SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 09-10-2013 10:20:15

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4820

Re: Jak zapojit trafo?

Přesně toto trafo s dvojpulzním usměrňovačem (dvě diody a vinutí zapojená symetricky)jsem používal na eloxování. Měl jsem tam nějaké diody KY. s dost velkými chladiči. Nebyl problém. Je to tak, jak píše Zdenek 11. Mohl bych se nato podívat a případně dát foto, ale až budu doma, cca za 14dní.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#52 09-10-2013 15:00:59

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

Zdeněk 11 moc děkuji za informace. Už to mám zprovozněné. Pak sem dám foto. Jak jsem psal na začátku, trafo bylo původně 1x24V a asi 20A. Primár je ze dvou cívek sériově. Sekundár ze dvou cívek paralelně. Z důvodů rozměrů, hlavně chladiče jsem zvolil nakonec jak jsem zvolil. Zkoušel jsem ten můstek v kostce, ale jen do 20A. Dal jsem to myslím na dostatečný chladič, hliníkový profil, nebo spíše plech o tl. 10mm, rozměry asi 70x120mm, plus mínus a hrozně se to hřálo a to jsem z toho odebíral jen něco kolem 10A, možná trošku více. Klasické můstkové zapojení z výkonových diod jsem zavrhnul hned, jelikož bych bez speciálních diod musel použít jeden společný chladič a další dva pro zbývající dvě diody(asi). Pak jsem využil toho, že má trafo dvě vinutí paralelně a rozpojil to a zapojil jako 2x24V pro usměrňovač s dvěmi diodami. Tohle zapojení jsem zkoušel zkušebně zatížit stejným proudem jako ten můstek v kostce a topil o hodně méně. Tak proč toho nevyužít? I rozměry jsou lepší, jelikož mohu použít jen jeden chladič.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#53 09-10-2013 15:38:41

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2206

Re: Jak zapojit trafo?

Tak vám gratuluji! Pokud máte možnost a umíte trochu zacházet s chemikáliemi, je dobré v amatérských podmínkách naleptat (zdrsnit) povrch chladiče v roztoku hydroxidu sodného nebo draselného, velice pečlivě jej několikrát umýt a suchý pak lehce nabarvit černým Centrofixem Permanent, je lepší ten tlustší typ, jde to pomalu, ale dobře. Ale nenatírat lakem! Chlazení (u lesklého povrchu prakticky pouze prouděním) se tím rozšíří i o chlazení sáláním a teplota se znatelně sníží, rozdíl může být až 10°K. Ale jestli vám to chladí dobře, tak to klidně nechejte.
Zdeněk.

Offline

 

#54 09-10-2013 15:45:34

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

No uvidím v dlouhodobějším provozu, ale jak jsem psal, mám to jen na bufíka na zimu, popř i přes léto jako větrání a při topení to má značný odběr jen pár sekund při žhavení. Pak už je odběr zhruba 5A. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#55 11-10-2013 07:38:35

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Jak zapojit trafo?

Protože je neelektrikář a přepojováním strojů si může přivodit problém . Pouhým připojením grece nemůže , snad , nic udělat blbě . To by jsi si po po celém pročtení měl uvědomit hlavně Ty . No a ty můstky snad ani pod 100V nejsou a tak by jste mu nemuseli motat hlavu pro něj nepochopitelným způsobem s průrazným napětím . No ale on si stejně najde další doplňující nesmyslnou otázku , než by provedl to nejjednodušší . Kdyby jsi to prostudoval celé a znal ty souvztažnosti , tak by jsi věděl , že trvalý proud tím grecem bude 4-5A a jen na start-max.30s bude těch cca 20A . A dále použitím toho grece se vyvaruje různých zkratů vyvstavších ze špatných izolací chladičů atp . Tož tak .

Offline

 

#56 11-10-2013 09:37:48

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2206

Re: Jak zapojit trafo?

Samozřejmě, že můstek je nejjednodušší a univerzální řešení a nedá se jím nic pokazit. Ale v tomto konkrétním případě varokovi šlo 1) o snížení tepelné zátěže chladiče a 2) o co nejmenší úbytek napětí na usměrňovači a to obojí je přesně to, proč zde není můstek vhodný, ale splňují to dobře dvoudiodové usměrňovače - jak tepelná zátěž, tak úbytek napětí jsou poloviční. A taky nevím, co by nepochopil na průrazném napětí nebo proč by špatně izoloval chladiče.

Offline

 

#57 11-10-2013 11:44:22

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4102

Re: Jak zapojit trafo?

Víš naposled k tobě . Dostal doporučení a to neudělal . Sehnal si nějaký 6A můstek a s tím bůhvíjak laboroval . Vyhodil zbytečně peníze za diody . Víš na co má ten zdroj ? NA ŽIVENÍ TOPENÍ . Takže 10W bude topit ještě elektricky . A vůbec tomu co píše nevěřím , je to pábitel . On by měl nejdříve vždy dodat fotky .

Offline

 

#58 12-10-2013 11:44:41

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

Zdenek 11: Opět děkuji.
BOBOBO: Nedá si říct a nedá si říct. Nic o zakoupení můstku 6A jsem tady nepsal. Nebo ano?
Že budou na zdroji nějaké ztráty, jak tepelné tak celkově beru jako samozřejmost.
Blbce si dělejte z někoho jiného. Nevím, co bych měl na tom můstku zapojit špatně. Kde jsou ty vlnovky se zapojí výstup z trafa a +a- jsou výstupy z usměrňovače.
Více až večer.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#59 12-10-2013 17:40:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4495

Re: Jak zapojit trafo?

Zdenek11 napsal(a):

Jak si to tady pročítám, uvádějí se zde někde mylné údaje, já jen aby se tím někdo neřídil. Cituji:

"Dvoudiodový usměrňovač znamená, že máš na trafu dvě stejná vinutí po 24 voltech , z jednoho odebíráš plusový průběh a z druhého minusový průběh proudu a napětí a dohromady pomocí diod skládáš v usměrněný proud a napětí.  Takže v součtu z trafa odebíráš celý střídavý proud, plus i minus průběh. Diody jsou namáhány napětím 24 x odmocnina ze dvou 1.41 , což je asi 33.8 voltů. "

Správně ale je, že diody jsou namáhány napětím 67,8V. A dále, žádné saturační napětí u diod neexistuje, jde o napětí na diodě v propustném směru a to je součtem prahového napětí polovodiče a dynamického odporu přechodu a nezávisí na průřezu polovodiče, jak je uváděno, ale pouze na stupních příměsí v polovodiči.

Standardní průměrné napětí na výkonových křemíkových diodách pro komerční účely bývá 1,0- 1,2V, málokdy jiné.

Pokud už má pan varok rozdělení vinutí, je samozřejmě lepší použít dvoudiodové usměrnění, nevím, proč mu stále doporučujete můstek. Dostane tak stejný výstupní proud při poloviční tepelné ztrátě na usměrňovači. Stejnosměrné ztráty na trafu budou zanedbatelné.

Pravda, s tím závěrným napětím jsem se sekl, má být dvojnásobné.

Saturační napětí je jinak zbytkové napětí na polovodiči v propustném či pracovním směru. U polovodičového přechodu PN v křemíku je to kolem 0.5 -  0.6 voltů, u polovodičového přechodu křemík kov ( schotky diody) je to asi 0.3 - 0.2 volt , neznám tuto hodnotu přesně. Zhruba toto napětí se na diodě drží od nějakého minimálního proudu až po proud o několik řádů vyšší, zhruba do cca třetiny, poloviny maximálního uváděného proudu. Při vyšším proudu se začíná projevovat ohmický odpor křemíku mimo funkční přechod PN a ohmický odpor přívodů, takže napětí na diodě v propustném směru začíná stoupat. Maximální napětí na diodě v propustném směru při maximálním proudu v datashetu je potom určeno vnitřní konstrukcí diody. Je tady nějaká maximální povolená teplota polovodičového přechodu PN  Tj , která bývá obvykle 150, 175 nebo 200 st C a schopnost odvádět teplo z vnitřku diody při maximálním možném dostupném chlazení. Při maximálním trvalém proudu v propustném směru If(av) povoleném výrobcem a dostupném maximálním chlazení má potom dioda mít napětí Vf  uváděné v datasheetu, 0.9  1 volt, 1.2 nebo někdy i 1.4 voltů . Při těchto parametrech dosahuje teplota přechodu PN v diodě právě maximální povolené teploty. Při které je zaručena ještě rozumná životnost diody, pár tisíc hodin nebo tak nějak.
Dioda se dá taky v propustném směru trvalým proudem proudově přetížit, potom napětí na diodě bude vyšší a teplota PN přechodu taky. Dioda pak vydrží v průměru třeba jen nějakou desítku hodin nebo ještě méně.
Oblasti vodivosti typu P a N v polovodiči nejsou žádná magie, jsou to jen oblasti v křemíku dotované různými prvky. Funkčnost polovodičové součástky je potom daná pouze jevy probíhající na styku těchto oblastí respektive chemickým gradientem rozdílu toho složení. Přehřátím toho polovodiče a přechodu PN dojde k vzájemné chemické difundaci prvků  přes PN přechod do druhé oblasti, ke snížení chemického gradientu a tím k slábnutí polovodičového jevu. Dokud polovodičový jev nezeslábne natolik, že dojde k nějaké elektrické destrukci, vývinu velkého množství tepla v malém objemu křemíku někde na PN přechodu, k protavení toho místa a tím k zničení součástky.

Je to dobře vidět třeba na pokusech použít levné můstky s uváděným maximálním proudem  35 nebo 60  ampér zapojené paralelně na usměrňování svařovacího proudu. Kdy kvůli nevyvážení nejvíc namáhaný můstek vydrží svařování tak půl, jedné elektrody a pak nenávratně odejde.

Na dvoudiodový usměrňovač by pak bylo elegantní použít dvojitou diodu, třeba BYV42-200  MBR30100CT nebo STTH6002CW atd.

Editoval Radim (12-10-2013 17:58:12)

Offline

 

#60 12-10-2013 18:44:28

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

Takže zde přikládám nějaké fotky: http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_dsc00146.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_dsc00147.jpg

Omlouvám se za nepořádek v garáži.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#61 12-10-2013 22:42:15

Reostat
Člen
Registrovaný: 13-12-2012
Příspěvky: 85

Re: Jak zapojit trafo?

varok napsal(a):

Takže zde přikládám nějaké fotky: http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … c00146.jpg

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … c00147.jpg

Omlouvám se za nepořádek v garáži.

Pěkná práce.


Co má schořet, to schoří a co schoří, to neschníje... smile

Offline

 

#62 13-10-2013 16:33:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

Trafo bylo původně určeno asi do nějaké rozvodny, nebo pod. a na stojato. Já jsem přehodil ten jeden vinkl na druhou stranu aby bylo možno trafo dát na ležato. Ten chladič usměrňovacích diod je zatím provizorně, buď to pověsím na nějakou konzolku, nebo dám jiný žebrovaný. Snad se mi to vejde do bedýnky, ale co jsem měřil, tak by to vlézt mělo. A děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#63 07-11-2013 09:26:24

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 617

Re: Jak zapojit trafo?

Tento transformátor není příliš vhodný pro dvojcestné usměrnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o dvousloupkové jádro, na kterém je navinuto na jednom sloupku vždy jedno vinutí 24V. Při použití dvojcestného způsobu usměrnění pracuje v každé půlperiodě vždy jen jedno vinutí a tím je daný sloupek jádra přesycen stejnosměrným magnetickým polem. Transformátor nepracuje v optimálním režimu, více bručí a přehřívá se. Původní paralelní zapojení sekundárních vinutí a použití můstkového usměrňovače by bylo vhodnější.

Offline

 

#64 07-11-2013 14:47:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

No s těmi Schottkyho diodami byl problém, ale dal jsem ty KY718 už to fachčenko a nepřehřívá se to. Možná to není podle pravidel, jak by to mělo být, ale zatím problémy nejsou, tak jsem spokojený.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#65 07-11-2013 21:32:13

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Jak zapojit trafo?

Schottkyho diodami byl problém, proč by mel byt problem? když se spravně zapojí tak fungují bezvadně.. daval jsem i do autonabiječky dote hoby 6A sousedovi funuje normalne využíva vetšinou přes zimu jine diody jsem nemel narychlo po ruce jen z počítacovych nefungčnich  zdroju  jetam hodně součastek   a vzdy se nejaka součastka upotřebí narychlo..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#66 08-11-2013 10:20:36

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 617

Re: Jak zapojit trafo?

Schottkyho diody jsou přednostně určené na usměrňování střídavých proudů vyšších kmitočtů, t.j. pro použití se spínanými zdroji. Pro usměrnění 50Hz z klasického trafa jsou méně vhodné, ale jde to. Obráceně ale už ne, standardní diody jako je KY 718 nelze použít pro usměrňování vyšších kmitočtů.
Varok měl s diodami KYS30-40 nejspíš problém s jejich malým závěrným napětím. Hlavně, že už mu to funguje.

Offline

 

#67 08-11-2013 17:51:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

Ano, tady mi mistři psali, že ty sch. diody KYS30-40 mají malé závěrné napětí, proudově by vyhovovaly. Jedna ze dvou diod v háji, tak jsem použil ty KY718 a už vše funguje jak má.
ALLL: ano, ale taky záleží jaké diody a na co používáte. U nabíječky na klasické autoaku 12V stačí i ty KYS30-40, ty používal i můj nebožtík tatík, protože nabíječka dá na výstupu max. kolem 17V, plus mínus a ty diody mají myslím závěrné napětí 30V, tak se to do tolerance vleze. Já jsem ale potřeboval napětí 24V plus mínus a po usměrnění se už do 30V v závěrném napětí asi nevlezu, jak psali tady místní členové, proto mi jedna dioda asi střelila.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#68 08-11-2013 21:13:12

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Jak zapojit trafo?

použil jsem  tento typ http://www.gme.cz/mbr20100ct-p223-097  tento typ ma určite vyší zavěrnné napětí, a její vyhoda je že je  dvojitá, když se jedna spalí tak se přpojí drat a zas  nabiječka funguje techto typu jsou zdroje z počítačů plně nekde jich tam je i 6 kusu steneho typu, dají se i použít schladičem..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#69 09-11-2013 13:35:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8554

Re: Jak zapojit trafo?

To už je však o něčem jiném a je to tam napsané. Závěrné napětí je tam asi 100V a proud 10A, jestli jsem to dobře pochopil v tom odkazu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče