SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařováníChcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat ! Navštivte také: SVAR BAZAR SVAR INZERT SVAR INFO |
![]() |
Nejste přihlášen(a)
Spořit svařovací plyny je záslužná činnost. Jen si musíme uvědomit kolik a za kolik. A to je kamenem úrazu při ekonomickém výpočtu v přesně daných podmínkách. Tento úkol jsem řešil v r. 2001 pro firmu se 110 svařovacími místy při dodávkách plynů z kryogenních zásobníků do vlastní směšovací stanice a centrálního rozvodu. Výpočty se následně ověřovaly měřením při použití několika typů šetřičů. Zvítězily kombinované průtokoměry s vnitřní konstrukcí šetřiče se zamykatelným nastavením průtoku plynu od jedné švédské firmy.
Offline
Zamykatelné nastavení průtoku? To musí být báječné! To musí uspořit spoustu plynu. Vždyť obvyklá praxe je, že to mají svářeči "nasolené" pod dojmem čím více tím lépe. A jak je vidět, je to problém i ve Švédsku, když tohle vymysleli To opravdu slyším poprvé a zaujalo mě to.
Offline
Inu, ona GCE Chotěboř je švédská firma ;-)
Offline
Pro admina: Ta firma se jmenuje ELGA a má u nás zastoupení. Je to skoro neuvěřitelné, ale nasazením už více než 400 průtokoměrů se zamykáním odběru se proti předchozímu stavu šetří řádově miliony Kč ročně. A to je cena plynu z kryogenních zásobníků včetně nájmu za nádoby a směšovací stanice dost pod 50 Kč za 1 m3 směsného plynu. Je to doložitelné fakturami za plyn ne jen výpočty. Ztráty v rozvodech poklesly pod 2%!
Pro Petra: Pokud by bylo při chystaných zkouškách možné provést porovnání i s Optimátory ELGA, bylo by to vynikající, protože nic nemůže mít konečnou kvalitu, výkonnost, spolehlivost. Každá ověřená informace má ve výrobních nákladech svou váhu. Bude-li něco prokazatelně lepší, má to u nás velkou naději.
Offline
a co spořič plynů na hořlavé plyny a kyslík http://www.gce.cz/prislusenstvi.html na jakém principu to pracuje jaká je asi úspora ? Bude taky test?
Offline
Tenhle spořič funguje jinak: Acetylen (či jiný hořlavý plyn) a Kyslík jsou do autogenní rukojeti vedeny přes tento spořič. Na konci té svislé trubičky stále hoří malý plamínek. Za normálních okolností je spořič plně průchozí. Svářeč si tak může zapálit hořák a seřídit plamen. Pokud se ale do té plechové vidlice zavěsí rukojeť s hořákem (vidlice je na to speciálně tvarovaná), spořič uzavře přívod plynů do rukojeti a plamen hořáku tak zhasne. Ten malý plamínek ale hoří pořád. Potřebuje-li svářeč opět zapálený hořák, stačí když sejme rukojeť z vidlice a hořák zapálí o ten malý plamínek.
Funguje to. Ono se ani tak nejedná o spořič plynů, jako spíše o spořič práce a času. Bez spořiče totiž svářeč, v případě, že potřebuje svařování přerušit a třeba si otočit svařenec, musí hořák zhasnout uzavřením ventilů na rukojeti. A pak jej zase zapalovat a seřizovat. Takto s ventily nemusí hýbat. Plamen zapálí o ten malý plamínek a má jej ihned seřízený tak, jak to bylo před zhasnutím.
Ovšem pokud svářeč v případě přerušení svařování plamen nezhasíná a někam odkládá zapálený hořák, pak spořič uspoří i významné množství plynů.
Offline
napadlo mne ,co takhle použít ventil ze vstřiku(z motoru...) odstranit plíšek se vstřikovacími otvory a použít jej těsně před hořák.Je dostatečně miniaturní aby za rukojetí nepřekážel,jen si nejsem moc jistý průtokem zda bude stačit
Offline
Zdravím,
máte někdo zkušenosti z používání spořícího ventilu GS 35 (nebo jiným typem)? Či mohu dostat reference v jakých firmách se již používají?
Mám obavy aby mi nestoupla porozita, protože máme zpřísně interní rozsah výskytu porozity ( přísnější než je dle EN 10042 st.B). Svařovaný materiál AW 6060, AW 5754, AlSi 12.
Děkuji za odp.
Offline
Zkoušeli jsme ve velké firmě AUTOMOTIVE na centrálních rozvodech svařovacích plynů řadu různých šetřičů, spořičů a podobných lukrativních výrobků řady firem. Až jsem narazil na průtokoměry - viz příspěvky č. 1 a č.7 - které skutečně fungují. A že to byl dobrý nápad s prokazatelnými úsporami tak ta nadnárodní firma povinně zavedla používání zmíněných průtokoměrů ve svých cca 20 podnicích po celém světě.
Není problém si na stránkách výrobce najít charakteristiky příslušného zamykatelného průtokoměru. Svařovací roboty se nijak nebránily zavedení tvrdě nastavenému průtoku ochranné svařovacího plynu, zato ruční svářeči zpočátku frfňali, že si nemohou točit kličkami a různě si přidávat a ubírat plyn.
Offline
Zdravím. Sice to je starší téma, ale teď sem řešil něco podobného. Dostala se mi do rukou starší svářečka Daco Mig 160 s flaškou ar+co. Redukčák pouze tlakovej-bez průtokoměru, žádné informace od předchozího majitele ( je to z dědictví ), takže sem nevěděl jak nastavit tlak, došlo to tak daleko že sem vypálil spoustu plynu, až sem to začal řešit: sehnal sem digitální průtokoměr (kostička cca 1x4 cm) s přepínáním vzduch/argon/co2 a měřeným průtokem 0,5-25l/min, podle něj sem nastavil tlak na hodinách, jenže při spouštění dlouho trvalo než redukčák dorovnal průtok a to se mi nelíbilo. Konečná verze je: na redukčáku nastavení cca 0,1baru, tenhle tlak jde až do solenoidu ve svářečce, za solenoidem je škrtící ventil ( Festo) přidělaný na přední panel svářečky, z něj to jde do průtokoměru (taky na předním panelu) a pak do pistole. výsledek je víc než dobrý, po zapnutí spouště není žádné odfouknutí, průtok je okamžitě srovnaný na požadovaný. Plyn mezi svářečkou a redukčákem je možné ušetřit jen nastavením redukčáku na minimální možný stabilní tlak,aby neklesal průtok pod požadovanou mez. Ale!!!! cena úpravy je samozřejme drahá, průtokoměr cca 4900kč a škrťák cca 1150kč, takže celkem cca 6050kč, což se asi nevyplatí-domácímu kutilovi určitě ne, ale pokud to někdo sežene za pár kč tak jako já....
Offline
drDrago - popisovaný postup je sice možný, ale neuvěřitelně drahý. Bohatě stačí pořídit
a, redukční ventil přímo s trubičkovým průtokoměrem (skleničkou)
b, redukční ventil se zcela nepřesným průtokoměrem s "budíkem" a k tomu ruční skleničkový průtokoměr na hubici za cca 200 Kč.
Naši svářeči sice mají na redukčním ventilu skleničkové průtokoměry, ale stejně ještě používají pro kontrolu průtokoměr přímo na hubici. Taková kombinace rychle odhalí případný únik plynu mezi tlakovou lahví a hořákem.
Offline
Jasne, drahe to je, ale dyz ma nekdo moznost to mit treba za kafe, myslim ze aspon ten skrtak se da sehnat,ale co si budem povidat ja bych si vybavu co2 za 10 000 nekoupil, takze radsi resim ladeni toho co mam, z moznosti co mam :-) a tahle uprava by mela byt ok (nebudem koukat na cen novych dilu)
Offline
Při uzavření elektromeg. ventilu se celá hadička natlakuje na tlak, který je nastaven na red. ventilu. Po otevření el. ventilu se přebytečný tlak, t.j. jisté množství plynu odpustí bez užitku. Proto mám na red. ventilu namontován průtokoměr. Hadičku mezi průtokoměrem a el. ventilem mám malé dimenze(4mm) a krátkou, jen tak, aby stačila k flašce. Pak nastavím při otevřeném štrtícím ventilu průtok o něco vyšší, než je pracovní. Pak jen doškrtím na požadovený průtok. Je to prakticky zadarmo. Je to ale vhodné při umístění svářečky a lahve na vozíku.
Offline
Mám to podobně, mezi redukčním ventilem a el. ventilem hadičku co nejkratší, dlouhou jen podle potřeby a vnitřního průměru 3 mm. Při kontrole průtokoměrem tak nedochází po spuštění k počátečnímu vyskočení plováku. Tímto opatřením jsem prozatím zavrhnul myšlenku na spořič plynu.
Editoval samb (30-06-2015 11:00:39)
Offline
Pokud jde o ztráty z natlakované hadice, je nějaký důvod, proč se to neřeší namontování elmag. ventilu přímo na redukční ventil? Když mezi RV a svářečkou běží hadice, proč by se nemohl k hadici připáskovat i kablík k ventilu? Potom by se tlakoval pouze zanedbatelný prostor mezi RV a elmag ventilem. Myslím, že by se to celé dalo udělat kvalitně a bezpečně (to především), když se na ventil použije průmyslový konektor zajištěný šoubem a na svářečku se namontuje standardní průchodka, případně nějaká vhodná zásuvka (třeba i klasická 230V). Přijde mi to jako relativně nepříliš komplikované a levné řešení namísto drahých mechanických spořičů.
Editoval Aleš_ (01-09-2016 20:47:22)
Offline
Existují redukční ventily, které mají v sobě zařízení, které zcela odstraní počáteční "fouknutí" plynu při sepnutí elektroventilu. Např. Optimátor ELGA. Mám vyzkoušeno, úspora při častém zapalování oblouku je značná. Cena Optimátoru taky.
Offline
jirkati napsal(a):
Existují redukční ventily, které mají v sobě zařízení, které zcela odstraní počáteční "fouknutí" plynu při sepnutí elektroventilu. Např. Optimátor ELGA. Mám vyzkoušeno, úspora při častém zapalování oblouku je značná. Cena Optimátoru taky.
Věřím že ten Optimátor je dobře použitelný ale cena není zrovna malá..... můžete doporučit vámi zmíněný "ruční skleničkový průtokoměr na hubici" ? asi neumím hledat nebo to co jsem našel mi přišlo nepraktické....
https://www.bola.cz/prutokomer-taconova … VEQAvD_BwE
Offline
To je průtpokoměr do toných okruhů- medium je voda. Správný je :
https://www.svarovacka.cz/gce-prutokome … ubici.html
Offline
Jak píše Famater. Stačí do vyhledávače napsat "Průtokoměr plynu na hubici" a můžete si vybrat který se vám nejvíce líbí, který je nejlevnější, případně nejbližší. Viděl jsem takový průtokoměr i u Choboly v prodejně.
Offline
Jo,mám ho od Choboly z Brna,asi před třemi roky stál 120Kč.
Offline
jirkati napsal(a):
Jak píše Famater. Stačí do vyhledávače napsat "Průtokoměr plynu na hubici" a můžete si vybrat který se vám nejvíce líbí, který je nejlevnější, případně nejbližší. Viděl jsem takový průtokoměr i u Choboly v prodejně.
jj,to jsou ty standartní....
mně by se líbilo "něco" přímo před TIGový hořák nebo v něm ,mezi hořák a hadici, dostatečně malé a lehké aby nepřekážel. :-)
Napadlo mne Teslův ventil, ještě vymyslet jak by šel regulovat průtok
Tip na vývoj.... :-D
https://www.youtube.com/watch?v=suIAo0EYwOE
Offline
jirkati napsal(a):
Jak píše Famater. Stačí do vyhledávače napsat "Průtokoměr plynu na hubici" a můžete si vybrat který se vám nejvíce líbí, který je nejlevnější, případně nejbližší. Viděl jsem takový průtokoměr i u Choboly v prodejně.
trafit sa vo vyhľadávači do takehoto nazvu s velkymi písmenami kruzkami na u a hačkami to je skutočne syzifovska práca. To skor uhadnem transakciu v SAPe.
Editoval AndyS (16-12-2020 09:12:53)
Offline
Bourači, asi jsi v jiném vlákně.
Offline
jirkati napsal(a):
Jak píše Famater. Stačí do vyhledávače napsat "Průtokoměr plynu na hubici" a můžete si vybrat který se vám nejvíce líbí, který je nejlevnější, případně nejbližší. Viděl jsem takový průtokoměr i u Choboly v prodejně.
stále mi vrtá hlavou proč (asi) nikdo nedělá elmag.ventil přímo do TIG hořáku ?
když je nějaké množství argonu v hadici 4-6m a ventil uzavře ve svářečce tak plyn bez užitku uniká.....
u MIG hořáku je to řešeno manuálním ale pro TIG by to bylo velké a nepraktické.
malý El.ventil napojit hned za TIGový hořák není problém.
Objednal jsem dva poměrně malé válcové tak udělám pokus až dorazí.
https://www.svarbazar.cz/phprs/image/20 … istoli.jpg
Editoval joE (23-12-2020 14:53:47)
Offline