SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 13-03-2014 11:33:46

marcus
Člen
Registrovaný: 13-03-2014
Příspěvky: 2

Deformace dna u válcových nádob

Dobrý den, mám dotaz jak řešit deformaci dna u otevřené válcové nádoby. Uvedu příklad.
Dno průměru 1 metr síla 2mm, obvod- výška 0,5 metru síla 1,5mm, mat. 1.4301, met. TIG.
Když nastehuji obvod s přesahem dna 1mm, poté provedu vnitřní kouťák bez přídavku materiálu (45A a snažím se co nejrychleji kvůli vneseného tepla) a následně znovu bez přídavku mat. zavařím venkovní hranu (50A)kde roztavím ten 1mm přesah tak se vždy dno vyboulí. Mám dotaz jak by se dalo takové deformaci předejít nebo následně tuto deformaci eliminovat.
Předem děkuji za vaše rady.
Marcus

Offline

 

#2 13-03-2014 11:53:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Deformace dna u válcových nádob

No jo, Markusi, to je prostě fyzika. Obvodový svár není nic jiného, než jakýkoliv jiný dlouhý svár. Prostě se tam vytvoří tahové napětí i ze smrštění materiálu po délce. No a důsledkem je pak vyboulené dno. Navíc, koutový svár namáhaný na smyk  na takovéto konstrukci má jen 60% pevnosti sváru na plechu namáhaného na tah. To je ten pravý důvod toho, proč se dělají dna lisovaná s vytlačeným okrajem, kde se pak dělá běžný svár natupo. V daném případě připadá v úvahu jedině následné rovnání teplem v bodovém rastru, ale to se musí dobře umět, jinak to člověk totálně zmrší. Poslední možností je svařovat po cca 30 mm kouskách a intenzivně chladit, i ten právě zavařený svár. Pokud je to austenitický materiál, tak mu to chlazení jedině prospěje. Prostě "svařovat zastudena". V takovém případě se většina tahového napětí vyčerpá v blízkém okolí sváru.

Offline

 

#3 14-03-2014 07:11:01

JEFF
Člen
Registrovaný: 19-11-2013
Příspěvky: 31

Re: Deformace dna u válcových nádob

Zdravím Marcusi, podlozit medí nebo hliníkem a odvést teplo z místa svaru - bez toho se neobejdes.

Offline

 

#4 14-03-2014 10:17:07

marcus
Člen
Registrovaný: 13-03-2014
Příspěvky: 2

Re: Deformace dna u válcových nádob

Předpokládal jsem že nedělám nic zásadně špatně a tomu tahovému napětí které vznikne tepelnou dilatací při svařování rozumím. Mám takovou teorii se kterou jsem se nestkal ani jsem ji nevyzkoušel ale myslím, že není od věci. Jde o to, že kdybych před nabodováním dno válce předehřál a tím ho roztáhl, tak po nabodování a zchladnutí vznikne opačné napětí a následným svařením se ten tlak +- vyrovnáhmm

Offline

 

#5 14-03-2014 11:00:54

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Deformace dna u válcových nádob

Markusi ta teorie o předehřevu je pěkná, ale dost těžko si představuji jak se udrží teplota na celé ploše toho dna během stehování na cca 600 st.C. Tudy cesta nevede. Prostě buď svařovat po kouskách skoro zastudena, nebo vymyslet jak z toho kouťáku udělat tupý svar. Např. nastříhat po cca 50 mm okraj 20 mm, ohnout a svařit ty řezy. Pak už to je o něčem jiném, protože se svařuje tupý svar. Ale i při vytváření toho lemu se musí šetřit teplem. Výhodou je, že se to dno nechá po zavaření lemu dobře mířenými údery vyrovnat na placku a pak teprve svařovat s válcem.
Ještě upozornění: Při svařování nerezů je nezbytně nutné chránit kořen z druhé strany nějakým formovacím plynem, jinak vznikne hnusná, neodstranitelná chlupatina.

Offline

 

#6 16-03-2014 16:51:52

Warlockvw
Člen
Registrovaný: 03-08-2009
Příspěvky: 717

Re: Deformace dna u válcových nádob

treba zvarat po kuskoch a vzdy oproti,ale aj tak tam mala deformacia bude,proste to teplo nema kam ist,preto sa to zkrúti

Offline

 

#7 16-03-2014 20:17:06

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Deformace dna u válcových nádob

Ted v tydnu jsem svarel vodici plechy z 17 241 delka cca 3600 takze z dvou kusu 1800 mnohdy ruzne naohybane na ohranovaku kazdy spoj delky cca 500 oboustrane trval cca hodinu plech tl.2  heft 5-8 mm pak hned co nejvic ochladit a pak teprve na preskacku dalsi heft.Samozrejme predtim huste  oboustrane nabodovano take s chlazenim. Pak prebrousit lamelakem a sjednotit vib. bruskou. Nejaka defornace tam je ale na dany ucel je vse naprosto vyhovujici.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#8 21-03-2014 14:26:37

jaczub
Člen
Místo: Jihomoravský kraj
Registrovaný: 28-04-2009
Příspěvky: 67

Re: Deformace dna u válcových nádob

Z příspěvků to není úplně jasné, ale pro upřesnění (jak píše Honza007) - zhusta nabodovat, čili sestehovat po klidně 2-3 cm. Samozřejmě střídavě a ideálně s chlazením.

Offline

 

#9 08-04-2014 23:44:32

youngprimitive
Člen
Registrovaný: 20-12-2013
Příspěvky: 38

Re: Deformace dna u válcových nádob

Jak rikal Jirkati deformace vznikne vzdycky.. pokud se nebude svarovat klenute dno (svar natupo) Funguje to uplne stejne jako kdyz si bliknes k sobe 2 jackly na kolmo. Taky se ti vlivem svaru stahnou. Mam to osobne vyzkousene, kdyz sem si svaroval akumulacni nadobu. Nicmene me deformace nevadila. Nemam s tim zkusenost.. ale treba by pomohlo pulsni svarovani..

Metoda s okamzitym schlazenim je zajimava muze mi nekdo napat jak se to presne dela? mam predstavu.. ale chtel bych si rozsirit obzor.
Dekuji

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče