SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#26 08-03-2009 21:14:04

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Usměrňovač s můstky

Šel, ale pouze elektrodou a to je ta nejhorší varianta svařování hliníku elektrickým obloukem.

Offline

 

#27 08-03-2009 21:25:20

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Usměrňovač s můstky

ZDENÁL napsal(a):

Při čtení  těchto příspěvků o důležitosti vlivu velikosti zapalovacího napětí na svařování a zejména chytání oblouku u bazických elektrod mě napadá , proč výrobci invertorů používají při funkci hot start krátkodobé zvýšení amper místo aby použily krátkodobého zvýšení napětí , což by bylo daleko efektivnější. Pamatuji si , že firma cebora používala u svých invertorů Sound 150 napětí naprázdno 105V a tyto stroje měly vynikající  zapalovací i svařovací vlastnosti /jaké mají dnes málokteré zdroje/ i bez všech dnešních vymožeností - jako je hot start, atistic , arc force atd.

Důvod je jednoduchý. Krátkodobé zvýšení napětí je technicky mnohem náročnější (a dražší) než Hotstart současných invertorů. V krajních případech dochází při hotstartu jen ke zkratování potenciometru kontaktem relé.

Offline

 

#28 14-04-2009 06:02:50

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Usměrňovač s můstky

Tak už jsem zase dovařil sad.

Konečně jsem složil svářečku do nějakého použitelného stavu, zvýšil napětí na cca 85V naprázdno a šel na to. Vařilo to, na poměry trafa, velmi dobře. Ale po vyvaření asi 50-60 elektrod fox 7018 umřel jeden můstek. Měl jsem jeden náhradní-byl už použitý, tak jsem ho vyměnil a po vyvaření 2 elektrod umřel i tento. Tak jsem ho zkusmo odpojil a zkusil chytit oblouk. Vařil jsem cca 10 sekund, abych zbylé nepřetěžoval, a svářelo to ,řekl bych, stejně. No těžko posoudit, v takovém čase. Myslíte, že je to náhoda, že jsem odpálil hned dva můstky za sebou a zrovna ty samé?

P.S. jedná se o usměrňovač popsaný na začátku tématu, na 1. straně.

Offline

 

#29 14-04-2009 07:45:31

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Usměrňovač s můstky

Take jsem chtel po vzoru uzivatele "MiraGSX" stavet usmernovac z mustku. Jednak ze zajmu o problematiku, jednak by se usmernovac hodil. Jenze ty mustky, ktere jsem sehnal stoji za...
Koupil jsem asi 4 typy 50A mustku. Meril jsem jejich parametry samostatne a zaver z mereni byl takovy, ze nesnesou dlouhodobe ani 25A. Nektere jsou malinko lepsi, nektere horsi. Problem je s prenosem tepla z vlastnich diod na plast bloku.
S prihlednutim k nerovnomernemu rozlozeni proudu mezi usmernovace potom vypliva, ze jejich paralelni spojovani neni uplne stastne reseni. Misto bloku se tak vyplati koupit samostatne diody a z tech mustek postavit.
Nicmene se nevzdavam a problem se snazim dale resit.

Offline

 

#30 14-04-2009 11:23:46

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Usměrňovač s můstky

Taky už mě nadšení z můstků pustilo. Poohlédnu se po ČKD diodách a postavím nový usměrňovač. Ještě o víkendu koupím jeden můstek a dám mu šanci. Protože do této doby jsem byl s konstrukcí více méně spokojen. Bylo to za málo peněz, po přechodu ze stříhavého trafa, dost muziky.

Offline

 

#31 14-04-2009 15:36:25

prezident
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 25-12-2008
Příspěvky: 228

Re: Usměrňovač s můstky

pkod napsal(a):

Take jsem chtel po vzoru uzivatele "MiraGSX" stavet usmernovac z mustku. Jednak ze zajmu o problematiku, jednak by se usmernovac hodil. Jenze ty mustky, ktere jsem sehnal stoji za...
Koupil jsem asi 4 typy 50A mustku. Meril jsem jejich parametry samostatne a zaver z mereni byl takovy, ze nesnesou dlouhodobe ani 25A. Nektere jsou malinko lepsi, nektere horsi. Problem je s prenosem tepla z vlastnich diod na plast bloku.
S prihlednutim k nerovnomernemu rozlozeni proudu mezi usmernovace potom vypliva, ze jejich paralelni spojovani neni uplne stastne reseni. Misto bloku se tak vyplati koupit samostatne diody a z tech mustek postavit.
Nicmene se nevzdavam a problem se snazim dale resit.

mohl by jsi popsat měření. PS:jen pro zajímavost


MMA/TIG GAMA145 SVARBAZAR EDITION, HFU400 + WP17V, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MIG/MAG BT-GW150, doplněn el.mg.v. předfuk dofuk
MMA/TIG Barevná krabice 200AC/DC

Offline

 

#32 15-04-2009 06:56:20

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Usměrňovač s můstky

prezident napsal(a):

mohl by jsi popsat měření. PS:jen pro zajímavost

V podstate jsem meril U/I charakteristiku a tepelny odpor mezi polovodicem - chladicem.
Pri 10A je otepleni u vetsiny zkousenych bloku 70°C (chladic 30°C a kremik 100°C). Z U/I char. se da urcit vykonova ztrata a podle tepelneho odporu potom teplota kremiku. Pri 20A a teplote chladice 30°C tak vychazi teplota kremiku neco kolem 170°C, coz je maximum, ktere se da pripustit.

Rovnou jsem delal i nejaka doplnkova mereni na vzorku asi 10ks ruznych bloku. Z mereni je patrne, ze problem je prenos tepla z kremiku na hlinikove pouzdro bloku. Z meho vzorku 50A bloku nevyhovuji zadne (kupoval jsem ty levejsi v GME, pak neco z GES atd.). Prekvapive 25A bloky jsou OK.

Offline

 

#33 15-04-2009 22:16:13

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Usměrňovač s můstky

Ty levné můstky, zejména z GM, jsou opravdu shity. Ale nejenom můstky. Problém je i s výkonovými tranzistory. Před časem jsem si užil s darlingtony BDW93C, které odcházely jak na běžícím páse. Po zakoupení trandů od ST nebyl problém.

Tyhle nekvalitní (vesměs čínské) kopie a parodie na součástky se řeší i na různých diskusních fórech elektrobastlířů. Na jednom takovém jsem našel následující obrázek. Sice je to asi fake, ale i tak nás bůh ochraňuj...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2_kondy.jpg

Offline

 

#34 16-04-2009 08:38:06

jaro-kutil
Člen
Registrovaný: 13-09-2008
Příspěvky: 120

Re: Usměrňovač s můstky

S mostikmi je to podobne ako s kondenzatormi na obrazku od admina.
25 A su asi vsetky oznacene od 25 do 50 A,pretoze sa spravaju rovnako.Vyvody su niekedy na 50 A mostiku tensie ako na 25 A.Oznacuju ich ako sa im zachce.35 A mostik mi "odisiel" v nabijacke s konstantnym prudom do 6 A ?????.A nie raz.S tymi suciastkami je to teraz na ... .Clovek potom hlada chybu v zapojeni a pritom suciastka nesplna predpisane parametre.Ale nevadi,predsa nas nejake "smejdy" neodradia od nasich konickov.No nie? lol

Offline

 

#35 17-04-2009 07:29:16

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Myslím pánové, že jste nepochopili systém, jakým se konstruují věci z nesilových elektronických součástek. Uváděné parametry těchto součástek jsou vesměs mezní, to znamená za ideáního chlazení a za konkrétních podmínek uvedených v datasheetech, které se za žádnou cenu nesmí překročit, jinak dojde k okamžitému zničení součástky. V praxi se automaticky tyto součástky zatěžují na polovinu, ctvrtinu svého katalogového výkonu pro spotřební použití , pro průmyslové, vojenské nebo jiné speciální použití, kde se vyžaduje mimořádná odolnost, se zařízení konstruuje tak,aby se v normálním provozu využívalo tak desetina až setina maximálního katalogového výkonu.  Konkrétně třeba ty usměrňovací můstky v žádném případě nejsou určeny pro trvalý provoz při maximálním proudu, to by musely mít jiné provedení a jejich ceny být někde jinde. V datasheetu jsem třeba našel pro můstek 50 A maximální hodnotu teploty polovodičového přechodu  jen 125 st C. Vzhledem k rozměru můstku, zhruba 3x3x1 cm má můstek bez chladiče tepelný odpor okolo 10 st C na watt výkonu. Znamená to, že bez chladiče je schopen trvale usměrňovat proud jen takových 4 - 6 ampér. Pro ideální chlazení je uvedena hodnota přestupu tepla okolo 1,2 st C na watt, to znamená, že pro teplotu 20 st C může mít můstek maximální trvale ztrátový výkon 125 - 20 to celé děleno 1,2 , to je asi 87 watt. A to při ideálním chlazení. V reálném světě má běžný polovodičový hliníkový chladič hodnotu přestupu tepla okolo 1,5 st C na watt, výkonový hliníkový chladič z fotek v tomto fóru bude mít takových 1, pokud by byl ofukovaný větrákem, tak 0,3 - 0,6. Když vezmeme hodnotu 1, tak potom celkový tepelný odpor soustavy bude kolem 2,2st C na watt, což odpovídá při teplotě 20 st C a maximální povolené teplote polovodičového přechodu 125 st C ztrátovému výkonu 125-20, to celé děleno 2,2 a vyjde asi 48 wattů. Přitom podle datasheetu má dioda můstku při proudu 25 ampér napětí minimálně 1,1 voltů, protože proud přechází vždy přes diody dvě, je to 2,2 voltů, což při proudu 25 ampér dává ztrátových 55 watt. To znamená, že v trvalém režimu, i při chlazení takovými obřími chladiči, jako je zde na obrázku, je už můstek při polovině maximálního proudu mírně tepelně přetěžován. A to už při relativně nízké teplotě 20 st C, co teprve někdy v létě. A za trvalý provoz se dá považovat vše, co trvá déle než několik sekund, takže vyvaření půlky nebo celé elektrody je trvalý provoz určitě. Takže když to shrnu, tyhle můstky jsou určeny pro usměrňování trvalých proudů 5 - 10 - 15 ampér. Jejich maximální proud 50 ampér se používá pouze k překonání přechodových jevů po dobu maximálně jednotky sekund pro rozběh zařízení nebo aby můstek přežil reakci klasické pojistky případně jejich maximální špičkový proud cca 500 ampér po dobu milisekund se používá k tomu, aby přežil dobu reakce elektronické pojistky. Oproti můstku nebo samostatným diodám s maximálním proudem třeba 15 ampér, které by do doby reakce pojistky nebo třeba nabití elektrolytů při zapnutí zařízení nemusely přežít... Podobný problém byl asi u těch darlingtonů BDW93C. Prostě polovodičové součástky nejsou tříkilová tlumivka nebo svařovací trafo, u které je trvalý provoz teprve tehdy, když běží déle než 10 minut, u polovodičů to jsou sekundy nebo na jiné úrovni i desetitísíciny sekundy. A velice podobné to je u elektrolytických kondenzátorů, ty připojované k usměrňovačům se zase při svařování používají v režimu, na který nejsou určeny, je u nich velice často překračován proud, který jimi prochází i při zapalování oblouku jejich maximální zkratový proud.

Offline

 

#36 17-04-2009 07:34:35

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Může se zeptat, při jakém režimu ty BDW93C měly běžet?

Offline

 

#37 17-04-2009 10:38:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Však právě proto se ptám, taky jsem se na jejich SOAR podíval.

Offline

 

#38 17-04-2009 18:43:30

pkod
Člen
Místo: Praha
Registrovaný: 26-07-2007
Příspěvky: 211
Web

Re: Usměrňovač s můstky

Radim napsal(a):

Myslím pánové, že jste nepochopili systém, jakým se konstruují věci z nesilových elektronických součástek...

No nevim, muj zamesnavatel je uz nekolik let s navrhem konstrukci spokojeny smile

Uz velice dlouho se elektronika nenavrhuje stylem nekolikanasobneho predimenzovani. Nikdo by to totiz nezaplatil a navic prinos je minimalni. Dnes je snaha kontrolovat provozni veliciny.

Ten Vas dlouhy rozbor problemu je na nic, pokud soucastka neodpovida katalogovemu listu. A to je prave problem techto mustku. Celkovy tepelny odpor mezi "kremikem" a  pouzdrem byl u vzorku 50A mustku  vetsinou kolem 3K/W. Katalogovy udaj je kolem 2K/W ale vztazeno na jeden vyvod.  Navic podle katalogoveho listu musi mustek trvale snest proud 50A jeste pri teplote pouzdra 55°C. Zkratim to, parametry soucastky v tomto pripade neodpovidaji deklarovanym.

Samotny navrh resp. realizace je jiny problem.

Offline

 

#39 17-04-2009 23:57:55

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Usměrňovač s můstky

Radim napsal(a):

Může se zeptat, při jakém režimu ty BDW93C měly běžet?

Ve spínacím režimu v zapojení podobném jako tady: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033103

Tranzistory se "značkou" GM odcházely. Tranzistory ST (z důvěryhodného zdroje a za důvěryhodnou cenu) jsou bez problému. Jak píše pkod, je na houby, když fake součástky neodpovídají katalogovým parametrům. A je mi jasné, že Absolute maximum ratings je něco jiného než trvalé provozní parametry.

A co se týká těch můstků, měl jsem možnost o tom mluvit se zástupci našich výrobců svářeček a dost si s nimi užili.

Offline

 

#40 19-04-2009 07:24:29

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Kouknul jsem se na to zapojení a podle mně BDW93C se značkou GM mohly odcházet klidně proto, protože byly naopak příliš kvalitní. Vysvětlím to. Stejnosměrný motorek s uhlíkovým kolektorem je totiž na regulaci velký prevít. Stačí nějaké zrnko vodivého prachu mezi lamelami a motorek má potom v přislušné poloze kolektoru, třeba jen na pár stupňů z celých 360 mezizávitový zkrat nebo dokonce přímý zkrat. Proud motorkem tedy na krátkou dobu může nekontrolovatelně vzrůst až prakticky do zkratových hodnot. Motorku přitom nic není a může ještě běžet stovky a tisíce hodin, protože ten zkrat je jen krátká špička, kterou lamely kolektoru bez problému ustojí. Když taková proudová špička přijde na regulační tranzistor ve spínacím režimu, tak se mohou stát jen dvě věci. Pokud zesilovací činitel tranzistoru je dostatečně malý, tranzistor tu proudovou špičku nevezme a zareaguje zvednutím svého napětí až k napájecímu napětí. Pokud se přitom nedostane mimo bezpečné pole charakteristiky, nic se nestane, akorát se na tranzistoru objeví výkonová ztráta navíc, tranzistor prostě více hřeje. Jestliže ale má tranzistor zesilovací činitel příliš velký, zvýšený proud prostě bere pořád dál, dokud prostě nevyjede pryč z povoleného režimu a až vyčerpá i proti katalogové hodnotě případné rezervy v maximálním proudu a maximálním mžikovém výkonu, tak tranzistor odejde. A svařovací napětí je pořádně tvrdý zdroj, který těch 15 - 30 a více ampér v pohodě dá. Zapojení prostě není chráněno proti této možnosti. A darlington je navíc na taková namáhání a krátkodobé překročení parametrů citlivější než jednoduchý tranzistor. Já jsem sice v elektronice amatér, ale pokud bych měl regulovat stejnosměrný elektromotorek z takového tvrdého zdroje , jako je svařovací trafo, rozhodně bych v zapojení s touto eventualitou počítal a použil nějaká ochranná opatření. Nebo rovnou předimenzoval tranzistor tak, aby ustál i ty zkraty.

Offline

 

#41 19-04-2009 08:04:09

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Co se týká těch můstků, to bude asi hodně podobné jako v jiné diskuzi ty startovací kabely. Já myslím, že převážná většina těch můstků se používá v trvalém režimu pětiny, desetiny maximálního katalogového proudu, protože takový režim potom umožní stěsnat tento usměrňovač do malého objemu na desku plošných spojů maximálně s nějakým malým chladičem. Prostor pro 4 samostatné diody pro trvalý poud 5 - 15 ampér by byl větší a diody by asi, hlavně pro síťové napětí, byly i dražší než jeden můstek a zapojení by nebylo tak úhledné a profesionální.  Výrobci si potom zvykli, že se můstky takhle používají a začali vnitřní zapojení toho můstku, vzhledem k přenosu tepla, dělat stále jednodušeji a levněji. Ostatně jinak, maximální proud můstkem a maximální závěrné napětí diod jsou potom podobné parametry jako u tranzistorů maximální napětí a maximální proud, nikdo se nepozastavuje u výkonových tranzistorů nad tím, že bezpečné pole provozu tranzistoru je jen malá část z vzájemného násobku těchto hodnot, proč by to mělo být jinak i u můstků?
Co se týká předimenzování, zajisté je cílem firem udělat to udělátko co nejlevněji, proto jsou asi konstruktéři a vývojáři, aby zapojení vyladili. Na rozdíl od amatéra, který spíše předimenzuje, protože nemá čas ani zařízení zapojení dlouze měřit a zkoušet. Jenže zařízení je buď vyladěné přesně prametry a cenou součástek na trvalý provozní režim, potom ale musí zařízení obsahovat ochrany proti nějakému krátkodobému překročení provozních parametrů, které bývá během doby života výrobku relativně časté. Nebo musí být zařízení mírně předimenzováno, aby prostě krátkodobé překročení parametrů vydrželo i bez ochrany. Obávám se, že v praxi dneska konstruktéři a vývojáři vyladí zařízení přesně na provozní veličiny a zařízení doplní ochranami. Následně potom někdo ušetří a ty ochrany vyškrtne. Výsledek je potom paskvil, na který stačí třeba krátkodobé zvýšení napětí v síti nebo provoz za letního vedra a zařízení je v háji a nadává se potom na čínské šunty... Možná vyrobené i u nás.

Offline

 

#42 19-04-2009 09:52:07

TOMY199
Člen
Registrovaný: 19-04-2008
Příspěvky: 184

Re: Usměrňovač s můstky

admin napsal(a):

Ty levné můstky, zejména z GM, jsou opravdu shity. Ale nejenom můstky. Problém je i s výkonovými tranzistory. Před časem jsem si užil s darlingtony BDW93C, které odcházely jak na běžícím páse. Po zakoupení trandů od ST nebyl problém.

Tyhle nekvalitní (vesměs čínské) kopie a parodie na součástky se řeší i na různých diskusních fórech elektrobastlířů. Na jednom takovém jsem našel následující obrázek. Sice je to asi fake, ale i tak nás bůh ochraňuj...

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/t … _kondy.jpg

To s týmy kompenzátory je zaujímave.Ked som bol na vojne tak sme tam mali NICD  batérie- R 20 -keď som na jednej odlepil tu fóliu s ktoruv je obalená tak sa mi ten plastový obal v ruke rozobral na dva polovičky.A dnu bola o polovicu menšia batéria.A ta  batéria bola veľmi lahka ostatne boli taške.

Offline

 

#43 29-04-2009 10:02:31

jogi24
Člen
Registrovaný: 10-08-2007
Příspěvky: 164

Re: Usměrňovač s můstky

admin napsal(a):

Radim napsal(a):

Může se zeptat, při jakém režimu ty BDW93C měly běžet?

Ve spínacím režimu v zapojení podobném jako tady: http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2008033103

Tranzistory se "značkou" GM odcházely. Tranzistory ST (z důvěryhodného zdroje a za důvěryhodnou cenu) jsou bez problému. Jak píše pkod, je na houby, když fake součástky neodpovídají katalogovým parametrům. A je mi jasné, že Absolute maximum ratings je něco jiného než trvalé provozní parametry.

A co se týká těch můstků, měl jsem možnost o tom mluvit se zástupci našich výrobců svářeček a dost si s nimi užili.

A co tak trosku upravit zapojenie o jeden rezistor voci zemi a jeden FET?
Odpadne chladic a v cene BDW-cka mate FET s 2x vecsim prudovym zatazenim,s vnutornou diodou a vnutorny odpor suciastky je radovo 00-prd.

Offline

 

#44 01-05-2009 15:34:32

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Usměrňovač s můstky

Jogi24: nejnovější verze už pochopitelně jako spínací prvek obsahuje MOSFET.

Radim: ta teorie má hlavu i patu. Ale budu se držet té své. Ty trandy značky GM odcházely i na zkušební "stolici" při napájení z trafa cca 24V/4A. Zkoušeli jsme i několik různých motorů a dokonce i žárovek. Ochranu pojistkami i transily. Pomohla jen změna dodavatele tranzistorů. Moc pěkné čtení o padělcích (counterfeits) polovodičů je zde: http://sound.westhost.com/counterfeit.htm

Offline

 

#45 01-05-2009 22:40:27

Tipi
Člen
Registrovaný: 17-09-2008
Příspěvky: 122

Re: Usměrňovač s můstky

admin napsal(a):

... Moc pěkné čtení o padělcích (counterfeits) polovodičů je zde: http://sound.westhost.com/counterfeit.htm

Admin dovolím si použiť tvoje slova - bůh nás ochraňuj...
Toto ako fake nevyzerá... sad

Offline

 

#46 08-05-2009 13:08:14

Voitano
Člen
Registrovaný: 08-05-2009
Příspěvky: 169

Re: Usměrňovač s můstky

Dobrý den Vám všem,
moje teoretická úvaha na spojování slabších součástek je následující:

Paralelní spojování diod není jen tak jednoduché.  Pokud máte např trafo 60V, diody na 30 A, a chcete proud 120A , musíte použít alespoň 120A/30A = 4ks minimálně a do série s každou diodou (můstkem) vložit rezistor, kterým omezíte zkratový proud diodou podle ohmova zákona R=U/I  60V/30A=2 ohmy (úbytky na diodách zanedbávám) . Tímto omezíte max. proud diodou. Při nárůstu proudu se zvětší úbytek na rezistoru a sníží napětí a proud více zatěžovanou diodou

žel při provozu může mít rezistor ztrátový výkon P=U*I   až. 60V*30A = 900W

Takže bych to viděl na nějakou menší hodnotu, třeba 0,1 ohmu. při 30A na něm bude úbytek 30*0,1=3V   P=3V*30A=100W

Asi by to chtělo prakticky odzkoušet, nebo mě teoreticky poučit .... :-)


Elektronik - lepič

Offline

 

#47 12-06-2009 05:57:29

jenda
Člen
Registrovaný: 14-07-2008
Příspěvky: 157

Re: Usměrňovač s můstky

Nechci zakládat nové téma, proto se zeptám tady. Stavím 2. verzi usměrňovače, tentokrát né s můstky ale s diodami Semikron. Potřebuji udělat pár plechových propojek na diody. Chci použít nerezový plech, myslíte, že je to vhodná volba? Vím, že by byla vhodnější měď, ale k té se asi nedostanu.

Offline

 

#48 11-04-2010 00:11:12

robert11
Člen
Registrovaný: 11-04-2010
Příspěvky: 13

Re: Usměrňovač s můstky

vlastním svářečku "TRAFO GRAND 260" mám na ní i po domácku udělaný usměrnění , ale nic moc to neni , a chtěl bych si pořídit  Přídavný usměrňovač UD-160 , střídavý napětí mám 60-70V- hodnoty jsou měřené bez zátěže při minimálním proudu až při 260 A- , myslíte si že by to mohlo fungovat ???

Editoval robert11 (11-04-2010 00:29:51)

Offline

 

#49 11-04-2010 15:30:57

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4478

Re: Usměrňovač s můstky

Paralelní spojování diod.
Jedná se o to, že napětí na diodách v propustném směru je při nějakém optimálním proudu tak 0,6 voltů, při maximálním proudu nějak 1 - 1,5  - někdy až 2 volty. A u diod stejného typu se odlišuje o takových 0,2 -  0,4 voltů. Problém se zvětšuje ještě tím, že při zahřátí diody napětí na diodě klesá až o několik desetin voltu. Když se spojí diody paralelně, diodou s menším propustným napětím tedy teče větší díl celkového proudu, tím se dioda více ohřívá než ta s vyšším propustným napětím a když se víc ohřívá, propustné napětí na ní klesá ještě víc a tím větší díl proudu přes ni jde a o to víc se ohřívá......
Je tady možnost jmenovitě každou diodu proměřit a před diody s menším propustným napětím prostě vložit příslušný odpor. Měření by se nemělo provádět tepavým proudem, protože by se naměřila hausnumera. Musel by to být skutečně vyhlazený hladký stejnosměrný proud, asi nejsnadněji by ho šlo získat z automobilové baterie přes nějakou třeba i provizorní zátěž, která odebírá z akumulátoru patřičný proud. Ale i když se měření provede pořádně, zůstanou stále rozdíly, mění se to s teplotou diod, stárnutím diod, takže diody musí mít rezervu.
Třeba usměrňovač 160 ampér kdybych skládal z diod 60 Ampér, bych skládal po čtyřech diodách, takže z 16 diod celkem. Měřil bych je při zhruba 40 ampérech, takže na napěťovou ztrátu 0,1 Voltu při 40 ampérech vychází odpor 2,5 miliohmu. Pokud na první diodě naměřím při 40 ampérech 1,4 Voltu, na druhé 1,3 Voltu, na třetí 1,2 V a na čtvrté 1,1 V, potom před první diodu nemusím dávat odpor žádný, před druhou odpor 2,5 miliohmu, před třetí odpor 5 miliohmů a před čtvrtou odpor 7,5 miliohmu. Ztráta na těch odporech potom bude (I na druhou x R je Watt) (0,0025 + 0,005 + 0,0075) x 40 x 40 je 24 wattů. Na Graetzu - 4 x 4 diody to je při 160 ampérech 48 wattů jen na odporech. Protože ale chci jistotu pro nepřesnosti a stárnutí diod, tak přidám na každé diodě 0,2 Volt. Potom před první diodu předřadím 5 miliohmů, před druhou 7,5 miliohmů, před třetí 10 miliohmů a před čtvrtou 12,5 miliohmů. Celková výkonová ztráta odporů je potom 56 wattů a na Graetru při proudu 160 Ampér potom bude výkonová ztráta z přidaných odporů 112 wattů. Plus samotná ztráta na diodách, pracují vždy dvě diody, na každé napětí řekněme 1,3 volt, 2,6V x 160 Ampér je 416 watt výkonová ztráta na diodách Graetzu.
Když ale proměřím 16 nebo víc 60ampérových diod, může je dát do skupin po čtyřech podle jejich propustného napětí a tím zvýšit spolehlivost paralelního řazení.

U levných můstků potom asi bude nutné počítat s mnohem menším proudem, než mají uvedeno v  dokumentaci.

Co se týká nerezi na plechové propojky usměrňovače, nerez je podle mně třeba brát jako odporový materiál. Běžná nerez má totiž tuším až 5x větší ohmický odpor než obyčejný měkký železný plech. Záleží pak podle průtoku proudu, na stejnou napěťovou ztrátu bude muset být nerezová propojka až s 5x větším přůřezem, tudíž bude pevnější a ustojí větší tepelnou ztrátu než z měkkého železa. Konkrétní nerez bude ale třeba proměřit, ohmický odpor může kolísat podle složení nerezi.

Editoval Radim (11-04-2010 15:35:44)

Offline

 

#50 11-04-2010 15:55:06

1b
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 513

Re: Usměrňovač s můstky

Tohle by bylo dost složitý, u klasických usměrňovačů jsou na diodách nabodované drátky průřezu 1,5mm2 a ty dělají ten sériový odpor, takže proud se na diodách rozdělí rovnoměrně dejme tomu +- 10%

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče