SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 04-10-2012 13:40:21

ladami
Člen
Registrovaný: 04-10-2012
Příspěvky: 1

Odsávání

Potřebuji mobilní odsávání pro svářeče. Svářeči svařují uvnitř většího kotle, nebo hranaté nádoby a potřebují odsávat zplodiny ze svařování. Práce jsou ve velké hale, kde už další odsávání je, nemusí to mít proto žádnou filtraci, ani nic podobného. potřebují jen zajistit, aby během svařování bylo uvnitř nádoby/kotle vidět a bylo tam dýchatelné prostředí. V současné době po chvilce svařování, přes dým, ani na práci nevidí. Jaké odsávání by bylo nejvhodnější? Prosím o radu.

Offline

 

#2 04-10-2012 17:25:23

Blažena
Člen
Místo: Iron Mountains
Registrovaný: 25-08-2012
Příspěvky: 196
Web

Re: Odsávání

Dal bych tam rouru, třeba kanálovou, průměr cca 110.... ať to moc neváží a na konec axiál 120x120mm a za pár kaček máš jednoduchý smradocuc. Při výběru axiálu koukni na to kolik vzduchu je schopen prohnat... jsou v tom značný rozdíly... dobrý jsou třeba sunon a pak řada maglev, ale na tohle stačí obyčejný, maglev je skoro škoda, ale chce to fakt koukat na parametry - koukni třeba na gme.cz, tam maj celkem solidní ceny.


Gama 1900, OMI 206, Gama 190L

Offline

 

#3 04-10-2012 20:37:21

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Odsávání

Až na to, že ten axiál s rourou delší než pár dm neodcucne skoro nic (i když papírově to bude všechno krásný)... Když už bastlit, tak s radiálním ventilátorem (třeba kuchnout starou digestoř, nebo odsavač pro truhláře). Ale připadá mi, že tazatel shání spíše hotové profi řešení než větráček z GME a podobný bastly....

Offline

 

#4 04-10-2012 20:42:15

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Odsávání

Pokud je pán kutil a chce něco do dílny, tak ať se podívá po použitých digestořích- mám to tak udělaný i já a bohatě to stačí. Já mám výkon 400M^3/hodinu.
http://elektro.bazos.cz/inzerat/18687436/Digestor.php
http://elektro.bazos.cz/inzerat/1864897 … -Amica.php
http://elektro.bazos.cz/inzerat/18608987/Digestor.php


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 04-10-2012 21:26:47

Blažena
Člen
Místo: Iron Mountains
Registrovaný: 25-08-2012
Příspěvky: 196
Web

Re: Odsávání

V řadě digestoří ale právě axiál je... a v gme apod. nemaj jen "větráčky" ale i větší celokovové kusy - chladili jsme s podobnými skříně se spínači pro zkusební provoz trakce v řádu kiloampérů... ale v tomhle případě jsem nadhodil jen rychlé a levné řešení - samozřejmě, že od něj nelze čekat výsledky jako od profesionálního odsavače, ale kolega chtěl něco mobilního a asi jednoduchého. Jestliže dělají v kotli, tak mi připadlo jednoduché udělat takovýto "komínek"...


Gama 1900, OMI 206, Gama 190L

Offline

 

#6 04-10-2012 21:39:48

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Odsávání

Já vím (že tam často je), ale pro delší potrubí je axiál prostě nevhodný.. a to platí obecně.

Offline

 

#7 04-10-2012 21:46:01

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Odsávání

Ou, sorry chlapy, nevšiml jsem si prvního příspěcku. Na to by stačila obyčejná turbína, a nasávací potrubí hodit vždy do vnitř nádoby a turbínu nechat běžet u cebntrálního odvodu. Čím sváříte? Elektrodou, nebo mig-mag? Pokud máte elektrodu, byla by tu ještě jedna dobrá věc- přetlaková ventylace, ale zde je zase nebezpečí v zimě, že to odskáčou svářeči na zdraví......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#8 05-10-2012 11:31:06

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Odsávání

Myslel jsem aspoň něco takovýho (aby nedošlo k mýlce) - http://www.proma-ferm.cz/odsavani-pilin … ath=205783 Samozřejmě bez toho pytle wink .

Editoval Pruduch (05-10-2012 11:32:58)

Offline

 

#9 05-10-2012 11:37:23

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Odsávání

Axiál v běžném provedení je prudce nízkotlaký ventilátor. Zvláště nějaký levný i když větší větší axiál s výkonem motoru kolem pouhých 20 watt nebo ještě menším. Na odsávání tabákového dýmu z hospody přes zeď dobrý, ale už při nějakém slabém odporu při delším potrubí jeho sací výkon rychle klesá.
To už by byl mnohem lepší obyčejný vysavač.

Ten odsavač prachu se mně zdá jako dobrá investice. Pokud je ještě v nejistřicím provedení, takže se hodí právě i na ty piliny od cirkulárky....Doplnit hadicemi, aby se to odsávání dalo přehazovat k různým strojům a potom foukat ven ... v nějaké malé dílničce by to docela vylepšilo prostředí.

Editoval Radim (05-10-2012 11:42:00)

Offline

 

#10 05-10-2012 11:56:08

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Odsávání

Další věc je, že to musí mít klasickej asynchronní motor... vysavač jednak řve a druhak brzy odejde (stačí porovnat velikost a konstrukci 1kW asynchroňáku a motůrku v 1kW vysavači, o přítomnosti uhlíků a komutátoru ani nemluvě). To jen tak na doplnění. Ač nemám rád Promu, bohužel jsem tento malej odsavač narychlo od jiný firmy nenašel. Ale plechový radiální větráky dodává spousta firem, cena obvykle dost vysoká, ale občas se naskytne nějakej bazar. Ta Proma mi přijde jako sice žádnej zázrak, ale za vcelku rozumný prachy. Navíc je to tovární výrobek, takže odpadá část administrativních problémů které by nastaly s bastlem.

Editoval Pruduch (05-10-2012 12:00:36)

Offline

 

#11 05-10-2012 18:47:38

Blažena
Člen
Místo: Iron Mountains
Registrovaný: 25-08-2012
Příspěvky: 196
Web

Re: Odsávání

O tom odsavači též přemýšlím do dílny na ty piliny... dílna je prakticky vedle kotelny, tak mám myšlenky, že bych odsáté piliny z dílny hnal do nějaké nádoby v kotelně. Piliny likviduju přimícháním mezi dřevo, takže bych je tam nenosil v pytli, ale hnal je do té nádoby a tam je pohodlně už nabral lopatkou, takže bych zabil dvě mouchy jednou ranou - v dílně bych snížil potřebu úklidu a zároveň by piliny šly přímo do kotelny. Přemýšlím tedy o pořízení něčeho podobného jako je zmíněná proma.
Omlouvám se za odbočení od tématu... jinak jak jsem psal, tak ten axiál byl míněn na něco krátkého a na zmíněný kouř.


Gama 1900, OMI 206, Gama 190L

Offline

 

#12 05-10-2012 19:13:14

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Odsávání

Před rokem , asi touhle dobou jsem svařoval cca dvoukubíkovou ocelovou nádrž - i uvniř - vstupní vlez o průměru 39cm(jen tak-tak jsem se tam protáhnul), a pro odsávání jsem použil motorek z digestoře který jsem si půjčil z fungující staré digestoře z kuchyně - a na pár dní ho vymontoval.
Motorek na průměr potrubí 13cm otáčky 2600ot/min, Typ MEZAXIÁL 3142 , 21W, potrubí cca těch 130mm délky 5m - takové to "harmonikové" hliník + PE folie a odsávalo to naprosto dokonale. K ůstí trubky jsem přivázal větší magnet, tak jsem si "přilepil" vždycky odsávací  trubku hned vedle(nebo nad) svaru do ideální pozice. Doporučoval bych ale asi klasickou hliníkovou harmoniku která je sice tužší a těžší, ale nepropalovala by se u ůstí(blízko svaru) jako tahle lehká harmonika potažená igelitovou folií. Bylo to pro mne nejrychlejší a nejlevnější řešení které naprosto splnilo moje očekávání.

Editoval rada (06-10-2012 10:57:00)

Offline

 

#13 06-10-2012 07:35:27

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Odsávání

Blažena napsal(a):

O tom odsavači též přemýšlím do dílny na ty piliny... dílna je prakticky vedle kotelny, tak mám myšlenky, že bych odsáté piliny z dílny hnal do nějaké nádoby v kotelně. Piliny likviduju přimícháním mezi dřevo, takže bych je tam nenosil v pytli, ale hnal je do té nádoby a tam je pohodlně už nabral lopatkou, takže bych zabil dvě mouchy jednou ranou - v dílně bych snížil potřebu úklidu a zároveň by piliny šly přímo do kotelny. Přemýšlím tedy o pořízení něčeho podobného jako je zmíněná proma.
Omlouvám se za odbočení od tématu... jinak jak jsem psal, tak ten axiál byl míněn na něco krátkého a na zmíněný kouř.

S ventilátorem v kotelně se musí velmi opatrně -teda pokud hoří kotel (na tuhá paliva). Pokud z kotelny odsávám, ventilátor snadno "přemůže" tah komína a kouř je potom skoro všude. Pokud do kotelny foukám, ten vzduch někam musí a pokud je to komínem-přes ohniště-, udělá to z kotle takovou malou výheň.
Při odsávání u plynového kotle nejsou ty zplodiny vidět (ani cítit)a tak se může člověk pěkně přidusit- jak v létě karmou v koupelně. Při foukání může zase zhasnout plamen. smile smile smile

Offline

 

#14 06-10-2012 07:37:59

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Odsávání

Tím magnetem to je chytré řešení. Pokud se to chytne těsně nad svarem, stačí k účinnému odsávání velmi malý odsávací výkon - základní pravidlo pro odsávání při svařování.
Akorát ten mezaxiál asi dostal skrz zplodiny svařování pěkně zabrat , nicméně pár hodin takového odsávání i nějaký plastový levný mezaxiál musí vydržet.

Co se týká radiální ventilátorů na odsávání pilin, měly by být nejistřicí. Plechové z nějaké hliníkové slitiny, ocelové, pokud se mezi lopatky dostane hřebík nebo kámen, jiskří a zapálily by. Plastové by měly být z antistatického plastu, při použití běžného plastu se na nich může hromadit náboj, který taky může jiskřit. Pozor na to, dřevěný prach při příslušné koncentraci je silně hořlavý až bouchací.....
Nejlepší tedy bude , pokud je ventilátor od prodejce přímo na piliny či odsávání hořlavého prachu obecně určený....

Editoval Radim (06-10-2012 07:43:44)

Offline

 

#15 06-10-2012 08:57:22

Blažena
Člen
Místo: Iron Mountains
Registrovaný: 25-08-2012
Příspěvky: 196
Web

Re: Odsávání

Jarda V: tooo je jasný...


Gama 1900, OMI 206, Gama 190L

Offline

 

#16 06-10-2012 10:21:01

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Odsávání

RadimČlenRegistrovaný: 17-12-2008Příspěvky: 945E-mail

Re: Odsávání


Axiál v běžném provedení je prudce nízkotlaký ventilátor. Zvláště nějaký levný i když větší větší axiál s výkonem motoru kolem pouhých 20 watt nebo ještě menším. Na odsávání tabákového dýmu z hospody přes zeď dobrý, ale už při nějakém slabém odporu při delším potrubí jeho sací výkon rychle klesá.
  Nezkoušel jsem, ale na nějakém modelářském fóru věnovaným vznášedlům je návod, jak tlak tohoto ventilátoru zvednout, aby jim to model uneslo. Řešení je jednoduché, stačí po vnějším obvodu na sací straně přidat mezikruží (pak vzduch proudí částečně radiálně). Samozřejmě se sníží průtok a 20W také není obrvýkon, ale vystřihnout "větší plechovou podložku" snad zvládne skoro každý.

Editoval KMU1 (06-10-2012 10:22:23)

Offline

 

#17 06-10-2012 10:50:25

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Odsávání

Ten ventilátorek co jsem popisoval je zněj. hliníkové slitiny, z plastu je jen vrtulka. Zabrat nedostal prakticky vůbec, protože jsem ho měl napojený až na konci(venku) té 5-metrové ohebné roury, takže než k němu dorazily svarové výpary tak už musely být (přinejhorším) vlažné a hlavně suché.
Odhaduju že v té digestoři při odsávání mastných výparů dostane daleko větší "kapky"...
Při použití na tento i jiný ůčel bych se moc nebál, motor nemá komutátor - tudíž nejiskří, ůvahy o statickém náboji jsou v tomto případě rovněž ve spíše teoretické rovině (korpus je kovový - uzemněný přes ochr.kolík, plastová vrtulka je tedy na tomto nulovém potenciálu).
Nemá cenu to asi víc rozebírat, a zbytečně teoretizovat - tak jak jsem to popsal - tak mi to skvěle odsávalo, když jsem hrdlo  - ůstí trubky přiblížil moc, tak jsem měl pocit že proud vzduchu začne ovlivňovat oblouk(to jen pro ilustraci). Jako levná (neprofi) nouzovka skvělé . havgh Raďa

Offline

 

#18 06-10-2012 12:35:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Odsávání

KMU1:No, když pustíš ten axiální ventilátor úplně samostatně bez mezikruží, zjistíš třeba jen rukou , že víří vzduch v úhlu 30 stupnů od kolmice na osu daleko za svůj průměr. Neboli energie ventilátoru se z podstatné části ztratí na  prosté víření vzduch a o to méně objemu vzduchu saje. Neboli se musí zabudovat do kousku potrubí či toho mezikruží, aby dopravoval maximální množství toho vzduchu.

rada: Plastová vrtulka uvnitř kovového potrubí by měla být v pořádku. Problém by mohlo být, kdyby to potrubí bylo z plastu. Třením o plast by se suché piliny mohly nabíjet a přenášet tak náboj na nějaký velký kovový kus....

Offline

 

#19 06-10-2012 14:05:55

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 460

Re: Odsávání

Radim: Totální nepochopení, mezikruží nemyslím jako stěnu, ale jako vložku v potrubí, těsně před! vrtulí (s dírou samozřejmě větší, než je plný střed vrtule), ne někde nad. /Ono ani to potrubí není všespasitelné, včera jsem rozebíral (jen tak na podívání,jak to může být tak levné) baubau kompresůrek 1,1kW (zatěžovatel 25%) a tam motor s ventilátorem jako u ruční vrtačky(ventilátor u komutátoru), akorát zaventilátorem trubka cca 2násobek průměru. Na konci trubky se vzduch stejně ohýbá téměř o 90stupnů! Nevhodná vrtule a otáčky vykonaly své. Proto se např i u fénů (ne těch nejlevnějších) za vrtulku umisťují lopatky zastavující rotační pohyb vzduchu

Offline

 

#20 06-10-2012 14:12:01

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Odsávání

Radim: ale jo, v případě suchých pilin(navíc třeba z plastu) se nedají vyloučit různé elektrostatické jevy, zareagoval jsem jen proto, že "ladami" vznesl konkrétní dotaz týkající se odsávání par ze sváření - narychlo a v kovových nádržích - a přesně tohle jsem v reálu řešil(proto jsem to popsal jak), a  k  danému problému bych ještě dodal, že ještě důležitější - než odklánět diskuzi na nějaký piliny či co , nebo řešit vrtule... , je mnohem důležitější připomenout že při práci v kovových nádobách panuje zvláštní pracovní režim z hlediska používání všech elektrických spotřebičů(vrtačky, brusky osvětlení atd.) , tak , aby to při poruše izolace někoho nepozabíjelo (k tomu o co přesně jde, se ale lépe vyjádří nějaký zde přítomný R.T. - elektro)

Editoval rada (06-10-2012 14:15:19)

Offline

 

#21 06-10-2012 14:53:03

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Odsávání

rada napsal(a):

je mnohem důležitější připomenout že při práci v kovových nádobách panuje zvláštní pracovní režim z hlediska používání všech elektrických spotřebičů(vrtačky, brusky osvětlení atd.) , tak , aby to při poruše izolace někoho nepozabíjelo (k tomu o co přesně jde, se ale lépe vyjádří nějaký zde přítomný R.T. - elektro)

Tak na takovéto práce pamatuje norma ČSN 050630 (Bezpečnostní ustanovení pro obloukové svařování kovů). Pro práce v uzavřených a těsných prostorách se musí dodržovat dle této normy " Bezpečnostní opatření při práci se zvýšeným nebezpečím." Tato opatření stanovují v písemném příkazu pracovníci s odbornou způsobilostí v příslušné oblasti, například  svařovací technolog, požární technik, elektrikář a pod.  V normě je také uvedeno, kolik čerstvého vzduchu se musí vyměnit za hodinu, jaké je bezpečné napětí pro pracovní nástroje atd. Jole.

Offline

 

#22 06-10-2012 20:22:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Odsávání

ladami napsal(a):

V současné době po chvilce svařování, přes dým, ani na práci nevidí.

a to přijdou do práce i druhý den? smile musejí být přiotráveni... my nesvařujem, ale řežem v uzavřených prostorech švajcem, neodsávám - vháním mohutnými ventilátory (z demolic) čerstvý vzduch paličovi rovnou pod nos. Potřebuju ho i na další akce....


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#23 06-10-2012 23:56:29

rada
Člen
Registrovaný: 18-10-2010
Příspěvky: 91

Re: Odsávání

bourač: - a jsou ti paliči přivázaní ? levou r. se drží , pravou r. řeže, zbytkem těla vlaje ...  (...aby je to neodfouklo) big_smile

Editoval rada (07-10-2012 00:06:12)

Offline

 

#24 07-10-2012 08:08:06

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4461

Re: Odsávání

Offline

 

#25 24-10-2014 15:22:28

Tomáš Harašin
Člen
Registrovaný: 24-10-2014
Příspěvky: 1

Re: Odsávání

Nechci tady nic inzerovat, nebo psát úplné nesmysly co by nikoho nezajímaly. Doufám, že i admini budou ohleduplní a povolí tento příspěvek. Na odsávání splodin při svařování bych Vám doporučil hadice:
http://www.hadice-prumyslove.cz/c/hadic … -1100c2b0c
jedná se o produkt k tomuto přímo určený. Hadice odolávají vysokým teplotám, jsou flexibilní a cenově vychází taky poměrně dobře. Kdyby nevyhovovali tyto, tak pak hadice PUR se zvýšenou tepelnou odolností:
http://www.hadice-prumyslove.cz/c/hadic … tne-odolne

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče