SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 17-04-2014 18:01:02

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Úprava lacnej zváračky - invertora

Už som voľakde písal, že po presťahovaní sa do bytovky s garážou som cítil potrebu si obstarať aspoň nejaké zvárovacie zariadenie, stačil mi malý výkon. Tak som nerozumne kúpil GUDE 140 GC s tým, že 140 A max je pre mňa naozaj dosť aj s rezervou. Vytriezvenie prišlo rýchle. Oblúk sa dal zapáliť len s problémami a stabilita bola mizerná. V našich končinách sa ešte neujala tradícia, že sa tovar ktorý nesplnil očakávania vráti do obchodu, tak som sa rozhodol s tým niečo urobiť systémom vylepšenia. Najprv som si zagooglil, či sa o tom probléme dačo nepíše na nete, tak som vlastne objavil aj stránku svarinfo (chvála bohu). Prvý pokus o vylepšenie spočíval v inštalácii hot-startu. Problém to nevyriešilo, skôr zhoršilo, pretože hot-start odčerpal energiu z kondenzátorov 2x470 µF. Na plošáku však bolo miesto aj na tretí elektrolyt, tak som ho tám osadil. Zváračka sa začala správať celkom rozumne, ale predsa len to nebolo to, na čo som bol zvyknutý u WTU-315. alebo u triodyny. Skúsil som preto zmerať napätie naprázdno a zistil som, že digitálnym prístrojom nič nenamerám. Na prvý raz som nameral slabých 50V, inokedy aj 60, deprésom DU-10 som nameral 69 V. Pripojil som na výstup kondenzátor a nameral som 123 V! S pripojeným kondenzátorom 400µF bol aj oblúk stabilnejší a lepšie sa zapaľoval. Malé prsknutie nazačiatku bol vlastne taký hotstart. Po tejto skúsenosti som sa rozhodol, že kondík zabudujem napevno do zváračky, tam som dal 2x330 µF/200V, ale skúsil som ešte jednu vec. Mal som zhorenú tlmivku k 125W ortuťovej lampe. Tú som rozobral, a na jadro 2x5 cm som navinul 5 závitov "▄" profilu 5x6 mm. Tiež som túto tlmivku zabudoval do zváračky. Hneď pri prvom pokuse zvárania el. EB121 2,5mm 80A som bol veľmi milo prekvapený. Zapálenie oblúka som vykonal tak, že som sa opatrne priblížil koncom elektródy k čistému kovu, čím došlo k zapáleniu oblúka malým prsknutím, ale hneď to prešlo k zvarovaciemu procesu. Tá húsenica, akú som vytvoril, bola asi najkrajšia v mojom živote. Rozstrek žiadny, ani najmenšia gulička sa nenašla, troska odpadla takmer sama po slabom dotyku skrutkovačom, tvar húsenice ideálny, bez zápalov, kresba skoro nepostrehnuteľná. Tak ma napadla taká kacírska myšlienka a miesto elektródy som do kliešti chytil kúsok zvarovacieho drôtu bez určeného pre acetylén priemer 2 mm. Z tejto to holej elektródy som odpálil cca 15 cm bez prerušenia a ukončenie oblúka bolo na mne.

Offline

 

#2 17-04-2014 20:23:50

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 535

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

To senior "Z tejto to holej elektródy som odpálil cca 15 cm bez prerušenia a ukončenie oblúka bolo na mne".

Kdybych věřil všemu, co píšeš, tak tomuhle už určitě ne. Sorry Jole.

Offline

 

#3 17-04-2014 20:40:23

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

jole napsal(a):

To senior "Z tejto to holej elektródy som odpálil cca 15 cm bez prerušenia a ukončenie oblúka bolo na mne".

Kdybych věřil všemu, co píšeš, tak tomuhle už určitě ne. Sorry Jole.

Po sviatkoch možno natočím video, ale vyskúšať si to môže každý. Myslím, že i ostatné zváračky sa budú chovať podobne.

Offline

 

#4 18-04-2014 06:35:18

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

A Küchtreibr to může zavřít . smile

Offline

 

#5 02-03-2015 13:49:47

waleed333
Člen
Registrovaný: 02-03-2015
Příspěvky: 1

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

a mas shemu a riadenie posuvu ... alebo to uz problem ? ked ano , tak sa nepustaj do opravy ...










_______________________________________________________

Pass your Testking phr exam prep and in first try Testking six sigma black belt by using our guaranteed www.upatras.gr  and best quality [url=https://www.facebook.com/rasmussencollege]Rasmussen College[/url

Editoval waleed333 (15-03-2015 15:49:43)

Offline

 

#6 02-03-2015 14:04:32

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

On to před rokem vyřešil ....

Offline

 

#7 02-03-2015 14:34:48

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Úprava lacnej zváračky - invertora

waleed333 napsal(a):

a mas shemu a riadenie posuvu ... alebo to uz problem ? ked ano , tak sa nepustaj do opravy ...

Je to invertor MMA tj bez posuvu. Funguje úžasne.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče