SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 05-01-2014 19:19:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2436
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

emanuel1200 napsal(a):

Frank:
kde je chyba když se nevytvoří správná kalota na elektrodě?

Buď je použita nesprávná elektroda, nebo je špatné nastavení AC Balance.  Doporučuji přečíst zdejší článek: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006111201

Offline

 

#52 05-01-2014 19:38:02

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

To emanuel 1200 Asi by bylo správné vysvětlit co je myšleno pojmem "správná kalota". Chyba je, když se konec elektrody zhroutí a upadne. Jinak se vždy na konci elektrody vytvoří malá kalota, podle toho, jaká je elektroda, svářecí proud a jak je nastavena "balance" (cleaning, EP a jak jinak to můža být nazýváno). Takže se na modré elektrodě s bal.10% broušené do špičky téměř kalota nevytvoří a i to je v pořádku.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#53 05-01-2014 20:57:13

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Famater napsal(a):

To emanuel 1200 Asi by bylo správné vysvětlit co je myšleno pojmem "správná kalota". Chyba je, když se konec elektrody zhroutí a upadne. Jinak se vždy na konci elektrody vytvoří malá kalota, podle toho, jaká je elektroda, svářecí proud a jak je nastavena "balance" (cleaning, EP a jak jinak to můža být nazýváno). Takže se na modré elektrodě s bal.10% broušené do špičky téměř kalota nevytvoří a i to je v pořádku.

Vždy se mě vytvořila lesklá do zlatova kulička na konci zelené elektrody .Při posledním svařování to nebylo ono.Balance mám+5 / -5 zkoušel jsem obojí a moc se nedařilo ,většinou pro lepší čištění a lepší rozlití používám do + balance.

Offline

 

#54 05-01-2014 22:15:09

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Při EP je elektroda zatěžována mnohem více, než při EN. Pokud je balance cca 0, pak jsou poměry jako u transfomátorových strojů a jsem přesvědčen, že není tolik důvodů toto nastavení používat u strojů invertorových a to ani při rohových svárech.  Proto bývají u nových strojů zaváděny funkce autobalance, kde se zadá průměr elektrody a podle svařovacího proudu svářečka nastaví hodnotu balance, s ohledem na udržení malé kaloty. Kalibrováno je to na doporučený typ elektrody výrobcem svářečky. Doporučená nastavení pro jednotlivé druhy sváru jsou dobře popsány na stránkách firmy Miller. Doporučuji to vyhledat.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#55 06-01-2014 07:39:49

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Frank napsal(a):

emanuel1200 napsal(a):

Frank:
kde je chyba když se nevytvoří správná kalota na elektrodě?

Buď je použita nesprávná elektroda, nebo je špatné nastavení AC Balance.  Doporučuji přečíst zdejší článek: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2006111201

Elektroda byla použita 1.6 modrá.  Vzhledem k tomu, že v obchodě se svářečskými potřebami mě neřekli, ani co jsem dostal za Argon,
ani, co je to za přídavný materiál, tak zbytek jsou jen úvahy.  Bohužel. Za tu dobu , co jsem zkoušel TIG jsem dospěl k závěru, že celý TIG je pouze metalurgie a něco málo zručnosti.  Ta fotka jsou pokusy sváření AL. Ale nejlépe právě dopadl ten návar vlevo. Ten je proveden pulzací . To dává záruku, že se materiál neroztaví celý a úplně, dá se vracet. Ten návar byl proveden tak, že se zahájil oblouk, vytvořila se kulička která spodkem se spojila, pak jsem to zastavil, očistil a znovu pokračoval ve svařování asi na 5x tímto způsobem.
V jádru(v řezu) je ten materiál v pořádku, nejsou tam ani vměstky,propadliny.
Otázkou také je, jestli ten materiál(zbytek, 50 let starý chladič) na tom nemá vliv.
Dalo by se říci, že bez přídavného materiálu to jde lépe, než s ním.
Těch borců. co tady vykřikují a ženou kamsi na  školení je sice pěkné, na druhou stranu, rozdíl mězi mnou a jimi je v tom, že všichni umí svářet svařitelné materiály, to umí s prominutím každý blbec. Ale někteří umí i špatně, nebo těžkosvařitelné materiály.
  big_smile   big_smile   big_smile

Přesto děkuji všem na tomto fóru, kteří přispěli a přidali informační hodnotu > 0.
Dál už přispívat nebudu, končím.

Editoval Fitipaldi (06-01-2014 08:27:26)

Offline

 

#56 06-01-2014 09:50:38

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Materiál chladiče je jistě dobře svařitelný jedná se o běžnou slitinu AlMg. Na tu je možné použít oba mnou zmiňované přídavné meteriály. Svářečku máš dobrou, Gysmi, která umí více, než je potřeba v začátcích. Argon je jistě také správný, elektroda správná. Tak přemýšlej čím ten nezdar asi je. Já to vím, ty na to teprve musíš přijít. I přesto, že si myslíš, že je chyba jinde než v tobě ti poradím následující. Vykašli se na nějaké pulsy. Pro učení se není podstatný ani nárůst a opad proudu. Tady je důležitý jen krátký předfuk (0,5s) svařovací proud, nastav 70A, frekvenci 70Hz, balance dle elektrody, t.j. 1,6 a dofuk 80/10, t.j. 8sec. Elektrodu nabrus do špičky hubici č.7, průtok Ar cca 6l/min Začni natavením základního materiálu, až bude natavený couvni trochu s hořákem a přídavný drát polož na taveninu, aby se dotýkal-zkrátka ho do taveniny strč. Nečekej, že bude z drátu kov skapávat. ještě se ti mnhokrát stane, že se drátem dotkneč elektrody a další nepříjemnosti. To k tomu všechno patří. Jen tohle jsem ti chtěl poradit. Přispívat nemusíš, stačí, když budeš číst. A bylo by slušné, kdybs dal vědět, jak jsi pokročil.
Přeji ti v dalším snažení úspěch.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#57 06-01-2014 11:36:45

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Offline

 

#58 06-01-2014 13:23:02

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2436
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Famater napsal(a):

Argon je jistě také správný, ..

Za své mnohaleté praxe se svařováním Al jsem se několikrát setkal s tím, že Ar nevyhovoval. Bylo to pravděpodobně tím, že flaška byla odeslána do plnírny úplně prázdná s otevřeným ventilem, tudíž se do ni dostal vzduch. V plnírně ji naplnili, ale ten obsah vzduchu degradoval náplň. (Pouze moje domněnka). Při svařování se to jevilo tak, že na povrchu tavné lázně Al se tvořil šedavý povlak a za boha se přidávaný mat. nespojil s tou lázní. Svár stál za pět písmen... smile  Po výměně Ar láhve bylo vše OK. Jinak se vším ostatním souhlas.

Editoval Frank (06-01-2014 13:27:07)

Offline

 

#59 06-01-2014 14:07:45

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Ano, s tím znečistěným argonem se nám to už také několikrát stalo, ale ty příčiny špatného spoje jsou asi jinde, francouzská Gysmina není shit a při návštěvě svar.školy by se okamžitě zjistilo kde je chyba. A to si pište že by ste se u mě smekal a ne lepil ale svářel!A ta Vaše nastudovaná teorie by plynule přešla v praxi.Jak říká šéf, někdy i blbec poradí, jenže kecama se nic nezavaří...no a dobrej učedník by pak měl být lepší mistra.....hi

Editoval evik (07-01-2014 17:40:31)

Offline

 

#60 06-01-2014 14:30:46

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

evik napsal(a):

Ano, s tím znečistěným argonem se nám to už také několikrát stalo, ale ty příčiny špatného spoje jsou asi jinde, francouzská Gismina není shit a při návštěvě svar.školy by se okamžitě zjistilo kde je chyba. A to si pište že by ste se u mě smekal a ne lepil a svářel!A ta Vaše nastudovaná teorie by plynule přešla v praxi.Jak říká šéf, někdy i blbec poradí, jenže kecama se nic nezavaří...no a dobrej učedník by pak měl být lepší mistra.....hi

TIG celkově mám krátkou dobu, železo, nerez jsem zvládl.
Teď přišel na řadu AL.
OK. Věnuji tomu dalších 15 minut praxe. Vymrhal jsem asi 5 minut Argonu(spíš méně) a asi 0.1 kg 50 let starého hliníku.
Ale spíš bych to tipoval na stav, který popisuje FRANK.
Hoří oblouk, jen se přiblížím s materiálem, hned je z toho koule obalená šedavým povlakem.
Je možné, že ten materiál jsem přidával příliš blízko oblouku a ne do lázně, jak popisuje .
Ale jak píšu, až budu mít čas(čas mám jen v So&Ne), za 15 minut bude jasno.

Editoval Fitipaldi (06-01-2014 14:52:31)

Offline

 

#61 06-01-2014 16:41:43

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Prepacte ale uz dlho ma zaujima slovicko ,,smekal,, mame rodinu aj v CR a celkom casto sa aj stretavame , ale s tymto slovickom som sa este nestretol, (a nechcem to hladat na nete)
big_smile

Offline

 

#62 06-01-2014 17:07:39

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Pro jafi - hezká otázka na slangový výraz smekat se. Původ má tento výraz ve slovesu smýkat se, tedy překonávat nuceně nějaký odpor. Já si vždycky představím svého psa jak ho vleču na obojku od feny a on, všechny čtyři nohy ve smyku se brání, seč může.
A velmi podobně to často vypadá ve Svářečské škole, kde se různí machři a samouci téměř násilím brání pochopit a přijmout to, co ti znalí berou jako samozřejmost. Totiž to, že se každý musíme stále učit a učit a opakovat a zase učit. Jen totální blb si myslí, že všechno umí, všude byl dvakrát. A ti nejlepší svářeči při každém sváru, který svařují, vědí, že nikdy nic není úplně dokonalé. Vědí, že někde natáhli oblouk o půl milimetru, že na okraji sváru zůstali o čtvrt vteřiny déle, že nezapálili oblouk přesně tam, co chtěli. Tahle sebereflexe těm již zmíněným machýrkům chybí a je potřeba je k tomu nějak dotlačit. A někdy je potřeba hodně nátlaku, tak ať se smekají.

Offline

 

#63 06-01-2014 17:12:25

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi, přídavný drát se na konci nesmí tavit. Když se to nataví vznikne kulička, která se přehřeje (rectifikace), vytvoří se šedý povlak a už se nespojí s tavnou lázní. Na to má vliv průtok plynu, úhel sklonu hořáku, průměr drátu. Proto je lepší začínat s větším průměrem drátu. Kvalita argonu to může být, ale pravděpodobnost je malá. Až budeš mít čas, tak začni tím, že nebudeš přidávat drát, ale až se vytvoří "zrcátko" tak pomalu postupuj hořákem a snaž se vytvořit stopu stejné šířky.  Ta stopa musí být lesklá a na okrajých stopy po čištění. Když se toto podaří, tak je plyn v pořádku. Pak už jen získat "grif".


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#64 06-01-2014 17:53:27

jafi
Člen
Registrovaný: 15-02-2012
Příspěvky: 491

Re: hlíník a jeho svařitelnost

to: Jirkati
Dakujem :-)

Offline

 

#65 06-01-2014 18:00:08

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2436
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

jirkati napsal(a):

A velmi podobně to často vypadá ve Svářečské škole, kde se různí machři a samouci téměř násilím brání pochopit a přijmout to, co ti znalí berou jako samozřejmost. Totiž to, že se každý musíme stále učit a učit a opakovat a zase učit. Jen totální blb si myslí, že všechno umí, všude byl dvakrát. A ti nejlepší svářeči při každém sváru, který svařují, vědí, že nikdy nic není úplně dokonalé. Vědí, že někde natáhli oblouk o půl milimetru, že na okraji sváru zůstali o čtvrt vteřiny déle, že nezapálili oblouk přesně tam, co chtěli. Tahle sebereflexe těm již zmíněným machýrkům chybí a je potřeba je k tomu nějak dotlačit. A někdy je potřeba hodně nátlaku, tak ať se smekají.

Tak, tak. Svářečem se nestane za 15 min. trénování podle sebelepší příručky, nebo videa. Ve Svářecí škole je poučen o teorii, materiálech a jejich vlastnostech, získá zkušenosti od instruktorů a hlavně - získá od začátku správné návyky, nutné pro provedení kvalitního sváru. Dále je potřeba určitý vrozený cit a pevnou ruku. Jak říkal můj kolega ze Svářecí školy: TIG svařeč musí mít takovej cit v rukou, že musí umět nasáhnout v kožený rukavici mravencovi kulky! big_smile  big_smile  big_smile

Offline

 

#66 06-01-2014 18:04:34

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Franku, tak to je opravdu výstižné


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#67 07-01-2014 09:44:11

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Frank napsal(a):

jirkati napsal(a):

A velmi podobně to často vypadá ve Svářečské škole, kde se různí machři a samouci téměř násilím brání pochopit a přijmout to, co ti znalí berou jako samozřejmost. Totiž to, že se každý musíme stále učit a učit a opakovat a zase učit. Jen totální blb si myslí, že všechno umí, všude byl dvakrát. A ti nejlepší svářeči při každém sváru, který svařují, vědí, že nikdy nic není úplně dokonalé. Vědí, že někde natáhli oblouk o půl milimetru, že na okraji sváru zůstali o čtvrt vteřiny déle, že nezapálili oblouk přesně tam, co chtěli. Tahle sebereflexe těm již zmíněným machýrkům chybí a je potřeba je k tomu nějak dotlačit. A někdy je potřeba hodně nátlaku, tak ať se smekají.

Tak, tak. Svářečem se nestane za 15 min. trénování podle sebelepší příručky, nebo videa. Ve Svářecí škole je poučen o teorii, materiálech a jejich vlastnostech, získá zkušenosti od instruktorů a hlavně - získá od začátku správné návyky, nutné pro provedení kvalitního sváru. Dále je potřeba určitý vrozený cit a pevnou ruku. Jak říkal můj kolega ze Svářecí školy: TIG svařeč musí mít takovej cit v rukou, že musí umět nasáhnout v kožený rukavici mravencovi kulky! big_smile  big_smile  big_smile

S tímto názorem se naprosto ztotožňuji.
Svářím hodně let. Letoval jsem. Posvářel jsem toho taky hodně. Od běžné svářečky, invertor , CO2, až po teď TIG.
Můžu říci, že nejlépe se mi pracuje s MIGem.
Jelikož jsem tento obor vystudoval, je to součástí průmyslové automatizace zejména u svařovacích robotů,
je to i moje hobby, tak jsem právě pořídil i TIG svářečku.
Fóra jsou užitečná právě na řešení některých zapeklitých problémů. Nemusí to být zrovna jen sváření, ale týká se to automobilů, oprávárenství, opravy elektroniky, hudby ..... a celé řady dalších oborů.
Bohužel někteří používají na fórech osobní invektivy.
Je to nejen zbytečné, ale nevede to k cíli.
Lidi pracující v určitém oboru mají svoji hrdost. Každý.
Vylučovací metodou, abych to správně formuloval, za 15 minut zjistím FRANKu , jestli jsi měl pravdu Ty, a ten Argon je , nebo není v pořádku, a nebo měl pravdu FAMATER, a je to nesprávným způsobem přidáváním přídavného materiálu.
Toť vše .

Offline

 

#68 07-01-2014 12:39:19

Martin
Člen
Registrovaný: 11-10-2007
Příspěvky: 250

Re: hlíník a jeho svařitelnost

jirkati napsal(a):

Hasiči mu napálili pokutu 5000 Kč a pojišťovna mu krátila plnění o 40 %.  A ještě musel v práci tu mašinku zaplatit. A důvod postihů: Nemohl prokázat, že má pro svařování Oprávnění. Kdyby nějaké papíry měl, tak pojišťovna zaplatila i tu svářečku.

Na toto musím reagovat. Jeden kutil v nedaleké vesnici také zapálil při svařování auto. Při vyšetřování se prokazoval platným dokladem o zaškolení (což ho pravděpodobně ochránilo před pokutou od hasičů), ale pojišťovna rovněž drasticky krátila plnění. Zdůvodnění bylo (nebudu citovat přesně, neb si již nepamatuji): "... hrubé podcenění rizika a zanedbání bezpečnosti při práci a při zajištění pracoviště, což měl vzhledem ke své kvalifikaci (ono zaškolení) znát a provést ... ".
Soudil se s pojišťovnou asi dva roky, což jej stálo dalších asi 18 tisíc a nic nezmohl.

Offline

 

#69 07-01-2014 12:50:49

evik
Člen
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 438

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Hmm, hrdost, sebevědomí, no ta psýcha je v tomhle bohužel naškodu, já když jsem neuměla svíčkovou tak jsem si na to chtěla taky přijít sama, ale byla jsem pako, přece jen ukázka a rada od praktika opravdu šetří čas. No postupně jsme vyloučili svářečku, přídavný materiál, plynem to asi též nebude, předpokládám že máte nastaven průtok 10-13l takže zbývá nastavení stroje a postup, no na dálku se špatně odhaduje kde je chyba, mě by to třeba taky chvilku trvalo než bych to seřídila........

Editoval evik (07-01-2014 14:28:18)

Offline

 

#70 07-01-2014 13:01:01

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

evik napsal(a):

Hmm, hrdost, sebevědomí, no ta psýcha je v tomhle bohužel naškodu, já když jsem neuměla svíčkovou tak jsem si na to chtěla taky přijít sama, ale byla jsem pako, přece jen ukázka a rada od praktika opravdu šetří čas. No postupně jsme vyloučili svářečku, přídavný materiál, plynem to asi též nebude, předpokládám že máte nastaven průtok 10-13l takže zbývá nastavení a postup, no na dálku se špatně odhaduje kde je chyba, mě by to třeba taky chvilku trvalo než bych to seřídila........

Fakt tady asi skončím. Máš mě za blba ?
průtok 6 na perfektním regulačním ventilu, chceš fotku ?
Je to zbytečné, je to zbytečné, .....

Offline

 

#71 07-01-2014 13:24:58

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi, já vidím problém v tom, že se ti tu snaží lidé zkušení- Evik, Frank a další pomoci přijít na to v čem je chyba. Já jsem trochu popsal postup jak na to ze začátku. To že něco neznám, ještě neznamaná, že jsem blb. Problém je si to někdy přiznat, tedy to co neznám. Zatím jsem prošel tvoje příspěvky a nevím tedy, kde bereš jistotu, že když tu skončíš, že toto forum stratí na kvalitě. myslím si, že ty ho potřebuješ více než ono tebe. Zamysli se nad tím. Já jsem již hodně hluboko v důchodovém věku, ale v mnoha věcech i v takových, které opravdu hodně znám pokorně přijmu dobrý názor. Tak že asi tak. Pokud se chceš něco dovědět, tak sleduj toto forum dál. Naprostá většina diskutujících si nezištně vyměnuje názory na řešení různých problémů, se kterými se v praxi setkávají. Jsou to velmi často lidé, kterí se svařováním živí na nejvyšší úrovni, a přesto dobrou radu, nebo názor rádi uvítají.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#72 07-01-2014 13:35:55

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2436
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

Vylučovací metodou, abych to správně formuloval, za 15 minut zjistím FRANKu , jestli jsi měl pravdu Ty, a ten Argon je , nebo není v pořádku, a nebo měl pravdu FAMATER, a je to nesprávným způsobem přidáváním přídavného materiálu.
Toť vše .

Pane Fitipadi, mě nejde o to, mít za každou cenu pravdu. O to tady rozhodně neusiluju. Já jsem strarej dědek, prošel jsem toho v životě hodně, pracoval v mnoha firmách jak v ČSSR, tak v USA, podal jsem i několk zlepšovacích návrhů co se týče svařování a zde přispívám zcela dobrovolně. Když vidím některé problémy jiných, snažím se přispět radou a poznatky z praxe. Jsem si vědom, že jsem rovněž začínal a vše se napoprvé nedařilo a také jsem byl vděčný zkušenému za jakoukoliv radu. Tehdy nebyl internet a všechny poznatky člověk musel vyčist z knih, nebo odborných magazínů. Já se ve vašem případě pouze snažil poukázat a upozornit, že, ač zřídka, může se stát, že Argon vydávaný za určitý stupeň čistoty, nemusí vždy odpovídat udávaným hodnotám. Může být kontaminovaný, zaměněno číslo kvality ap. Já vám nevidím na ruce co děláte správně, či chybně. Těch důvodů může být samozřejmě víc. A samozřejmě souhlasím, že během chvíle se dá  vylučovací metodou poznat, zda se jedná o znečištěný plyn. To byl také důvod, proč  jsem zde na to poukázal. smile

Offline

 

#73 07-01-2014 14:22:51

Fitipaldi
Člen
Registrovaný: 05-08-2013
Příspěvky: 42

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Frank napsal(a):

Fitipaldi napsal(a):

Vylučovací metodou, abych to správně formuloval, za 15 minut zjistím FRANKu , jestli jsi měl pravdu Ty, a ten Argon je , nebo není v pořádku, a nebo měl pravdu FAMATER, a je to nesprávným způsobem přidáváním přídavného materiálu.
Toť vše .

Pane Fitipadi, mě nejde o to, mít za každou cenu pravdu. O to tady rozhodně neusiluju. Já jsem strarej dědek, prošel jsem toho v životě hodně, pracoval v mnoha firmách jak v ČSSR, tak v USA, podal jsem i několk zlepšovacích návrhů co se týče svařování a zde přispívám zcela dobrovolně. Když vidím některé problémy jiných, snažím se přispět radou a poznatky z praxe. Jsem si vědom, že jsem rovněž začínal a vše se napoprvé nedařilo a také jsem byl vděčný zkušenému za jakoukoliv radu. Tehdy nebyl internet a všechny poznatky člověk musel vyčist z knih, nebo odborných magazínů. Já se ve vašem případě pouze snažil poukázat a upozornit, že, ač zřídka, může se stát, že Argon vydávaný za určitý stupeň čistoty, nemusí vždy odpovídat udávaným hodnotám. Může být kontaminovaný, zaměněno číslo kvality ap. Já vám nevidím na ruce co děláte správně, či chybně. Těch důvodů může být samozřejmě víc. A samozřejmě souhlasím, že během chvíle se dá  vylučovací metodou poznat, zda se jedná o znečištěný plyn. To byl také důvod, proč  jsem zde na to poukázal. smile

Díky. Já si Vaší pomoci cením. Četl jsem i Vaše příspěvky týkající se litiny. Rovněž příspěvek p. FAMATER je přínosný.
Zkoušel jsem opravdu věškerá možná nastavení. Opravdu s kravinou bych neotravoval.
Já už jsem taky v podstatě starý dědek, který už prošel lecčíms. Nastudováno mám opravdu hodně.
Mrzí mě, že se z toho tady vyrobil ten FLAME. Jestli je to tím, že jsem si dal práci a poslal perfektní podklady a fotky z 30 minut zkoušení,  nebo že zahlédli nastavení EASY (jak rudý prapor pro býka ? - asi nebude úplně špatná funkce)
že ze sebe nechci dělat blba ? Opravdu ze všech příspěvků pro mne má přínos Váš a pana FAMATERa. Vy se snažíte pomoci, zbytek.... nevím, o co jim jde. Ale věřte mi, že se velmi rychle doberu k příčině problému. Samotného mě to zajímá.
Dokonce bych paradoxně byl velmi rád, kdyby to bylo jen mojí nešikovností.smile  Ušetřil bych dost peněz za nový Argon.
Ten Argon se mi nezdá i z toho důvodu, že jsem měl problém při sváření obyčejných jeklů, kdy přídavný materiál byl drát železo 1.6 pro TIG. Taky se nechtěl moc slévat. Teprve použitím přídavného materiálu NEREZ z toho vznikla tavenina takového složení, že svár se dokonale slil i se základním materiálem, ale opravdu dokonale. SKoro jako by se cínovalo a ne svařovalo. I samotný NEREZ se chová perfektně. Proto mě napadla myšlenka, jestli se třeba pro hliník nemá styčná plocha ošetřit třeba nějakou pastou, nebo nějaký jiný fígl při práci s hliníkem.

Editoval Fitipaldi (07-01-2014 14:59:45)

Offline

 

#74 07-01-2014 16:50:21

hmota
Člen
Registrovaný: 07-02-2012
Příspěvky: 95

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal:
Fakt tady asi skončím. Máš mě za blba ?
průtok 6 na perfektním regulačním ventilu, chceš fotku ?
Je to zbytečné, je to zbytečné, .....

Všichni se mu snažíte poradit ale ja sám píše-Je to zbytečné, je to zbytečné, .....

Offline

 

#75 07-01-2014 18:07:39

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2436
Web

Re: hlíník a jeho svařitelnost

Fitipaldi napsal(a):

Dokonce bych paradoxně byl velmi rád, kdyby to bylo jen mojí nešikovností.smile  Ušetřil bych dost peněz za nový Argon.
Ten Argon se mi nezdá i z toho důvodu, že jsem měl problém při sváření obyčejných jeklů, kdy přídavný materiál byl drát železo 1.6 pro TIG. Taky se nechtěl moc slévat. Teprve použitím přídavného materiálu NEREZ z toho vznikla tavenina takového složení, že svár se dokonale slil i se základním materiálem, ale opravdu dokonale. SKoro jako by se cínovalo a ne svařovalo. I samotný NEREZ se chová perfektně. Proto mě napadla myšlenka, jestli se třeba pro hliník nemá styčná plocha ošetřit třeba nějakou pastou, nebo nějaký jiný fígl při práci s hliníkem.

Jedině co můžete je zkusit vyměnit tu láhev s Ar. Já chápu, že to není laciná záležitost a chtělo by to někoho, kdo by ji třeba zapůjčil. U toho "černého" materiálu by ta čistota Ar tolik vadit neměla jako u Al, nicméně i tam záleží na kontaminaci. Použitím příd. nerez mat. se to může zlepšit, avšak kvalita sváru nelze moc zaručit. Záleží na druhu nerez drátu. Např. ER 309, ap. problém nebude. Nejlepší je na běžnou uhlík. ocel použít drát ER 70S-2. Ten je legován určitým % Al, Mo a Zr, což eliminuje oxidaci při TIG svařování a tudíž lze bez problému vařit i mírně znečištěný materiál.

Ale k věci aluminia - ještě než se rozhodnete měnit láhev s Ar, zkuste trochu laborovat s průtokem Ar. Předpokládám, že používáte hubici 7 a plynovou čočku. Snížit průtok na řekněme 6L, zkusit svár, potom několika pokusy svařovat a zvyšovat průtok klidně až na 20L. Uvidíte co se bude dít a kdy to bude nejlépe čisté. Co se týče úprav Al před svařováním, nedoporučoval bych nějakou pastu. Mělo by stačit  dokonalé odmaštění a okartáčování. Lepší je vykoupat předmět ve slabém teplém roztoku louhu sodného, nebo draselného a potom opláchnout studenou vodou a vykoupat v slabém roztoku kyseliny dusičné. Ale bezpodmínečně nutné to není. To okartáčování je vyhovující.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče