SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 11-07-2015 21:24:44

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Dobrý den,

po 5 letech provozu štěpkovače,praskl tento hliník odlitek (původně to vypadalo na litinu) nevíte zda-li je to svařitelný,pro představu jak to vypadá v akci 2 obrázek podobného štěpkovače.... prasklina odlomil kousek v rozměrech 5cm x 5cm tento odlitek je velmi namáhán ozubeným válcem který působní na hlíníkovou destičku a poté na vymezovací šroub který je právě v tomto ohlitku,motor 2,5KW zpřevodovaný na 40ot./min. tak aby seštěpkoval i silné 4cm větve smile

bojím se,když to dám známému svařit,ve Voděradech,který za velmi dobrou cenu dělá špičkovou práci,když cesta tam cesta zpět + cena za práci,když to nasadím zapnu a ono to tím kroutícím momentem praskne,tak jsem zas na začátku... nevím co je to za slitinu z číny

napadá mě:

1) nechat to svařit myslím že bych se do 300,-Kč včetně cesty mohl vejít
2) posvářet podobnou konstrukci z nějakého silnostěného železného plechu nebo pásoviny železného materiálu bych měl dost ?,bohužel nemám obráběcí stroje,kdyby mě někdo pomohl a část udělal,zbytek bych si posvářel,a závity apod... udělal (pevně věřím,že tohle by spolu s frézou na štěpkovači bylo téměř nesmrtelné smile
3) koupit novej

nový stojí cca 1300,-Kč

Díky za všechny rady smile

PS. další reálné fotografie v případě zájmu přiložim vč. jak to vypadá a kde je to prasknuté

http://www.jpeg.cz/images/2015/07/11/srWpo.jpg

http://www.jpeg.cz/images/2015/07/11/8bFu.jpg

Offline

 

#2 11-07-2015 22:01:26

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Když neznáte složení materiálu vy sám jako majitel tak my tu budeme maximálně hádat z z magické koule. Podle vzhledu výrobku je to poměrně složitý tlakový odlitek, tedy je reálné nebezpečí dost velkého obsahu Zn, případně i Cu ve slitině. To se pak svařuje moc špatně, případně vůbec ne. Šlo by asi někde ve Feroně si  nechat na spektrometru určit složení a teprve pak se shánět po možnosti svaření. Jestli bude oprava svařením stát 300, 500 nebo 1000 Kč vám nikdo asi předem neřekne, když nezná základní informace. Existují totiž i přídavné materiály (dráty), které stojí i několik tisíc Kč za kilogram a nedají se koupit v menším než kilovém balení. To jen pro příklad.

Offline

 

#3 11-07-2015 22:14:16

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Tu hliníkovou destičku jsem už jednou nechával vyvařovat  byla projetá od frézy.Ale to stál ten štěpkovač 6000kč. Pokud není na odlitku vyznačeno jeho složení viz výše.Pokud stojí nový stroj nebo ten poškozený díl 1300kč moc bych to neřešil.


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#4 11-07-2015 23:01:47

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Honza007

Děkuji,nejde o tu destičku,ta stojí tuším 250,-Kč (ta je skoro jako nová,možná sjetá o milimetr/dva) ale tady jde o ten hliníkový odlitek ten kryt
který praskl,viz. 1 obrázek

Ano stojí cca 1 500,-Kč vč. poštovného
Momentálně stejný nebo podobný drtič taky stojí 5-6tis.
Před 5roky stál v akci necelé 4tisíce smile Grizzly GHS 2500 XL

Podivám se zítra,zda-li na odlitku není něco vyražené,ale myslím že ne.

Honza007 napsal(a):

Tu hliníkovou destičku jsem už jednou nechával vyvařovat  byla projetá od frézy.Ale to stál ten štěpkovač 6000kč. Pokud není na odlitku vyznačeno jeho složení viz výše.Pokud stojí nový stroj nebo ten poškozený díl 1300kč moc bych to neřešil.

Offline

 

#5 11-07-2015 23:10:56

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

jirkati Moderator (děkuji)
Těch drtičů je více z číny většinou jen jiná nálepka,barva/výstupní kontrola/nebo jiný vzhled případně AL vinutí na motoru,i značky za 10k od Bosche,nekdy právě ten tlakový odlitek praskl... bohužel...
foto praskliny: níže

jirkati napsal(a):

Když neznáte složení materiálu vy sám jako majitel tak my tu budeme maximálně hádat z z magické koule. Podle vzhledu výrobku je to poměrně složitý tlakový odlitek, tedy je reálné nebezpečí dost velkého obsahu Zn, případně i Cu ve slitině. To se pak svařuje moc špatně, případně vůbec ne. Šlo by asi někde ve Feroně si  nechat na spektrometru určit složení a teprve pak se shánět po možnosti svaření. Jestli bude oprava svařením stát 300, 500 nebo 1000 Kč vám nikdo asi předem neřekne, když nezná základní informace. Existují totiž i přídavné materiály (dráty), které stojí i několik tisíc Kč za kilogram a nedají se koupit v menším než kilovém balení. To jen pro příklad.

http://www.jpeg.cz/images/2015/07/11/MBTWe.jpg

http://www.jpeg.cz/images/2015/07/11/zZsel.jpg

Offline

 

#6 11-07-2015 23:41:31

Sender
Člen
Registrovaný: 21-04-2008
Příspěvky: 700

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Ten drtič je schválně konstrukčně navržen tak,aby to dřív nebo později kleklo.Když se koupí novej díl,je pravděpodobný že to časem klekne zas.Svařenej díl těžko vydrží co novej.Pokud se vyrobí kvalitní obal,je možný že klekne něco jinýho.Řešil bych to tak,že bych si tohle nechal svařit a případně vyztužit.Před montáží změřil a časem posvařoval novej díl.Případně bych se na to úplně vykašlal a vyrobil celej novej kvalitní drtič.Je to ale o možnostech.

Offline

 

#7 12-07-2015 00:14:25

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

pracoval som v servise zahradnej techniky a konkretne tychto strojov som mal rozobratych x-kusov ale takto roztrhnutu komoru som este nevidel,na zvaranie treba rychlo zabudnut,neviem presne co to je za matros ale ked sme to zaniesli do zvaraceskej skoly tak nam bolo povedane ze to je nezvaritelne,jedine objednat poskodenu cast a prehodit ju,vecny problem tychto strojov bolo to ze poriadne nepracovali,nesekali na kusky ale konare len tak "nastrihavali,to sa dalo lahko odstranit spustenim stroja a pomalym dotahovanim imbusu pritlaku klapky,koleso v tej hlinikovej klapke vyfrezovalo drazku a potom stroj pracoval paradne,kamaratovy som doniesol cely motor + prevodovku (je tam planetova ako v akuvrtackach) ten si s toho robil navijak,pomocna faza ktorou sa stroj reverzoval bola zhorena takze motor siel len do jednej strany ale to mu nevadilo

Offline

 

#8 12-07-2015 01:52:24

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Sender (díky za vaši reakci na toto vlákno,tj. za komentář)
Však ano,někomu to ruplo někde jinde za 5min. provozu,někomu za 30min. a mě až za tolika let,a ten drtič jsem opravdu nešetřil doslova,
ano je to navržený na cenu,váhu,bohužel to není navrženo na celý život....
ale když se podivám,kolik na značkové stroje stojí náhradní díly (nože,frézy) tak za to jsou běžně 1 až 2 tyhle drtiče smile
naštěpkováno bylo odhadem přes 300košů,prasklo to asi kouskem,který zůstal v násypce,
ten odlitek kdyby byl silnější,těžko by se to stalo....
když se vyrobí kvalitní obal,počítám že náhradní díly nebude problém sehnat,bazar/čína/bazoš/aukro/dovozce... např. nebo použít český motor s převodovkou....
no já bych to nechal svařit,praskliny jsem zkoušel s trafem a hliník elektrodou zavařit,ale nešlo propalovalo se.... takže jsem to celé obrousil a přichystal pro svaření... asi ano,nejlepší by bylo časem posvařovat ze želaza nový díl...

PS. novej kvalitní drtič,ač jen za materiál by stál počítám 20k,s pořádným motorem,ale náklady na provoz,přemístění,manipulaci,nebo převážení atd...
Tenhle čínskej drtič má výhodu,velmi levný provoz na elektřinu,kabel 230V,natahuje si sám,padá to do koše který vysypete na hromadu pod střechu,levné topení kvalita štěpek je vysoká rychle vyschnou neschoří to jako papír,a nezasekne se to v kotli Slokov 27KW takže štěpka má krásnou velikost,fréza má téměř neomezenou životnost než se ztupí,mobilní můžete si ho tahat všude ke hromadám větví,převezete ho v autě smile
a mohl bych pokračovat,videa jsem na youtube viděl snad všechna,weby též,př. http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto … p;start=60  //Štěpka - cena ?//



Sender napsal(a):

Ten drtič je schválně konstrukčně navržen tak,aby to dřív nebo později kleklo.Když se koupí novej díl,je pravděpodobný že to časem klekne zas.Svařenej díl těžko vydrží co novej.Pokud se vyrobí kvalitní obal,je možný že klekne něco jinýho.Řešil bych to tak,že bych si tohle nechal svařit a případně vyztužit.Před montáží změřil a časem posvařoval novej díl.Případně bych se na to úplně vykašlal a vyrobil celej novej kvalitní drtič.Je to ale o možnostech.

Offline

 

#9 12-07-2015 02:57:57

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

pavol.sk (děkuji za zkušenosti ze servisu z. t.)

Werco/hecht mě prý jejich servis co zaštituje Grizzly že se to prý taky nestává.... mě to dost zamrzelo...
ano,asi to bude potřeba koupit nový ten odlitek...

právěže,tento štěpkovač nikdy žádnou vadu neměl,seštěpkoval i stéblo od trávy smile big_smile prostě vše co se tam narvalo... ano od zakoupení stroje,jsem vždy seřiřoval vymezovacím šroubem ze strany při chodu štěpkovače a utahoval jsem to s citem až k válci,to člověk ucítí když to začně najíždět na desku a zabírat motor.... včetně zvuku... ta deska je skoro nová min. opotřebená viz. obrázek i když je vidět kousek
ano je tam planetová převodovka jako v aku vrtačkách,ale tady je vše celkem z kvalitního kovového materiálu,takže určitě něco vydrží,já si myslím že by vydržela aj se silnějším 2 800W motorem smile ale nevím jaký je z rotoru pastorek do převodovky...

já si myslím že převinou motor,kvalitní českou mědí,by nebyl problém a moc by to nestálo,vyměnit motor by bylo lepší mohelnice/mez/siemens ale ty jsou těžké a velké.... asi by to drtič nepřežil.... to by bylo lepší koupit bazarový štěpkovač a mít ho na díly smile


pavol.sk napsal(a):

pracoval som v servise zahradnej techniky a konkretne tychto strojov som mal rozobratych x-kusov ale takto roztrhnutu komoru som este nevidel,na zvaranie treba rychlo zabudnut,neviem presne co to je za matros ale ked sme to zaniesli do zvaraceskej skoly tak nam bolo povedane ze to je nezvaritelne,jedine objednat poskodenu cast a prehodit ju,vecny problem tychto strojov bolo to ze poriadne nepracovali,nesekali na kusky ale konare len tak "nastrihavali,to sa dalo lahko odstranit spustenim stroja a pomalym dotahovanim imbusu pritlaku klapky,koleso v tej hlinikovej klapke vyfrezovalo drazku a potom stroj pracoval paradne,kamaratovy som doniesol cely motor + prevodovku (je tam planetova ako v akuvrtackach) ten si s toho robil navijak,pomocna faza ktorou sa stroj reverzoval bola zhorena takze motor siel len do jednej strany ale to mu nevadilo

Offline

 

#10 12-07-2015 07:12:24

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Trochu mi není jasné, co se řeší. Levný no name štěpkovač z Číny - jakou máte záruku, že i když někde bude uvedené složení té slitiny toho dílu, že se ten konkrétní kus nebude lišit? Jak víte, že se ten díl neodléval každý měsíc v nějaké jiné místní čínské slévárně a ze slitiny, v rámci schopnosti to odlít  "poskládané" z toho, co zrovna bylo v té slévárně na skladě a jen trochu se hodilo na přetavení?

Offline

 

#11 12-07-2015 10:18:36

fmodel
Člen
Registrovaný: 21-11-2014
Příspěvky: 468

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Slitiny hliníku z číny jsou obecně problém (jsem ze slévárenství Al) co kus to unykát,odplynění jak kdy a deklarované složení skoro nikdy.Problém tlakových odlitků je vnitřní pnutí které se svárem změní a deformace budou hodně velké,tak že po svaření to možná ani nepůjde složit.

Offline

 

#12 12-07-2015 11:29:58

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 599

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

ako písal fmodel,tie čínske odliatky maju každá séria iné zloženie-používaju zvačša odpadový hliník a odliatky hliníka zo zberných surovín na recykláciu. Kontrola zloženia a kvality žiadna,ide to rovno do pece a hned sa leje. Odliatky často obsahuju bubliny a mikroskopické trhliny

Offline

 

#13 12-07-2015 14:35:41

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

při ceně výrobku z fabriky 90-110 USD (nějakých 2 000,-Kč) tady se to prodává od 4-8k se není čemu divit,že cena jednotlivých částí musí být ''stovková'' bohužel dovozci si to nechají patřičně zaplatit,případně je nemají skladem vůbec ''kup nový štěpkovač''

PS. za chvíli přiložím další fotografie...

http://www.jpeg.cz/images/2015/07/12/6Nc4i.jpg

Offline

 

#14 12-07-2015 19:38:00

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza
Registrovaný: 21-04-2010
Příspěvky: 3043

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

dam take male info ohladom cien...keby jeden vedel za kolko sa to kupuje v cine v dolaroch tak by sa s tej ceny nasinec posral,vela krat sa stalo ze stroj bol tak novy ze an to neboli suciastky tak sa zobral stroj zo skladu a rozobral na "bloky" cenotvorba bola asi taka ze motor vzdy stoji takmer tolko co je predajna cena,argumentovat ze imbusovy srob (m10/m12 uz si nepametam) ktory tlaci na klapku nikto normalny za 8 eur nekupy je zbytocne alebo cinske sviecky drahsie ako ich "nahrady" znacky Ngk perlickou boli navody na pouzitie ked ho 20 rocna sliepka (ktora uz za pokrok v rozvoji svojej osobnosti povazuje to ze si vie svoje auto realne natankovat) preklada do slovenciny a este ma tu drzos ze dojde do servisu ci to napisala dobre,kukam na to kde je ten stroj ze dva/tri mesiace ich dovezu...aha...potom sa jeden pri citani navodu na pouzitie nasmeje

Offline

 

#15 12-07-2015 21:48:40

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Díky pavol.sk
v roce 2011-2012 kdy jsem byl v kontaktu s čínou,konkrétně ningbo....,myslím že ceny se pohybovali okolo 80dolarů+ (cca 1800,-Kč) tady se prodávali od 3500-8990Kč,nožový musel mít snad poloviční cenu.....my jsme ho koupili za necelé 4 000,-Kč v akci Grizzly GHS 2500 XL,až několikátý na prodejně byl funkční,prostě výstupní kontrola v tom množství v číně téměř 0,my jsme měli štěstí na tento kus který opravdu byl dobrý,a myslím si že taky je spíše štěstí.... bohužel se šetří tam kde nemá.... čím menší kontrola,tím nižší cena,prim hraje množství smile pak jsou ceny z říše snů... zda-li tu najdu objednávku na kontainer,kterou jsem měl,a neuskutečnil,mohu ji sem přiložit jako obrázek....ceny jsou brutálně pohyblivé hlavně v materiálu....

K tomu rozdělávání:
Imbusový šroub stojí zhruba 2Kč,na eura 7centů ? prostě nic.... u těch svíček a ost... je to tak
já počítal když se stroj rozdělá,tak na něm se vydělá jednou tolik,a nemusí se vše ''prodat'' číňan ty nějaké kusy z kontaineru,reklamuje kus za kus,ale až v příští objednávce/kontaineru ty přidá navíc pár kusů ( náhradní díly nikoliv!)
celá převodovka stojí tolik co štěpkovač,to samé motor.... je to u všech výrobců/spíše dovozců stejné nevyberete si...

Tohle mě psal,podobný výrobce/dovozce:
Zdravím,

Bohužel nám dodává výrobce jen celý motor a to se už vůbec nevyplatí.

Omlouvám se byl jsem dva týdny na dovolené.

S přátelským pozdravem

Ondřej *********
operátor zákaznického centra

cid:image001.jpg@01CF42C0.2FC0C3F0
GARLAND distributor, s.r.o.


pavol.sk napsal(a):

dam take male info ohladom cien...keby jeden vedel za kolko sa to kupuje v cine v dolaroch tak by sa s tej ceny nasinec posral,vela krat sa stalo ze stroj bol tak novy ze an to neboli suciastky tak sa zobral stroj zo skladu a rozobral na "bloky" cenotvorba bola asi taka ze motor vzdy stoji takmer tolko co je predajna cena,argumentovat ze imbusovy srob (m10/m12 uz si nepametam) ktory tlaci na klapku nikto normalny za 8 eur nekupy je zbytocne alebo cinske sviecky drahsie ako ich "nahrady" znacky Ngk perlickou boli navody na pouzitie ked ho 20 rocna sliepka (ktora uz za pokrok v rozvoji svojej osobnosti povazuje to ze si vie svoje auto realne natankovat) preklada do slovenciny a este ma tu drzos ze dojde do servisu ci to napisala dobre,kukam na to kde je ten stroj ze dva/tri mesiace ich dovezu...aha...potom sa jeden pri citani navodu na pouzitie nasmeje

Offline

 

#16 14-07-2015 17:48:16

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Tak jsem našel něco podobného,již od nějakého kutila,a půjčil jsem si fotku,dost by mě zajímalo kolik by to mohlo stát... pevně věřím že asi do 1380,-Kč se vejdu taky (ale bude to z robustního železa)


http://www.jpeg.cz/images/2015/07/14/K5gZj.png

Offline

 

#17 14-07-2015 17:52:35

neregistrovany1
Člen
Registrovaný: 11-07-2015
Příspěvky: 14

Re: Prasknutý blok převodovky jak zavařit ?

Musím sehnat kontakt,kdo to vyráběl a kolik ho to cca stálo,materiál na výrobu bych měl... případně bych ho dokoupil
tak jsem ho sehnal,kdo by to chtěl vidět....: http://www.energoportal.cz/forum/obrazk … atele=3656

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče