SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 03-01-2014 13:51:09

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: hlíník a jeho svařitelnost

diki franku, vsetko to uz mam davno precitane , ja sa samozrejme do toho pustat nebudem, s autogenom nemam take skusenosti, iba ak s elektrodou a tigom a to len leg. a nel. ocel. . Mna len zaujimalo to, ze ci to je realne mozne a co k tomu budem potrebovat. Zaklad je to iba pobodovat, potom sa vana uz demontuje a budes sa pokracovat AC tigom v nedalekom meste

Offline

 

#27 03-01-2014 13:56:00

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

No, ale to je právě to, co půjde autogenem velice špatně. Chtělo by to někoho s TIGem AC i na to pobodování. smile

Offline

 

#28 03-01-2014 14:08:34

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Hmm, zkuste to Migem, na to opatrné postehování to bude stačit, pak se to postehuje Tigem pořádnějc a to před tím vybrousí, a nebo to provrtejte a prošroubujte klemama, po nastehování se to vyhodí a díry zavaří, se dělá běžně....

Offline

 

#29 03-01-2014 18:23:48

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: hlíník a jeho svařitelnost

ved to je ten problem ze tu zvaracku ten dotycny isto nezapozicia,pretoze on s nou zvara svoje diely, a s tym migom to asi nevidim tiez ruzovo,nakolko som cital ze treba menit kladky a ine serepeticky big_smile no som zvedavy, hadam to uz nejako urobime

Offline

 

#30 03-01-2014 23:00:29

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Dříve jsme svařovali al hlavně autogenem. Odsřižek pllechu natřít kašičkou z tavidla smíchaného s vodou. Natřít základní mat. i příd. mat.,nechat zaschnout a potom svařit. Důležité bylo"vymíchání"
tavné lázně. Oblíbený příd. mateeriál byl el. vodič.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#31 04-01-2014 08:00:04

Jaro25
Člen
Registrovaný: 09-06-2012
Příspěvky: 11

Re: hlíník a jeho svařitelnost

kemppin ake to bolo tavidlo?

Offline

 

#32 04-01-2014 12:25:28

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Pravdu má Evik, vše ostatní jsou  metody zavádějící na scestí. Pokud si chcete hrát a laborovat s autogenem tak proč ne. Pokud však chcete něco svařit , či dokonce vyrobit, z hliníku, tak se soustředte pouze na metodu TIG AC/DC , nebo na MIG.

Offline

 

#33 04-01-2014 14:47:20

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: hlíník a jeho svařitelnost

ZDENÁL napsal(a):

Pravdu má Evik, vše ostatní jsou  metody zavádějící na scestí. Pokud si chcete hrát a laborovat s autogenem tak proč ne. Pokud však chcete něco svařit , či dokonce vyrobit, z hliníku, tak se soustředte pouze na metodu TIG AC/DC , nebo na MIG.

tig ac -to mi bolo hned jasne,ze by to bola ta najvhodnejsia metoda, len ma zaujimalo ze ci je to mozne s tym autogenom, ked niekto spominal ze tym zvarali cisterny,celkom ma to nadchlo

Offline

 

#34 04-01-2014 18:40:50

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Tak jsem asi přišel na příčinu problémů, při svařování TIGem.
Je to na palici, ale je to asi přídavným materiálem. Vypnul jsem předfuk, náběh proudu, minimalizoval dofuk apod. Přepnul na své mašině na Easy AC, Easy Pulse s frekvencí 1 sec.  a zjistil přičinu. V tomto módu se totiž základní materiál nedeformuje.  Základní materiál se natavil správně, přídavný materiál vždy udělá kuličku(spíš kouli), která se ihned po natavení obalí a zvětšuje a nespojí se s okolním materiálem. Ten přídavný materiál by asi měl mít nějaké čistící schopnosti. Na youtube jsem viděl, jak nanášejí hliník pájením. Jenom to nahřejí propan butanem, přídavný materiál má takové chemické složení, že se nejen naváže na původní materiál, ale jde bez problému nanášet , jak stavební materiál. Jinými slovy, mě se ten materiál nechce slít(základní + přídavný).

Tl. materiálu 2mm, v nejtlustší části až 3 mm.

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4982_imag0438.jpg

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4982_imag0440.jpg

http://svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4982_imag0442.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4982_imag0439.jpg

Editoval Fitipaldi (05-01-2014 16:26:46)

Offline

 

#35 04-01-2014 19:40:35

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Snad stokrát bylo na tomto foru řečeno, že nejlépe je použít přídavný materiál ALSI5. Pokud to jím nejde /což je asi jedno procento případů/ použijte ALMG3.

Offline

 

#36 04-01-2014 19:54:08

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Kolego Fitipaldi,doporučuji Vám přečíst si pár článků o svařování hliníku.Například tento:
         http://www.hadyna.cz/svetsvaru/technolo … 1_2007.pdf
Taky neškodí prostudovat manuál ke svářečce.Pak člověk pochopí k čemu všechny ty Easy funkce slouží.

Offline

 

#37 04-01-2014 20:25:54

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Hmm, myslím že už jsem tady psala že to chce hupsnout do nejbližší svářečské školy i s vaším zázrakem ať to naučej svařovat,vy něco okoukáte a pak už s tím moc netočte kromě výkonu a bude, pak také zjistíte zda na to máte a bude vás to bavit.Ekonomika sváření hliníku je též trochu-no vyšší............jo a svářečkou to většinou není.

Offline

 

#38 04-01-2014 21:26:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Pro Evik - v určitém období jsem zde na fóru doporučoval svářečským kutilům pořád dokola ať se nechají za pár korun v nejbližší Svářečské škole zaškolit na příslušnou metodu svařování. Ale je to marný, je to marný, ......  Když si obecně řečeno představím ty hromady zmršeného drahého přídavného materiálu, ty desítky blbě ovládaných a nesprávnou manipulací poškozených svářeček, hodiny hledání na internetu ve snaze ušetřit a to učení se svařování nějak očurat, to riziko při svařování z hlediska požárů a úrazů z neznalosti, neustálé hrabání se ve svářečkách včetně jejich mnohdy velmi zvláštní výroby či oprav, tak mám pocit naprosté marnosti. I proto jsem se soustředil jen na praktické svařování a na legislativu kolem něj. Za léta přednášení v SVV Praha při výuce  a konec konců i zkoušení nových IWP, IWS, IWT a IWE jsem značně otupěl, protože vidím jak se postupně celý systém svařování v ČR překlápí na peníze. Ve svařování certifikované firmy ve snaze udržet zákazníky jakž takž předpisy dodržují, ale jejich subdodavatelé - různé menší i větší garážovky - švindlují  a podvádějí jen to sviští. Výkresová dokumentace se pro takové firmy stala dokumentací "orientační", na výkresech předepsané základní i přídavné materiály se "nahrazují" tím nejlevnějším, co se dá sehnat. Prostě podobně jako lidi kutí doma tak dnes některé firmy vyrábějí pro trh. Pak ale všichni svorně nadáváme, že všechno vydrží jen týden po záruce. Je známou skutečností, že se na požadavek našich nákupčích z velkoobchodů dováží z Číny děsivé šmejdy. Ale oni vyrábějí i velice kvalitní zboží, jak se můžeme přesvědčit v obchodech v Německu i jinde v západní Evropě případně na trzích v USA. Jenže na tom by ti naši překupníci dostatečně nevydělali. A tak se i ve svařování kutí a kutí.

Offline

 

#39 04-01-2014 22:10:50

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Myšlenka to určitě není špatná. Na druhé straně, když jsem nahlédl na web jakési svářečské školy, tak ZP se svým velmi omezeným rozsahem trvá týden a stojí cca 3000Kč. Na rozdíl od tebe neznám patřičné normy, ale domnívám se, že ani absolvováním ZP  nezískám žádné oprávnění doma svařovat. Legalizovat svoje svařování bych mohl až absolvováním ZK, což je měsíc + cca 12000Kč.
Z tohohle pohledu je podle mne rozumné si sehnat za kamaráda zkušeného svářeče a něco od něj okoukat.

Editoval jankop (04-01-2014 22:12:51)


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#40 05-01-2014 00:46:01

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Jankop - omyl. Zaškolovací kurz podle ČSN 05 0705 je zakončen regulérní zkouškou a je vydáno Potvrzení o zaškolení. Dokonce je tento dokument evidován v centrální evidenci svářečů a je nutné ho každé dva roky prodlužovat stejně jako Základní kurz. Hasiči i pojišťovny jej uznávají jako kvalifikaci pro práci s příslušným zařízením.
Už jsem to tu před pár lety psal. Kutil si vypůjčil v práci dost drahou svářečku a opravoval si v garáži V Dlouhých Mostech u Liberce o víkendu auto. Auto shořelo, garáž v domku a jeho část také, a ještě k tomu i ta půjčená svářečka. Hasiči mu napálili pokutu 5000 Kč a pojišťovna mu krátila plnění o 40 %.  A ještě musel v práci tu mašinku zaplatit. A důvod postihů: Nemohl prokázat, že má pro svařování Oprávnění. Kdyby nějaké papíry měl, tak pojišťovna zaplatila i tu svářečku.

Offline

 

#41 05-01-2014 09:23:33

semancko
Člen
Místo: Prešov
Registrovaný: 05-12-2008
Příspěvky: 206

Re: hlíník a jeho svařitelnost

V tomto musim suhlasit s jirkati. Sam som absolvoval za svoje zakladne kurzy pre MAG aj TIG a stalo to za to. Minimalne preto, ze som mal moznost vyskusat niekolko roznych strojov a boli tam dvaja instruktori a samotny majitel skoly, ktori boli vzdy poruke a bolo sa koho pytat o radu a dozvedel som sa mnozstvo veci aj o inych metodach a veciach suvisiacich so zvaranim. A teoria tiez nie je na zahodenie.


Vysnivany TransTig 1600 big_smile

Offline

 

#42 05-01-2014 09:45:02

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

To Jankop, Píšete že jste nakouk na web, a co takhle nakouknout do svářečské školy a domluvit se?Takové názory od většinou absolventů zemědělek slyším furt, jenže tady Vás nikdo nechce okrást, třeba u nás to máte zadáčo, i když do Vás investujem plyn, materiál a čas, zase se seznámíme s novými strojky či shity a máme tak přehled.No a pokud u toho zůstanete tak se určo na kurs vrátíte třeba proto že vařím dobrý kafe....hi, jo a zaškolovací kurs jak píše pan Jirkati, je především o bezpečnosti práce s daným zařízením, běžně to děláme v balíku pro autoopraváře, stehování Mag a řezání kyslíkem, smíte používat dané zařízení a vydané doklady stačí pro kontrolu IBP, no ale jakost prováděných sváru se pak řeší delším nácvikem na zkoušku dle EN, ale to víte.....

Offline

 

#43 05-01-2014 13:56:54

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: hlíník a jeho svařitelnost

To Fitipaldi: Pro začínání se svářením hliníku TIGem je nutné splnit následující podmínky:
svářečka TIG DC/AC, Argon 4.6, příslušný přídavný drát a něco o tom vědět.
Jak jsem viděl na fotkách, materál tohoto profilu by šel svářet jak AlMg5, tak AlSi5. Napiš, jakou svářečku máš a jestli jsi měl v režimu AC, t.j. střídavým proudem. Pokud ano, pak má smysl poradit něco do začátku.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#44 05-01-2014 15:14:24

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Jaro25 napsal(a):

kemppin ake to bolo tavidlo?

Značku,ani typ tavidla neznám-byl to bílý prášek. Navíc je to dávná historie stará možná 30let.
Tig AC DC je o několik tříd výš


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#45 05-01-2014 15:29:51

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Já jsem s tím také kdysi pracoval v chladírenské fabrice Frigera Kolín. V letech 1970 - 1978. Autogenem se svařovaly(pájely) Al trubičky různých zařízení. TIGem a částečně i MIGem potom vše ostatní. Pokud mne paměť neklame ten prášek(tavidlo) se jmenoval Supra speciál. Ale je to 40 let, tak to berte s reservou... big_smile

Offline

 

#46 05-01-2014 16:15:59

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

ZDENÁL napsal(a):

Snad stokrát bylo na tomto foru řečeno, že nejlépe je použít přídavný materiál ALSI5. Pokud to jím nejde /což je asi jedno procento případů/ použijte ALMG3.

Čekal jsem, že mě tu budou cupovat. Psal jsem, že začínám s AL .
Teorie je výborná věc, prostudoval jsem hory materiálu.
Po bitvě každý generál.

Na to jsem přišel sám, že je špatný přídavný materiál.
Zase na druhou stranu něco špatné pro něco dobré.

A jsem stějně dobrej, když se mi podařilo svařit nesvařitelný materiál.   big_smile
Přídavný materiál jsem koupil v prodejně se svářečskými potřebami na doporučení prodejce.

ALe i tak dík za postřehy. Ach jo, to je zase FLAME.

Editoval Fitipaldi (05-01-2014 16:31:35)

Offline

 

#47 05-01-2014 16:46:17

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

evik napsal(a):

Hmm, myslím že už jsem tady psala že to chce hupsnout do nejbližší svářečské školy i s vaším zázrakem ať to naučej svařovat,vy něco okoukáte a pak už s tím moc netočte kromě výkonu a bude, pak také zjistíte zda na to máte a bude vás to bavit.Ekonomika sváření hliníku je též trochu-no vyšší............jo a svářečkou to většinou není.

No na tohle musím reagovat. Svářením(pokusničením) hliníku jsem strávil dohromady čistého času max. 30 min.
Ale garantuji Ti, že během 14 dní budu umět hliník svářet líp než Ty .
Howgh.

Offline

 

#48 05-01-2014 16:56:43

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4786

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Jak jsi doplnil svůj předchozí příspěvek o ftku panelu, tak máš AC/DC. Takže jsou splněny všechny podmínky. Ten vyfocený výsledek tvých pokusů, není přídavným materiálem. Jak jsem psal, bylo by možné použít oba materiály, tedy AlMg5 nebo AlSi5. S AlSi5 se ale o něco málo lépe pracuje. Mám pocit, že o nějaké konkretní rady a doporučení nestojíš. Tak se trap dále. Nebo nejlépa jak psala Evik.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#49 05-01-2014 17:52:48

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

To Fitipaldi:
http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … ag0438.jpg

Já tedy podle toho obrázku bych neřekl, že problém je jen v příd. materiálu, pokud vůbec. Uniklo mi, jaký vlastně jste použil? AlSi5, AlMg3, nebo jiný? Nemůžete uvést označení drátu? Bývá vyraženo číslo na konci drátu, kupř. ER4043, ER5356 ap. Jaký plyn? Je to opravdu čistý Ar? Jakou čistotu plynu - číslo? Jakou hubici a průtok? Jak vypadá elektroda, utvoří se kulička na konci během svařování? Tvoří se kouř během svařování? atd... Takle na dálku se to těžko určuje, je potřeba co nejvíce informací. Asi vážně byste měl požádat někoho s s praxí, aby to zkusil on.... smile

Offline

 

#50 05-01-2014 18:37:01

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Frank:
kde je chyba když se nevytvoří správná kalota na elektrodě?

Editoval emanuel1200 (05-01-2014 19:05:15)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče