SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 10-06-2007 22:48:57

Milpa
Člen
Registrovaný: 10-06-2007
Příspěvky: 4

Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Zdravim. Zvladam prumerne svarovani Fe klasickych jeklu apod. invertorem a obalenou elektrodou. Nyni vsak potrubuji zacit svarovat jekly z AlMgSi (neco jako dural),  tl. sten cca 3-5mm. Zkousel jsem Al elektrodou a je to des. Hned jsem to zavrnhnul.
Co by jste mi doporucili? Slysel jsem o DC strojich na hlinik.....
Diky za rady. Pavel

Offline

 

#2 11-06-2007 18:37:02

Taťka Šmoula
Člen
Registrovaný: 02-06-2007
Příspěvky: 11

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Tak na tohle je nejlepší volba AC Tig. Hliník se musí svařovat střídavým proudem. Ten má totiž tzv. čistící efekt a tím zaručuje kvalitní svar. Je to drahší ale zase kvalitní. Celkem dobrej AC Tig se dá koupit do 35-ti tisíc. Na to si kup drát odpovídající chem. složení základního mat. a budeš vklidu.

Offline

 

#3 11-06-2007 20:00:09

Milpa
Člen
Registrovaný: 10-06-2007
Příspěvky: 4

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

a existuje neco spolecneho na Al i Fe? Nebo je to i toto?

Offline

 

#4 11-06-2007 21:37:32

Zelenej
Člen
Místo: Humpolec
Registrovaný: 08-05-2007
Příspěvky: 176

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Zdravím. Je to jednoduché vždy je několik variant.. koupíš invertor můžeš použít klasickou elektrodu na železo použiješ speciální elektrodu na hliník můžeš svařovat hliník.. další možnost je použít Mig koupíš ho použiješ přídavnej materiál ( na cívce ) pro železo vyndáš ho dáš tam cívku hliníkovou vyměníš kladky použiješ jinej hořák a ochranej plyn a můžeš svařovat hliník.. a tak je to i s Tigem vezmeš Tig použiješ wolframovou elektrodu nabroušenou do špičky zapneš mašinu na svařování DC ( stejnosměrnej proud ) a můžeš svařovat železo nerez měď atd. vyndáš wolframovou elektrodu přebrousíš jí tak aby se na konci vytvořila po zapálení oblouku kalota ale mašinu pokud to umí musíš přepnout na AC ( střídavej proud ). Při svařování je jen otázkou se správně rozhodnout pro správnou metodu.. a otázka investice já mám vlastní zkušenost s tigovkou od Froniusu jedná se o mašinu MagicWave 1700 pro mě bylo rohodující když jsme jí kupovali blízkost případného servisu.. nevím přesně co svařuješ a jaký jsou požadavky ale mrknul bych se spíš asi po "céočku" na hliník kolik stojí a pak bych to zvážil s tigem u "céočka" je ta výhoda že zmáčkneš a svařuješ to samé u Tigu ale přeci jen to chce pevnější ruku pokud se dotkneš wolframovou elektrodou materiálu můžeš to místo vybrousit a elektrodu jít znova nabrousit.. a pokud se ten den nedaří... tak je to k vsteku... wink

Offline

 

#5 11-06-2007 21:51:46

Milpa
Člen
Registrovaný: 10-06-2007
Příspěvky: 4

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

sakra to je veda!

Offline

 

#6 13-06-2007 23:44:40

Milpa
Člen
Registrovaný: 10-06-2007
Příspěvky: 4

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

neni nekde najaka literatura ke svarovani Al ke stazeni?

Offline

 

#7 14-06-2007 21:14:25

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Pro začátek zkus tohle.

Offline

 

#8 08-11-2007 12:42:58

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

clanecek jsem si procetl ale je pro ujisteni.Da se svarovat Dural pomoci obalenych elektrod nejak rozumne bez pouziti AC Tigu?Budu potrebovat povarit paj jeklu z Duralu.Budu to schopen udelat i s mym invertorem fronius 1500?Sice ma Tig ale jen DC cili tato metoda se pouzit neda.Tak uz mi zbyva pouze ta obalena elektroda.Ma nekdo zkusenosti se svarovanim duralovych jeklu?Diky

Offline

 

#9 07-01-2008 21:14:25

patas
Člen
Registrovaný: 15-04-2007
Příspěvky: 56

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Tak bych se zeptal jinak.Chtel bych si udelat zahradku na auto z hlinikovych profilu.Metoda svarovani pripada v uvahu pouze MMA.Docela plavu v oznaceni materialu.Kazdy dodavatel to ma trochu jinak a elektrody napr od Esabu maji vseobecne oznaceni a slozeni.Mohl by mi nekdo poradit jaky poridit material a pripadne elektrody?
Diky

Offline

 

#10 08-01-2008 12:56:49

Pepa Z.
Člen
Místo: VUT v Brně, FSI, ÚMVI, OKM
Registrovaný: 02-08-2007
Příspěvky: 28

Re: Co na svarovani AlMgSi slitiny?

Ahoj. Tak věz, že i mezi slitinami hliníku jsou svařitelné a slitiny u kterých se svařování nedoporučuje. Pokud se v označení materiálu vyskytuje měď tak je to většinou problém jelikož po svaření vznikají velmi křehké intermetalické fáze a svar nebo TOO má tendenci praskat. Nejznámější slitina s mědí je již citovaný dural, tj Al Cu4Mg  a další slitiny s modifikovaným obsahem Cu, Mg, Mn, Cr, Ti atd. Slitiny které chceš svařovat jsou v pohodě i když není uveden  hmot. procentuální podíl přísad tak se jedná asi o klasické tvářené materiály svařitelné (neplést s duraly). Jako nejpevnější a svařitelné se jeví slitiny Al-Zn (pevnost od zhruba 400 do 650 MPa, samozřejmě uměle vytvrzené na "T6"). Já osobně doma trochu pokusuji s metodou svařování MIG jelikož pokud už máš "COčko" tak je to asi nejlevnější varianta i když kvalita je jen dobrá.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče