SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#76 07-03-2018 13:13:56

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: svar nedrží

JardaK, zamlada jsem něco takového už zkusil, poučil se a můžu říct, že měření teploty namotané prodlužovačky rukou je k ničemu. Tahle se mi povedlo během ½ a ž ¾ hodiny vyrobit z jedné 50m dvě krátké. A to jsem to kontroloval nejdříve po 5min, pak po cca 10 minutách, i po vypadnutí jističe byla jen vlažná. Přes ty plasty se těžko kontroluje vnitřní teplota, stačí si vzít hrnec s vařící vodou, plastová držadla jsou taky jen vlažná, u toho kabelu je to horší, protože je tam víc vrstev. V rozumném rozsahu není problém až tak délka (indukčnost roste s délkou), ale problém je  odpor vodiče – úbytek napětí- ztrátový výkon na vodiči- teplo – odvod tepla. Oteplení dobře tepelně izolovaného vodiče se dá zhruba (obvykle není známo kolik tepla přes izolaci unikne a kolik pohltí izolace) spočítat přes ztrátový výkon a hmotnost vodiče a jeho měrné teplo, ale nebudu tady s tím už otravovat.
Dříve, když bylo venkovní vedení slabými vodiči a soused řezal cirkulárkou, tak jak šly otáčky dolů, tak žárovky jen slabě žnuly. Ráno v neděli bylo napětí cca 225V, ale před obědem už jen 190V a to ještě šla televize, jak večer naskočily boilery, tak se televize bez stabilizátoru nebo autotrafa už nechytala. Dnes je silnější trafo, v zemi mnohem silnější vodiče, a když svářím 160A jedno fáz. Svářečkou bez PFC, tak poklesne napětí (na dvojzásuvce) o 6V.Takže se dá čekat zátěž okolo 24A, tedy impedance zásuvky až do elektrárny cca 0,25ohm. Přitom k trafu je to pořád cca 600m. Co to je tedy těch 50m.

Offline

 

#77 07-03-2018 14:29:53

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: svar nedrží

Že to Jardo nemyslíš vážně ? Co chceš zkoušet na v podstatě nule . Ve svém řemesle také obíháš zákony ? Tam v tom případě si já myslím , že byl někde kabel rozžvaněný a při ohnutí jinam kontakt stačil . Alespoň mně to přijde na 99% závadu . A opravdu neraelativizuj zákony . To nemůže technický odborník dělat .

Offline

 

#78 07-03-2018 16:16:47

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: svar nedrží

jole napsal(a):

Ládes napsal(a):

Tohle se mi stávalo při špatném ukostření,velkých mezerách kam zatekla nevodivá bazická struska nebo při nestehnutých dílech(svár byl vždy na ukostřeném dílu a ten přivařovaný se nechytal až v určité vzdálenosti když už byla oblast sváru prohřátá se to chytlo).

No tak to je přece logické, že oblouk nebude hořet na neukostřeném dílu!!!!!!!!! To není svářečkou. Ukostřené musejí být oba svařované díly. A při usměrněných proudech je také nutné počítat s foukáním oblouku. Když fouká jedním směrem, tak samozřejmě bude svár pouze na straně foukání. Ale tohle jsou naprosté samozřejmosti, se kterými by měl každý, než se do svařování pustí být seznámen. Potom by nemuselo docházet k takovýmto rozsáhlým spekulacím a dohadům. Jole.

Špatně jsem to popsal.Přesně tedy svár byl na dílu svařence blíže kostřící svorce.No prostě foukání.Že to bez kostry nepřiheftuju je mi jasný.To bych mohl rovnou kostřit jen "prstem v nose". wink


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#79 07-03-2018 17:48:50

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1154

Re: svar nedrží

bobobo promiň, ale vůbec ti nerozumím. Jaké zkoušení na nule, jaké obíhání zákonů? Nejde o to, jestli někde byla závada, nebo ne.
Ale o to, aby si už konečně někdo zkusil místo gůglení vzorců udělat tři svary. To je pointa.
Nejdřív se tu moc kecá, pak navzájem uráží, no a přitom stačilo jít do dílny a vzít kleště do ruky. Pak se vrátit a napsat: Zkusil jsem to přímo, pak přes rozvinutý kabel a pak přes smotaný kabel a je to stejné. A nebo není. Nic víc. To by byl u mě argument machra a ostatní by mohli jen držet zobák, dokud to sami také nezkusí a nepřijdou s vlastní zkušeností.

bobobo napsal(a):

Že to Jardo nemyslíš vážně ? Co chceš zkoušet na v podstatě nule . Ve svém řemesle také obíháš zákony ? Tam v tom případě si já myslím , že byl někde kabel rozžvaněný a při ohnutí jinam kontakt stačil . Alespoň mně to přijde na 99% závadu . A opravdu neraelativizuj zákony . To nemůže technický odborník dělat .

Offline

 

#80 07-03-2018 18:53:17

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: svar nedrží

To je asi jako s vysvětlováním někomu, že hliník a ocel se svařit nedá. Někdo má teorii a někdo si musí ty lepence vyrobit, aby tomu věřil. V případě elektroniky jsou na tohle experti tzv. autohifisti - zkuste jim vysvětlit že k zesíku 50 W (reálně, ale na obalu je samozřejmě o pár nul více) nepotřebují kabel tlustý jak palec, z bezkyslíkaté mědi a pozlacené konektory. A na "vygůglené vzorečky" mají také silnou alergii.

edit: Jardo, ale zrovna od tebe, jehož příspěvky kolem svařitelnosti a materiálů patří ke špičce na tomto serveru, mě to docela překvapuje a mrzí.

Editoval Aleš_ (07-03-2018 19:00:00)

Offline

 

#81 07-03-2018 18:55:02

kemppin
Člen
Registrovaný: 24-05-2011
Příspěvky: 940

Re: svar nedrží

Už jsme zase tady-mlácení prázdné slámy.Svar je ,nebo neni-nic mezi tím.
To,aby byl svar na obou dílcích svaru vám vysvětlí první den ve svářecí škole.


Už jenom doma.
KEMPOWELD 4000w , AFIN 280AC/DCw ,  KITIN 1700hf , KM 12c , BERLAN BPS 40 ,
autogen + řezací RS 12 , ARISTO tech , ARISTO air

Offline

 

#82 07-03-2018 21:22:37

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: svar nedrží

71, 79
Tento test je už tady dávno vyzkoušený a změřený. Doporučuji přečíst všem až do posledního písmenka.
http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009082501

Offline

 

#83 07-03-2018 22:15:01

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: svar nedrží

Už víš , co je to zkoušení na nule ? Inu víš , ale vrtíš psem a hlavně nechápu proč .

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče