SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 14-03-2013 21:18:26

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

menší prasklinka

to jsem ještě neviděl aby takovej svár rupnul smile
byl vyporovaný, prasknul vlivem rovnání na hydraulickém lisu.
ještě že ten člověk zítra končí ...
vlivem mého nátlaku na vedoucího výroby se podařilo člověka vyhodit, téměř každý 3 svár takový... nechápu
a to měl být svár o velikosti 9x9 mm smile a je to 10x6 mm sad

http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … ina_1_.jpg
http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … ina_2_.jpg
http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … lina_3.jpg
http://svarforum.cz/forum/zobrobr.php?i … lina_4.jpg

Offline

 

#2 14-03-2013 21:29:41

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: menší prasklinka

ten člověk, vařit umí ale neviděl na to, tohle se mi stává když si nevezmu do kukly brejle (už sem starej, blbě vidím) pokud takové sváry plodil dlouhodobě je to napováženou...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#3 14-03-2013 21:38:09

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: menší prasklinka

Unihero to k je docela jednoduché, to vařil lepič, který neměl potuchy o tom, co je kořen či závar. Úmyslně jsem napsal lepič, protože to se svařováním nemá nic společného. Stačí udělat řez tím svárem a není o čem mluvit. To je totiž právě problém metody MAG, že i lepič udělá pohledově dobrý svár a myslí si, že je svářeč. Vždycky, když řežu svár větší než a6 svařovaný na jednu vrstvu tak trnu, aby všechny řezy byly v pořádku. I když máme ve firmě dobré svářeče, tak nedovolím nikdy svařovat kouťáky nad a6 na jednu vrstvu. Jenže hoši někdy "pospíchají" a vyšijí i a8 najednou. a pak platí předchozí věta. A to se tu někteří chlubí i tím, že klidně udělají i svár a10 na jednu vrstvu.

Offline

 

#4 14-03-2013 21:50:45

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

to jirkati:
svařuji svár 9x9 mm myslím a6 a na 2 vrsty, kořen udělám malým cca 4x4 mm a pak převařuji na 9x9 a mohu opravdu říci že svár není přeteklý, krásně slitý, a hlavně na nich pak brousím do hladka náběhy a opravdu s mi nestalo žy by tam byli pory.

viz svár:
když se na něj podívám z blízka tak na něm vidím že je takový hrubý a když pořádně zaostřím tak tam vidim takové malé bublinky, ono je fakt že dost špatných svárlů takto vylezlo po otryskování smile proto jsem začal upozorňovat vedoucího. a když na svaru 5 z 10 takovýchto svárů tak je to už na zamyšlenou s tím něco udělat.

nejhorší je že je to otryskované kdyby byl hnusný materiál tak to člověk chápe ale toto sad

Editoval Unihero (14-03-2013 21:51:30)

Offline

 

#5 14-03-2013 21:51:43

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: menší prasklinka

trvám na tom že svár je dobrý, pouze na blbém místě, třeba ten člověk celý život vařil 1mm plechy k nějakým silným profilům...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#6 14-03-2013 21:55:04

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

bourač napsal(a):

trvám na tom že svár je dobrý, pouze na blbém místě, třeba ten člověk celý život vařil 1mm plechy k nějakým silným profilům...

ale on ten člověk byl u nás už 2 roky, ale pouze stehoval, občas svářel, ale všechno v pulzu kde je to těžší a toto svářel klasickým 500A cočkem přitom je to jedna báseň. sad

Offline

 

#7 14-03-2013 22:22:57

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: menší prasklinka

S takouto kvalitou zvarov by vo firme kde robi Varok, bol tento zvarac minimalne superzvarac. :-) Je tam len par malickych guliciek..


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#8 14-03-2013 22:27:31

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: menší prasklinka

Ten svár je plný bublinek, to je vidět pouhým okem, je tím pádem drasticky snížená pevnost, proto to prasklo. Musíte zjistit příčinu vzniku té porosity vzniklé během sváření. Těžko posoudit takhle na dálku proč tomu tak bylo. Těch příčin může být víc.

Offline

 

#9 14-03-2013 22:38:46

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: menší prasklinka

Za takový svár bych šel okamžitě na pracák... Tohel udělám jednou a letím (samozdřejmě, když nastavuju mašinu a dělám si pro sebe sváry na odřezcích, tak to je jiná.


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#10 15-03-2013 12:34:36

kirkmen
Člen
Registrovaný: 22-09-2010
Příspěvky: 439

Re: menší prasklinka

no nechci soudit, ale mám zkušenost, že plechy po pálení autogenem a následném otryskání (né pískem, ale jen ocelovými broky v metači), sice vypadají hezky, ale okuj tam stále je. Takovéhle svary jakoby nafouknuté a plné porozity nám dělal ten problém co jsem popsal. Vede mě k tomu i ta výrazná struska, která normálně u směsného plynu je minimální.


Fronius - TransPulsSynergic 2700 - hořák AL3000UD 3,5m
              MagicWave 2200  hořák TTW3000A  ,  TransPocket 1500
JasigMIG 250 J90 - hořáky  binzel240 3m,  binzel-ergo250 4m    JasigMIG 350 - hořák Binzel360 4m
Hypertherm  - plasma  Povermax 1000, pro velké tloušťky autogen(LPG)

Offline

 

#11 15-03-2013 17:55:57

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

Pricina zjistena smile)
Dnes sel po nem skladat jiny kde se navaruji i tyto oka a nemel v horaku difuzor big_smile

Offline

 

#12 15-03-2013 18:19:51

vyrobca
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 05-05-2012
Příspěvky: 1277
Web

Re: menší prasklinka

Nemal v horaku difuzor? A v com bola nasroubovana spicka?? Najcastejsia pricina porovania zvarov je ked zvarac pouziva na hubicu pastu a ta mu upcha v difuzore vsetky dierky... ale aby tam ten difuzor nebol, tak to si neviem ani predstavit.. :-/
Kirkmen, to nie je vyrazna struska, to su styri fotky jedneho zvaru ktory je roztrhnuty po dlzke na polovicu. Opticky to sice vyzera ako struska, ale ta tam vobec nie je.

Editoval vyrobca (15-03-2013 18:22:48)


Formica FOR mig 169, Kuhtreiber KIT in 1500 HF, ALFA in Pegas 40A Plazma,Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200, Dnipro M SAB 210,Speedglas 9100XX, Kowax KWX820 ARC+, Bomar STG 120, Bezolejový kompresor - HECHT 2089, Profi3Dmaker, Ender 3 PRO,Ender 5+,10x BIQU B1,Tronxy XY-2,Creality LD-006,pieskovaci box Lincos 110L,klima Whirlpool PACW12CO :-) https://lnk.sk/pE05 - vypocet rozostupov tyciek v rame

Offline

 

#13 15-03-2013 18:39:32

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: menší prasklinka

To máte pravdu. Diffuser tam být musí. Třeba by nám to pan kolega mohl upřesnit podle obrázku zde: http://profaxlenco.com/profax/images/Ca … 600AMP.pdf
Nebyl to náhodou insulator, co tam chybělo?

Offline

 

#14 15-03-2013 18:43:02

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

máme binzely 353 na sestavování vodou chlazený a tam ten difuzor být musí...mě se zdálo že to hodně prská ale říkám je mi to fuk ale pak takové výsledky sad jak píše frank je to na hořáku ten bílej porcelán či co to je smile

Offline

 

#15 15-03-2013 19:36:28

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: menší prasklinka

Tak ho můžeš přijmout zase zpátky big_smile akorát mu vysvětli že musí svár táhnout pěkně v rohu ať se nataví oba materiály...


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#16 15-03-2013 19:43:12

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: menší prasklinka

Unihero napsal(a):

máme binzely 353 na sestavování vodou chlazený a tam ten difuzor být musí...mě se zdálo že to hodně prská ale říkám je mi to fuk ale pak takové výsledky sad jak píše frank je to na hořáku ten bílej porcelán či co to je smile

Já jsem si to myslel. On ten insulátor (součástka 3 na tom obrázku) tam má taky za účel chlazení špičky. Usměrňuje proudění argonu kolem špičky a tím ji chladí. Asi také upravuje rovnoměrnější proudění uvnitř hubice a do určité míry zamezuje turbulencím a mísením ochr. plynu se vzduchem. To je první předpoklad zamezení vzniku porosity ve sváru.

Offline

 

#17 16-03-2013 13:16:08

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: menší prasklinka

Unihero jestli ti mužu poradit do budoucna nikdy neočerňuj lidi a nedělej nátlak na vedoucí ať na někoho propustí, když tak přeřadit na jinou práci. Měl jsem v partii taky jednoho takového co si hrál na šéfa a dělal nátlak na vyhození. Všichni pak čekali až udělá chybu nebo mu trošku pomohli, malá sabotáž na svářečce, to byly opak póry a krtince, a pak to rozmázli až běda. Už si u svářečky neškrtnul. Opatrně kolektiv je nevyspytatelný a na ty 1 dává veliký pozor.

Offline

 

#18 16-03-2013 16:03:57

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

franišek napsal(a):

Unihero jestli ti mužu poradit do budoucna nikdy neočerňuj lidi a nedělej nátlak na vedoucí ať na někoho propustí, když tak přeřadit na jinou práci. Měl jsem v partii taky jednoho takového co si hrál na šéfa a dělal nátlak na vyhození. Všichni pak čekali až udělá chybu nebo mu trošku pomohli, malá sabotáž na svářečce, to byly opak póry a krtince, a pak to rozmázli až běda. Už si u svářečky neškrtnul. Opatrně kolektiv je nevyspytatelný a na ty 1 dává veliký pozor.

pozor ale tohoto člověka už 2 mistři přeřadili na jinou linku, další věc nedělal jsem nátlaky s tím že bych si stěžoval ale jelikož připravoval pro mě a já dělal finální svarek tak jsem musel pak vybrušovat ty sváry po něm a opravovat, a denně strávit půl hodiny navíc vybrušováním a převářením na to opravdu nemám čas sad
nejedná se o žádnou krabičku na sirky ale na točnu harvestora kde musí být vše Tip Top kvůli trhacím zkouškám ve švédsku, a opravdu si celkový dojem z kompletu nebudu kazit vyporovanými sváry. jedu na kvalitu a vzhled.
další věc jeho propouštění se plánuje už měsíc jako propouštění dalších 40 lidi sad tohle akorát napomohlo aby šel o měsíc dříve než všichni ostatní, vypadá to na zánik firmy. ( ted šel o a další 4 lidi sad )

Offline

 

#19 16-03-2013 17:45:53

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: menší prasklinka

Unihero napsal(a):

vlivem mého nátlaku na vedoucího výroby se podařilo člověka vyhodit, téměř každý 3 svár takový

suhlasim s frantiskom.

nikdy sa netreba stavat do polohy neomylneho ... a uz vobec nie do polohy kata... casom sa to cloveku vrati.

ak robim po niekom a riesim jeho zmatkovost ktora ma stoji cas , peniaze a nervy poslem ho hoci do .... alebo z nim odmietnem pracovat ale urcite by som netlacil na jeho prepustenie.

verim ze si to myslel nejak takto. ak sa niekto tesi ze jeho zasluhou niekto siel na pracak /hoc to bol diletant/ je chrapun.
dufam ze to nieje tvoj pripad.

Offline

 

#20 16-03-2013 18:06:19

Unihero
Člen
Registrovaný: 14-06-2010
Příspěvky: 707

Re: menší prasklinka

SO 545 napsal(a):

Unihero napsal(a):

vlivem mého nátlaku na vedoucího výroby se podařilo člověka vyhodit, téměř každý 3 svár takový

suhlasim s frantiskom.

nikdy sa netreba stavat do polohy neomylneho ... a uz vobec nie do polohy kata... casom sa to cloveku vrati.

ak robim po niekom a riesim jeho zmatkovost ktora ma stoji cas , peniaze a nervy poslem ho hoci do .... alebo z nim odmietnem pracovat ale urcite by som netlacil na jeho prepustenie.

verim ze si to myslel nejak takto. ak sa niekto tesi ze jeho zasluhou niekto siel na pracak /hoc to bol diletant/ je chrapun.
dufam ze to nieje tvoj pripad.

aby jsme si rozuměli, byl to bulhar a jako externí zaměstnanec, bere lidem v čechách práci takže to vůbec neřeším co s ním bude. na kmenového bych si toto nedovolil, protože se dokážu v klidu s každám domluvit smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče