SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 15-05-2007 14:01:29

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Sušení elektrod

Chtel bych se zeptat jak sušíte elektrody pro MMA?
Máte na to nějakou sušičku nebo stačí v troubě?

Offline

 

#2 16-05-2007 06:49:49

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Sušení elektrod

Zdravím v práci máme sušičku elektrod.. a pro soukromé učeli mám elektrody uložené v originálním obalu uložené na suchím místě.. a pokud je mám načaté tak mi leží na trubkách od topení.. wink Jinak osobně pro domácí použití moc neřeším sušení elektrod... spíš jsem začal používat co2 jo a ještě se to nechá řešit dáním elektrody do sktratu.. ale já to neřek... wink

Offline

 

#3 17-05-2007 20:12:40

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: Sušení elektrod

spis mi jde o montaze chtel bych si poridit nejaky invertor a budem delat na miste montaze.Ale zase toho nebude tolik ze pokud nacnu balik tak mi treba trva 5 mesicu nez ho spotrebuju.

Offline

 

#4 22-05-2007 08:02:08

Wehrner
Člen
Registrovaný: 16-05-2007
Příspěvky: 53

Re: Sušení elektrod

Potíž je v tom, že obal elektrod obsahuje soli, jenž jsou hygroskopické > tj. navlhavé. Proces je ve většině případů reverzibilní, takže stačí ona osvědčená trouba a elektrody vysušit. Možným, i když ne 100%ním, řešením pro dlouhodobější skladování je použití těsného uzavíratelného sáčku (zip-bag), nebo vhodné plastové krabičky, do které spolu s elektrodami vložíme SILICA-GEL. SILICA-GEL je účinný absorbent vzdušné vlhkosti, chemický vzorec je SiO2 xH2O. Najdeme jej nejčastěji přiložen v podobě malých papírových pytlíčků v obalech s elektronikou, koženými výrobky a ostatních výrobcích, které by mohli být vlhkostí znehodnoceny. SILICA-GEL může být používán opakovaně, tj. stačí ho po čase přesušit v troubě a absorpční schopnost se obnoví. Pro opakované použití bývá někdy též obohacen chloridem kobaltnatým, jenž při nasycení vlhkostí způsobí barevnou změnu krystalků.
Několik pytlíčků se SILICA-GELem tedy pomůže - přinejmenším o mnoho zpomalí - proces navlhávání elektrod.

Offline

 

#5 23-05-2007 06:48:06

velda
Člen
Místo: Písek
Registrovaný: 13-04-2007
Příspěvky: 27

Re: Sušení elektrod

Já bych poradil následující.
Po rozbalení bych rozdělil elektrody po 10  a 5 kusech a ty bych zatavil vakuovou zavařovačkou na potraviny do folie. pak bych odstřihnul ten počet, který na montáži spotřebuji.


VV

Offline

 

#6 19-06-2007 08:16:59

Wehrner
Člen
Registrovaný: 16-05-2007
Příspěvky: 53

Re: Sušení elektrod

Jop, huž jsem na to kápnul! Přesušené elektrody si nasypu do PET lahví - nejlépe se širokým hrdlem - a přidám jeden pytlík silica-gelu. Těsní to skvěle, je to dostupné i praktické. Jak to funguje ukáže čas.

Offline

 

#7 21-06-2007 06:48:11

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: Sušení elektrod

tak tomu se rika napad :-)

Offline

 

#8 15-07-2007 16:11:39

ferror
Člen
Registrovaný: 15-07-2007
Příspěvky: 11

Re: Sušení elektrod

Za komančů servisáci z pojízdný dílny sušili proudem - elektrodu přilepili a až se z ní začínalo kouřit odtrhli a bylo sucho :-) Ale není to ideální...

Offline

 

#9 16-07-2007 08:18:29

Wehrner
Člen
Registrovaný: 16-05-2007
Příspěvky: 53

Re: Sušení elektrod

No, ale hlavně s invertorem - dnes převládajícím - by to asi moc dobře nefungovalo. Při "přilepení" elektrody shodí ochrana výkonový stupeň a "pečínka" se nekoná.

Offline

 

#10 16-07-2007 12:52:26

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: Sušení elektrod

Hmm, to je pravda. Dokud jsem vařil s KS250R, tak to se z toho opravdu ”kouřilo” a teď co mam invertor, tak to opravdu nehrozí. Občas, když se přilepí elektroda, tak s tím nekvrdlam, protože určitě všichni znáte, když člověk pospíchá, přilepí se mu to a protože s tim lomcuje, tak se odrolí obal elektrody-a že to ve spěchu dokáže pěkně na...t !!! Když mam ten invertor, tak si pěkně počkam a odlomím to , i když ne vždy se to povede. Někdy se i přes to vše nepodaří elektrodu odtrhnout bez odrolení (ani po víc jak 4sek, který uvádí výrobce, že po tomto čase spadne hodnota proudu na ”udržovací” hranici asi 10A)


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#11 16-07-2007 12:52:43

Bohouš
Člen
Registrovaný: 15-06-2007
Příspěvky: 325

Re: Sušení elektrod

Hmm, to je pravda. Dokud jsem vařil s KS250R, tak to se z toho opravdu ”kouřilo” a teď co mam invertor, tak to opravdu nehrozí. Občas, když se přilepí elektroda, tak s tím nekvrdlam, protože určitě všichni znáte, když člověk pospíchá, přilepí se mu to a protože s tim lomcuje, tak se odrolí obal elektrody-a že to ve spěchu dokáže pěkně na...t !!! Když mam ten invertor, tak si pěkně počkam a odlomím to , i když ne vždy se to povede. Někdy se i přes to vše nepodaří elektrodu odtrhnout bez odrolení (ani po víc jak 4sek, který uvádí výrobce, že po tomto čase spadne hodnota proudu na ”udržovací” hranici asi 10A)


Svářeč (lepič) amatér MMA, MAG, TIG
KS 250R, KITIn 165, Gude 145+HFU 400
Maximal 2005 (MAG); TIG AC/DC 200A P
Plasma Berlan BPS40, autogen

Offline

 

#12 07-12-2007 11:46:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Sušení elektrod

V každém katalogu elektrod je napsáno, jak ten který druh obalu elektrody sušit. El. trouba na to nikdy nestačí, protože je potřebná teplota v první fázi sušení až 400 st. C. Udržování po vysušení na cca 50 st. C. Některé typy se nechají i po vychladnutí přesušit, ale max. 2 x.

Offline

 

#13 09-04-2008 22:30:11

dandý
Člen
Místo: Domažlicko
Registrovaný: 09-02-2008
Příspěvky: 21

Re: Sušení elektrod

Když při přesušování zapomenu elektrody v troubě déle než udává výrobce, nebo je přesuším vyšší teplotou, stane se něco?


Co můžeš udělat dnes, odlož na pozítří a máš dva dny vegáč!

Offline

 

#14 10-04-2008 20:35:24

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Sušení elektrod

No, je to trochu problém. Složení obalu je poměrně komplikovanější, než si obvykle uvědomujeme. Některé složky by při vyšší teplotě mohly změnit své vlastnosti. Ale dá se říci, že nějakých 50 st. navíc, případně hodina navíc nejsou rozhodující. Výrobce totiž uvádí jakési minimální až průměrné hodnoty. A není problém kontaktovat technický útvar výrobce při výrazném překročení doporučených hodnot. Jsou to zpravidla odborníci, kteří vědí kam až se dá zajít bez ztráty kytičky. smile

Offline

 

#15 17-11-2010 16:26:14

kayakero
Člen
Registrovaný: 17-09-2010
Příspěvky: 22

Re: Sušení elektrod

Wehrner napsal(a):

No, ale hlavně s invertorem - dnes převládajícím - by to asi moc dobře nefungovalo. Při "přilepení" elektrody shodí ochrana výkonový stupeň a "pečínka" se nekoná.

Vidím tržní potenciál: 
přípravek k invertoru - se svorkami, do kterých by se umístilo cca. ? 5÷50 elektrod (tím by se zapojily do série - aby protékal stejný el. proud přez ně přeze všechny), na chytrém invertoru by se zmáčkla vhodná páčka - a regulátor by do elektrod pustil jen takový proud, aby se jejich teplota ustálila na těch požadovaných 350°C po 60minut, pak 110°C na 120 minut - dle konkrétního programu.  Pro polní podmínky (montáže v divočně) dokonalé:  skoro žádná váha navíc http://planetsmilies.net/winking-smiley-41.gif

Estli si to necháme včas patentovat (a patentová práva prodáme třeba Kühtreiberům, jejichž svářečky díky tomu porazí konkurenci a dobudou svět), mohli bychom na tom mocně vydělat  http://www.my-smileys.de/smileys3/super.gif

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče