SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 18-10-2013 09:57:08

aero
Člen
Registrovaný: 13-07-2013
Příspěvky: 4
Web

Moje odsávanie

Chcem vám predstaviť zariadenie na odsávanie dymov vznikajúcich pri zváraní, ktoré som si vyrobil.
Mojím cieľom je dostať vznikajúci dym von z dielni, aby som mal vnútri čo najčistejší vzduch.

Chcel som aby odsávanie bolo polohovateľné (dalo sa nastaviť nad miesto zvárania). Inšpirovali ma rôzne profesionálne vyrábané zariadenia, ja som chcel dosiahnuť niečo podobne flexibilné pri použití dostupných materiálov a súčiastok.
Najprv som spravil pokus či bude možné použiť ventilátor Mezaxial, ktorý viem ľahko zohnať. Na toto som použil plechové rúry a lievik na zachytávanie stúpajúceho dymu som spravil z tvrdého papiera. Ako to vyzeralo vidíte na Obr. 1. Spravil som niekoľko pokusov, aby som zistil, či je to schopné nasať dym. Ukážka je na Obr. 2.
Po úspechu týchto pokusov som začal vymýšľať ako spraviť polohovateľné rameno s hadicou. Rozhodol som sa použiť ako nosník pre hadicu s lievikom pantograf a ventilátor umiestniť na pevný nosník a takúto zostavu pripevniť do rohu stola. Ale zohnať hadicu (potreboval som 1,5 m) bolo ťažšie ako som myslel. Nakoniec som našiel firmu kde mi boli ochotní predať potrebný kus (ostatní predávali len celé 10 m balíky). Mohol som začať so stavbou súčasnej podoby. Tá je navrhnutá pre rozmer stola 1000x800, vzdialenosť medzi spodným okrajom lievika a plochou stola pri vyrovnanom (vodorovnom) ramene je 500 mm.
Ako vyzerá hotové zariadenie vidíte na Obr. 3  až 9 a ukážka použitia je na Obr. 10.

Použitý materiál: Hadicu som použil typu Vulcano PUZ Ø120, dĺžka 150 cm. Na odvod dymu za ventilátorom som použil hliníkovú hadicu Ø120, dĺžka 100 cm. Ventilátor je Mezaxial 3140, s parametrami: 21 W, 180 m3/h. Pružiny na vyváženie sú 2 rôznych rozmerov - na  bližšom ramene sú paralelne osadené 2 pružiny pôvodom z gauča, na vzdialenejšom ramene je iná pružina. Zachytávací kužeľ (lievik) je zo strešného plechu hrúbky 0,5, ten je prispájkovaný na objímku ku ktorej je pripevnená hadica. Na otáčanie ramena voči nosníku som použil klasický plechový pánt (šírka 30), stredná časť (trubička) je vyrobená z guľatiny. Pôvodne použitý zrezaný plechový pánt namáhanie takým momentom nevydržal. Rameno pantografu je zo štvorhranov 8 a platničky z plechu 2. Redukcia medzi hadicou a ventilátorom je z 3 častí z plechu 1 mm, redukcia na Al hadicu je z jedného kusu nastrihaného plechu 0,5 a zospájkovaná do potrebného tvaru. Pantograf je ukotvený k nosníku (jakel 20x20x1,7) a ten je pripevnený k nohe stola skrutkami.

Hodnotenie: S odsávaním som spokojný, dokáže zachytiť dym stúpajúci zo zvaru do kužeľa (aj z tesného okolia kužeľa) a tým udržať v dielni čistý vzduch. Pritom používam 21 W ventilátor, na rozdiel od firemných výrobkov (ale tie odsávaný vzduch recyklujú). Problém je už so zachytením dymu, ktorý smeruje mimo kužeľ, ale vďaka ventilácii sa rýchlo odstráni aj dym, ktorý unikol. Rameno je stabilné, stojí na tom mieste, kde ho nastavím. Vyváženie pružinami nie je celkom presné, treba ho podporiť trením v čapoch. Aby to bolo dokonalé, musel by som mať pružiny presne na mieru, ale tie som nemal. Je trošku problém s polohou kedy je rameno otočené o 90° a zdvihnuté hore, hadica je vtedy ohnutá na príliš malý polomer a bráni sa tomu. Pre riešenie tohto by bolo potrebné buď posunúť ventilátor ešte o troška ďalej alebo (čo by bolo omnoho lepšie, ale zložitejšie riešenie) spraviť celé odsávanie mobilné tak ako sú profesionálne výrobky. Celé odsávanie sa trošku hojdá, ale to nezhoršuje jeho funkciu, možno by bolo lepšie použiť na nosník širší jakel (napr. 30x30). Po asi mesiaci používania na hadici nevidno žiadne poškodenie, len jemný nános prachu na vnútornom povrchu.

Chcel som pridať aj výkresy so zobrazením odsávania a presnejším popisom jednotlivých súčiastok, ale fórum akosi nepodporuje vloženie súboru, takže kto by mal záujem, nech ma kontaktuje, je mu ich pošlem.

Offline

 

#2 18-10-2013 14:41:10

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1508

Re: Moje odsávanie

Trochu mě překvapuje proč profi výrobci používají ventilátory o výkonu cca 2,5 kw , když bvohatě stačí 21w.

Offline

 

#3 18-10-2013 16:37:42

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: Moje odsávanie

Jen drobnost. Pokud to je odsávání z domácí dílny, tak je to OK. Pokud by to měla být záležitost výroby, tak by to byl maxiprůšvih. Je to totiž neschválené zařízení a podle normy ČSN EN ISO 15012-2 asi nevyhovující. Zajímavé články např.:
http://www.hadyna.cz/svetsvaru/technolo … l.info.pdf
http://www.hadyna.cz/svetsvaru/technolo … %C3%AD.pdf

Offline

 

#4 18-10-2013 19:49:55

aero
Člen
Registrovaný: 13-07-2013
Příspěvky: 4
Web

Re: Moje odsávanie

profi výrobcovia používajú 1 - 2 kW preto, lebo potrebujú cez sadu niekoľkých filtrov pretlačiť niekoľkonásobne vyšší prietok vzduchu ako ja. tiež preto aby odsávanie bolo schopné stiahnuť aj dym z okolia čo nesmeruje rovno do kužeľa

Offline

 

#5 18-10-2013 20:22:34

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4458

Re: Moje odsávanie

Pokud to je jen pármetrová roura většího průměru, která vede někde od svařování přes stěnu ven, tak těch cca 1 - 3  centimetry vodního sloupce, které mezaxiál udělá, v podstatě stačí. Ale stejně pokud bude těch svařovacích smradíků víc, mezaxial není pro takové prostředí chemických smradíků a abrazivních prachů stavěný a relativně rychle odejde.
Profesionální odsávání je jednak robustně stavěno na to, aby vydrželo trvalý provoz v jedno nebo dvousměnném režimu takových pár let, jednak tlačí ty smradíky v objemu až stovky litrů za minutu  ve velkých halách v potrubí hodně moc metrů, a jednak je tlačí přes docela jemné  filtry. Proto musí při průtoku stovek litrů vzduchu ještě protlačit tlakovou ztrátu hodně desítek centimetrů vodního sloupce. Z toho potom vyjde středo nebo i vysokotlaký odstředivý ventilátor s motorem 1 - 2 i víc kilowatt.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče