SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 27-10-2014 10:33:13

Mirda666
Člen
Registrovaný: 27-10-2014
Příspěvky: 1

pomoc s výběrem kurzu

Zdravím,
Prosím o radu, je  mi 45 let, jsem vyučen jako strojní zámečník, ale cca 20 let již pracuji mimo obor. Má současná práce mě už nebaví, asi prožívám fázi vyhoření či co a říkám si, že život je hodně krátký na to, aby člověk dělal dlouhé roky práci, která jej nebaví. Tak bych se chtěl vrátit k řemeslu, kterému jsem se vyučil. Chvilku jsem uvažoval i  o práci řidiče, mám ŘP na nákladní vozy, ale tuto možnost postupně zavrhuji, je to otročina. Problém je, že mám propadlá veškerá oprávnění (svářečák). Manuální zručnost se mi snad nevytratila. Možná bych trošku tápal ve čtení výkresů, ale jsem tvor se zájmem zdokonalovat se ( z vlastní iniciativy jsem si udělal strojní maturitu a později i VŠ), tak si myslím, že bych se do toho dostal rychle zpět. Chci se ucházet o místo svářeče, ale nevím jaký kurz mám absolvovat. Požadavek na místo je tento: „Vyučen ve strojírenském oboru, metoda svařování EN 135 P BW 1.1 S t12 PF ss nb, 135 P FW 1.1 S t12 PF ml a EN 135 P BW 1.1 S t1,5 PF ss nb, 135 P FW 1.1 S t1,5 PF sl“. Popravdě, vůbec nevím o co se jedná. Vzpomínám si, že na učňáku jsem si udělal Z-E1, Z-K1 či tak nějak a to mi stačilo.  Můžete mi někdo objasnit co je to za metody a kterou byste doporučili? Klidně si kurz udělám na vlastní náklady, pokud nebude možnost přes ÚP.  A budu rád za názory, zda člověk jako já má vůbec šanci na nové uplatnění vzhledem k věku a času stráveného mimo obor (myslím to tak, jestli třeba na Vašich pracovištích se objevují nováčci v mém věku nebo je firmy odmítají). Díky

Offline

 

#2 27-10-2014 12:06:55

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: pomoc s výběrem kurzu

Tady máš dokument, který všechny otázky objasňuje http://www.filedropper.com/urednizkouska

Cena za jednu úřední zkoušku je celkem vysoká a doporučuji tak zkoušku provést přes UP wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#3 27-10-2014 12:56:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: pomoc s výběrem kurzu

Takže po řadě.
Asi nejjednodušší je si třeba zde na fóru v nabídce HLEDAT třeba s dotazem "Jaké svářečské zkoušky" trochu počíst. Např.:
http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=164
Trochu chaosu do toho všeho ještě vnesla nová svařovací norma ČSN EN ISO 9606-1 oproti dosavadní ČSN EN 287-1, podle které máte definované zkoušky v příspěvku č.1. Při troše trpělivosti se v tom ale dá docela dobře zorientovat. Hodně se toho dá načíst i v rubrice "Předpisy, normy, zákony" na Hlavní stránce.
Pokud by přesto zůstaly nějaké pochybnosti tak nebude problém informace doplnit a doladit.

Offline

 

#4 29-10-2014 07:32:11

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: pomoc s výběrem kurzu

Dobrých svářečů je málo . Snad jen najít místo , kde platí slušně . A bude rozdíl , zda chceš být svářeč na údržbě , či ve výrobě . Jirkati napsal již mnohokrát . Dnes není univerzálních zkoušek .

Offline

 

#5 11-12-2014 22:22:24

troltrol
Člen
Registrovaný: 11-12-2014
Příspěvky: 1

Re: pomoc s výběrem kurzu

Dobrý den
Prosím o informaci a zároveň pomoc -rád bych se naučil vařit autogenem, nemám žádné zkušenosti  tuto dovednost bych rád v budoucnu využil při topenařině , nevím však jaké oprávnění bych měl mít a jaké je třeba mít při vaření např plynových přípojek .
Nevím jesti se podobným tématem již někdo zabýval nic podobného jsem nenašel každopádně jestli ano předem se omlouvám.

Offline

 

#6 12-12-2014 07:49:44

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4407

Re: pomoc s výběrem kurzu

Když jste prohlížel stovky stránek o svařování tak jste určitě narazil na informace o tom, že svářečské oprávnění se získá jedině v Svářečské škole. Svařování autogenem je v současné době hodně na ústupu a jeho hlavní využití je už jen právě v topenařině a u plynařů.  A tady právě nastává problém. Pokud jde o "beztlakovou"  topenařinu tak vyhoví i Základní kurz podle normy ČSN 050705. Jakmile ale by mělo jít o svařování třeba na "panelákových" rozvodech topení a nebo na jakékoliv plynařině tak pak už jsou potřeba svářečské zkoušky vyššího typu, tedy podle norem ČSN EN 287-1 nebo ČSN EN ISO 9606-1, které jsou už trochu dražší. Ale do svého vzdělávání není žádná investice moc drahá pokud se pro ni najde využití. Vždyť v současné době investují rodiče do svých dětí statisíce korun do vysokých škol humanitního směru, ačkoliv jen maximálně 10% z nich najde uplatnění v daném oboru.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče