SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 28-01-2015 11:22:55

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

nikde v normalnej vyrobe sa hentake domace recepty urcite nepouzivaju ale skor certifikovane vyrobky na to urcene,ono "profesionali" si nechaju za korunu koleno vrtat len aby usetrili,ked vidim hentakych tiez podnikatelov...otvara sa mi kudla vo vacku

Offline

 

#27 28-01-2015 11:32:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Ale pro hromadnou výrobu neshánějí informace v této diskuzi.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#28 28-01-2015 12:49:18

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

pavol.sk napsal(a):

nikde v normalnej vyrobe sa hentake domace recepty urcite nepouzivaju ale skor certifikovane vyrobky na to urcene,ono "profesionali" si nechaju za korunu koleno vrtat len aby usetrili,ked vidim hentakych tiez podnikatelov...otvara sa mi kudla vo vacku

takto muže mluvit jedině dýler produktů

staří obráběči z nářaďovny používali surový řepkáč, lněnou fermež, hovězí lůj, jak tu psal pan bobobo to vepřové sádlo, pak se to v různém poměru mísilo a do toho různě přidávala ta síra, molybdenový prášek, grafit a já nevim co, prostě alchimie, a v nářaďovně se dělaly závity na veškeré materiály od nerezu po nástrojovou ocel, to co se prodává dnes za drahé peníze ale není nic nového, zase jsou to směsi těchto jak říkáte "zastaralých" látek kterýžto recept na směs převzali od těch starých mistrů soustružnických, akorád v moderním provedení ala spray akorád je to přefiltrované a přidaná chemie aby to neztvrdlo a neucpalo trysku, pixla má barevný obrázek leštěného závitu který je ve skutečnosti obyčejný broušený závit počítačem vylepšený to aby se to "líp prodávalo", jako absolutně nejsem proti modernizaci ale když už teda pokrok tak nedělat z lidí blbce, jako by těch 40let bylo málo a lidi si furt nechávají kašlat na hlavy a poslouchají bláboly
jako nic proti tomu spreji, kdo v dnešní době by se sral s upatlaným štětcem a hlídal ulepenou srágoru v plechovce aby se to náhodou někde nepřevrhlo to pak je kalamita on ten řepkový olej je strašný lepidlo
a nebo ta fermež, sem dělal u soukromníka na revolveru závity a mazalo se čistou fermeží (nic jiného nefungovalo, blbý majitel, špatný materiál na závitování atd, taková souhra náhod..) no po víkendu nešlo povolit sklíčidlo jak bylo zaschlé.. po pár hádkách s majitelem sme se nakonec rozešli ve zlém tak sem mu tu fermež ze srandy nalil do píchačky místo oleje big_smile předpokládám že soustruh skončil ve šrotě

Editoval Kramlik (28-01-2015 12:53:18)

Offline

 

#29 28-01-2015 19:29:07

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

ale prd diler...hentake sracky sa pouzivali niekedy v 50tich rokoch,preboha sak dnes tiez nikto neserie do latriny ale do splachovacieho zachoda,ja to nikomu neberiem a uz som to tu pisal ked je niekto na to zviknuty a funguje mu to tak prosim ale pokial s tym niekto len zacina tak pracujem s niecim co je dobove tiez nebudem prehovarat uzaujemcu ktory zacina zo zvaranim aby si na montaze kupil triodynu,matne si pametam ze na ucilisti sme pouzivali na rezanie zavitou pouzivali nieco take doma miesane ale to uz bolo daaavno a len preto lebo skola potrebovala sporit kde sa dalo,tuto debatu tymto koncim wouk

Offline

 

#30 28-01-2015 19:49:30

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Ono sa toho spotrebuje pomerne malé množstvo, ekonomická stránka je oproti polepeným nástrojom zanedbatelná...

Offline

 

#31 28-01-2015 20:30:14

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Pavol, já ale na př. nejím jídla z polotovarů, jen proto, že už ja taková doba. Než to, tak raději s touhle dobou nejdu. Proto bych přípravky starých mistrů tak jednoznačně neodsuzoval. Japonští mistři také nentřou své výrobky ze dřeva luxolem, jen proto, že je. Velký rozdíl je obrábění v obráběcím centru, kdy jedna řezná kapalina musí vyhovět více operacím a při individuální výrobě.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Online

 

#32 29-01-2015 05:01:49

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

v tom s tebou suhlasim ale ono vzdy ide o to kde zijes ci ako samozasobovatel niekde na aliaske alebo v centre velkomesta,netvrdim ze ked ma nieco 10ky rokov je to hned k nicomu,nepouzitelne,zastarale ale tento konkretny pripad repkovy olej+sirny kvet to je tak za opicami...vcera vecer som musel frcat za znamim ktory mi upravuje jeden motor na freze a sustruhu,spomenul som mu tuto temu rehnil sa ako keby si daco slahol,tiez si spomenul ked behal este na strojarske uciliste ze na mazanie pri rezani zavitov pouzivali vselico ale to je uz davna minulost,je mi uz blbe sa stale opakovat...pokial s tym ma kramlik pozitivne skusenosti a vyhovuje mu to tak je vsetko v poriadku ale dako si neviem ani predstavit kde sa tie jednotlive prisady daju zohnat a doma to miesat ako daky talibanec,pridem do prveho obchodu (zeleziarstva) alebo baumaxu,obi,horbach kupim sprej alebo rezny olej a na x-rokov mam pokoj

Offline

 

#33 29-01-2015 08:56:49

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Kramlik napsal(a):

pavol.sk napsal(a):

nikde v normalnej vyrobe sa hentake domace recepty urcite nepouzivaju ale skor certifikovane vyrobky na to urcene,ono "profesionali" si nechaju za korunu koleno vrtat len aby usetrili,ked vidim hentakych tiez podnikatelov...otvara sa mi kudla vo vacku

takto muže mluvit jedině dýler produktů

staří obráběči z nářaďovny používali surový řepkáč, lněnou fermež, hovězí lůj, jak tu psal pan bobobo to vepřové sádlo, pak se to v různém poměru mísilo a do toho různě přidávala ta síra, molybdenový prášek, grafit a já nevim co, prostě alchimie, a v nářaďovně se dělaly závity na veškeré materiály od nerezu po nástrojovou ocel, to co se prodává dnes za drahé peníze ale není nic nového, zase jsou to směsi těchto jak říkáte "zastaralých" látek kterýžto recept na směs převzali od těch starých mistrů soustružnických, akorád v moderním provedení ala spray akorád je to přefiltrované a přidaná chemie aby to neztvrdlo a neucpalo trysku, pixla má barevný obrázek leštěného závitu který je ve skutečnosti obyčejný broušený závit počítačem vylepšený to aby se to "líp prodávalo", jako absolutně nejsem proti modernizaci ale když už teda pokrok tak nedělat z lidí blbce, jako by těch 40let bylo málo a lidi si furt nechávají kašlat na hlavy a poslouchají bláboly
jako nic proti tomu spreji, kdo v dnešní době by se sral s upatlaným štětcem a hlídal ulepenou srágoru v plechovce aby se to náhodou někde nepřevrhlo to pak je kalamita on ten řepkový olej je strašný lepidlo
a nebo ta fermež, sem dělal u soukromníka na revolveru závity a mazalo se čistou fermeží (nic jiného nefungovalo, blbý majitel, špatný materiál na závitování atd, taková souhra náhod..) no po víkendu nešlo povolit sklíčidlo jak bylo zaschlé.. po pár hádkách s majitelem sme se nakonec rozešli ve zlém tak sem mu tu fermež ze srandy nalil do píchačky místo oleje big_smile předpokládám že soustruh skončil ve šrotě

Inak Pavol práve takýchto majitelov ako bol ten Váš spomínal...
Otec 42rokov pracoval ako s sústružník v nástrojárni.Vyrábali plastikárske formy, neskôr nástroje na razenie skrutiek.Na moderné prípravky nedá dopustiť.Tip na Cimtap som mal od neho...
Na druhej strane rezny olej v spreji z baubau nie je až taká vyhra, to si radšej kvapnem z olejničky...

Offline

 

#34 29-01-2015 13:42:38

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Já mám raději sádlo společně s cibulí na krajíci dobrého chleba, taky proto ten metaflux(ten je na pečivu nic moc).Proč ne řepkáč už jsem zmiňoval-sere mě že jsme ze stavu většinové soběstačnosti se díky vyžírkám a přizdisráčům působícím v politice stali překladištěm,pěstírnou technických plodin a skládkou.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#35 29-01-2015 13:47:52

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

to je len tym ze mame dementnych politikov prv bolo československo sebestacne a este sa aj potraviny vyvazali,ta vydrbana eu trebalo znicit tunajsie firmy a nech sa k nam len vsetko dovaza...dnes ked mamka vidi ake zemiaky su v obchodoch komentuje to slovami : take sme doma ani sviniam nedavali zrat !

Offline

 

#36 29-01-2015 18:41:25

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Ot:to mi při pomíná jeden vtip (no jak se to veme) ptá se starej chlap mladýho "jaký byly komunisti ?červený nebo rudý? " mladej odpoví  no přece rudý   a starej na to  "prd víš zlatý!!"
Rozhodně si nepřeju aby se to vrátilo   spoustu toho dopíchali (mnohdy třeba vinou nedostatku technologií nebo rozhodnutí soudruhu) ale je pravdou že spousta věcí nebylo vubec špatných at už obráběcí stroje, svářečky a především kvalitní potraviny   nebo zde zminovaná sobestačnost!!! Dnes když se ve světě něco vytelí tak první začnou vymírat města  třeba jen kvuli nedostatku potravin.Dnes nejde jeden den internet elektrika telefon a lidi jsou uplně vyřízený!!! Loni jsem  byl na horách a  nebyl tam na chatě signál byla tam i školní třída na výcviku to co tam řešily rodiče s pedacogickým dozorem byl mazec (ptali se zcela vážně "a proč tam není signál"??)
Když už jsme u těch "dávno překonaných záležitostí" zkuste si dnes koupit opravdu dobrou násadu třeba na sekeru nebo kladivo pak věřte že z 20  vyberete sotva jednu ucházející.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#37 29-01-2015 20:33:33

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Z 20?Zlatý voči.....Když jsem sháněl toporo na sekeru sjezdil jsem celý stotisícový město a sehnal jedno jediný. sad


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#38 29-01-2015 21:02:13

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Jezdím do Mh do bývalé Zeny a tam mají celé balíky topurek  kde si většinou vyberu ale jsou to velmi dlouhé minuty vybírání a hledání.Najít topurko bez vad hustým dřeven,s lety pěkně rovně(ne našikmo) už tohle samo o sobe neni jednoduché!!!Jen za takovéto by se staří truhláři nestyděli.

Pokud mi praskli mnou nasazená topurka tak to bylo vždy po velkém namáhání a zatížení hned za želízky.Nikdy ne šikmé praskliny podel topurka.

Ps:píšu že si sotva vyberu jedno ucházející (rozhodně ne idealní ale použitelné se slušnou životností.

Editoval Honza007 (29-01-2015 21:14:54)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#39 29-01-2015 21:54:19

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

pavol.sk napsal(a):

v tom s tebou suhlasim ale ono vzdy ide o to kde zijes ci ako samozasobovatel niekde na aliaske alebo v centre velkomesta,netvrdim ze ked ma nieco 10ky rokov je to hned k nicomu,nepouzitelne,zastarale ale tento konkretny pripad repkovy olej+sirny kvet to je tak za opicami...vcera vecer som musel frcat za znamim ktory mi upravuje jeden motor na freze a sustruhu,spomenul som mu tuto temu rehnil sa ako keby si daco slahol,tiez si spomenul ked behal este na strojarske uciliste ze na mazanie pri rezani zavitov pouzivali vselico ale to je uz davna minulost,je mi uz blbe sa stale opakovat...pokial s tym ma kramlik pozitivne skusenosti a vyhovuje mu to tak je vsetko v poriadku ale dako si neviem ani predstavit kde sa tie jednotlive prisady daju zohnat a doma to miesat ako daky talibanec,pridem do prveho obchodu (zeleziarstva) alebo baumaxu,obi,horbach kupim sprej alebo rezny olej a na x-rokov mam pokoj

síra mletá FICHEMA BRNO  100g 15korun, řepkový olej ADM OLOMOUC 1litr 23kč = 38korun za víc jak litr řezného oleje, BAU-BAUZ, OBI a podobní šmejdi, řezný olej neznámého původu (rafinovaná řepka plus trochu příměsí a nečistot) 400ml 300korun tak to seš asi hodně bohaté když kupuješ ty sračky
ale jako už sem to psal nemám nic proti pokroku je to velice pohodlné řežu závit chmátnu po pixli šplích šplích a valím jeden závit za druhým až země leje, ale já mám času dost a tak já si naleju olej do nádobky postavím to na vařič než se nahřeje olej tak si u toho zapálím cigárko pak tak hodím trochu té síry zakvedlám pak to sundám z vařiče zapálím si druhé cigárko ono to nezitím vychladne a pak když se mě chce tak du na ten závit nebo to nemusí být jenom na závit to můžu za ty peníze používat na jakékoliv obrábění a můžu to na to lít třeba s konve a to jsou pak povrhy jak broušené, zjistil sem že to parádně funguje na nerez, toho suráku mám ale padesát litrů (nejde to moc skladovat zatuhne a dokonce rozežere i některé plasty) a rafinovaného oleje z řepky mám asi dva 200litrové sudy tak přece nebudu kupovat ještě nějakou půllitrovou pixličku za takový nesmyslný částky, nejsem padlý na kokos jak někdo..smile

prasátko na sádlo to nemám ale měli sme ovce teda berany a tam bylo loje který smrděl takže byl tak na topení a nebo na ty závity ještě po dvaceti letech je toho plný kotel no možná už půlka vždycky si udloubnu když potřeba

Offline

 

#40 30-01-2015 04:52:49

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

no mozno som fakt "padly na kokos" tym ze som kupil roky dozadu jeden 500ml rezny olej v spreji,neviem ci som to pochopil spravne mas doma 400 L toho oleja ? aha...ani neviem ci k tomu este mam daco pisat asi uz bolo vsetko uuuplne vsetko napisane

Offline

 

#41 30-01-2015 18:33:38

Kramlik
Člen
Registrovaný: 21-08-2010
Příspěvky: 713

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

pavol.sk napsal(a):

no mozno som fakt "padly na kokos" tym ze som kupil roky dozadu jeden 500ml rezny olej v spreji,neviem ci som to pochopil spravne mas doma 400 L toho oleja ? aha...ani neviem ci k tomu este mam daco pisat asi uz bolo vsetko uuuplne vsetko napisane

ano mám toho oleje opravdu hodně, smažíme řízky, řežeme závity, dokonce to leju už i do traktoru místo nafty ale nějak to neubývá spíš naopak, začnu to asi lít do kamen, je to odkoupeno jako znečištěný odpad z lisovny, jak a kde nebudu dle pravidel svarfóra prozrazovat

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=83&t=16190

Editoval Kramlik (30-01-2015 18:33:52)

Offline

 

#42 30-01-2015 19:19:23

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

téma už je rozebrané poměrně do hloubky, včetně zasranejch komančů a škvarků. big_smile
Jen nikdo nenapsal že je dobré používat ostré - nabroušené závitníky


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#43 03-11-2015 00:06:02

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

zaujmave pocitanie, vzdy ma nadchne ako sa kedysi vedeli zaobist ludia, nedavno som si kupil sadu zavitnikou a caka ma rezanie zavitu, uz je to nejaky ten rok co som prec z ucnovky kde mi majster vysvetloval ako postupovat pri razani zavitu.
Preto sa pytam ake diery vrtate ? Drzite sa tabuliek alebo su aj na to nejake figle ?
Dakujem za odpovede

Offline

 

#44 03-11-2015 11:45:58

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Každej máte svoji pravdu ,když jedu na CNC mašině stovky děr nemůžu použít něco co pokazí emulzi a musím koupit drahý svinstvo jak zde bylo řečeno (zvlášť když je ta mašina moje a vše si musím zaplatit),když na klasice soustruhu dělám dlouhý závit a pořát to není ono šáhnu i po fíglech našich dědků kteří nebyli žádný blbci v oboru strojařiny ,a třeba specifický případ jsou hliníkové odlitky kde si nedokážu představit že bych neměl  lojovou pastu v papírovém tubusu.

Offline

 

#45 03-11-2015 18:39:43

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

napr zakladna metricka rada zavitov staci len kratit priemer zavitu s cislom 8.

napr M8x8 - 64   priemer vrtaka 6,4mm

Offline

 

#46 03-11-2015 21:01:23

TaggerxXx
Člen
Registrovaný: 28-01-2012
Příspěvky: 595

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

to ze vraj plati len do peiemeru M10

Offline

 

#47 03-11-2015 21:40:54

SO 545
Člen
Registrovaný: 15-11-2008
Příspěvky: 996

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Skus googlovat a mas tam tabuliek ake len nechces.

Alebo si kupit strojnicke tabulky a mas to komplet len pohladat.

Offline

 

#48 03-11-2015 22:13:57

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

TaggerxXx napsal(a):

to ze vraj plati len do peiemeru M10

ano...potom to je uplne jednoduche priklad zavitnik M14x2 diera bude priemer zavitniku (14mm) minus stupanie (2) takze vrtak bude 12ka

Offline

 

#49 04-11-2015 07:59:14

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

Ja robím otvor pod závit tak že, priemer - 1,1 x stúpanie.Používam tento postup väčšinou pri rezaní závitu na sústruhu.npr M62x1,5...

Offline

 

#50 04-11-2015 08:56:51

VašekP
Člen
Registrovaný: 12-10-2013
Příspěvky: 616

Re: Řezání závitů do silných železných materiálů

SO 545 napsal(a):

napr zakladna metricka rada zavitov staci len kratit priemer zavitu s cislom 8.

napr M8x8 - 64   priemer vrtaka 6,4mm

My jsme se učili:

                                  d =  (0,8 x průměr závitu) + k             

kde k bylo          0,1 pro závity od M3 do M8, 
                          0,2 pro závity od M8 do M14
                          0,3 pro závity od M16

                   (snad si to pamatuji dobře, stále to tak používám a závitníky nelámu)

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče