SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 15-02-2013 20:00:52

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

dotaz začátečníka

Dobrý den,

jsem svářeč "panic" :-) a teprve začínám. Koupil jsem si pro začátek omicron 1550, pomalu se učím na roxorech, pásovině, atd. Používám bazickou elektrodu 2.5, 35 mm. Proud do 100 A. Ačkoliv jsem pročetl, co se dalo, stále mi není jasné pár věcí, a proto se obracím s následujícími dotazy položené opravdu polopaticky:

1- když mám na svařované věci připojenou katodu (-) a invertor je zaplý, můžu měnit na anodě (+) elektrodu? Resp. můžu na ni při vkládání do toho držáku sahat rukou? Samozřejmě za předpokladu, že se katody ani svařované věci ani tělem ani ničým jiným nedotýkám, pouze stojím na zemi. Protože já ten invertor vždycky vypnu, vyměním elektrodu a zase zapnu, tak si říkám, jestli se to zbytečně neničí.

2- zatím svařuju venku, ikdyž je pěkná kosa, ale přijde co nevidět doba, kdy budu potřebovat svařit něco ve své dílně. Jedná se o modifikovanou unimobuňku, kde mám svůj koutek, uskladněné motorky a věci na zahradu. Nemáte někdo zkušenost či fotku/námět, jak a z čeho si udělat nějaký svářečský koutek tak, aby nedošlo ke vzplanutí okolních věcí?

3- taky mě pěkně štve, že v kukle vidím velký prd než zažehnu oblouk. Nepoužívám samostmívací helmu a než ten oblouk zažehnu, tak na to v podstatě nevidím a elektroda se mi často lepí. Je na to fígl nebo to přijde až se zkušenostmi?


díky za rady

Michal
Tím svařovat

Offline

 

#2 15-02-2013 20:49:20

patrik307
Člen
Registrovaný: 20-01-2013
Příspěvky: 50

Re: dotaz začátečníka

1 elektródu môžeš vymeniť bez vypínania nič sa ti nestane a navyše ajtak máš rukavice na rukách

2 v tomto prípade radšej zváraj vonku, nemuselo by sa nič stať, ale....

3 Väčšina z nás sa učilo na obyčajnej kukle a žijeme, alebo postup do vyššieho levelu a kúp si samostmievačku


KIT309, KIT 205, Fronius MMA, Dedera DESMi160M, WLSP315

Offline

 

#3 15-02-2013 21:10:27

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2484

Re: dotaz začátečníka

1,změř si napětí naprázdno a zjistíš že mezi kabely není nebezpečné napětí

2, shořelou unimo bunku jsem již viděl

3,to se poda wink  aneb svářet svářet svářet

4, je zbytečné zakládat stejné dotazy víckrát wink ten druhý normálně smažeš wink


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#4 15-02-2013 21:16:35

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

děkuji, já jsem to nechtěl základat 2x, ale máme špatné připojení  k netu a nevím z jakého důvodu se to odeslalo 2X, poprosím admina o smazání.

Offline

 

#5 16-02-2013 09:27:47

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: dotaz začátečníka

Mezi kabely není nebezpečné napětí, ale pokud třeba budeš stát v létě na vlhké zemi v propocených žabkách nebo teniskách a budeš mít svařovaný předmět položený na zemi a uzemněný zemnicí svorkou, pokud se dotkneš elekrody nebo holé části kleští holou rukou, ránu dostaneš. Ale není to problém odstínit, stačí suchá silnější rukavice nebo se postavit na suchou zem nebo mít suchou obuv s tlustší nevodivou podrážkou atd.

Co se týká svařování uvnitř, z elektrod při svařování unikají korozní zplodiny. Pokud tam tedy chceš svařovat, neměl bys tam dlouhodobě skladovat třeba holý černý materiál a podobné věci náchylné ke korozi. U motorky nevím, zřejmě by vyleštěný chrom a nerez zašel rychleji , možná by i něco skrytého zrezlo místo za 30 let za 10 let nebo tak nějak.

Co se týká požární bezpečnosti při svařování, je třeba  dát aspoň částečně na bezpečnostní předpisy, pro nic za nic  vytvořeny nebyly. A na zdravý selský rozum. Minimálně musí být kolem svařování dostatek volného prostoru bez hořlavých materiálů. Nebezpečné jsou nejen hořlavé kapaliny či dokonce plyny, ale snad ještě víc materiály náchylné k doutnání. Jako třeba hadry, piliny, starší dřevo, sláma a jiné "biomasové" materiály. nebo třeba silná vrstva hořlavého prachu a špíny. Ty mohou bez známky ohně doutnat po zapadlé jiskře půl hodiny ale třeba i 10 hodin a nic nemusí být vidět, dokud to nevzplane.

Offline

 

#6 16-02-2013 10:25:40

xstreetfighter
Člen
Místo: Opava
Registrovaný: 15-02-2013
Příspěvky: 9

Re: dotaz začátečníka

no já jsem myslel, jestli třeba neexistuje nějaký "spešl" materiál, vyjma skla, který v praxi konkrétně používáte na obložení toho svářečského kutlochu, nějaká "levná" zástěna, prostě praktické zkušenosti.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče