SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-02-2013 19:57:43

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

dotaz začátečníka

Dobrý den,

jsem svářeč "panic" :-) a teprve začínám. Koupil jsem si pro začátek omicron 1550, pomalu se učím na roxorech, pásovině, atd. Používám bazickou elektrodu 2.5, 35 mm. Proud do 100 A. Ačkoliv jsem pročetl, co se dalo, stále mi není jasné pár věcí, a proto se obracím s následujícími dotazy položené opravdu polopaticky:

1- když mám na svařované věci připojenou katodu (-) a invertor je zaplý, můžu měnit na anodě (+) elektrodu? Resp. můžu na ni při vkládání do toho držáku sahat rukou? Samozřejmě za předpokladu, že se katody ani svařované věci ani tělem ani ničým jiným nedotýkám, pouze stojím na zemi. Protože já ten invertor vždycky vypnu, vyměním elektrodu a zase zapnu, tak si říkám, jestli se to zbytečně neničí.

2- zatím svařuju venku, ikdyž je pěkná kosa, ale přijde co nevidět doba, kdy budu potřebovat svařit něco ve své dílně. Jedná se o modifikovanou unimobuňku, kde mám svůj koutek, uskladněné motorky a věci na zahradu. Nemáte někdo zkušenost či fotku/námět, jak a z čeho si udělat nějaký svářečský koutek tak, aby nedošlo ke vzplanutí okolních věcí?

3- taky mě pěkně štve, že v kukle vidím velký prd než zažehnu oblouk. Nepoužívám samostmívací helmu a než ten oblouk zažehnu, tak na to v podstatě nevidím a elektroda se mi často lepí. Je na to fígl nebo to přijde až se zkušenostmi?


díky za rady

Michal
Tím svařovat

Offline

 

#2 15-02-2013 21:08:47

kiwi
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 31-01-2009
Příspěvky: 85
Web

Re: dotaz začátečníka

Ahoj, zkusím to ppo bodech:)
1. výměnu elektrody můžeš při zapnuté svářečce napětí naprázdno 50-80V tě nezabije, ale stačí pot nebo mokré ruce a dostaneš kopanec, používat rukavice !
2. používat selský rozum , hořlavé látky pryč od svařování, na stůl dát plech- rošt...
3. není to fígl, chce to svařovat a zase svařovat:)
Doporučuji svař. školu na zaškolení.
http://www.jk-weld.cz/pages/praxe.html


Esab cady Tig 2200i AC/DC, ALF 400 AXE, Alfin 150,

Offline

 

#3 15-02-2013 21:19:57

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

díky moc za radu, školu jsem četl, ale radši se ještě ptám aneb 2x měř jednou řež. Neidentifikovatelnou chybou sem dotaz odeslal 2x a nevím, jak tento topic smazat., není to spam. Omlouvám se.

Offline

 

#4 15-02-2013 21:24:37

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2484

Re: dotaz začátečníka

Ok to chápu wink  normálně si otevři editaci svého zakládajícího dotazu a smaž ho a tím smažeš celé vlákno


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#5 15-02-2013 21:47:27

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: dotaz začátečníka

Pokud s tím začínáš, tak bych doporučil zainvestovat do stmívací kukly a ze začátku si při svařování přidržovat elektrodu tou uvolněnou rukou. V podstatě bude ta ruka jako opěrka pro dobré vedení elektrody...
V podstatě tak nějak: http://2i.cz/2i/t/64586b4192.jpg smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#6 15-02-2013 21:56:42

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

já mám kuklu (ale ne samostmívací), kterou mám nasazenou na hlavě a ruku mám volnou, nedržím v ní štít ,ale jak je to sklo tak tmavé, tak vidím prd a klepu vedle nebo nepřesně a přilepí se mi to. Tou "volnou"rukou si držím "hlavní" :-) ruku aby se mi neklepala :-) časem bych třeba zainvestoval, ale teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly a zas kupovat nějakou čínu co se časem rozpadne...

Offline

 

#7 15-02-2013 22:45:49

KMU1
Člen
Registrovaný: 08-11-2009
Příspěvky: 466

Re: dotaz začátečníka

Zdaleka si nepřečetl ani  tento web (včetně svarinfa), to jak vidět přez nesamostmívací kuklu se zde řešilo a vyřešilo! Jen pro nástřel- přisvítit, rozpůlit sklo nebo odklápět. Hledej.
Invertor nemá ochranu proti přilepení- máš tuto funkci zaplou? Jinak ti pomužou Fe piliny, je to tu také popsáno (i s tisícerými díky).

Editoval KMU1 (15-02-2013 22:52:48)

Offline

 

#8 16-02-2013 07:43:06

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: dotaz začátečníka

xstreetfighter napsal(a):

teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly

Já mám na domácí občasné svařování kuklu za cca 1200,-  http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … sk-300.htm Poslední půlrok s ní vařím víceméně denně a že by se rozpadala nebo přestala fungovat se říct nedá. A myslím že to ani čína není...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#9 16-02-2013 07:47:53

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

má ochranu proti lepení, ale ta funkce se nijak zvlášť nezapíná, je zaplá automaticky při volbě MMA. Nad tou kuklou popřemýšlím, ale díky chlapi.

Offline

 

#10 16-02-2013 11:32:20

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: dotaz začátečníka

Včera jsem prohledával staré záručáky a našel jsem i ten od svářečky, stejné jako jsi koupil, je to současně i návod k obsluze. Je v něm popsáno vše, na co se ptáš, navíc i délka a průměr prodlužovacích kabelů, které se mají používat. Kdybych si ho tenkrát přečet...    Jinak, jsou borci, kteří svařují bez nátělníku, v žabkách, přes hnědou pivní flašku, to jsem se zatím nenaučil, takže pracovní obuv, rukavice kožené, nejlíp svářečské, kuklu, nejlépe samostmívací elektrody, nejlépe přesušené, když tak je alespoň skladuj tam, kde se dá předpokládat nízká vzdušná vlhkost tj. topení, u kamen, v kotelně a podobně. Pozor také na svařování blízko něčeho, co může chytit, protože po čem prd, to se stane hned. Před svařováním si materiál nečisti, nechej ho od rzi a barvy, vyzkoušej, jak se ti na takovém materiálu bude chytat oblouk, pak si ho pořádně očisti, nejlépe brusným kotoučem ve flexi, protože po ní zůstává povrch materiálu drsný, a když škrtáš elektrodou, tak se lépe chytá oblouk.

Offline

 

#11 16-02-2013 12:03:19

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: dotaz začátečníka

Pro začátečníka doporučuju elektrody rutilové- lépe se s nima zapaluje oblouk, než s bazickýma. Hlavně se vyvaruj koupi čínských elektrodových drátků obalených něčím těžko identifikovatelným. Pro začátek bych nevolil dražší esab, ale např. Rutilen (cena nižší tak o 20Kč za kilo). Poté až dovedeš pěkně svářet s rutilkama, tak můžeš vyzkoušet i bazický (např Bohler fox 7018- pěkně se z nich oklepává struska).


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#12 16-02-2013 15:47:20

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: dotaz začátečníka

Z rutilkama se jen natrápí jek mu bude zabíhat struska a odskakovat svárový kov. Těch 100 A je moc na 2,5 stačí tak 85 at nemáš rozplizlé sváry. Elektrodu zapalovat jako sirku a neklepat jak datel pak se přilepíš. Při opětovném započetí sváru jednou elektrodou si konec očisti o beton nebo o brusný kotouč jen škrtnout.

Offline

 

#13 16-02-2013 16:22:29

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: dotaz začátečníka

Basickou elekrodou se nadatluješ.... Rutilku zapálíš krásně a se zavařenou struskou se vypořádáš během chvilky!!!!


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#14 16-02-2013 16:55:33

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: dotaz začátečníka

Pokud to nenajdeš v tom návodu k svářečce, podívej se třeba tady na web, jak se pozná nedostatečný proud na svaru a jak se pozná příliš vysoký proud na svaru. Nebo si ještě k tomu kup nějakou knihu o svařování, kde tyhlety věci jsou. Ušetříš tím elektrody i materiál.
Potom, až to budeš zkoušet, navol předepsaný proud, jaký na obalu k elektrodám budeš mít uvedený a svařuj. Potom postupně posunuj proud třeba nejdřív nahoru po malých troškách, třeba po cca 5 ampérech a zase svařuj. Dokud i jako začátečník stoprocentně nepoznáš, že ten proud už je příliš velký a že proto je to svařování už na nic. Stejným způsobem po troškách postupuj z toho prvního navoleného proudu zase dolů , až zase stoprocentně poznáš, že ten proud už je tak slabý, že to svařování je zase na nic. Takhle za prvé poznáš, jaký úplně přesný optimální proud na nejlepší svařování ta konkrétní elektroda potřebuje, protože proudová stupnice může být i docela dost posunutá. Taky poznáš, jak vypadá třeba jen trochu nesprávně nadstavený proud. No a nakonec dostaneš to svařování docela do ruky na bezcenných kouscích a až budeš svařovat naostro, nebudeš to tolik kazit. Když jsem to dělal já na trafu, tak bylo poznat na kvalitě svařování doslova každých přidaných nebo ubraných 5 ampér.
Tyhlety zkoušky prováděj vždycky, když se dostaneš k novému typu elektrod nebo vždycky, když svařuješ něco, na čem záleží a co se musí povést pořádně hned napoprvé.
Časem, jak to svařování budeš dostávat do ruky, budeš ztrácet potřebu to takhle mnohokrát zkoušet, prostě to je zkusíš jednou až dvakrát a hned nadstavíš na tu elektrodu optimum.

Offline

 

#15 16-02-2013 20:37:41

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: dotaz začátečníka

xstreetfighter napsal(a):

...taky mě pěkně štve, že v kukle vidím velký prd než zažehnu oblouk. Nepoužívám samostmívací helmu a než ten oblouk zažehnu, tak na to v podstatě nevidím a elektroda se mi často lepí. Je na to fígl nebo to přijde až se zkušenostmi?

V dobách předstamostmívačkových jsem používal fintu, že jsem si místo svařování nasvítil 150W halogenovou vanou. Pak je v pohodě vidět i přes klasickou kuklu kam se trefuješ elektrodou. Dost to pomůže.

Editoval Pruduch (16-02-2013 20:38:24)

Offline

 

#16 16-02-2013 20:38:43

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: dotaz začátečníka

Rellik napsal(a):

xstreetfighter napsal(a):

teď se mi nechce dávat 2 litry do kukly

Já mám na domácí občasné svařování kuklu za cca 1200,-  http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … sk-300.htm Poslední půlrok s ní vařím víceméně denně a že by se rozpadala nebo přestala fungovat se říct nedá. A myslím že to ani čína není...

čina jak vyšita, ale jedna z tech lepších..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#17 17-02-2013 07:06:02

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

no to sem si právě představoval, nějak to nasvítit, ale když si sečtu náklady, tak se mi asi vyplatí přejít z doby předstmívačkové do součastnosti a něco pořídit.

Offline

 

#18 17-02-2013 08:42:55

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: dotaz začátečníka

Halogenová vanička stojí tak max. stovku. Ale samostmívačka je samozřejmě lepší. Jinak vřele doporučuju si ji vybrat v krámě, protože ty levný jsou flekatý kus od kusu.

Offline

 

#19 17-02-2013 16:29:16

hrmil
Člen
Registrovaný: 07-01-2013
Příspěvky: 276

Re: dotaz začátečníka

Ja som zváračský amatér.A takéto problémy som mal,keď Mi svetlo,napr.slnko svietilo od zadu do kukly.Pomohlo sa natočiť inak a už som lepšie videl.Ak máš invertor,tak tam sa dá nastaviť myslím HOT start,tým sa ulahčí zapalovanie oblúka.Vypínam ho len pri tenkých plechoch.A ešte máš možno zbytočne tmavé sklo v maske.

Offline

 

#20 17-02-2013 18:16:21

Josef*elektro
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 131

Re: dotaz začátečníka

Zdravím,

nechci se pouštět do radění, ale přece jen mě zaujal zájem tazatele o bezpečnost. Každý, kdo svařuje profesionálně, ví, že školení a přezkušování
svářečů je zjednodušeně řečeno na to, aby to bylo v případě maléru na koho hodit. Při revizích přijdu do různých provozů, a viděl jsem i svařovat ve
stolařské dílně plné pilin a v autodílně okuje padaly do louže oleje. Je dobré občas si uvědomit, že obloukové sváření může být příčinou požáru,
a i když mám svářečku doma a na školení nechodím, uvědomit si, co může vzplanout-chovat se zodpovědně a dehazardovat. Kdo například
dodržuje dohled na místě ,kde se svařovalo/ kromě svařoven/  ne ad absurdum- ale svařuji třeba dopoledne a po skončení práce přijdu se
podívat, jestli něco nedoutná. Nebo se můžu na to taky....... Je to každého věc. Až se něco stane, čumí každý s otevřenou hubou..

Offline

 

#21 17-02-2013 20:14:16

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4724
Web

Re: dotaz začátečníka

Josef*elektro napsal(a):

okuje padaly do louže oleje. ..

dle mých dlouhodobých zkušeností samotné okuje ať od sváření nebo od řezání plamenem (plasmou) hydraulický, převodový, transformátorový a motorový olej nezapálí. Zapálí jej kus železa (o hmotnosti cca 0,5kg výše) rozžhavený do červena, který do oleje spadne. To je potom fofr a nikdo kromě profesionálních hasičů to neuhasí smile
jinak celý tvůj příspěvek do písmene podepisuju smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#22 17-02-2013 22:55:12

jirkalesik
Člen
Registrovaný: 19-04-2009
Příspěvky: 259

Re: dotaz začátečníka

Možná teď v zimě není problém s požárem tak aktuální, ale v létě, když je venku všude plno suché trávy, tak bych dával dvakrát pozor. Nemusí to být ani svářečka, sám jsem zapálil suchou trávu flexou na tři metry daleko, také už jsem svařoval traverzy a nevšiml si, že je 3 metry pode mnou plechovka se základovkou, cítit ale byla, když začala hořet. Ono se totiž nesvařuje jen ve svařovně, kde je už tak nějak předpokládané nehořlavé prostředí. Dohled po sváření v bezpečném prostředí je stanoven na 8hodin, v rizikovém 24hodin po svařování.

Offline

 

#23 18-02-2013 06:40:14

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

já jsem samozřejmě pro používání selského rozumu pokud možno v co největší možné míře. Asi bude nejrozumnější vybudovat si extra venkovní pracoviště s patřičnými nehořlavými zonami.

Offline

 

#24 18-02-2013 11:40:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: dotaz začátečníka

Nejnebezpečnější jsou asi materiály, které po jiskře mohou doutnat a začít potom hořet až po hodinách. To může být klidně i ta konstrukce té unimobuňky.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče