SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-09-2012 11:12:03

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Prajem dobry den.
Mal by som na Vas otazocku ohladne zvaracky UTA 315-1/1990. Ide o to, ze mi nedavno odisli na zvaracke obe tyristorove mostiky ČKD MT 442-125-10 LHO, aspon si to myslim, meral som ich na priechod PN medzi G1(G2) a katodov K1(AK) - stale mi na rozsahu pre diody merak piskal aj po prepolovani kontaktov. Skusal som ich napojit aj na jednosmerny zdroj  12V v priepustnom smere a do serie som zapojil ziarovku 12V/0,5W, po pripojeni na riadiacu elektrodu mi ziarovka zasvietila a po odobrati kontaktu zhasla, co je podla mna neobvykle, lebo na tyristore by mala ostat svietit aj na dalej, raz sa mi podarilo po kratkom spajani a rozpajani riadiacej elektrody ziarovku zasvietit natrvalo, no po opatovnom spojeni riadiacej elektrody G zhasla, dost cudne, nie? Na zaklade toho som usudil, ze su poskodene. Kedze som uz na nete patral po moznej nahrade a cenovo by ma to vyslo dost draho, rozhodol som sa, ze ich vyhodim, spolu z mikroelektronikov a pouzijem to co mi tam na zvaracke ostalo, aspon docasne, kym si nenasporim na novu. Co mam a s cim mozem pracovat je v podstate pomocny zapalovaci obvod 2x doska na 65V, polovica z jedneho a polovica z druheho usmernovaca, ak spojim mam  na graetzovo zapojenie, tlmivky, jedna ako sucas vinutia v trafe a jedna ako sucast pomocneho zapalovacieho obvodu a samotne vynutie transformatora, co je podla mojho merania 2x43V. Trafo je trojfazove a ma udaje na stitku: 15,6KW; 380V/23,7A; 0,75mH,240A; vystupne vynutie 39,5V/169,5A. Tym vystupnym prudom nie som si az tak isty, je navynute z hlinikoveho vinutia o rozmeru plochy prierezu drotu 4x12mm, neviem, ci mam na tom jednom vynuti prud 169,5A, alebo je polovicny, kedze mam tam dva vinutia, tie boli povodne, po usmerneni aj tak spojene paralelne.
Otazka pre Vas znie:
Ak vyhodim tie tyristory a spojim obe usmernovacie diody do graetzoveho zapojenia, ktore nasledne napojim na jedno z vynuti a pridam k tomu pomocny obvod, budem mohol zvarat len 4kou elektrodou( za predpokladu, ak je ten vystupny prud na jednom vinuti 169,5A)?
Je mozne vystupne vynutie transformatora spojit paralelne, pre vyssi prudovy vykon a nasledne napojit na tento usmernovac co tam mam (podla diod, ktore su tam pouzite KYZ79 a KYZ 74 a ich paralelnom spojeni na jednu diodu (tvori ju 6KS) pripada 120A, co mi tvori usmernovac az na 240A)?
Budem mohol pri zvarani pouzit aj elektrody s mensim priemrom napr. 2; 2,5; 3,2, pre prud 169,5A?
Viete mi poradit nejake ine riesenie, aby som vystal s tym co tam mam?

Vopred dakujem za odpovede, na niektore otazky si mozno asi aj sam odpovedam, co Vam vycari na tvari asi aj usmev, no k elektronike sa dostavam asi po 10 rokoch a tak som aj kopec veci pozabudal a potrebujem sa uistit v mojich domienkach. Pre niekoho su to trivialne veci, no clovek ak vyjde od fachu, tak to tak uz pre neho nie je.

Offline

 

#2 30-09-2012 12:15:03

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 466

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Děláš víc škody než užitku. Najdi si u příslušného tyristoru parametr přídržný proud a možná pochopíš, že ty Ty jsou možná dobré (nejsem věštec). Co se podívat na parametry elektrod, s netem  umíš, co se asi stane při překročení parametrů o 300%? Položil sis otázku, jestli ten maximální výkon snese tvůj přívod? Pokud bys vše vykuchal, (je to tvoje svářečka a tvé rozhodnutí) dá se proud omezit odporem (což bys měl jako elektronik vědět, pokud si jím někdy byl, jen ten odpor musí být příslušně zatížitelný). Pokud budeš mít odbornější dotazy, určitě se na ně také najde odpověď. Zkoušel si "klasiku"? dotáhnout, pojistky, fáze?

Offline

 

#3 30-09-2012 17:24:01

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Dakujem za reakciu. Co sa tyka zvaracky, tak vstupne obvody su OK, vratane poistiek, ak by neboli nemohol by som namerat vystupne napatie, ktore je na prazdno tych 79V, striedave vynutia som pomeral tiez a maju 43V. Mne sa momentalne zvaracka sprava tak, ze natiahnem obluk, no neodtavuje sa mi elektroda, a iba obcas robi malicke dobance na kove, pricom obluk hori a elektroda sa rozzeravi na cerveno, len sa neodtavuje. Prud regulovat v podstate neide, robi to pri vsetkych rozsahoch, z coho usudzujem, ze nemam zapojeny vykonovy obvod a ten pochopitelne ide cez diody a tie tyristory, diody su na priechod OK, takze ostavaju len tie tyristory. Co sa tyka merania, tak jeden chlapik tvrdil, ze 99% tyristorov je mozne pomerat na priechode G a katoda v priepustnom smere na rozsahu pre meranie diod a vecsinou nie su prerazene, tak som to skusil aj ja a mne sa to javilo takto, ako som ich popisal. Na internete som zistil, ze ide o vysokorychlostne spinane tyristory, musim uznat v praxi som sa este s takymito nestretol a s tyristormi som pracoval dost malo, teoria je ina ako prax. Raz som pocul, ze aj tyristory, ktore sa javia ako nefunkcne sa nejak zotavily a fungovali i nadalej, to spominal chlapik, co chodieval s otcom opravovat v baniach nejake vytahy, no usmial som sa a myslel si svoje. A co sa tyka tych mojich otazok pouzitia len casti vinutia a diod, bolo by mozne to realizovat, tak ako som popisal? Dakujem za odpoved.

Offline

 

#4 30-09-2012 18:08:39

atishajn
Člen
Místo: NR kraj
Registrovaný: 30-05-2010
Příspěvky: 1416

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Tam je to tazke , mohla ti odist riadiaca elektronika  alebo nedostava spravny fazosled aj ked na nej namerias napetie . Odkial si ?

Offline

 

#5 30-09-2012 20:35:13

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravim. Co sa tyka zvaracky, som uz rozhodnuty, ze skusim zapojit ten usmernovac a napojit ho na jedno vynutie. V podstate zvaracka UTA 315-1 je polovica UTA 200 a nemam obavy o to, ze by to snat nemohlo ist, ved kolko ludi si robi zvaracku doma a ide to, len trafo a usmernovac+tlmivka, poniektory aj pomocny zapalovaci obvod. Ja mam vo vinuti trafa aj tu tlmivku a etse navyse aj ten pomocny zapalovaci obvod.V podstate nahradim tyristorovy mostik za diody, ako je pri zapojeni jednoduchych zvarackach.
Podrobna schema mojho zapalovacieho obvodu je takato:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4177_1909_pomusm1.jpg
a usmernovaca takato:http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4177_01.jpg
Dovod preco som sa rozhodol na taketo riesenie som uz uviedol, nemozem si momentalne dovolit platit drahe tyristory, ktore ma vyjdu na viac, ako ma stala cela zvaracka, to radsej zacnem setrit pomaly na inventor napr. Gama 160. Aby ste ma spravne chapali, aj ked tu zvaracku odlachcim o tie obvody, resp. ich poodpajam neznamena to, ze je to destruktivne riesenie, ved vratit ich tam naspat budem mohol kedy kolvek, to riesenie je momentalne docasne. Ak mi viete konkretne poradit ku mojim otazkam, na ktore som sa pytal pri zakladani diskusie budem vdacny, pomohlo by mi, keby mi niekto napisal, co uz nieco podobne robil a aky vysledok pri tom dosiahol. Ja si nemyslim, ze by to bol az tak zly napad, len pomoc, resp. vychodisko z nudzi, nieco ako vo filme Mackgyver -). Dakujem za prispevky.
PS: Este ma v suvislosti s touto problematokov napadla jedna otazka, ak si vsimnete tie schemi, urcite vam neujde pozornosti rezistor R1 ma podla mna dost malu hodnotu 470 ohmov a vykon 15W, nechodil som sice na elektro-vysku a preto nepoznam taketo zapojenie, ako ma ten pomocny zapalovaci obvod, predpokladam, ze ide o prudovy zdroj, no neda mi neopytat sa, moze tam ostat pre moje ucely, lebo v podstate na druhej doske co mam tam nie je osadeny.Tie pomocne zapalovacie dosky su na vlas rovnake a lisia sa len poctom kondenzatorov (jedna ma 8KS a druha 12KS) a tym rezistorom.

Editoval karaffalubomir (30-09-2012 21:21:30)

Offline

 

#6 30-09-2012 21:17:24

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

UTA 315
Dobrý den,
jak píšete, zapojit místo tyristoru diody můžete, jen se připravte, že budete svářet na plný výkon ať už zapojíte transformátor jakkoli.
Bude Vám chybět regulace výkonu, kterou obstarávají právě ty tyristory ve spojení s řídící elektronikou.
Věřím, že praktičtější by bylo UTA 315 opravit než dělat výše uvedené experimenty.
Navíc, UTA 315 není zas tak složité zařízení - jen není tak časté.
S pozdravem Zdeště
P.S. vadný tyristorový modul je celkem vzácností, Váš pokus se žárovkou naznačuje, že je modul dobrý, evidentně není proražený.


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#7 30-09-2012 21:32:24

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

zdeště napsal(a):

UTA 315
Dobrý den,
jak píšete, zapojit místo tyristoru diody můžete, jen se připravte, že budete svářet na plný výkon ať už zapojíte transformátor jakkoli.
Bude Vám chybět regulace výkonu, kterou obstarávají právě ty tyristory ve spojení s řídící elektronikou.
Věřím, že praktičtější by bylo UTA 315 opravit než dělat výše uvedené experimenty.
Navíc, UTA 315 není zas tak složité zařízení - jen není tak časté.
S pozdravem Zdeště
P.S. vadný tyristorový modul je celkem vzácností, Váš pokus se žárovkou naznačuje, že je modul dobrý, evidentně není proražený.

Dakujem za spravu a nebudete mat nahodou originalnu schemu UTA 315-1, alebo ma viete odporucat na niekoho, kto by ju mohol mat? Zatial sa mi dostla do ruk len UTA 200 a podla nej sa pridrziavam elektronike v mojej zvaracke. Vopred dakujem za odpoved.

Offline

 

#8 01-10-2012 07:30:51

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

UTA 315
Dobrý den,
jak píšete správně UTA 315 jsou v podtatě dvě UTA 200 v jedné skříni /prosím, berte toto vyjádření s rezervou/.
Jsou zde dvě jednotky řízení z UTA 200, tak se při zjištění závady klidně "opřete" o schéma z UTA 200. Jednotky zde mají stejnou funkci.
S pozdravem Zdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#9 01-10-2012 22:47:39

Josef*elektro
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 131

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravím,

zajímalo by mě, co tak naléhavě je potřeba svářet, já mám tedy k dispozici  několik svářeček, ale v nouzi svařuji
třeba s vypůjčeným Herkulesem. Není mi jasné,o jaký problém jde, je škoda "degradovat" řízenou svářečku
na něco,co svařovat s nejvyšší pravděpodobností nebude. Na Aukru se draží levné a vcelku dobré svářečky- TR121
za 700! Já bych svářečku rozhodně opravil, ev s pomocí někoho. Svářečky mají svařovat.

Offline

 

#10 02-10-2012 08:48:03

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Já to hlavně vidím tak , že autor vlákna nezná ani trojfázová základní zařízení , natož elektroniku , takže i schema , které bych mu dal , kdybych ho měl , by mu k ničemu nebylo .

Offline

 

#11 02-10-2012 19:11:51

Josef*elektro
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 131

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravím,

kdybych já měl  tuhle svářečku , UTA 315 a byl v téhle situaci / lehko se radí/ pokusil bych se přímo nebo nepřímo o opravu,
prodal bych ji a měl bych na vysněnou GAMA 160- cenové relace se téměř potkávají-3500- 4000 Kč. Tenhle stroj se domů
stejně nehodí, byla to náhrada rotačních Triodyn R- RK 320.

Offline

 

#12 03-10-2012 19:53:01

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Další takový který by všude zavedl malé invertory. Ale ze skušenosti vím že ta GAMA 160 při svaření elektrodou 3,2 se přehřeje a vypne nebo vyrazí jistič, to mi uta a další větší zdroje neudělají. A o kvalitě průvaru nemluvě.

Editoval franišek (03-10-2012 19:54:08)

Offline

 

#13 03-10-2012 20:40:00

Josef*elektro
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 131

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravím,

tu gamu si přeje autor příspěvku,ne já. Na některé lidi pouhé vyslovení slova invertor působí jako červený hadr...
Na tohle téma už toho bylo řečeno,stačí si přečíst příspěvky. A co se týká přehřívání invertoru- elektroda 3,15 resp 3,2
potřebuje již ca 130 A, GAMA má tuším 90A/ 100% , to je tak na 2-2,5 . Stále nepochopím ,jak někdo může nerespektovat
parametry od výrobce -jistě, stupnice je do 160 A. Já už měl v ruce desítky vypálených invertorů, jen proto že si majitel
myslel, že si může k němu dovolit vše a že si za pár šupů koupil rovnocený průmyslový stroj. Ceny "dobrých " invertorů
začínají od 8000.
Je li člověk bezradný při opravě zařízení,je lépe problém eliminovat jinak,otázka také zní, co chci dělat,jestli se hrabat ve svářečce
nebo svařovat. U aut to každý pochopí, jaký je rozdíl mezi Š120 a třeba Oktávií TDI, a u svářeček je to proboha stejné.

Offline

 

#14 03-10-2012 20:58:30

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravim vsetkych zucasnenych diskusie, velmi pekne Vam dakujem za to, ze ste sa zapojili do diskusie, tymto chcem vlakno strihnut -). Este raz sa velmi chcem podakovat panovi na foru pod menom zdeště, jeho vetička citujem: " P.S. vadný tyristorový modul je celkem vzácností, Váš pokus se žárovkou naznačuje, že je modul dobrý, evidentně není proražený", ma naviedla na to, že tie tyristory som zapojil naspat a spravil som si z nich docasne polovodicove diody, odpor 22 ohm a dioda 1N4007 z anody na riadiacu elektrodu G, nebojte nezvaral som tym aj ked som mohol kludne palit aj tanky. Odmeral som vystupne napätie na prazdno, samozrejme s odpojenym pomocnym zdrojom. Nameral som tam jednosmerne napatie pre jednu vetvu okolo 41V, to ma uistilo o tom, ze tie moduly su vazne OK, prudovy zdroj tiez, tak som sa dal na tu mikroelektroniku. Po prezreti plosnych spojov, som totiz slaboprudar a vazne tym trojfazovim obvodom nerozumiem a je mi jasne, ze ty co chodili na VS, resp. priemyslovku si to na prednaskach museli odsediet -), som rozhodol, ze tie plosne spoje nahradim. Doma som navrhol podla tych starych nove, kupil suciastky, co som nezohnal, to som vzal zo starych dosak (islo o trimre, tva rezistori a dva diody), napajacie konektory dosak som nahradil cokoladkami (tie povodne 24 pinove sa tazko zhanaju a na nete ich ponukaju za nekrestanske peniaze), spravil som novu kablovacku v celej zvaracke, pomenil som kondenzatory vo vstupnych obvodoch (niektore uz nemali ani elektrolit, resp. aby som bol presny olej, da sa zistit, ak nim zatrasiete pri uchu a nic v nom nezblnka, alebo meranim kapacity) a nasledovala skuska. Po zapnuti sa nic prevratne nedialo, ani nedymelo -), napatie na prazdno 79V, tolko ma mat no zvaranie ako predtym, zanadval som si, no nevzdal som to. Trvalo mi to jeden den (neberte ma doslovne, robil som aj ine veci okrem toho), kym som prisiel na dve chyby, jednou z nich bol prepinac na dialkove (sluzi ako volba pre ovladanie potenciometrom a dialkovym cez kabel, ved to poznate)-bol cely zaoxidovany a nenapajal potenciometer. Druhou chybou bola jedna polovodicova dioda. Tato dioda je sucastou zapojena dvoch diod, ktore su zapojene na druhej neregulovanej dosky voci napajaciemu napatiu v zavernom smere na vstupe druheho OZ a upravju signal na presne impulzy (skratka orezu signal o druhej polarite). Zdroj je pochopitelne symetricky +-15V a zem. To je tak k teme asi vsetko. Este tu mam zopar fotografii na ukazku: http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4177_02.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4177_03.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4177_04.jpg
nie je sa cim chvalit, no mne osobne to robi velku radost, takze "rypaci" dajte si pohov -).

Offline

 

#15 03-10-2012 21:41:22

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

UTA 315 - podařilo se
Dobrý den,
máte můj obdiv za svou houževnatost a "odvahu".
S pozdravem Zdeště

P.S. bobobáci a "rypaci" a jim podobní si pohov určitě nedají - taková tu je praxe


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#16 04-10-2012 06:41:55

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

No slaboprúdar zkoušející kondy šploucháním JE raritou . A nechápat 3F soustavu a stavět fázovou regulaci a neumět změřit tyristor , tak bych se slaboprúdára rozhodně nepovažoval . Max bych to dal někomu , kdo tomu hoví udělat , což se nejspíše stalo .

Editoval bobobo (04-10-2012 06:58:47)

Offline

 

#17 04-10-2012 08:24:27

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Fakt je, že v dobrém elektrolytu to šplouchalo nejpozději možná tak před 50 lety...... Pouzdro je drahé, náplň je drahá, velikost obecně je drahá......
Jinak kdo celý profesní život svařuje třeba Cočkem, bude potom  pájet měkkou nebo tvrdou pájkou asi úplně podobně jako učeň, který to vidí poprvé. A v elektronice to dneska bude podobné......

Offline

 

#18 04-10-2012 08:56:28

zdeště
Zablokovaný
Registrovaný: 30-04-2010
Příspěvky: 819

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Dobrý den,
jak jsem předpokládál už jsou tu a nedají pokoj, OCENIT SNAŽIVÉHO CHLAPA TO NE, ALE VYSMÍVAT SE A URÁŽET na to jsme dobří. Jentak dál "RYPACI", jde Vám to dobře.
S pozdravemZdeště


servis,oprava, svářečky,bodovky,plasmy
...dobrý servis, přítel vašich svářeček...

Offline

 

#19 04-10-2012 09:51:10

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

hlavne je ze to opat zvara,mne by sa s tym vobec nechcelo babrat a stroj by pravdepodobne frcat do srotu...

Offline

 

#20 04-10-2012 19:57:33

Josef*elektro
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 131

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravím,

mě  by zajímalo ,tedy pouze z profesionálního hlediska, zda skutečná závada byla v přepínači ovládání a v proražené diodě
omezovače. Také by mě zajímalo, jak tedy svářečka po úpravě svařuje. Jinak je celá debata zajímavá-30.9 -problém s tyristorovým
blokem, 3.10- svářečka hotová. Beru to jako druh svérázného humoru. Jsem asi úplný amatér, na nastavování svářeček mám
tři osciloskopy- pomalý, rychlý a dvoukanálový. Asi budu zařazen k rýpalům,ale nemám důvod být servilní.

Editoval Josef*elektro (04-10-2012 20:05:38)

Offline

 

#21 04-10-2012 20:58:12

pa
Člen
Registrovaný: 17-05-2008
Příspěvky: 247

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Pane Josefeelektro , jiste jste peclive nesledoval tazatelovy predchozi prispevky , anebo serial MacGyver..
Ale to s temi kondenzatory jsem taky nepobral , jestli tazatel myslel elektrolyty , nebo MP s olejovou naplni. Ja osobne jsem elyty s kapalnou naplni videl naposledy v lampovych radiich philips z valky.

Editoval pa (04-10-2012 21:10:35)

Offline

 

#22 04-10-2012 21:25:01

marcello-SK
Člen
Registrovaný: 04-10-2012
Příspěvky: 2

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Dobrý deň. Vidím, že na tejto stránke sa veľa vecí dá naučiť. Mám doma UTA 200 a chcem vedieť od odborníkov, že mi stále pri zváraní tkzv. lepí alebo dobre nezvára(prerušuje sa oblúk). Zatiaľ zváračka nemá soft start. Za radu ďakujem.

Offline

 

#23 04-10-2012 21:44:43

karaffalubomir
Člen
Registrovaný: 12-09-2012
Příspěvky: 9

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Zdravim Vas. Ako pozeram, niektorym ludom na fore uz tecu nervy a nevedia asi ani kvoli tomu zaspat, tak este doplnim zopar podrobnosti, aby mali spokojnu dusu. Ohladne tych kondenzatorov, tam boli este pouzite tie stare teslacke rozbehove kondenzatory 2uF/400V, ved samotna zvaracka je z roku 1990, tak sa necudujte, a u tychto sa da zistit ci su zle informativne aj tym zatrasenim pri uchu a naslednym meranim ich kapacity, ak ste citali moj prispevok, tak tam som napisal:"...alebo meranim kapacity." K tej oprave, ano bol vadny prepinač ovladaca, aj ked ho niekto nepouzije ani za cely zivot co vlastni takuto zvaracku, lebo nepouziva dialkove ovladanie. Ja som kupil tuto zvaracku uz ako pouzivanu a ma z historie riadne za sebou, ked sa nou denodenne zvarali kotle na dvojsmennej prevacke vo firme. Dalej k tej diode, ak Vam zvedie vstupny riadiaci signal pre OZ2 na zem asi tazko nieco poregulujete. Ak mate tu schemu, jedna sa o modul Q34-02 na ktorom nie su zakreslene tie diody, oni su len fizycky osadene na druhej doske a tieto su medzi sebou prepojene cez kabel, teda vlastne som mal voci zemi obe vstupne signaly. A aby Vam nerobilo vrasky akoze to "saint fiction" oprava za styri dni, musim dodat, ze na zvaracke uz boli zapocate pripravne prace a mal som pripraveny aj material, no detailami som Vas nezatazoval, resp. nepokladal som to vtedy za dolezite, vediet, ze su tu puntickari -). Nastavit zvaracku, ano je to problem a niekomu nepomozu ani trojo osciloskopov a hlavne vtedy, ak nemate schemu modulu Q34-02 na ktorej su znazornene priebehy, ze? Tu schemu som uz zohnal a je citatelnejsia, ako ta co som nasiel tu na fore. Diskusiu som uz povodne chcel ukoncit, a nechat priestor aj inym, aby ste sa venovali aj im, no vidim, ze je to nemozne. No na druhej strane som rad, ze sa na tomto fore najdu este dobry fer ludia, ktory vedia pomoct a poradit a prispevaju konkretne k teme - tym sa hlboko klaniam a som rad, ze su medzi nami. Uprimne beriem vsetky Vase nazory, aj tie negativne a Vazim si, ze prispevate do diskusii no nebudem si tu kompenzovat na druhych ludi svoj hnev, ked im neviem konkretne poradit... ,to myslim nie je ucelom tohto fora. Ja osobne som rad, ze toto forum existuje, urcite budu so mnou suhlasit aj ludia ktorym pomaha pri vybere zvaracky, technick. problemom atd., ved plati tu stare porekadlo, viac hlav viac rozumu. Tak sa majte fajn. Mier vsetkym.

Editoval karaffalubomir (04-10-2012 22:01:42)

Offline

 

#24 04-10-2012 21:52:07

marcello-SK
Člen
Registrovaný: 04-10-2012
Příspěvky: 2

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

ďakujem za radu, zajtra mám posledný deň dovolenky a tak idem na vec, rozoberiem zváračku, pozriem kondíky a diódy a uvidím , čo z toho bude

Offline

 

#25 06-10-2012 00:44:07

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Ako prerobit regulovanu zvaracku na neregulovanu, resp. ako ju opravit

Je to fajn,ze si tu Zvaracku opravil len ako pozeram na bazos tak uz ju aj predavas a za 300eur alebo trocha menej ak som si vsimol  tak asi toho s nou vela nepozvaras.to si robil na kseft?


Kutil s.r.o.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče