SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 22-04-2013 14:48:16

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Triky pro svařování

Zdravím

Rád bych se zdokonalil ve svařování v ochranné atmosféře CO2. Příležitostně svařuji a nyní jsem chtěl svařit mříž do sklepního okna, kde jsem do rámu z jeklu 30x30mm vyvařoval kulatinu 12mm v rozestupu 100mm.

Kulatinky jsem si rozmístil a přibodoval na určené místo. Pak jsem chtěl dookola převařit koutovým svarem a byl jsem v háji. Držet to bude určitě, ale vzhled nebyl vůbec hezký (díky rozestupu kulatin jsem musel svar přerušovat a přehmatávat a napojování těchto přerušení a samotného přibodování, vypadá tak, že jsem se styděl mříž ukázat manželce.

Svářečku mám relativně kvalitní (Compact 360), takže žádná hobby, na kterou bych to svedl. Rozhodl jsem se zkusit hledat na youtube, ale nenašel jsem. Existuje něco, kde je možné kouknout, jak se to dělá a jak to dělají ostatní? Takové tipy a triky pro svařování?

I když se nejedná o žádný specializovaný dotaz, budu rád za odpovědi. Někde se začít musí a jsem ve fázi, kdy mě to baví, ale v zaměstnání jsem na pozici, kdy nesvařuji a dotýká se mě to jen při školení svářečů...

Offline

 

#2 22-04-2013 15:04:19

denes
Člen
Registrovaný: 23-05-2011
Příspěvky: 79

Re: Triky pro svařování

osobne by som si to vyriesil tak ze by som do joklu navrtal adekvatne otvory, cez ne poprestrkaval durch gulatinu a poprevaral to zvrchu a zospodu, zvary neskor prebrusil /alebo ich nechal priznane....alebo vam ostava len cvicit cvicit a cvicit nadpajanie zvarov....


KEMPPI masterTIG MLS4000, KEMPPI Kempomig 4000W, MAHE sy-mig pulse420, ČKD WTS 500, CEA RAINBOW 150, KEMPPI beta90X,

Offline

 

#3 22-04-2013 15:14:00

Dezolát
Člen
Registrovaný: 22-04-2013
Příspěvky: 32

Re: Triky pro svařování

Díky za tip. Skutečně jdu zítra na dílnu a mám tam zbytky 12mm kulatina, tak budu zkoušet. Dotaz mě napadl spíše tak, že někdo řekne, že mám ubrat napětí, přidat rychlost a svařovat kmitavým pohybem yikes).

Paradoxně, když jsem dělal kus, co jsem chtěl mít hezký, tak jsem provrtal jak píšete a kulatinu přivařil zespoda. Kulatina byla 12mm, tak jsem vrtal 12,5mm vrtákem a vypadalo to super. Nástřik to pak perfektně zalil. Bohužel, když na to svítilo sluníčko, tak tepelná roztažnost zapracovala, barva v hraně praskla a do jeklu natekla voda při dešti yikes). Teď to chci dát sice do zinku, který by to asi zalil, ale čert ví.
Vybrušovat je blbost. Nedá se tam dostat bruskou, protože je tam co 100mm kulatina yikes).

Offline

 

#4 22-04-2013 15:14:31

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Triky pro svařování

Nenapsal jsi sílu materiálu toho jeklu. Pokud by to bylo 2mm a víc, tak osobně bych si dal tak kolem 160 - 180A z každé strany bych to vykroužil do půlkruhu kolem té kulatiny, tak aby to bylo jakoby jednolité. V poloze naležato. Asi tak jak je to na obrázku:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3218_svar.jpg
Horní obrázek pozice svařování. Dolní jak by pak byl svár kolem kulatiny...

Prostrkání kulatin je naprd - poteče tam voda jak už bylo zmíněno. Zinek by to sice zalil, ale u zinkování by měly být zase navrtané otvory pro odtok zinku, který by tam mezerami natekl a taky pro snížení vnitřního tlaku při prudkém ohřátí materiálu v zinkové lázni...

Editoval Rellik (22-04-2013 15:30:25)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#5 23-04-2013 10:48:42

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Triky pro svařování

JJ, když to chceš dát na žárové pozinkování, nesmí to mít za prvé uzavřené dutiny a za druhé musí tam být příslušně velké otvory.  Jak velké řekne třeba technolog zinkovny, aby zinek dovnitř snadno natekl a při vynořování zase všechen navíc  bez krápníků a potečenin snadno vytekl.
Skoro by se dalo říct, že na žárové pozinkování bude mnohem lepší udělat takový výrobek místo z jaklu z otevřených profilů. Z profilu L nebo U nebo T .  A připravit a svařit tak, aby tam nebyly pro zinek obtížně přístupná místa.  Uvnitř jaklu je totiž správné žárové pozinkování problematické , protože je tam problematické očištění  povrchu a příprava povrchu na zinkování přípravnými lázněmi. Tudíž vnitřek jaklu se po delší době stane  střediskem koroze.
Stejné to je pro lakování., které může prodloužit životnost žárového zinku na několikanásobek.

Offline

 

#6 23-04-2013 11:20:52

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Triky pro svařování

Rellik napsal(a):

Nenapsal jsi sílu materiálu toho jeklu. Pokud by to bylo 2mm a víc, tak osobně bych si dal tak kolem 160 - 180A z každé strany bych to vykroužil do půlkruhu kolem té kulatiny, tak aby to bylo jakoby jednolité. V poloze naležato. Asi tak jak je to na obrázku:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 8_svar.jpg
Horní obrázek pozice svařování. Dolní jak by pak byl svár kolem kulatiny...

Prostrkání kulatin je naprd - poteče tam voda jak už bylo zmíněno. Zinek by to sice zalil, ale u zinkování by měly být zase navrtané otvory pro odtok zinku, který by tam mezerami natekl a taky pro snížení vnitřního tlaku při prudkém ohřátí materiálu v zinkové lázni...

no vidiš a to já bych si to dal zrovna opačně, totiž tak aby kulatina k jeklu byla svisle protože takto jak je na obrázku se začiná a konči ve svislé poloze kdy začátek a konec sváru mě udělá velky převýšení ktery pak při napojování mě udělá velkou bouli a zrovna v poloze kde to jde vybrousit leda fortunou a kdo ji nemá tak potom bude pilovat jak blázen, to napojování bude muset nacvičit, chtělo by to přečíst si k tomu něco

Offline

 

#7 23-04-2013 14:48:45

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Triky pro svařování

Kramlik napsal(a):

Rellik napsal(a):

Nenapsal jsi sílu materiálu toho jeklu. Pokud by to bylo 2mm a víc, tak osobně bych si dal tak kolem 160 - 180A z každé strany bych to vykroužil do půlkruhu kolem té kulatiny, tak aby to bylo jakoby jednolité. V poloze naležato. Asi tak jak je to na obrázku:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … 8_svar.jpg
Horní obrázek pozice svařování. Dolní jak by pak byl svár kolem kulatiny...

Prostrkání kulatin je naprd - poteče tam voda jak už bylo zmíněno. Zinek by to sice zalil, ale u zinkování by měly být zase navrtané otvory pro odtok zinku, který by tam mezerami natekl a taky pro snížení vnitřního tlaku při prudkém ohřátí materiálu v zinkové lázni...

no vidiš a to já bych si to dal zrovna opačně, totiž tak aby kulatina k jeklu byla svisle protože takto jak je na obrázku se začiná a konči ve svislé poloze kdy začátek a konec sváru mě udělá velky převýšení ktery pak při napojování mě udělá velkou bouli a zrovna v poloze kde to jde vybrousit leda fortunou a kdo ji nemá tak potom bude pilovat jak blázen, to napojování bude muset nacvičit, chtělo by to přečíst si k tomu něco

Proto sem taky psal, že bych tam práskl o moc víc ampér než kolik je pro danou tloušťku materiálu doporučený (u 2mm cca 130-140A) V práci něco podobného občas vaříme  a na sváru kolem té trubky kolikrát nejde poznat kde je začátek a kde konec... Chce to trochu cviku... Co jsme dělali naposled takové sita tak to byly trubky ø33x2 + drátěné pletivo  ø4 a celé jsem to svařoval kolem 170-190A Ono to zaprvé líp chytí oblouk, líp se to rozteče a tak to i líp vypadá. Schválně jak bude chvilka času tak v práci udělám dva pokusy na ukázku. Jekl + kulatina naležato, jak jsem psal a jekl + kulatina nastojato jak jsi to dělal ty. A uvidíš jak to bude vypadat... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#8 23-04-2013 17:26:43

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Triky pro svařování

Díru 12,5 skrz obě stěny jeklu-na vnějších stranách to naheftovat  aby se s celkem dalo hýbat,pak to zhora zavařit jako když se točí zmrzlina do kornoutu udělá to hlavičku jako u nýtu nebo šroubu vraťáku kterou bude potřeba zhrknout flexou.V případě jeklu s 2mm stěnou vařit naležato tlačit svár spíš do toho silnějšího materiálu(v tomto případě kulatina d12).U silnější stěny jeklu už to jde dobře vařit i nastojáka zvrchu.To napojení je stejně lepší udělat do té mezery mezi tyčema než se sukovat hořákem mezi "šprušlema" a mít to studený.

Editoval Ládes (23-04-2013 21:12:29)


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#9 24-04-2013 16:58:04

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Triky pro svařování

s praktickeho hladiska vrtanie dier je praca naviac a potom treba riesit dotesnenie joklu z vnutornej strany.

skor by som potrenoval ci uz nastavenie masiny tak ruku.

trochu praxe a bude to OK.

tiez som takto vovaral do ramu z joklu armovaciu siet /plot od suseda/. neviem si ani predstavit ju navrtavat durch joklom.

Offline

 

#10 24-04-2013 20:39:32

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Triky pro svařování

Tak samozřejmě že armovací síť nepůjde vsadit do předvrtaných děr-operaci navíc bych hlavně u práce kterou dělám pro sebe neřešil.Dělat vše co nejrychleji je bohužel hodně důležitým  kritériem dnešní konzumní doby.Myslím že zásadní je dělat poctivě a práci "neodrbávat".UZtěsnění jeklu ač to není úplně patrné řeším po tom zhrkávání flexou.Sice to bude zas operace navíc,ale určitě je to lepší než v budoucnu řešit opravu ulomené šprlky(tyč přilepenou ke 2mm plechu není problém ukopnout nebo při troše snahy urvat rukou.Půjde li skrz už to bude chtít minimálně tažnýho koně) nebo nedej bože reklamaci u někoho nasraného,akurátního navíc pinktlich.Zcela jistě vás pak bude čekat znovunatření výrobku(v případě mříže to ještě jde,ale u 200metrů plotu už to není taková "sranda",kor když si pantáta vymyslí nějakou "mastnou" echtbarvu.Když o tom tak přemýšlím tak jsem asi dost blbej že mlátím nože třeba ze 40mm kulatiny když si můžu koupit tabuli plechu,čepel vyříznout a vybrousit.Odpadly by tím veškeré peripetie se zdlouhavým kováním,úspora času,ušetřeno za uhlí,ale tak jaksi bych se nemohl podívat do zrcadla.Tak nějak to cítím  že každá práce se má dělat podle nejlepšího vědomí a nejčistšího svědomí. wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#11 24-04-2013 23:37:54

denes
Člen
Registrovaný: 23-05-2011
Příspěvky: 79

Re: Triky pro svařování

priklanam sa k nazoru vyssie, vo vseobecnosti obdobne veci riesim navrtavanim,v pripade ze dana vec je urcena na dalsiu upravu galvanickou povrchovkou/nie ziarovou/ zvaram podobne detaily tigom/pulznym tigom skrze cistotu a klud na dusi... smile


KEMPPI masterTIG MLS4000, KEMPPI Kempomig 4000W, MAHE sy-mig pulse420, ČKD WTS 500, CEA RAINBOW 150, KEMPPI beta90X,

Offline

 

#12 25-04-2013 21:17:04

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Triky pro svařování

Když jsem dělal kotec pro psa, tak jsem jekl raději navrta a kari síť jsem do ní vložil, pak svařil rám a kotec vypadá docela pěkně- kari sítě jsou v něm navolno v dírách, nejsou tam nikde kapky svárovéh kovu. Líbí se mi to.


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#13 28-04-2013 14:00:31

petce
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 26-12-2007
Příspěvky: 121

Re: Triky pro svařování

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče