovu záleží na požadavcích, ale normální rozsah činí 20-70 % feritu.
Jinak na tu tl. 20 mm je X-svar v pohodě, ale ca. nad 30 mm by možná už bylo leší dvojité U.
Jak to vlastně svařujete? Chráníte kořen formovacím plynem, nebo ho svařujete bez ochrany s následným vybroušením z druhé strany?

Editoval JardaK (24-08-2012 18:34:40)

Offline

 

#3 27-08-2012 13:35:16

čonki
Člen
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 5

Re: SVAŘOVÁNÍ DUPLEXNÍ OCELI

SVAŘOVALI JSME TO TAK,ŽE JSME KOŘEN SVAŘILY TIGEM MEZERA 3mm BEZ OCHRANY KOŘENE S TÍM  ŽE Z DRUHÉ STRANY JSME TO VYBROUSILY A SPOJILY JSME TO  1 TIGOVOU VRSTVOU A NÁSLEDNĚ JSME POKRAČOVALY V TAHOVÝCH HOUSENKÁCH MAGEM.TEPELNÝ PŘÍKON BYL V POŘÁDKU,INTERPAS TAKÉ.
PŘÍDAVNÝ MATERIÁL  THERMANIT 2209 A PLYN M13 3%O2.KAŽDOU VRSTVU JSME ŘÁDNĚ OČISTILY NEREZ OCELOVÝM KARTÁČEM DO BRUSKY A VYFOUKALY VZDUCHEM S NÁSLEDNÝM OČIŠTĚNÍM LIHEM.
ČÍM VÍC O TOM PŘEMÝŠLÍM,MYSLIM SI ŽE CHYBY JSOU V MEZIVRSTVACH MAGOVÝCH HOUSENEK PROTOŽE KAŽDÁ TA HOUSENKA MĚLA NA POVRCHU TAKOVOU DIVNOU KRUSTU A JÁ SI MYSLEL  ŽE TO TAK MÁ BÝT KDYŽ JSEM TEN MATERIÁL NEZNAL.JINAK DIKY ZA RADY.

Offline

 

#4 27-08-2012 17:56:18

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: SVAŘOVÁNÍ DUPLEXNÍ OCELI

Krusta na povrchu ale je často znamením příliš vysokých parametrů, případně malé postupové rychlosti.
No a k plynu, mám zkušenost, že i když je někde předepsán jen ArO2, a to zde není, může být i ArCO2, tak je stejně lepší používat ten ArCO2 ( s 2,5%). Nauhličení tak vysoké není a výsledky jsou prostě lepší. Máte možnost to zkusit? Použitím ArCO2 budete mít lepší průvar, takže můžete i trochu zrychlit.

čonki napsal(a):

SVAŘOVALI JSME TO TAK,ŽE JSME KOŘEN SVAŘILY TIGEM MEZERA 3mm BEZ OCHRANY KOŘENE S TÍM  ŽE Z DRUHÉ STRANY JSME TO VYBROUSILY A SPOJILY JSME TO  1 TIGOVOU VRSTVOU A NÁSLEDNĚ JSME POKRAČOVALY V TAHOVÝCH HOUSENKÁCH MAGEM.TEPELNÝ PŘÍKON BYL V POŘÁDKU,INTERPAS TAKÉ.
PŘÍDAVNÝ MATERIÁL  THERMANIT 2209 A PLYN M13 3%O2.KAŽDOU VRSTVU JSME ŘÁDNĚ OČISTILY NEREZ OCELOVÝM KARTÁČEM DO BRUSKY A VYFOUKALY VZDUCHEM S NÁSLEDNÝM OČIŠTĚNÍM LIHEM.
ČÍM VÍC O TOM PŘEMÝŠLÍM,MYSLIM SI ŽE CHYBY JSOU V MEZIVRSTVACH MAGOVÝCH HOUSENEK PROTOŽE KAŽDÁ TA HOUSENKA MĚLA NA POVRCHU TAKOVOU DIVNOU KRUSTU A JÁ SI MYSLEL  ŽE TO TAK MÁ BÝT KDYŽ JSEM TEN MATERIÁL NEZNAL.JINAK DIKY ZA RADY.

Editoval JardaK (27-08-2012 17:56:35)

Offline

 

#5 28-08-2012 14:05:40

čonki
Člen
Registrovaný: 31-01-2011
Příspěvky: 5

Re: SVAŘOVÁNÍ DUPLEXNÍ OCELI

MOŽNOST SVAŘOVAT S ARCO2  BYCH MĚL ALE UŽ NEMÁM MATERIÁL NA ZKOUŠENÍ JEN PLECHY PRO DANOU VÝROBU.NIC MÉNĚ SE KE MĚ DOSTALA INFORMACE ŽE PRÁVĚ S ARCO2 BY TA KRUSTA MĚLA BÝT JEŠTĚ VĚTŠÍ A ŽE KAŽDOU MEZIVRSTVU BYCH MĚL BROUSIT DO KOVOVĚ ČISTA,TAK UVIDÍM ZKUSÍM OBĚ VARIANTY PLYNU A UVIDÍM, NIC JINÉHO MĚ NEZBÝVÁ .A JEŠTĚ K TOMU TEPELNÉMU PŘÍKONU,TEM MĚ VYCHÁZÍ NA 1,5kj/mm TAK NEVÍM DÍKY.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče