SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-08-2013 22:05:04

hykal
Člen
Registrovaný: 04-10-2009
Příspěvky: 6

Tvrdost svářecího drátu na nerez

Obracím se na Vás s trochu mimo tématickým dotazem. Potřebuji poradit, jak je tvrdý svařovací drát na nerez. Potřebuji jej na výrobu bižuterie a našel jsme si na internetu tento: Svařovací drát 0,6 ER308LSi 5 kg.
Dá se to ohýbat a kroutit pouze v prstech?
Bižuterní drát, který se běžně prodává stojí okolo 80kč/za 20bm což je děsná pálka, tak se snažím najít finančně dostupnější variantu.
Děkuji za postřehy.

Offline

 

#2 01-09-2013 20:28:49

hykal
Člen
Registrovaný: 04-10-2009
Příspěvky: 6

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Dobrá zeptám se jinak. Dal by se svářecí drát -celá cívka vyžíhat a to aniž by změnil barvu?
Jak jsme bohužel zjistil, jsou svářecí dráty hodně tvrdé.

Offline

 

#3 01-09-2013 20:56:57

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Když jej budeš žíhat, tak se ti krásně zbarví do modra..........


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#4 01-09-2013 20:59:43

hykal
Člen
Registrovaný: 04-10-2009
Příspěvky: 6

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

toho jsem se bál... to na bižuterii není nejlepší. Pak to jedině nějak chemicky vyleštit, ale to už budou náklady tak velké, že se vyplatí koupit drahý drát, co na bižu prodávají.

Offline

 

#5 02-09-2013 08:09:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Nevím, jestli po vyžíhání změkne, ale modré zbarvené by mělo jít levně vyčistit elektrickým proudem na anodě ve vodní lázni.
Viz  http://svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=4779
Zase pokud by to měla být lešticí lázeň, musí tak být přesná koncentrace složek i množství proudu na plochu.
Přirozeně je otázka vzhledu povrchu takového drátu . Lesklý povrch u tohoto drátu je spíš daný technologií jeho výroby než že by byl speciálně na lesk upravovaný a po zesílení přirozené vrstvy oxidů na nerezi  tak, že nabude modré barvy a jejím následném odstranění bude ten lesk ještě horší. Nehledě k nebezpečí , že takhle zdrsněný povrch  zvýší nebezpečí uvolňování niklu, který dělá u šperků citlivým osobám problémy. Pokud ten drát ve šperku není kvalitně pokovený nějakým drahým kovem nebo jinak chráněný. Třeba průhledným organickým povlakem v případě levnějších šperků.
Je tedy otázka, jaqk moc je ten svařovací nerezový drát na toto použitelný.  Možná by se dal použít, pokud by nevyhovoval obyčejný pozinkovaný drát, na výrobu vývojové verze šperku nebo na nacvičení nějaké obtížnější šperkařské technologie .....

Editoval Radim (02-09-2013 08:11:33)

Offline

 

#6 02-09-2013 08:47:36

hykal
Člen
Registrovaný: 04-10-2009
Příspěvky: 6

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

děkuji za doplnění. Drát přímo do styku  kůží nepříjde. Jedná se převážně o výrobky typu vlasové spony - tj výroba té ozdobné části.

http://www.adamvtriku.cz/eshop-florenti … -8-cm.html

Editoval hykal (02-09-2013 08:48:19)

Offline

 

#7 08-10-2014 20:02:27

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Zdravím všechny odborníky na sváření a prosím o radu.

Otázku zařazuji do tohoto vlákna, neb se netýká přímo sváření a nechci působit jako "až tak rušivý" element.

K otázce:

Na výrobu drobných mechanických součástek z drátu používám svářecí nerezový drát s označením 310. potřeboval jsem jiný průměr, než mám k dispozici. Konkrétně 1,0 mm. Bohužel ve většine obchodů nemají tento typ vůbec, nebo mají pouze 15 kg balení. Mě by stačil 1 kg, i 5 kg by bylo možné, ale už je to na hranici rentabilnosti.
V domění a v naivitě, že vlastnosti nerezových drátů jsou plus mínus stejné, jsem sáhl po drátu s označením 308 Lsi (???). Po dodání jsem samozřejmě zjistil, že je to nepoužitelné čili je měkký. V tuto chvíli sedím u PC a snažím se odhalit tajemství vlastností "všech" drátů označených 307,308,309,310,316,347 ...a já nevím co vše ještě vůbec existuje. Nemám možnost zajít někam do obchodu a "osahat" si tvrdost jednotlivých typů.
Moc prosím, mohl by mi někdo poradit, kdo má možnost porovnat (stačí subjektivně - v ruce) vlastnosti alespoň některých typů? Alespoň nasměrovat. Uvítal bych spíš tvrdost blížící se "pružinovému" drátu ( samozřejmě nerez). 

Díky moc za ochotu.

Offline

 

#8 14-10-2014 18:11:05

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

200 lidí zkouklo můj příspěvek a nikdo neměl v ruce nerezový drát.....zajímavé :-D

Offline

 

#9 14-10-2014 18:44:09

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Bohužel máte docela obtížně řešitelný problém. Mezi různými slitinami samozřejmě rozdíly v tvrdosti jsou, i když zase ne tak velké a záleží nejen na slitině, ale i na výrobci, respektive způsobu výroby. Parametrově pevnější drát může vlivem technologie výroby být měkčí než jiný, teoreticky méně pevný. Bavíme se tu totiž o svářecím drátu, kde je výsledná pevnost určitým kompromisem např. mezi podávacími vlastnostmi,  svařovacími vlastnostmi a výrobními náklady. A optimalizován je na svařování, ne na drátování, vázání, atd.. Svařovací drát se vyrábí tažením nebo válcováním, ve výsledku to přinese rozdíly, různí výrobci různě vyrábí, dále třeba žíhání v průběhu tažení/válcování, povrchová úprava, atd., atd. A stejná slitina může být v metrových drátech na WIG i cívkách pro MAG a i mezi těmi může být v tvrdosti rozdíl. K tomu v současnosti narazíte na dvě různá provedení - tvrdší matné, satinované a měkčí lesklé.  Takže asi Vám nezbyde nic jiného, než obejít různé prodejny svařovacích materiálů, přemluvit je k odštípnutí pár cm které si zkusíte a to co vyhoví holt koupíte ať toho je málo nebo hodně a stojí to co stojí.
Těžko při Vaší spotřebě 1 max. 5 kg někdo přijede až za Vámi a dá Vám padesát různých vzorků na odzkoušení, trochu soudnosti prosím smile

Offline

 

#10 15-10-2014 19:39:33

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

JardaK: Děkuji za reakci.

To jsem samozřejmě netušil. Mám dva vzorky Esab 310 ( ta absolutně vyhovuje) a nějakou jinou firmu ( nemám to teď po ruce) 308lsi (totální "bláto") rozdíl je tak markatní, že jsem se až podivil, že nikdo nic nenapsal z mého pohledu na velice jednoduchou věc, kde by stačilo vzít do prstů kousek drátu a ohnout. Velice děkuji za cenné informace, dám si veliký pozor, abych nedopadl opět špatně ( u cívek 5 a 15 kg už není cena zanedbatelná).


Ještě jednou díky :-)

Offline

 

#11 15-10-2014 20:29:34

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Velice naivní přístup. Je to podobné, jako by jste chtěl po prodejcích aut, aby vyřízly ze střechy čtvereček plechu a porovnali jeho sílu , u různých značek , a vy si pak vyberete to vozidlo, co má nejsilnější plech. Rozdělávat nové zabalené cívky nerez drátu různého typu a zkoušet jeho tvrdost, či ohebnost, aby jste si pak možná kilo koupil, zřejmě žádný normální prodejce neudělá.

Offline

 

#12 17-10-2014 05:38:52

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Nevím, co je podle Vás naivní či nikoliv. Váš příspěvek je ovšem zcela určitě k ničemu kolego ;-)

PS: výrobce aut se stačí zeptat, pokud je to starší auto, možná se stačí zeptat klempíře......což jsem tedy udělal právě tady na foru :-)

ZDENÁL napsal(a):

Velice naivní přístup. Je to podobné, jako by jste chtěl po prodejcích aut, aby vyřízly ze střechy čtvereček plechu a porovnali jeho sílu , u různých značek , a vy si pak vyberete to vozidlo, co má nejsilnější plech. Rozdělávat nové zabalené cívky nerez drátu různého typu a zkoušet jeho tvrdost, či ohebnost, aby jste si pak možná kilo koupil, zřejmě žádný normální prodejce neudělá.

Offline

 

#13 17-10-2014 09:53:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Přídavné svařovací materiály obecně nejsou vhodné jako výrobní materiál. Je to proto, že jsou u nich důležité chemické složení a technologické vlastnosti důležité pro svařování. Doporučuji pročíst zdejší příspěvky ve vláknu  http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=5683

Offline

 

#14 17-10-2014 12:33:25

Slayer85
Člen
Registrovaný: 26-08-2014
Příspěvky: 125

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

A zkoušel jste vázací nerezový drát? Ten by měl být měkčí než některé přídavné materiály.


Kutil/konstruktér/technolog/svářeč (lepič) samouk big_smile
KITin 165 MMA + WIG

Offline

 

#15 17-10-2014 14:38:38

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Vázací drát je měkký. 308 Lsi je měkký. 310 vyhovuje ( výrobce esab) .....bohužel nejsem schopen koupit menší množství než 15 kg a vzhledem k tomu, že potřebuji několik průměrů veliká investice.

Nepotřebuji měkkým, ale tuhý "skoro pružinový" ....ta 310 je opravdu ideální materiál. Kdybych to sehnal po 5kg ani tu neotravuju :-(

Offline

 

#16 17-10-2014 15:07:05

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Tady je 316 (měla by být ještě tvrdší) a je i v kilovce http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … -civka.htm


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#17 18-10-2014 09:16:18

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Jestli k tomu můžu co říct, tak bych poptával zbytky drátů nebo vzorky spíš ve svařovnách než u prodejců svařovacího drátu.
Kdysi jsem v místní svařovně  z použitých cívek sbíral cočkový poměděný drát na černý materiál. Běžně tam zůstávalo na vyhazovaných cívkách  tak metr a půl, který už zřejmě nešel využít. Pokud se řešil nějaký problém se svářečkou, tak tam občas bylo i podstatně víc. Drát byl průměr 0.8 , když se namotal na kulatinu o průměru takových 5 cm, vytvořil slabé pérko o průměru takových 8 cm. Já jsem to pérko používal v samodomo krmítkách pro včely, kde pérko tlačilo umělohmotnou okenní síťovinu na krmné víčko a včely tak měly přes síťovinu zajištěný kontakt s krmením na zimu - cukerným roztokem.

Offline

 

#18 18-10-2014 09:38:20

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Radim napsal(a):

Jestli k tomu můžu co říct, tak bych poptával zbytky drátů nebo vzorky spíš ve svařovnách než u prodejců svařovacího drátu.
Kdysi jsem v místní svařovně  z použitých cívek sbíral cočkový poměděný drát na černý materiál. Běžně tam zůstávalo na vyhazovaných cívkách  tak metr a půl, který už zřejmě nešel využít. .

Tak to asi měli krátké hořáky, jelikož mě zůstává cca 5,5m odpadního drátu (1mm) na cívce, jelikož mám 5 metrový hořák... smile Kolega má taky 5m jinak nejkratší máme 3m (a ten je jen jeden)...  S tím obejítím svařoven není špatný nápad.... Minimálně u nás by ses nabalil celkem dobře... smile


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#19 18-10-2014 17:46:40

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Ale nemusí. V mechanických vlastnostech není až zase tak velký rozdíl, aby se to projevilo na tvrdosti. Technologie výroby má vliv podstatně větší. Když narazí na ten matný drát, může být klidně 308 tvrdší i než ta 310. Tedy pokud to nebude jedna z těch "blbých" 310, kterých je docela hodně a kterou se pořádně nedá ani vařit.

Rellik napsal(a):

Tady je 316 (měla by být ještě tvrdší) a je i v kilovce http://www.svarecky-obchod.cz/prislusen … -civka.htm

Offline

 

#20 19-10-2014 10:52:58

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Rellik: Už je to dávno.... prostě byly tam použitelné zbytky. smile

Offline

 

#21 20-10-2014 21:02:20

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Chlapi díky za příspěvky. Počítám tedy, že pokud se rozhodnu pro danného výrobce, používá jednu technologii. Zkusmo asi objednám 316-ku. Pokud to nevyjde, objednám ověřenou 310 od esabu. 15 kg bude tak na 3 roky, ale co už :-)

Díky

Offline

 

#22 21-10-2014 09:47:10

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

fantom napsal(a):

Chlapi díky za příspěvky. Počítám tedy, že pokud se rozhodnu pro danného výrobce, používá jednu technologii. Zkusmo asi objednám 316-ku. Pokud to nevyjde, objednám ověřenou 310 od esabu. 15 kg bude tak na 3 roky, ale co už :-)

Díky

Taky je možné koupit cívku...... odmotat požadované množství drátu, které se potřebuje třeba na rok .....  zbytek cívky prodat třeba na Aukru a získat tak část vložených peněz.

Offline

 

#23 21-10-2014 10:17:40

fantom
Člen
Registrovaný: 08-10-2014
Příspěvky: 7

Re: Tvrdost svářecího drátu na nerez

Radim: díky za radu. To samozřejmě lze, ale podle mne by to bylo zbytečné plýtvání prostředky ( musel bych s cenou dolů) . Celá pravda je taková, že "dávám dokupy" nové  výrobky a drát je pouze malá část vstupů. Proto jsem hledal cestu jak vázat co nejméně peněz. U nových výrobků se mohu dostat kolikrát na desítky až stovky tisíc . Nicméně díky za nápad.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče