SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 21-05-2015 19:49:55

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

jaký první kurz přez úp?

Má cenu dělat nějaký kurz přez úp?

Editoval MarťasHK (25-05-2015 06:52:37)

Offline

 

#2 21-05-2015 20:35:18

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: jaký první kurz přez úp?

Když už nějaký kurz, tak jedině rovnou s úřední zkouškou. Nicméně i kdys uměl svařovat relativně dobře, tak bez dalších znalostí se v práci nejspíš stejně neuchytneš. Chce to ještě orientaci ve výkresech, uvědomit si před svařováním případné tepelné deformace, umět je postupem sváření eliminovat, případně je pak umět nahříváním (autogenem) srovnat.... Prostě svářeč není jen o sváření ale hromada dalších věcí, které musíš umět...
Koukni třeba na tento relativně "jednoduchý" výkres http://img5.rajce.idnes.cz/d0503/8/8107 … C_0428.jpg myslíš, že bys to dokázal sám nebo s menší pomocí složit a hlavně svařit v daných tolerancích, které jsou mnohdy v desetinách milimetru? Nechci tě tím nějak odrazovat, ale jen nastínit  co všechno obnáší pozice svářeče... Janě najdou se firmy, kde jsou svářeči přípraváři (sestaví a zbodují budoucí svařenec a pak jsou tam "jen" svářeči, kteří to celé "jen" svaří. Nicméně i ti musí mít znalosti co se tepelných deformací týká... Takže asi tak. Jinak nejjednodušší metoda "céočko" 135... wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#3 21-05-2015 20:35:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: jaký první kurz přez úp?

ten Mauntfild - jestlis na to přišel sám, tak máš technický myšlení (lepší než někteří zde vystupující)
tím pádem budeš i dobře vařit a řemeslo jakékoliv.
Nevím proč máš v 21 jen základku, ale to nevadí, znám víc takovejch lidí a vydělávaj.
Najdi svařečskou školu - dojdi tam a domluv se. Určitě budou rádi že maj kšeft - kdo to zaplatí je jim jedno.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#4 22-05-2015 06:02:40

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: jaký první kurz přez úp?

Budeš to mít složitý . Jestli něco chceš dokázat , tak si zajdi na strojárnu , že chceš to zámečnický učení udělat večerně . Bez toho se prostě nehneš . Nejde o to , že tě tam všechno naučí , toho , kdo se nechce učit , nenaučí nikdo nic . Ale když budeš mít zájem , tak to také uděláš . Když už tam budeš chodit a zajdeš za ředitelen , tak tě určitě nechají určité hodiny svářet , když uvidí snahu . Věřím tomu . Ono totiž tě nikdo nenechá vařit věci co prodává , byl by blázen . Při chodu svářečky se spotřebovává svářecí materiál a opotřebovává svářečka . Já si myslím , že zrovna dnes je ta správná chvíle navštívit tu školu . Byl jsem se tam podívat v březnu , měl tam jít můj mladý , tedy na průmku . Viděl jsem dílny . Spousta soukromníků v mém okolí pracuje v o hodně horších podmínkách . No a s výučním listem se můžeš postavit do fronty na UP a chtít zaplatit ten svářečák . Vím , chce to práci a alespoň tři roky času , ale asi jediná rozumná cesta .

Offline

 

#5 22-05-2015 07:38:30

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: jaký první kurz přez úp?

Bobobo má pravdu nejjistější kombinace strojní řemeslo+svářeč a je jedno, jaký -  zámečník,strojní mechanik,
soustružník, frézař i třeba truhlář a instalatér umí číst ve výkresech.O absolventech průmyslovek nemluvě.

Ale na úřadech práce přeškolí na svářeče pingly, zdravotní bratry, apod. kšeft je kšeft  smile

Můj názor, že  polovina těchto lidí nenajde uplatnění a všichni necháme vydělat dotyčné svářečské škole.
Sám si obstarávám práci a daně platim, tohle rozhodování UP mně vadí ...... nevim možná mě někdo opraví,
že pokud absolvent rekvalifikace se nebude živit v daném oboru určitý čas, tak musí vrátit cenu kurzu ??

Když jsem šel v minulosti do učení, tak moji rodiče podepisovali (35 let nazpátek smile ) závazek fabrice na 3 roky


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#6 22-05-2015 09:34:50

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: jaký první kurz přez úp?

Představ si , že jsem dělal nástavby jak dalších vyučení , tak i maturu večerně . Opravdu s námi byli učitelé do večera ve škole . smile prostě dopoledne normálně makáš a odpoledne jdeš místo zábavy do školy . A blbosti začínáš psát v případě , že již nyní hledáš důvody to nezačít . Potom již vskutku žádná cesta není . A když se tak dívám kolem sebe , jsme jeden velký blázinec na svobodě , to přehlížej . Ale makej .

Offline

 

#7 22-05-2015 10:03:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: jaký první kurz přez úp?

MarťasHK: No nevím jestli to tak půjde jak si představuješ. Ze začátku jsi to napsal docela dobře, ale pak začneš psát blbosti. Bez alespoň výučního listu tě na ÚP budou schválně přehlížet a kakat na tebe. jak psal pan bobobo, buď si udělat alespoň nějakou školu, je jedno v jakém strojařském průmyslu, ale papír mít budeš, jestli to zvládneš. Tak jak si to představuješ to jde taky, ale hodně pomalu a tím stylem, že půjdeš do nějaké firmy, budeš dělat jen přicmrda, podej, přines apod. Tam získáš možná nějakou praxi, jestli to tam vydržíš a tak postupně dál. Až budeš mít praxi nějakých pár let, tak ti na pracáku ten svařečák možná proplatí. Já jsem dnes taky dělal zkoušky přes ÚP, ale mám dost praxe jako zámečník, tak to byla pohoda. Navíc jsem už dělal kdysy záklaďák na obalovanou elektrodu.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 22-05-2015 10:57:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: jaký první kurz přez úp?

Tak pokud si pořád namlouváš že jsi nula apod., tak to nikam nedotáhneš. Musíš si alespoň trošku věřit. Jestli chceš mít k tomu takový přístup, tak se vykašli i na ten svařečák. Myslím to dobře.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#9 22-05-2015 20:06:57

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaký první kurz přez úp?

Zdravím já si taky kvůli okolnostem musel dělat školy v jiném oboru a protože bylo potřeba platit nájem v bytě,něco jíst,takže při zaměstnání.Tedy dálkově po odpolednech 85 kiláků od domu.Možnosti zatím stále máte-bezplatně můžete studovat do 26 let věku.Jde jen o to vybrat si obor,školu smluvit si schůzku s ředitelem,vypovědět mu co byste očekával a potřeboval a na základě jejího výsledku si pak podat nebo nepodat přihlášku ke studiu.(je v jeho kompetenci přijmout nebo odmítnout žáka ke studiu,tak alespoň prověříte své možnosti)
Zprostředkovatelka na Úřadě Práce je ze zákona povinna umožnit vám přístup ke vzdělání a být nápomocna v přístupu k informacím v realizaci dalších kroků směřujících k vaší vyšší kvalifikaci.Pokud tak odmítne učinit jste oprávněn podat na ni stížnost nadřízenému orgánu.Minimálně si vyžádejte seznam škol kde by bylo řádné nebo dálkové studium realizovatelné.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#10 24-05-2015 11:27:23

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: jaký první kurz přez úp?

Ládes ano, ale pokud nebude vyučený jedno čím, tak ho na pracáku na svařečák asi nepošlou. Alespoň u nás je to problém.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#11 24-05-2015 19:56:55

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaký první kurz přez úp?

Právě proto jsem mu psal aby si dodělal tu školu dokud má čas a je na něm a zprostředkovateli(lce) aby spolu dali dohromady obor a školu(na některých bude mít možnost udělat svářečák v rámci osnov výuky).Problém zaměstnávání lidí bez kvalifikace je problém asi všude a co si budem nalhávat málokomu se chce brázdit ulice v "oranžové džísce" s koštětem a dvoukolákem s košem.I ten zprostředkovatel se řídí nějakými směrnicemi a tabulkami a když vidí že klient z 5 schůzek na 3 nedorazí včas s řádnou omluvou těžko pak s jeho přístupem k povinnostem prosadí jeho umístění do nějakého rekvalifikačního kurzu.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#12 26-05-2015 11:35:57

stále se učící
Člen
Registrovaný: 11-12-2013
Příspěvky: 21

Re: jaký první kurz přez úp?

Ćau Marťane. Neposlouchej výkřiky o tom , jak je to složité. Někteří dokonce zastrašují. Udělej kurz a pokud budeš ctižádostivý tak se uchytíš.

Offline

 

#13 26-05-2015 15:08:00

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: jaký první kurz přez úp?

Ládes: Tak to jsem vás potom špatně pochopil. Máme na to asi stejný názor.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 26-05-2015 20:22:33

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaký první kurz přez úp?

Koukám že tazatel maže příspěvky čímž je pro mně diskuze postrádající posloupnost pak i význam uzavřená.

stále se učící:nic složitého na tom není.Sám jsem podobným lidem několikrát šanci dal,bohužel nikdy z toho nic kloudnýho nebylo.Když se někdo nenaučil respektovat a konat povinnosti,proč by měl na určený vzájemně smluvený čas někam docházet že?(práci nasmlouvanou tak aby se dotyčný něco naučil a on si nedorazí,telefon nebere,Když za pár dní dorazí chýlí se celá práce ke konci a on pak má drzost se ptát jestli mu za pomoc dám nějakou kačku na pivo.Když si chci ujasnit jeho zájem se něco naučit je mi řečeno,že měl nějaké potíže,ale příště už bude fungovat normálně.Na dotaz proč teda nezavolal ,nevzal telefon nebo proč neodpověděl na SMSku žádná kloudná odpověď).Takovýto scénář s mírnými obměnami jsem zažil už minimálně 4x.Že by někdo zastrašoval jsem nepostřehl.Jediné co vidím je že zmizelo několik příspěvků od tazatele a i původní dotaz je změněný.Proto bych navrhl některému z moderátorů smazání celého topicu


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#15 26-05-2015 20:31:00

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

Re: jaký první kurz přez úp?

Ládes: A to jako proč? Smazal jsem všechno, protože to nemělo význam, začalo se řešit něco jiného než jsem chtěl zjistit.
chtěl jsem jen vědět jestli můžu sehnat nějakou práci když si udělám svářečský kurz a když, tak jaký.
začala se tu řešit nějaká profesionální práce svářeče a přitom mě šlo o něco co může dělat kdejakej hospodskej štangast. Myslel sem jestli bych s tím kurzem mohl někde svařovat třeba zábradlí a takové různé konstrukce kde nejde o takové nároky ale prakticky jen o ty nároky aby svár byl 100%

Offline

 

#16 26-05-2015 20:46:21

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: jaký první kurz přez úp?

Ládes napsal(a):

Koukám že tazatel maže příspěvky čímž je pro mně diskuze postrádající posloupnost pak i význam uzavřená.

stále se učící:nic složitého na tom není.Sám jsem podobným lidem několikrát šanci dal,bohužel nikdy z toho nic kloudnýho nebylo.Když se někdo nenaučil respektovat a konat povinnosti,proč by měl na určený vzájemně smluvený čas někam docházet že?(práci nasmlouvanou tak aby se dotyčný něco naučil a on si nedorazí,telefon nebere,Když za pár dní dorazí chýlí se celá práce ke konci a on pak má drzost se ptát jestli mu za pomoc dám nějakou kačku na pivo.Když si chci ujasnit jeho zájem se něco naučit je mi řečeno,že měl nějaké potíže,ale příště už bude fungovat normálně.Na dotaz proč teda nezavolal ,nevzal telefon nebo proč neodpověděl na SMSku žádná kloudná odpověď).Takovýto scénář s mírnými obměnami jsem zažil už minimálně 4x.Že by někdo zastrašoval jsem nepostřehl.Jediné co vidím je že zmizelo několik příspěvků od tazatele a i původní dotaz je změněný.Proto bych navrhl některému z moderátorů smazání celého topicu

Mám podobnou zkušenost, řekl bych, že čím tklivější příběh a víc "psí oči", tím víc je snaha marná. Kdo nemá disciplínu ve dvaceti, těžko už se jí naučí. Nic proti tazateli, jen obecně

Offline

 

#17 26-05-2015 21:18:14

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

Re: jaký první kurz přez úp?

vtipný jak nikdo nikdy nemá nic proti tazateli ale přitom své slova nemyslí nejspíše jen obecně... Jinak já bych se svařovat naučit opravdu chtěl a jestli půjdu na nějaký kurz tak se tam budu snažit být nejlepší. Já se to chci naučit i jen tak pro svoje potřeby a taky protože se mi to líbilo už jako malému a je mi jedno o jakou techniku jde. časem bych je chtěl umět samozřejmě všechny více čí méně ale min. obstojně.

Offline

 

#18 26-05-2015 22:05:14

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: jaký první kurz přez úp?

MarťasHK napsal(a):

vtipný jak nikdo nikdy nemá nic proti tazateli ale přitom své slova nemyslí nejspíše jen obecně... Jinak já bych se svařovat naučit opravdu chtěl a jestli půjdu na nějaký kurz tak se tam budu snažit být nejlepší. Já se to chci naučit i jen tak pro svoje potřeby a taky protože se mi to líbilo už jako malému a je mi jedno o jakou techniku jde. časem bych je chtěl umět samozřejmě všechny více čí méně ale min. obstojně.

Já svá slova obecně myslel. Pokud se odpovědí na úvodní otázku týká, podle mě zní "ano", když mi někdo nabídne zaplacení zvýšení stávající nebo získání nové kvalifikace, budu jen rád. Spíš by asi chtělo poptat se v okolí o jakou práci by případně mohlo jít a dle toho přizpůsobit kurz aby to člověk dokázal využít

Offline

 

#19 26-05-2015 22:09:59

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

Re: jaký první kurz přez úp?

http://www.prace.cz/pd/1000008655760760 … ;section=1
např ale nevim kde vzít praxi atd...

Offline

 

#20 26-05-2015 22:42:15

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: jaký první kurz přez úp?

MarťasHK napsal(a):

http://www.prace.cz/pd/1000008655760760/?rps=77&section=1
např ale nevim kde vzít praxi atd...

Praxe se získává postupem odspodu. Tedy od té nejjednodušší činnosti (s ohledem na obor), ke které mne mohou pustit, aniž bych nadělal větší škodu a zároveň moje práce měla pro firmu nějaký smysl. Prostě nejdřív najdu firmu kde berou začátečníky, tam získám základní zkušenosti a pak postupně jdu dál, buď v rámci firmy nebo jinde

Offline

 

#21 26-05-2015 22:50:59

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

Re: jaký první kurz přez úp?

to je jako když mluví vysokoškolák přiblblým teoretickým způsobem...
Takhle bych si to uměl říct taky a bylo by mi to úplně stejně k ničemu, protože bych pořád nevěděl o existující možnosti získání praxe.

Offline

 

#22 26-05-2015 23:08:54

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: jaký první kurz přez úp?

MarťasHK napsal(a):

to je jako když mluví vysokoškolák přiblblým teoretickým způsobem...
Takhle bych si to uměl říct taky a bylo by mi to úplně stejně k ničemu, protože bych pořád nevěděl o existující možnosti získání praxe.

je to tam napsané, myslím, celkem jasně - praxi si musíte sehnat sám, pokud zde z Vašeho města není někdo, kdo vám dá tip, je to jen na Vás. Těžko můžete čekat, že to za Vás někdo udělá. S řidičákem si také musíte něco odjet než Vám někdo půjčí auto.

Mimochodem, vysokoškolák - jímž já nejsem - také musel začít nudnou teorií a pak postupně přecházet do praxe

Offline

 

#23 26-05-2015 23:46:24

MarťasHK
Člen
Registrovaný: 21-05-2015
Příspěvky: 16

Re: jaký první kurz přez úp?

Samozřejmě ale přirovnávat pracovní místo s běžnou věcí jako je řidičák a půjčení auta je nesmysl. Nevím co by mohlo být níž jak svařování ve fabrice kde jsou lidi často na drogách ale vpohodě tam jsou zaměstnaní. Hlavně ale nechápu jak by třeba praxe v navařování nějakých úchytů k nádobám apod. mohla člověka posunout k nějaké řekněme složitější práci.
Prostě asi těžko bych mohl přejít ze svařování zábradlí apod, na stavbě dálnici do nějaké firmy svařovat něco podle výkresu.

jees: S tím vysokoškolákem jsem to myslel tak, že někteří často všechno vědí ale jen v teorii a to v nějaké své vlastní...
Jo a sory že píšu možná arogantně ale nemyslím to tak.

Offline

 

#24 27-05-2015 05:49:47

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4074

Re: jaký první kurz přez úp?

Klasika . Vždyť to nic není , ani sváření , ani řízení . Takových blbců nadělám za den kýbl .jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj na co praxe navařování , hoď ty koleje .

Offline

 

#25 27-05-2015 07:40:37

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8509

Re: jaký první kurz přez úp?

Kolego, to se právě hrozně mýlíš. Jees to napsal právě úplně dobře. Pokud si nevybojuješ alespoň pár měsíců praxe, tak budeš těžko někde ve velké firmě dělat profi svářeče. A co jsem tady právě vyčetl, tak zábradlí apod. musí svařovat svářeči s úřední zkouškou.
Ládes má taky pravdu. Proč tedy všechno od začátku po sobě mažeš? To se přece nedělá, i kdyby to byla sebevětší konina. Já a né jenom já jsme tady taky kolikrát napsali koniny, které moc nedávají smysl, ale maže to někdo? Možná pan moderátor, ale sám určitě nee.
Buď si zaplať ten svařečák ze svého a konečně se nauč alespoň trochu svařovat, nebo seď doma a nic nedělej.
Přirovnání k řidičáku je naopak dobré přirovnání. Tam taky musí člověk dostat do noh grif, jak má zacházet se spojkou a plynem. U svařečáku je to to samé.

Editoval varok (27-05-2015 13:03:38)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče