SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR INFO |
Nejste přihlášen(a)
dobry den
Rad by som sa zvaraniu venoval profesionalne ale neviem ktoru metodu si vybrat
Chcem si postupne spravit zakladny kurz a potom en
Zvarat som sa ucil od profi zvaracov a to metodami Mig/Mag, MMA, TIG tak nejake slabe zaklady mam
Ktoru metodu by ste mi poradili s ohladom na dostupnost prace a financne ohodnotenie
Co som sa pital znamich jedny mi vravelli Mig (trubickovy drot) iny MAG alebo TIG tak sa neviem rozhodnut
Prosim poradte akym smerom sa vydat
Offline
Osobně si myslím, že záleží na tom jakou práci chcete dělat. TIG se vyplatí, pokud Vám nevadí jezdit jako montážní pracovník po světě. MIG/MAG představuje metodu využívanou takřka výhradně při dílenském svařování a tam si nejsem jistý, že by byl svářeč ohodnocen tak dobře, jako svářeč, který jezdí na montáže. Pokud můžu radit, naučte se všemi metodami alespoň základy, udělejte si libovolný základní kurz a dle případné potřeby (požadavek zákazníka, zaměstnavatele,...) si časem doplňujte zkoušky dle EN.
Offline
dobry den
Tak nejak som nad tym uvazoval aj ja. Najviac ma laka asi ten Tig aj ked s tym mam najmenej skusenosti
Spravim si teda zakladny kurz na tig a uvidim ako dalej
Offline
Než se pustíte do jakéhokoliv kurzu ověřte si, k čemu bude dobrý. Základní kurzy totiž zcela ztratily význam a jejich použitelnost je minimální. 99% výrobků má ve své specifikaci požadavek na svařování podle normy EN 287-1, resp. EN ISO 9606-2. Pro získání Certifikátů podle uvedených norem není nutné předem absolvovat základní kurzy. Rozdíl v ceně Základního kurzu a kurzu podle EN je jen minimální.
Offline
TIG je v dněšní dobé tzv. průmyslove náboženství...
Kdo chce prorazit ve světě svařování, MUSÍ MÍT papíry na TIG , /neříkam,že nutně musí umět taky TIG-em svařovat../
Svařování v průmyslove výrobě ,v těžkém strojírenství je vesměs o spůsobu MAG , jak ja říkám "lopatou nahazované svary/
je oceněn ten svářeč který umí v co nejkratším čase udělat co největší množství pohledných svarů
proetože perfekcionismus pronikl i tam...
Co na tom,že šasi stroje je v provozu zadrbáno blátem... svary musí byt perfektně očištěné od veškerého rozstřiku..
nemluvím o vizualní strance posuzování kvality svarů,vše musí byt naprosto perfektní..
A kdybych se měl rozpisovat o kontrolách UT , rozbolely by mě prsty...
Zkrátka , novodobý fašizmus s úmyslem fyzicky zlikvidovat svařeče neustálym drážkováním a opravami svarů...
Offline
Dobry den
dakujem za vase rady kurz som si uz vybral
Bol som vo zvaracskej skole a tam som sa poradil a zacal som TIG postupnost
- zakladny
-statna skuska+ tlakovy certifikat
-zmena materialu na uslachtilu ocel
-zakladny mma
-statny mma
To by mi malo stacit v buducom zivote
Ak by ste mali k tomu este nejake doplnujuce rady budem rad
Dakujem
Offline
hmmm, dobře ekonomicky zpracovaná nabídka.....hi...jen se prosím podívejte co vám radil jirkati.....já bych ty dva měsíce a vyhozenejch cca 30 kolíků za ZK proválela někde na dovče, určo si tohle neplatíte sám, že? Nevím jaké požadavky na zkoušky má váš zaměstnavatel, jinak bych volila něco universálního, tig trubku EN 287-1 T BW 8S t 2,0 D26 PA nebo HL045, a kouťáky mag a mma EN 287-1 111 P FW 1,1B t8,0 PF a 135 P FW 1,1S t10 PF, na radu jste zadal málo informací, např. platím si to sám nebo přes ů.práce? Mám příslib zaměstnání a zaměstnavatel požaduje tyto zkoušky? Základní zkoušky jsou archeo jen jako národní a na nenáročné nenosné spoje, takže pro podniky nepoužitelné, ty požadují certifikaci EN 287-1 a pod.a přísl. metodou ,materiál, tlousťku, průměr a polohu...fujky napsala jsem toho moc, nějak mě to nadzvedlo......baj
Offline
Dobry den
Prave ze ja som sa vtedy na to pytal v skole a tvrdili mi ze musim vychadzat zo zakladneho kurzu
Tak ma teda pekne optiahli
Ja som prispevok pana Jirkati cital ale uz neskoro
Platim si to vsetko sam a tych 300 ecok za zakladny ma vobec netesi
Uz mam vyplateny aj zakladny aj normu z tlakovkou
Tak neviem teda ako to je ak nemusim mat zaklad tak na eldu ho robit urcite nebudem ved s tou zvaram od 10tich rokov
Offline
zdravím, tohle je silnej logr, asi radu od právníka, myslím že jste si ve škole nějak nerozuměli a dohodnete se jinak, takových předem platících zákazníků určo nebudou mít hafo, opravdu pro EN.nepotřebujete Zk. Navíc jestli máte určitou praxi, a nemusíte se učit zapalovat eldu.......huff
Offline
Dobrý den, je pravda že dnes není podmínkou jakákoli svářečská praxe pro přijetí do kurzu dle EN 287-1 nebo ISO 9606-2. Ale také to není jako si koupit 10dk salámu a 5 rohlíků. U nás takového žadatele vezmu prostě do kurzu např. 141, zaplatí mi zálohu cca 8k na dva týdny výuky a pak se teprve domluvíme jak dál, zda doplatit základní kurz nebo kurz dle EN. Ten člověk musí sám vidět co v něj je a na co má a na co ne. A pokud mu někdo slíbí že bez dřívější praxe dostane za měsíc certifikát dle EN ještě k tomu PED, tak si myslím že je to zlatokop nebo snílek. asi tak no.
Offline
Pro Dirtytomy - docela chápu váš přístup ke školení svářeče. Má to ale jeden háček - spíš lodní kotvu - apočívající v tom, že Základní kurz už dnes není k ničemu. A mohu kvalifikovaně tvrdit, že nikde jinde v Evropě nic takového už není. Jak potom dělají kurzy tam? Prostě se ten uchazeč o svařečský certifikát v kurzu naučí svařovat a zkoušku složí, nebo jednoduše nemá nic. A nikdo ho neblamuje, že nějaké oprávnění ke svařování má. Sám už léta tlačím na zrušení ČSN 050705 jako zcela zbytečného rezidua z minulosti, kdy byla podmínkou pro "úřední" zkoušky odpracovaná doba se základním kurzem. Po přijetí systému evropských konstrukčních a svařovacích norem ztratily Základní kurzy význam. Jistou pikantností z jednoho nedávného semináře pořádaného přímo CWS-ANB pak bylo vystoupení několika zástupců Svářečských škol, kteří zcela nepokrytě hájili existenci Základnch kurzů jako rozhodujícího zdroje jejich příjmů.
Offline
Omlouvám se že to sem nepatří. 4jirkati - No jo, ale zas tak jednoduché to není a nesouhlasím(i když Váš názor sdílím co do kvality svářečů) s Vámi že kurzy dle ČSN 050705 jsou k ničemu, naopak jsou velmi žádané a to i v takových organizacích které vyrábějí díly ke klimatizacím v automobilovém průmyslu kde se svařuje na automatech plně postačuje např. ZP 912-9 21 nebo ZP 141-1 21 pro opravy chyb a vyhoví to i před auditory. Seřizovačům plně postačuje kurz dle ZK a jen u programátorů je třeba dle ISO 9606-2. Vím že toto vykrývá EN 1418 ale je to o penězích a o univerzálnějším použití zaměstnanců. Dále všechny školy co učí např. zámečníky mají v ŠVP ZK 135 a ZP 311-2. Tyto školské vzdělávací programy nejde jen tak ukončit a nahradit. Na druhou stranu ZK by měl vyhovět EN 5817 ve stupni C a bude to zas stejné jak to je (myslím co do kvality svářečů) jen se udělá Změna normy kam tuto skupinu začlení a jede se dál jen bude dražší osvědčení.
Pak se ještě zeptám opravdu bych chtěl vysvětleni. jak udělat kurz pro řezání kyslíkem kdyby nebyla ČSN 050705. Nepište že je to záležitost firmy, dnes když sháníte práci firmy se v první řadě ptají jaké a na co máš oprávněni. Když je řezač chytrý zajde po ukončení činnosti ve firmě pro duplikát a frčí dál. :-)
Offline
ZK a jejich nutnost jsou u nás dost rozšířeným mýtem hlavně k dojení rozpočtu.Pracák vás nejdřív pošle na ZK a až potom vám nabídne 287(kámoš si tam tak dlouho žádal(problém s příslibem) až si tu 287 zaplatil sám).
Editoval Ládes (26-11-2012 19:42:24)
Offline
Byl jsem vyzván, a proto odpovím. A protože jsem dost dlouho pracoval ve veliké zahraniční firmě, vyrábějící po celém světě podsestavy pro snad všechny světové automobilky, a měl jsem na starosti svařování na stovkách robotů a na desítkách ručních svařovacích pracovišť v několika závodech této firmy v ČR, myslím že mohu problémy svařování v systému AUTOMOTIV docela slušně posoudit.
1, Celý systém Automotiv vyrábí a svařuje prakticky ve všech automobilkách na základě výrobkových norem. A ty se postupně všude přibližují k normám svařování obvyklým v ostatním průmyslu. Evropské automobilky mají už ve svých svařovacích předpisech určeno, že opravy po robotech smějí provádět jen svářeči se zkouškou dle EN 287-1. Pokud to ještě někde probíhá tzv. postaru je to jen otázka času, kdy si toho někdo v kontrolním systému všimne a nastanou firmě problémy.
2, Pro seřizovače svařování je určena EN 1418 a výmluva na cenu je nesmyslná, je to prostě nutný náklad na výrobu.
3, Základní kurz na kteroukoliv metodu nikdy nemůže vyhovět pro EN 5817/D, natož C, protože ověření je možné provádět NDT metodami. Ty ale pro ZK nejsou definované.
4, Že mají ŠVP v osnovách nesmysly je obecně známé. Přesto ale už některé Svářečské školy při učňovském školství produkují velice kvalitní svářeče se zkouškou EN 287-1.
5, Pokud jde o řezání kyslíkem, pak majitel EN 287-1 pro metodu 311 plně tuto oblast obsáhne.
Jen prosím neargumentujte cenami různých kurzů. Buď firma vzdělané pracovníky potřebuje a jsou to pro ni nutné náklady, a nebo je to rádobyfirma se snahou o co největší očurávání svařovacího systému. Pro ty druhé nemám žádné pochopení. Přál bych vám slyšet názory pracovníků z některých firem, které zjistily, že potřebují svařovací technology nebo i inženýry a poslaly je do "strašně drahého" kurzu IWT, IWI. Když o přestávkách líčí co se v některých firmách ve svařování odehrává je až někdy neuvěřitelné.
Offline
dobry den
Dakujem vsetkym za ich prispevky aj ked sa tato tema posunula niekam inam tych 300 ecok za zakladny kurz mi je luto ale ma to aj nieco do seba aspon som si preopakoval zaklady ked ze s tigom mam asi najmensie skusenosti
Nie kazdy by zvladol normu u tig bez zakladneho kurzu a bez patricnych skusenosti uz vobec nie jedine kupit ale s tym u zamesnavatela neuspeje Nie nadarmo sa vravi ze je to najtazsia metoda rucneho zvarania
Mohol som tie prachy vyuzit aj inak ale co uz nabuduce budem vediet a pri mma uz zakladny vynecham tam mi pravde podobne nebude mat co dat
Polohy zvladam dobre koren v pohode krycie vrstvy ok vizualne bez porov
je bezpredmetne riesit ci je zakladny kurz potrebny alebo nie zalezi od okolnosti kazdy sa musi nejako naucit a taky co nema kde takemu to pomoze vela
Napr. u nas vo firme pozaduju od udrzbarov len zakladny mma alebo mag a potom maju vyclenenych zvaracov ktory maju aj prislusnu normu
Takze aj podla mna maju este stale ake take opodstatnenie aj ked stale mensie
Offline
Pro zoraďovač - No, to jsem vlasně komentoval také. Právě že dnes už nenajdete v normách jedinou možnost použití základního kurzu. Přesto musím připustit, že třeba normy pro svařování na šachtách - třeba svařování hajcmanů - nepožadují svařování podle EN 287-1, a samozřejmě řada výrobkových norem tento požadavek neřeší.
Offline
Dobry den
Ano postrehol som to a v tom s vami suhlasim pan Jirkati
Offline