SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 01-04-2013 00:03:02

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Dobrý den,

dopředu se omlouvám, že sem jako úplný laik přispívám.
Prošel jsem si různé tabulky a hodnoty jednotlivých prodávaných profilů,
ale bohužel jsou to pro mne, jako neznalce,, pouze čísla a nevím co čtu sad

Rád bych Vás tímto požádal o radu, jaký profil mám nejlépe zvolit jako stojny, které budou držet
reklamní plachtu, resp. jakou hodnotu mám sledovat ?

Bude se jednat o hodnotu, která bude  mít co do činění s ohybem/deformací profilu, při silném větru do plachtoviny.

Mám vytipováno:
                 
IPE 140
T 80x80mm
Jackl 100x100mm

Sledoval jsem nalezené hodnoty Sx, Wx, Wy

Statický posudek mám spočítaný na IPE 140, ale rád bych našel hodnotově podobnou alternativu ve tvaru jacklu nebo ,,T,,.

Děkuji Vám za odpověď !

Offline

 

#2 01-04-2013 00:40:08

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Pokud na to máš nějaký posudek (či projekt), tak bych to buďto udělal dle toho, co je spočtený, anebo požádal technika o změnu (aby to přepočítal on- je to i jakási ochrana provádějcího dělníka (kdyy se ten profil ohnul, či jinak zdeformoval (samozdřejmě, pokud neprasknou sváry......


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#3 01-04-2013 01:21:47

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Posudek je spočítaný na IPE 160 a 140, které ale bohužel použít nemohu...
Proto bych se rád pobavil o alternativě jiného profilu - pouze nevím co mám sledovat.

Žádné sváry zde nebudou - pouze profily zakopané 1,5m v zemi a 4,5m nad zemí.

Offline

 

#4 01-04-2013 09:21:09

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

vem si tabulky od vávry a tam je to dost dobře popsáno nebo nejaká skrypta do pevnosti a pružnosti. přepisovat se mi t nechce.

Offline

 

#5 01-04-2013 11:27:36

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Františku,

tabulky bohužel nevlastním...a ani nevím, co bych měl sledovat ?
Zda pevnost, pružnost, atd.
Moc toho u jednotlivých produktů není:
http://www.ferona.cz/cze/katalog/detail.php?id=32539

Stačila by mi Vaše pomoc, na jaký ukazatell se koukat, případně jak se značí...

Velké díky !

Offline

 

#6 01-04-2013 13:06:19

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Obecne lze rict ze druh pouziteho profilu se ridi dle jeho planovaneho zpusobu zatizeni.(na krut trubka na strih plny profil  a  na ohyb I U dute profily maji vyhodu v nizke vaze a relativne vysoke tuhosti nicme pri kostrukci je treba zvazit vice kriterii jako je snaseni dynamickeho zatizeni,prenos vibraci ,kombinovane zatizeni ) Na planovane pouziti je I  U nebo IPE profil dobra volba.Pokud pouzijete Jäckel bylo by vhodne ho cca pul metru do zeme a cca metr nad zem na vysku zdvojit. Nicmene trubka nebo T profil  neni v tomto pripadle dobre reseni ale pokud pouzijete jäckel pak by bylo dobre pouzit nejlepe nejakou prostorovou konstrukci ktera lepe snese namahani vetrem.Nakonec rozhlednete se kolem sebe po konstrukcich poutacu.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#7 01-04-2013 13:36:47

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Napětí = moment (M) / průřezový modul (W) v dané ose. Tedy náhrada by měla mít W stejný nebo větší. Ale nemusí to vždy být takhle jednoduché (pokud se jedná o nějakou specialitu aby mně zas někdo netahal za slovo). W najdeš v tabulkách nebo je uvádí prodejec.

Editoval Pruduch (01-04-2013 13:42:40)

Offline

 

#8 01-04-2013 13:47:19

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Děkuji Vám Honzo,
to mi pomůže odrazit se dál...

Trochu jste mi nasadil brouka do hlavy, s tím jaklem - zajímavé řešení !
Sázel jsem nejvíce na T profil...tady jsem trochu zlamaný.
Jsou jeho ,,hodnoty,, výrazně za ostatními zmíněnými profily ?

Díky za Tvůj komentář

Offline

 

#9 01-04-2013 13:55:11

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Pruduchu, díky !

To je přesně co jsem sledoval:
                             Wx       Wy     Sx
IPE 140                  77        12      44
T 80x80                  13        9        -
Jackl 100x100         -           -        -    zkusím najít v tabulkách, od výrobců jsem zatím nezjistil

Offline

 

#10 01-04-2013 14:21:33

Pruduch
Člen
Registrovaný: 15-05-2008
Příspěvky: 733

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

http://stavebnikomunita.cz/profiles/blo … -mechanice - u jednoduchých profilů si W spočítáš (pokud to nenajdeš v tabulkách nebo na netu, což je obvykle rychlejší). Třeba Feferona to běžně uvádí http://www.ferona.cz/cze/katalog/detail.php?id=26776 nebo třeba zde http://www.steelcalc.com/cs/prurezchar.aspx

Editoval Pruduch (01-04-2013 14:49:44)

Offline

 

#11 01-04-2013 16:50:53

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Velké díky Pruduchu i ostatním !

Offline

 

#12 02-04-2013 00:41:02

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

stephan napsal(a):

jaký profil mám nejlépe zvolit

nedaleko bydliště mám u silnice č.38 vlastnoručně svařený bilboard který na rozdíl od okolních střech a stromů bezúhony přežil vychřici Kyril.
Použít T profil 80/80 je zcela nevhodné,  jackel 100/100 při tloušťce stěny alespoň 4mm mi vychází podobně jako jako IPE140. Osobně bych použil profily ještě větší, nevím rozpon, nevím plochu plachty, nevím oblast (podnebí). Pokud jde o ekonomiku nejlépe vychází jackel, ale zesílit jak radí Honza007.
Nebo použít řešení dle kterého se nyní instalují dopravní návěstidla - málo materiálu (uspora)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#13 02-04-2013 09:07:37

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Ano, rozhodl jsem se nakonec pro 100x100 jackel, s tím že jsem uvažoval 3mm tloušťku. Zkusím promyslet tu 4mm s ohledem na váhu a cenu.
Betonování bude 1,5m do země po 2m - celková délka bude 26m, reklama bude 2m nad zemí a bude vysoká 2,5m, tzn. 26x2,5m.
Jelikož jsou billboardy ukotveny stojnami 3m od sebe domnívám se, že by to mělo být dostatečné smile

Díky !

Offline

 

#14 02-04-2013 15:21:11

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Orientačně jsem spočítal ty průřezové moduly v ohybu:
IPE 140 = 81 cm3
Jäkl 100 x 100 x 3 = 36 cm3
Tak nevím, jestli ses rozhodl správně, jinak při rychlosti větru 100 km/h  reklamní plocha zatíží konstrukci silou zhruba 40 tun.
Takže aby ohybové momenty byly v oblasti pružných deformací, tak je to třeba trošku vylepšit. smile

Offline

 

#15 02-04-2013 17:19:39

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Japa,
mohu Tě požádat o vzorec a případné hodnoty, které si použil.. ?
Trochu si mě vyděsil...
Těch 40 tun porovnáváš s čím ?
Díky

Offline

 

#16 02-04-2013 17:24:54

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

tak ukuste mitcalc http://www.mitcalc.com/cz/download.htm  program zadarmo a nebo jetli rád čteš tak tady http://mi21.vsb.cz/modul/pruznost-pevnost   mělo by tam být dimenzování nosníků a taky pospsány moduly průřezu co to značí

Offline

 

#17 02-04-2013 17:32:26

jikok
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 14-12-2012
Příspěvky: 148

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Promiňte, že se mísím do diskuse, ale rád bych uvedl i pohled z druhého břehu:  Vemte příklad: Jsem investor, nechám naprojektovat a statikem spočítat "cosi" ( = už samotný projekt stál peníze)a zadám to do výroby. Je jedno, zda firmě malé, velké, nebo třeba "jednokoňce". Je dojednána konečná cena, termín apod. No a najednou příjde někomu cena za materiál vysoká, chtěl by ušetřit desítku kil železa a bude vymýšlet.  Za čas se objeví porucha, jekl prorezaví, zkroutí se L nebo praskne trubka ve švu a kde budu nahánět firmu, co třeba už není? Kdo vezme záruku? Za sebe řeknu: Neodsouhlasenou změnu projektu bych nepřevzal a nezaplatil. Ale neznám  okolnosti, jen uvažuji o práci i o životě a odpovědnosti. Pro sebe si mohu vyrábět konstrukce i z plocháče 5x25 a pak jen na sebe mohu žehrat když to spadne někomu na nohu...U soudu se ptají: Kdo počítal, kdoprojektoval, kdo vyráběl, proč nedodžel..jde o nedbalostní čin? Nemusíte souhlasit,možná líčím vše moc tragicky a hlavně: vše berte jen jako příklad, úvahu a nikoliv jako házení špíny..

Offline

 

#18 02-04-2013 17:40:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Jäkl zase na druhé straně rychleji koroduje než klasické otevřené profily. Má proti nim menší průřez a větší povrch, respektive obvod toho průřezu. Pokud má být životnost té konstrukce vyšší než takových 10 let, tak je třeba k tomu přihlížet. Nejhorší jsou takové konstrukce, kde se dovnitř dutin dostane voda a zdržuje se tam. A pokud se tam nashromáždí voda v nějaké větším množství a mráz ten jäkl roztrhne zrovna na místě, kde je namáhání větrem největší, typicky třeba svisle umístěný nosník těsně nad zemí, může být ta konstrukce podstatně oslabená už po první druhé zimě.
Takže je třeba minimálně svařovat pořádně, aby se uvnitř ta voda nehromadila.

jikok: JJ, souhlas.

Editoval Radim (02-04-2013 17:52:13)

Offline

 

#19 02-04-2013 19:18:17

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Vše zdá se býti velmi jednoduché, až je to složité smile
Nechtěl jsem Vás nijak zatěžovat důvody, proč na místo vypočteného statického posudku pro IPE 140 hledám jiné řešení, ale asi to bude třeba...

Představte si, že máte billboard na 2ks IPE 140, 3m od sebe: http://www.reklamservis.cz/img/montaz/5-big.jpg
pouze na místo plechové plochy chcete nainstalovat plachtovinu: http://www.freeline.cz/sluzby/16-banner-plachta4.jpg ( tzn. navrtat, navařit oka a vypnout lanem - vše od 2-4,5m od země )
A co je největší oříšek, rád bych spodní 2m pod touto plachtou vyplnil betonovým plotem - betonovými deskami, které se standardně zasouvají do drážek betonových sloupů,
které se bohužel ve 4-6m délce nevyrábí: http://www.beves.cz/cs--betonove-ploty- … erie.html#

Deska má rozměry 2000x500x45 mm a zasouvá se do drážky sloupu, které je široká 50mm.

A poslední oříšek je, že mám plot ve tvaru ,,U,, a rád bych jej oplotil a zároveň nad oplocením instaloval ,,plachtovinu,, - celkem 46m délky ( 14+26+6 m ).
Oplocení bude v centru vesnice, města

Technický oříšek je, že při stavbě plotu nelze IPE profil použít, protože by bylo nutné tyto betonové desky ( 70kg ) zvedat do 6m a následně je zasouvat do tohoto profilu.
Proto hledám alternativní řešení - např. jackl, na kterém budou navařeny drážky pro tyto desky a zároveň se vyřeší problematika rohových sloupků.

Co si o tom myslíte ???

Offline

 

#20 02-04-2013 19:27:25

milda87
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 293

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Není to žádná sranda,to je jistý.Já jsem jednou dostal počítat zastřešení půdorysně cca. 6x6m s minimálním spádem,nešlo dát více sloupků,prostor,kde prochází hromada zákazníků stavebnin.
Zašel jsem za statikem,aby mi poradil z jakých profilů udělat,myslím,že navhnul I140 nebo 160,už přesně nevím ,je to plno let.Zakázku jsem nedostal a po nějaké době jsem se stavoval to skouknout a zastřešení je hotové,materiál jekl 50x50.....
Tohle bych rozhodně nerealizoval ,to by byly bezesné noci!! Napadne sníh,foukne vítr,předtím  už něco urezlo (samozřejmě o zinkování nechtěli ani slyšet,šlo o cenu) ,pod tím furt couraj lidi a průšvih je na světě....

Offline

 

#21 02-04-2013 19:41:34

milda87
Člen
Místo: Plzeň
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 293

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Ale když na jekl navaříš "drážky" tak budeš muset betony taky zvedat ne?Nebo myslíš,že by byly jenom do výšky betonů-pod plachtu?

Offline

 

#22 02-04-2013 19:45:50

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

milda87 napsal(a):

Ale když na jekl navaříš "drážky" tak budeš muset betony taky zvedat ne?Nebo myslíš,že by byly jenom do výšky betonů-pod plachtu?

Montážní postup s betonovými sloupky je takový, že se nejdříve zabetonují sloupy - 2m od sebe a následně- po vytvrzení se do nich zasunou tyto desky.

Je tedy nutné je zvedat tak jako tak - tedy do 2 metrů, kam je zamýšlený i plot.
Drážky jsem tedy uvažoval pouze do 2 metrů od země...

Pokud bych použil IPE, tak to musíš zvedat až do těch 4,5m což není žádná sranda...

Offline

 

#23 02-04-2013 19:47:56

japa
Člen
Registrovaný: 29-07-2012
Příspěvky: 183

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

stephan napsal(a):

Japa,
mohu Tě požádat o vzorec a případné hodnoty, které si použil.. ?
Trochu si mě vyděsil...
Těch 40 tun porovnáváš s čím ?
Díky

Promiň, že tě děsím, navíc zbytečně.
Pro přibližný výpočet neturbulentního proudění jsem použil tento vztah:
F=0,5*S*k*R*v*v
kde F je hledaná síla [N]
S je plocha reklamy [m^2]
R je hustota vzduchu [kg*m^3]
v je rychlost větru [m/s]
k je koeficient odporu vzduchu (použil jsem 1, např. koule má 0,5)

Bohužel ve spěchu jsem dosadil rychlost ve špatných jednotkách (km/h místo m/s), takže proto to děsivé číslo, omlouvám se.
Správně má být 3,2 tuny, ale při vysokých rychlostech větru a turbulentním proudění může být ta síla i několikanásobně větší.

Ale ještě jsem našel, že při dimenzování takových konstrukcí se uvažuje se silou větru 120 kg/m2, tedy ve tvém případě na plochu 65 m2 by to znamenalo zatížení 7,8 tun.

Ještě jednou promiň za špatný údaj. smile

Offline

 

#24 02-04-2013 20:02:52

Calvera
Člen
Registrovaný: 28-02-2007
Příspěvky: 61

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

Stephan:
Tak si prostě na jeden den pozveš V3S-ku jeřáb a nahážeš to tam jeřábem (popř. něco většího, AD 16, AD 20). V práci montujeme mosty z ocelových plechů a u menších konstrukcí ty plechy kolikrát unesu v ruce, ale smýkat se s tím i třeba někam do dvou metrů by mě ani nenapadlo, ani kdyby to bylo pro mě doma. Max. tak ještě, kdyby toho bylo pár kousků, ale 26m :-(

Offline

 

#25 02-04-2013 20:08:35

stephan
Člen
Registrovaný: 31-03-2013
Příspěvky: 16

Re: Který profil je svými vlastnostmi ,,nejpevnější,, ?

To Calvera:
Nad tím jsem samozřejmě uvažoval, ale jelikož má IPE širokou drážku kolem 120-130mm a deska je tlustá 50mm,
musel bych stejně dodatečně nechat něco navařit, aby to drželo....
Teda pokud neexistuje nějaká další možnost - klínování, vrtání do IPE atd.... smile

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče