SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-01-2014 19:05:13

franišek
Člen
Registrovaný: 10-05-2011
Příspěvky: 636

Poučte mě o elekrodách

Dobrý den, v zaměstnání užíváme elektrody esab 121. A poslední dobou si připadám jak debil, že neumím zapálit oblouk, nebo udělat pěkné napojení bez předběhnutí strusky, dále se mi uprostřed elektrody, 3,2 prodloužené, začne lepit a nebo se tavná lázeň rozlije úplně nepředpokládaně. Jako by se elektroda přehřála. Dále je struska taková spálená jako u rutilobazických.   A to elektrody jsou vysušené dle návodu a parametry 115-125A u 3,2 , 2,5  85-95A,

Offline

 

#2 27-01-2014 19:40:34

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1585

Re: Poučte mě o elekrodách

Tyto elektrody se dnes vyrábí v Madarsku a kvalita už není to co dříve.

Offline

 

#3 27-01-2014 19:45:57

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Poučte mě o elekrodách

ZDENÁL napsal(a):

Tyto elektrody se dnes vyrábí v Madarsku a ....

S gulášovou příchutí ?? big_smile big_smile big_smile

Editoval JARDA V (27-01-2014 19:47:07)

Offline

 

#4 27-01-2014 21:42:26

tomape
Člen
Registrovaný: 10-01-2012
Příspěvky: 1320

Re: Poučte mě o elekrodách

Tak esaby už já osobně doma nepoužívám /je to horší, jak konkurenční Böhler( který je dokonce i levnější)/  V rpáci je bohužel musíme používat- přídavný matroš musí mít schválení, aby se mohl používat na kolejová vozidla- raději bych tam viděl toho böhlera- je lepší, alespoň dle mého názoru a zkušeností- lépe se s ním maká.........


Invertor GAMA 165, plazma Berlan, MIG-MAG Fronius, řezák Harris+30m hadice.

Offline

 

#5 28-01-2014 10:54:18

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4142

Re: Poučte mě o elekrodách

Stejně to byla ve Vamberku doba , kdy jsme postavili nové pece a vzápětí se sešrotovaly .

Offline

 

#6 28-01-2014 14:15:28

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4440

Re: Poučte mě o elekrodách

Franišku pokud firma odebírá trvaleji od nějaké firmy elektrody je velice vhodné a v rámci certifikovaného svařování dokonce nutné dělat namátkově přejímky dodávaných přídavných materiálů. A pokud se vyskytnou problémy není od věci celou dodávku vrátit a trvat na dodání kvalitních přídavných materiálů. Navíc, ESAB nabízí technickou podporu při svařování a podle mé zkušenosti docela razantně reagují na nekvalitní dodávky.

Offline

 

#7 28-01-2014 17:57:21

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: Poučte mě o elekrodách

Elektrodama E-B121 svařuji často.Je pravdou, že různé šarže vyžadují odladění svařovacích parametrů zvlášť, ale rozhodně se nedá mluvit o nějaké celkové nekvalitě elektrod vyráběných v Maďarsku.Jinak Franišku, nemusíš si připadat jako debil, stačí mít tu elektrodu v ruce častěji a půjde to.Je to prostě metoda náročná na zručnost a pokud to člověk nemá denně v ruce, není to ono.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_hpim1078.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_hpim1084.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/4066_hpim1101.jpg
Vše svařeno E-B121 průměr 2,5 a 3,2

Offline

 

#8 28-01-2014 19:08:15

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Poučte mě o elekrodách

ŽOS napsal(a):

Elektrodama E-B121 svařuji často.Je pravdou, že různé šarže vyžadují odladění svařovacích parametrů zvlášť, ale rozhodně se nedá mluvit o nějaké celkové nekvalitě elektrod vyráběných v Maďarsku.Jinak Franišku, nemusíš si připadat jako debil, stačí mít tu elektrodu v ruce častěji a půjde to.Je to prostě metoda náročná na zručnost a pokud to člověk nemá denně v ruce, není to ono.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1078.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1084.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1101.jpg
Vše svařeno E-B121 průměr 2,5 a 3,2

Prosím, omluvte mne na chviličku, dojdu si do dílny pro klobouk po dědovi. Abych mohl smeknout.

Editoval JARDA V (28-01-2014 19:08:37)

Offline

 

#9 28-01-2014 23:41:13

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Poučte mě o elekrodách

ŽOS napsal(a):

Elektrodama E-B121 svařuji často.Je pravdou, že různé šarže vyžadují odladění svařovacích parametrů zvlášť, ale rozhodně se nedá mluvit o nějaké celkové nekvalitě elektrod vyráběných v Maďarsku.Jinak Franišku, nemusíš si připadat jako debil, stačí mít tu elektrodu v ruce častěji a půjde to.Je to prostě metoda náročná na zručnost a pokud to člověk nemá denně v ruce, není to ono.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1078.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1084.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … im1101.jpg
Vše svařeno E-B121 průměr 2,5 a 3,2

ještě kořen toho Vé svaru ať se mužeme pokochat tou nádhernou prací, moc pěkné moc, a vubec pěkny věci tam děláte, už sem se kolikrát díval i na rajče na fotky.. a přesně jak řikáš, chce to vařit každý den jak se vaři občas tak to není ono a jak se vaři jenom vijimečně tak to stojí zaprd, a mužu řict že osobně sem míval lepší svary jak teď co právě svařuju málo, ale je to taky o tech elektrodách mám tu balik tech činskéch smraďavic a to ať dělám co dělam tak kresba není valná, moc hrubá a poskákaná ale českou kvalitní elektrodou to vypadá dobře , to asi hlavně proto že česká je tlustě obalená a obal táhnu po materiálu kdežto ta činská je tence obalená a tam to nejde tam se to musí včecko držet v rukách, v ruce teda, elektrodu nikdy nechytám dvěma rukama jak někdo, to ten svár rači budu mět nicmoc pěkný ale ponížit se že bych elektrodu chytnul do druhé ruky ani náhodou..

Offline

 

#10 29-01-2014 00:11:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4727
Web

Re: Poučte mě o elekrodách

k tomu co píše ŽOS o elektrodách a vaření elektrodou vůbec - není co dodat. Ty sváry jsou luxusní (skoro jak od svařeného vína lol)
Snad jen k těm šaržím výrobce určitě produkuje různý jakosti, ty nejlepší jdou k velkým obchodníkům a co se nepodaří (a certifikovaný odběratel vrátí) jde do OBI a podobným prodejcům. Taky můžou být na trhu padělky z PRC. Nevyvařím denně balík ale vím že není EB121 jako EB121 (Esab)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 29-01-2014 11:08:03

Bux
Člen
Registrovaný: 29-01-2014
Příspěvky: 5

Re: Poučte mě o elekrodách

Ahoj, měl bych jeden dotaz. Chci si pořídit svářečku - invertor. Řeším ale jak silný potřebuji. Budu potřebovat svařovat převážně jekly o síle cca. 4mm + pak věci okolo baráku. Někde jsem četl, že elektody by měly mít stejnou sílu, jako svařovaný materiál. Nevím, zda tomu tak opravdu je, nebo je to hloupost. Tzn. dotaz zní - mohu tento materiál vařit elektrodou třeba 2.5 mm? Nebo spíše - pokud si pořídím svářečku, která utáhne v pohodě 2,5mm elektrodu, jak silný materiál s tím budu schopen provařit?
Díky za všechny komentáře.

Offline

 

#12 29-01-2014 18:38:45

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Poučte mě o elekrodách

Bux -takový sváry jak jsou na obrázku výše invertorem určitě neuděláš.Na vaření jeklů kolem baráku bude nějaká 160ka invertor stačit.

Pokud mají být pořádný sváry,je na to třeba pořádná svářečka!

Offline

 

#13 29-01-2014 19:10:13

ŽOS
Člen
Registrovaný: 17-07-2012
Příspěvky: 105

Re: Poučte mě o elekrodách

Já jsem dříve také neměl k invertorům na 230V důvěru.Byl jsem zvyklý na WTU, ZU a poslední dobou na nové čtyřstovky od ESABU.Pak nám ale pořídili invertory od Selca a když jsem pochopil všechna možná nastavení, svařují jako víno.Tady jsem o tom psal: http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=4436 .

Offline

 

#14 29-01-2014 19:18:13

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2491

Re: Poučte mě o elekrodách

Sender napsal(a):

Bux -takový sváry jak jsou na obrázku výše invertorem určitě neuděláš.Na vaření jeklů kolem baráku bude nějaká 160ka invertor stačit.

Pokud mají být pořádný sváry,je na to třeba pořádná svářečka!

Nevidím duvod proč by to nemělo jít ( samozrejme nebudeme se tu bavit o parodiích na svárečku typu parkside einhel extool a podobné) Mě osobně je skoro jedno zda vařím invertorem za 100 nebo 6 tisíc (samozřejmě že ten za 100 má mnohé funkce které práci usnadní) ale svárení obalenou elektrodou je především o rukách a hlavě (za předpokladu dodržení technologie)

Editoval Honza007 (29-01-2014 19:18:51)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#15 30-01-2014 08:57:23

Bux
Člen
Registrovaný: 29-01-2014
Příspěvky: 5

Re: Poučte mě o elekrodách

Ahoj, díky za komentáře. Mě nejde o to vařit sváry jako jsou na obrázku, jen jsem to dal do tohoto vlákna, protože mi přišlo nejvhodnější, abych nezakládal další. Jde mi o to, zda když pořídím např. Gama 160 - tj. měla by vařit bez problémů s elektrodou 2,5mm, zda s tím budu schopen v pohodě provařit jekly trubky... o síle stěn cca. 4-5mm? Nebo na materiál o síle 4 mm bych měl použít elektrodu o síle 4mm? Díky T.

Offline

 

#16 30-01-2014 09:56:06

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4440

Re: Poučte mě o elekrodách

Ale vůbec ne. Vztah mezi tloušťkou materiálu a svařovací elektrodou není žádný. Kdybych vaši myšlenku úmyslně přehnal tak plech 10 mm budu svařovat elektrodou průměr 10 mm? Naprosto v klidu budu svařovat elektrodou 2 mm materiál tlustý 20 mm a nic nezkazím, jen to bude déle trvat. To se často svářeči vytahují jak tlustou elektrodou zavaří tenký materiál. Proč ne? Ale musí se to dobře umět. Při svařování čehokoliv je nejdůležitější, aby byl vždy provařený kořen sváru a pak je dobré, aby svár na povrchu vypadal slušně. To dohromady skoro zaručí dobrý a kvalitní spoj. Při učení se je nejlepší zkusit na kusu materiálu o tl. třeba 8 mm vytvořit housenku elektrodou 2 mm a 2,5 mm. A každý hned vidí, co jeho ruce vyhovuje. A učit se a učit se a ....
Na tomhle místě každému radím - když už investujete do svářečky, investujte i do sebe. Navštivte nejbližší Svářečskou školu a nechte se za cca 3 000 Kč zaškolit na příslušnou metodu svařování. Budete to za dva, tři dny umět a ještě na to budete mít papír pro případ průšvihu. A ušetříte hromadu peněz za elektrody, za materiál zničený při prapodivných domácích pokusech, za kotouče do brusky, za zbytečně spotřebovanou elektřinu a taky hromadu svého času.

Offline

 

#17 30-01-2014 09:56:14

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Poučte mě o elekrodách

levou zadni.... gama 160 utahne 2.5 eldy  pořád pri 80A _100% mam ji doma  bohate stačí  i 4 eldu utahne..


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#18 30-01-2014 11:17:59

Bux
Člen
Registrovaný: 29-01-2014
Příspěvky: 5

Re: Poučte mě o elekrodách

Díky moc - to jsem si chtěl ověřit smile

Offline

 

#19 30-01-2014 19:03:47

jankop
Člen
Registrovaný: 21-09-2013
Příspěvky: 146
Web

Re: Poučte mě o elekrodách

K té návštěvě svářečské školy, možná bych do sebe i investoval, ale můj pohled je trochu jiný než má Jirkati.

1. Nedomnívám se, že běžně nabízené ZP 111-1 Stehování elektrickým obloukem by bylo něco platné při diskuzi s pojišťovnou či orgány činnými v trestním řízení, neboť rozsah prací, ke kterým mě toto zaškolení opravňuje, je velmi úzký. Rád bych slyšel odborný právnický rozbor na toto téma.  Nic jiného nabízeno není. Pokud něco existuje, pak je opravdu škoda, že to školy neprezentují. A že jsem docela hledal. Absolvování ZK v ceně čtyřnásobku ceny mého invertoru a v době trvání měsíc, jaksi nepřipadá v úvahu.

2. Typickou taktikou svářečských škol, je neuvádět nejlépe žádné ceny, chápu, že mohou být různé dohody, ale stejně ve mě ceny na požádání nebudí důvěru.

3. Naprostý nezájem o nějaké školení "hobby" svářečů ze strany škol dokazuje i to, že přes usilovné hledání jsem nenašel ani v Brně, ani v ČR svářečskou školu, která by něco takového nabízela a zdvořile pochybuji, že by se se mnou někdo moc vybavoval.

Asi je výuka svařování velice lukrativní job, a školy se topí v penězích, protože jinak si neumím vysvětlit, proč se SŠ nepředhánějí třeba v nabídkách na víkendové workshopy alias weldshopy. Ty si přineseš za dvě stovky potvrzení od lékaře a my ti dáme v sobotu teorii a v neděli praxi se svářečkou. Ty dva tisíce bych nejspíš obětoval a  zásady bezpečnosti si dovedu přečíst. Nebo to roztáhnout maximálně na dva víkendy.
Tož to je můj názor.


Gama 160, Proteco 600E, „Hi-Fi" H07RN-F 3G2,5  TITANEX 35m
http://www.fancon.cz/

Offline

 

#20 30-01-2014 19:41:06

alll
Člen
Místo: ...
Registrovaný: 12-09-2009
Příspěvky: 3595

Re: Poučte mě o elekrodách

Ja se u nas ptal na zaskolovací kurs na tig  ten je asi 4 az 5 dnu a cena kolem 4000,-kč na elektrodu je to oneco levnější včetne papiru jedna se o pobočku svařečske školy z olomouce..   http://www.alw.cz/svarecska-skola-zaskoleni.asp

Editoval alll (30-01-2014 19:42:15)


Parkside Pmsg 200 A1/ kukla ESAB origotech.

Offline

 

#21 30-01-2014 20:27:30

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Poučte mě o elekrodách

jirkati napsal(a):

... Vztah mezi tloušťkou materiálu a svařovací elektrodou není žádný...

Dovolil bych si nesouhlasit s touto větou, spíš bych řekl něco ve smyslu: ..není tak jednoduchý, slabou elektrodou se dá vařit i silnější materiál, silnou elektrodou vařit slabý materiál vyžaduje cvik - případně, při velké rozdílu - už to ani nejde. big_smile big_smile
Ale to je už možná "slovíčkaření". big_smile big_smile

Editoval JARDA V (30-01-2014 20:28:50)

Offline

 

#22 30-01-2014 20:56:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4440

Re: Poučte mě o elekrodách

Jo JardaV, ale to jsem tam přece napsal  " To se často svářeči vytahují jak tlustou elektrodou zavaří tenký materiál. Proč ne? Ale musí se to dobře umět."

Offline

 

#23 30-01-2014 21:13:03

JARDA V
Člen
Místo: Velké Meziříčí
Registrovaný: 20-03-2011
Příspěvky: 830

Re: Poučte mě o elekrodách

Dobře, asi jsem se při tom "slovíčkaření" nepřesně vyjádřil:
Myslel jsem: Vztah...není žádný.
Nějaký asi je, já jako strojař ho neumím takto "z fleku" přesněji definovat, snad jen slovem "přiměřený". (Viz. známá pohádka s Werichem a Burianem, jak tam sypou mouku - přiměřeně). big_smile big_smile

Offline

 

#24 30-01-2014 22:19:37

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Poučte mě o elekrodách

tak nějak by to mohlo být zkrátka "přiměřeně" přesněji by se to dalo říci, slabou elektrodou se dá vařit od nejslabšího plechu (co kdo zvládne asi od jednoho milimetru) po nejsilnější desky a ta silná elektroda pro tlusté materiály se musí aplikovat taky s mírou ono čím tlustější tím hůře se oblouk a tavná lázeň ovládá, nejlip tak do pruměru 4-5mm pak už je to hodně nebezpečné hlavně ohledně kvality sváru, tak nějak sem si to přečetl v knize toto neni z moji hlavy ale je to pravda mám to ozkoušené, co sem si tak všiml tak tlustejší elektrody jak 5mm se snad už ani nevyrábí, (nebo myslím teď si nejsem jist je v sortimentu esabu i nejaká 6,3mm), doma sem měl ještě po hitlerovi nějaké osmičky no to byl nářez tavná lázeň čtyři centimetry široká a když se udělal rozkyv tak to začlo pěnit a dělá to psí kusy, jo čtyřkou vařim normálně mám jich hodně, spíš bych potřeboval nějaké bazické trojky (3,15-3,25) s těmi dělám nejčastěji a tak jich už mám málo, pokud je to věc co jde zavařit v cočku a vejde to do dílny abych nemusel nic stěhovat tak to zavařím poloautomaten ale když je to něco venku tak radši elektrodou

Offline

 

#25 01-02-2014 10:50:03

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4545

Re: Poučte mě o elekrodách

Je ještě jedna možnost, jak získat praxi ve svařování. Ať už profesně nebo i pro nějaké domácí kutění. 
V poslední době se rozšířily všelijaké programy stáží. Na svařování byly dobré stáže zřizované MPSV například přes www.stazevefirmach.cz  tak před rokem nebo rokem a půl. Pokud měl člověk na ty měsíce, kdy by byl na té stáži zajištěné živobytí, protože se tam neplatí nebo jen velmi málo. Dneska už je ten projekt bohužel v závěrečné fázi a stáží pro svářeče už bylo hodně a tak další už zřizovatel projektu -  FDV, který firmám platí ty stáže a stážistům proplácí náklady, neschválí.
Něco bude teď na jaře pro absolventy a studenty posledních ročníků škol,  www.stazepromlade.cz  .
A pokud nějaké idiotské politické tanečky, protože tyto akce byly zavedeny dřívější vládou úplně jiných stran, toto nezhatí, měl by se po uvolnění dalších peněz a schválení , tak asi na podzim, rozjet další podobný projekt.

Editoval Radim (01-02-2014 10:51:24)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče