SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#76 25-12-2015 22:08:25

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Vážený pane jirkati,
beru  Vás jako odborníka ve svařování a jsem rád , že v době normalizace jste nebyl někde na místě kde se rozhodovalo o zavírání ,týrání vraždění vlastenců jako byla Milada Horáková.Ti lidé také dodržovali zákony předpisy a drželi se hesla koho chleba jíš toho píseň spívej.Doufám ,že to neberete osbně,chtěl jsem tím jen říct že se nemusí uznávat veškeré nesmyslné předpisy a zákony.



Emil

Editoval emanuel1200 (25-12-2015 22:13:22)

Offline

 

#77 25-12-2015 22:20:17

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Tss, tahání penězí, ano, ale z koho? Díky tomu systému se totiž dá dohledat svářeč kterej to blbě zavařil, no, stane se, dovnitř svaru nevidí a třeba má i pojistku na blbost ale po nim bych hlavně vosolila kontrolu která mu to nedala převařit a pustila to a pokud měl jen ZK tak jeho i firmu, pořádek muší bejt, ne?To by jsme tady měli brzy Černobyl, no vlastně i hymna je Kde domov můj, že? Hmm, co nás to čeká v Novém roce, já Vám všem přeji vše nejlepší,hodně zdraví a pracovních úspěchů....

Vážený eviťáku,
můžeš napsát jaké jsou rozdíly zkoušky mezi ZK a EN co se týče dovednosti svářeče při závěrečné zkoušce a rozdíl cen zkoušky .Jaké chyby jsou přípustné pro danou zkoušku.když jsem dělal ZK a EN rozdíly tam nebyly akorát to nešlo na rentgen.Je to jen o kšeftu a penězích.

Emil

Offline

 

#78 25-12-2015 22:28:52

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Kolego stylesi máte pravdu v tom, že pracovnice na ÚP nemůžou znát všechny normy o svařování. Ale uvědomme si, že tito lidé z úřední moci "pomáhají" nezaměstnaným změnit rekvalifikací jejich dosavadní životní pracovní kariéru. A to je obrovská zodpovědnost. Člověk, ucházející se o nějakou rekvalifikaci, nepřichází jako nepopsaný list. A když už si na nástěnkách s nabídkami rekvalifikací vybere svařování, tak by tam mohl mít také napsáno, k čemu to bude dobré. Jak ale posoudit stav, kdy si firma dá na pracák požadavek na svářeče, kde pečlivě vypíše případně požadované svářečské zkoušky a "uchazeči" přijdou z pracáku s papírem, kde si jen nechají potvrdit, že ve firmě byli, anebo tvrdí, že se pracovnice zeptali, co znamenají ty "kódy" zkoušek, které si dole na nástěnce přečetli a ona jim odpoví ať si do firmy zajdou, že tam jim to řeknou. Musím ale pochválit liberecký ÚP, protože už zareagovali a informovanost budoucích svářečů se zlepšila.

Nikdy na nikoho v oboru neútočím. Naprosto chápu, že každý nemůže mít k dispozici všechny informace o svařování, i když ho to třeba živí. Přesto stále dokola se snažím dělat nějakou osvětu, protože vím, že hodně malých firem pohořelo právě na nedodržení platných norem. Už jsem tu psal o firmě ze šluknovska, která vyhořela na výrobě svařenců pro německého zákazníka, když nemohla doložit výrobu podle norem uvedených na výkresech. Taky jsem už popisoval problémy firmy, která totálně vyhořela na stavbě podest s nosností 400 kg/m2 v německé firmě AUTOMOTIVE v Rumburku. Svařovalo tam mnoho svářečů, při předávce se ukázalo, že to svařoval jeden svářeč s platnou zkouškou na daný materiál a jeho tloušťku. A protože byly k dispozici i kamerové záznamy, kde bylo vidět, že svařuje i šest svářečů najednou, a protože i ty nejnáročnější nosné sváry by zavařil mnohem lépe svářeč první den ve Svářečské škole, tak to bylo pro firmu velice finančně náročné na opravách svárů nad nuceně odstavenými svařovacími linkami.

Amatérským svářečům sice poradím, ale raději jim doporučím Zaškolovací kurz va Svářečské škole. Tam se za dva, tři dny naučí aspoň trochu svařovat, dozví se něco málo z teorie a hlavně dostanou papír, který je obrovsky chrání při průšvihu. Takový doklad ze Zaškolovacího kurzu totiž uznávají hasiči jako platné oprávnění i pojišťovny při úrazech a jiných neštěstích. I zde mám nepříjemnou zkušenost. Firma AUTOMOTIVE půjčovala nářadí a třeba i svářečky na víkend za směšnou úhradu. Pracovník si půjčil na víkend MAG svářečku Fronius řady Trans steel s tím, že má svářeče, který mu bude vyvařovat auto. Samozřejmě to svařoval sám. Bohužel, začalo auto hořet, od něj samozřejmě garáž v rodinném domku. Svářečku s lahví na vozíku už nedokázal přes binec kolem auta vytáhnout. Aspoň že sám vyběhl. Hasiči po zjištění, že svařoval bez oprávnění, mu naúčtovali 35 tis. Kč. S pojišťovnou se soudil asi 5 let a pořád u soudu prý znělo, že svařoval bez oprávnění. Jeho právník namítal, že se svářečky běžně prodávají bez požadavku na Oprávnění svářeče. Pojišťovna kontrovala, že si auto taky může koupit bez řidičáku. Nakonec ho zkrouhli o cca 40 %. A to ještě musel firmě zaplatit tu svářečku.

Offline

 

#79 25-12-2015 23:09:52

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Jirkati,

za tohle Vám určitě jsou všichni vděční,ale myslím že téma je spíše o ZK a EU a 2roční přezkušování za hodně peněz.Přece výsledek zkoušky u ZK je náročná jak u EU cena rozdílná a ta kontrola přece jak se kontroluje svářeč s EU zkouškou se může kontrolovat i se zkouškou ZK.Když při kontrole sváru nebude vyhovovat tak nebude tu práci vykonávat.Kdyby se do firmy kde pracujete přihlásil svářeč s EU zkouškama a sváry byly hrozné tak ho taky nezaměstnáte.
Živnostník zámečník který vyrábí v okolí vrata mhříže ploty a má udělat kousek zábradlí 2x do roka a musí platit přezkoušení za spoustu peněz ,tak mě to připadá postavené na hlavu.
Ono někdo zákony vymýšlí za nějakým účelem a nemusí se také každému líbit.Nemám nic proti lidem kteří utíkají před válkou a terorismem určitě je jim potřeba pomoci,ale ty které vidím a jak se tady chovají by měli být izolováni a po ukončení nepokojů vrátit zpět,ale o tomto nikdo nic neříkal naopak jsou jen nařízení z EU a mě to připadá jako diktát který se mě nelíbí.Jestli o ně má někdo zájem a zve jich s otevřenou náručí mě vůbec nevadí ,ale najednou vymýšlí jak jich překotovat  tak je to podraz pro ostatní státy.
Omlouvám se za toto téma které v tyto krásné dny vánoční sem nepatří mám to jen jako příklad k nařízením a zákonům  s kterýmy každý také nebude souhlasit.

Emil

Offline

 

#80 25-12-2015 23:10:27

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Evita napsal(a):

Tss, tahání penězí, ano, ale z koho? Díky tomu systému se totiž dá dohledat svářeč kterej to blbě zavařil, no, stane se, dovnitř svaru nevidí a třeba má i pojistku na blbost ale po nim bych hlavně vosolila kontrolu která mu to nedala převařit a pustila to a pokud měl jen ZK tak jeho i firmu, pořádek muší bejt, ne?To by jsme tady měli brzy Černobyl, no vlastně i hymna je Kde domov můj, že? Hmm, co nás to čeká v Novém roce, já Vám všem přeji vše nejlepší,hodně zdraví a pracovních úspěchů....

jasne - o dokonalosti tohto systemu sa momentalne presviedcame prave v Dukovanoch a Temeline lol
dal by som ruku do ohna za to, ze aj ta chomutovska firma, co sfalsovala rtg to urobila na nieci prikaz, aby sa odstavka co najrychlejsie skoncila a elektraren sla do prevadzky.
kvalita zvarov realne nikoho nezaujimala, hlavne ze nikde netiekla voda z potrubia...
sam som zvedavy co sa dohlada
Inak toho, kto je za to zodpovedny by malo ist dohladat, aj keby vobec nemal ziadny zvaracsky doklad. Ved predsa prevadzkovatel elektrarne ma na tie pracu s nejakou firmou zmluvu. Alebo to zvarali martani? V konecnom dosledku je jedno, ci to zvaral Fero s EN287, alebo PEPO s ISO9606, alebo HONZO s ZK. Mozno nestihali a lepil to tam samotny majitel firmy bez zvarcskeho preukazu. Uz tri strany sa tu snazim vysvetlit, ze v tomto ohlade nie je medzi EN287/ISO9606 a ZK ziadny rozdiel. Pokial sa niekto rozhodne podvadzat, tak je mu jedno ci ma ZK alebo certifikat.

a tebe by som  skor doporucoval nemiesat varenie a zvaranie dohromady - mohlo by sa ti pri tej multifunkcnosti stat, ze sa rano zobudis s pripalenym pekacom. to by to potom sefovi nemuselo vobec chutit, nechovoriac o tom, ze by si mohol vystiepit zub, alebo odriet jazyk. kurna to by bol "pracovny uraz"
aspon ze sa ten kapor na stedry vecer podaril.
sorry za poznamku mimo temu, asi som si toho "svaraku" nalial dnes trosku viac.........

Editoval rcp (26-12-2015 02:30:09)

Offline

 

#81 25-12-2015 23:14:19

tiger
Člen
Registrovaný: 28-11-2008
Příspěvky: 137

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Offline

 

#82 25-12-2015 23:25:50

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

ano budes potrebovat skusku podla EN287 resp ISO9606, s najvacsoou pravdepodobnostou ti nebude jedna stacit
zalezi, na tom, kolko zvaracich metod (MMA, TIG, MIG/MAG) pouzijes, aky material budes pouzivat (ocel, nerez, hlinik, ...), ci tam budes mat kutove aj tupe zvary, atd.
mozes si to navyse skomplikovat, ak pouzijes nejake dute profily (jokel, trubka) - to ti uz skuska na plechu asi tiez nebude stacit

zabradlia nerobim, neviem, skus si zistit, ci nebudes potrebovat aj nejaku EN skusku na aplikaciu kotiev - je ich tiez viacero druhov - mozno tych skusiek bude treba tiez niekolko:
-klasicke plastove
https://www.google.sk/search?q=plastova … mp;bih=883
-kovove natlkacie
http://www.spojovacimaterial1.sk/web/sr … amp;id=208
-svornikove
http://www.spojovacimaterial1.sk/web/sr … amp;id=205
-do sadrokartonu
https://www.google.sk/search?q=plastova … drokartonu
-chemicke
https://www.google.sk/search?q=plastova … a+chemicka
atd........

a to uz samozrejme nehovorim o nejakych certifikatoch na vrtanie dier pre tie kotvy - predsa len budes vrtat do roznych typov materialu - co matros, to EN skuska
beton, sadrokatron, murivo, ....
dufam len, ze to debili nemaju rozdelene este aj podla toho, ci vrtas do stropu, do podlahy, alebo na zvislej stene........


pokial chces byt "IN", bude treba aj nejake ISO certifikaty, revizie el. naradia, atd.

vo finale si to zrataj, prenes do svojich cenovych kalkulacii a skus nacenit najeke zabradlicka > najlepsie vo svojom okoli, kde ta kazdy pozna > nemusis vela cestovat > usetris na PHM

ak nablizsii rok neumries od hladu, mozes nam na vianoce 2016 napisat do diskusie, aky "sofistikovany" system to vlastne mame
urcite par ludi potesis, mozno dostanes na dalsiu EN skusku zlavu

Editoval rcp (26-12-2015 01:27:27)

Offline

 

#83 25-12-2015 23:48:17

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Před měsícem jsem se ze zvědavosti ptal v jedné větší zámečnické firmě jestli by mně poslali na opravu
větší mříže někoho se státní zkouškou a bylo mně řečeno, že ,,papíry,, nikdo z nich nemá ani je prý na
nic nepotřebují  smile

Vyrábějí, jako stavební zámečníci brány branky vrata, oplocení , přesně, jak píšeš a vysvětlení ??
Vše se svaří na dílně, a potom se to odveze do zinkovny, dále pozinkované věci se již montují (bez sváření)
koncovému zákazníkovi - dělají to takto 20 let a prý nou problem.

Ale co jsem tady pochopil, tak bez zkoušek EN nelze nic svařovat u zákazníka a to 1. problem s hasiči
nebo 2. bezpečnostní prvky - i ta branka přeci může spadnout na malé dítě smile , pokud se utrhne ve sváru
máš problém bez EN , pokud se přetrhne šroub máš taky problém, ale už nepotřebuješ EN, šroub
může utáhnouti každej blbec ..........


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#84 25-12-2015 23:48:48

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

emanuel1200 napsal(a):

Vážený eviťáku,
můžeš napsát jaké jsou rozdíly zkoušky mezi ZK a EN co se týče dovednosti svářeče při závěrečné zkoušce a rozdíl cen zkoušky .Jaké chyby jsou přípustné pro danou zkoušku.když jsem dělal ZK a EN rozdíly tam nebyly akorát to nešlo na rentgen.Je to jen o kšeftu a penězích.

Emil

ani vsetky EN vzorky nejdu na RTG - zalezi od kombinacie materialu, hrubky, priemeru, atd.

ja by som tu tvoju otazku este rozsiril> nech nam napise rozsah kurzov (ZK, EN/ISO) v hodinach - idealne este rozdelene na teoriu a prax
mozno pride "zlaty klinec" smile
skor si ale myslim, ze nam ani nebude mat odvahu napisat, ze je to v oboch pripadoch 160 hodin (dle anb)  - takze kde je ta vyssia uroven kurzu? , kde su tie vacsie moznosti ziskat spominanu prax a rutinu?

Editoval rcp (26-12-2015 01:39:32)

Offline

 

#85 26-12-2015 00:40:21

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

mimochodom, pokial este niekto (bobobo a spol.) bude mat chut argumentovat, ze aj ine profesie platia "vypalne", doporucujem pozriet napr. sem
http://www.3pcentrum.sk/subory/ponukovy_list.pdf

zvarac EN287     111, 135/136, 141, 311                            cca €400,- (€ 480,-)                 1x 24 mesiacov

spominani elektrikari
(§21) Elektrotechnik do 1000V                                                € 100,- (€ 120,-)          Trieda A - objekt bez nebezpeèenstva výbuchu (18 hodín)
Aktualizaèná odborná príprava (AOP) (§21, §22, §23)                € 50,- (€ 60,-)              1 x za 60 mesiacov
Opakované oboznamovanie (§21, §22, §23)                             € 30,- (€ 36,-)              1 x za 24 mesiacov

lesenar - alebo si myslite, ze jeho zodpovednoost je mensia?
Výchova a vzdelávanie osôb na montáž a demontáž lešenia (lešenári)                  € 70,-  (€ 84,- )                 všetky typy lešenia (rúrkové, podperné, dielcové, pojazdné a drevené lešenia)
Opakované oboznamovanie                                                                            € 15,- (€ 18,-)                   1 x za 24 mesiacov
Aktualizaèná odborná príprava (AOP)                                                               € 30,- (€ 36,-)                  1 x za 60 mesiacov

KKV - spominane profesne vodicaky
Základná kvalifikácia 140 hodín                              € 600,- (€ 720,-)
Pravidelný výcvik 35 hodín                                    € 150,- (€ 180,-)                       1 x za 60 mesiacov

Sypaci vozoviek - tomu hovorim zodpovednost :)
Výchova a vzdelávanie zamestnancov so zameraním na obsluhu sypacov vozoviek          € 90,- (€ 108,-)              všetky typy strojov
Opakované oboznamovanie sypaèov vozoviek                                                            € 15,- (€ 18,-)                1 x za 24 mesiacov (odporúčame pred sezónnymi prácami)

zeriavnik
Výchova a vzdelávanie osôb na obsluhu Mobilného žeriava výložníkového typu                 €170,-+65,- € (€ 204,- + 78,-)        VVZ+skúšky OPO a preukaz IP
Opakované oboznamovanie                                                                                        €15,- (€ 18,-)                                1 x za 24 mesiacov
Aktualizaèná odborná príprava (AOP)                                                                          €30,- (€ 36,-)                                1 x za 60 mesiacov
Vystavenie medzinárodného certifikátu ZZ                                                                   € 25,-

viazac bremien
Výchova a vzdelávanie viazačov bremien                                                                € 40,- (€ 48,-)
Aktualizaèná odborná príprava (AOP)                                                                     € 30,- (€ 36,-)                     1 x za 60 mesiacov
Opakované oboznamovanie                                                                                   € 15,- (€ 18,-)                    1 x za 24 mesiacov

Editoval rcp (26-12-2015 01:30:23)

Offline

 

#86 26-12-2015 10:43:01

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

milosak napsal(a):

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Před měsícem jsem se ze zvědavosti ptal v jedné větší zámečnické firmě jestli by mně poslali na opravu
větší mříže někoho se státní zkouškou a bylo mně řečeno, že ,,papíry,, nikdo z nich nemá ani je prý na
nic nepotřebují  smile

Vyrábějí, jako stavební zámečníci brány branky vrata, oplocení , přesně, jak píšeš a vysvětlení ??
Vše se svaří na dílně, a potom se to odveze do zinkovny, dále pozinkované věci se již montují (bez sváření)
koncovému zákazníkovi - dělají to takto 20 let a prý nou problem.

Ale co jsem tady pochopil, tak bez zkoušek EN nelze nic svařovat u zákazníka a to 1. problem s hasiči
nebo 2. bezpečnostní prvky - i ta branka přeci může spadnout na malé dítě smile , pokud se utrhne ve sváru
máš problém bez EN , pokud se přetrhne šroub máš taky problém, ale už nepotřebuješ EN, šroub
může utáhnouti každej blbec ..........

Pokud se to svařuje na dílně dá se víceméně každý díl napolohovat tak aby to i průměrně zdatný svářeč zvládl,případně to pokryl základní rozsah oprávnění.To u zákazníka už možné není tam se svařuje v nucených polohách.Pokud se to dělá bez papírů dělá to většinou nejzkušenější svářeč ve firmě který na to papíry měl,ale už se "vyprdl" na neustálé obnovování zkoušek,které by nejspíš zatáhnul ze svého aniž by se to jakkoliv promítlo na výši jeho platu,kdežto firma by ho honila o víkendech i svátcích po montážích.
S těma šroubama a maticema pšššt nebo ještě nějakou chujovinu aby z toho něco káplo vymyslí.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#87 26-12-2015 10:44:31

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

emanuel1200 - děkuji vám za zhodnocení mých snah o předání maximálního množství informací svářečům a těm, kteří se svařováním skutečně zabývají tak, aby si co nejméně v tomto natloukli hubu, jak jste předvedl ve vašem příspěvku č. 82. Evidentně do žádné z těch skupin nepatříte.

Offline

 

#88 26-12-2015 11:15:40

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

jirkati:Nevěšte hlavu-je zde i spousta lidí kteří si toho váží.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#89 26-12-2015 15:25:50

SpeddRobotník
Člen
Registrovaný: 26-08-2015
Příspěvky: 38

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Svářování kovů/nejen kovů/,se stále více zdokonaluje,jak se zdokonalují technologie,výroba...a budou tedy stále větší nároky,odbornost,
této činnosti.
bude tedy požadavek na kvalitu,ale obávám se ,že už nebude,kdo by tuto činnost,za souč.podmínek vykonával,stejně jako máme nedostatek svářečských technologu,inženýrů....dokud ale,situace,taková,že se
"nekdo vždy najde"//viz .období před několika lety,kdy se kvůli nedostatku svářeču,rekvalifikovaly mnohé jiné profese-znal jsem spoustu takových-od kuchařů,až po řidiče kamionu-mnozí uspěli,jiní jen do doby ,nějaké zakázky//,
tak prostě nebude vůle s tím něco dělat-zatím se to řeší,rekvalifikacemi,dotacemi,ale takto to nelze dělat furt...
navíc,příjemci dotací jsou svářecké školy,aj.instituce,nikoli svářeč,pokud nepracuje ve firmě ,která mu to zaplatí...
Svářeč,je dle mne profese,stejně jako jiný obor,doba,kdy byl pouze zámečník,s nějakým základním kurzem,nestačí,nehledě na to,že základní kurz,zcela ztratil svou hodnotu...

Offline

 

#90 27-12-2015 12:07:27

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

pozeram, ze svojej odpovede sa asi nedockas

asi by bola neprijemna
neprijemna, ako odpovede na dalsie otazky.....

Offline

 

#91 27-12-2015 13:24:26

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Jednoduše řečeno - Ano. A to myslím, že nejenom jednu EN zkoušku, ale několik abys pokryl celou škálu bezpečnostních prvků...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#92 27-12-2015 15:04:28

tiger
Člen
Registrovaný: 28-11-2008
Příspěvky: 137

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Rellik napsal(a):

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Jednoduše řečeno - Ano. A to myslím, že nejenom jednu EN zkoušku, ale několik abys pokryl celou škálu bezpečnostních prvků...

Děkuji za odpovědi.Ted jsem otevřel svarforum a pročtu si to. Takže zábrádlí atd. do toho se pouštět radši nebudu a na brány , branky , oplocení mě ten kurz co mám ZK 135 1.1 snad stačí...

Editoval tiger (27-12-2015 15:07:32)

Offline

 

#93 27-12-2015 15:39:32

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

tiger napsal(a):

Rellik napsal(a):

tiger napsal(a):

Jak jsem se ptal na první stránce stačí mně  ZK 135 1.1   na výrobu bran , branek , vrat , oplocení atd. ?

Na zábradlí a jiné bezpečnostní prvky na to bych potřeboval (jak psal kolega Honza007)  zkoušky dle EN-xxxx .  ?

Děkuji za odpověd

Jednoduše řečeno - Ano. A to myslím, že nejenom jednu EN zkoušku, ale několik abys pokryl celou škálu bezpečnostních prvků...

Děkuji za odpovědi.Ted jsem otevřel svarforum a pročtu si to. Takže zábrádlí atd. do toho se pouštět radši nebudu a na brány , branky , oplocení mě ten kurz co mám ZK 135 1.1 snad stačí...

no ciste teoreticky moze na niekoho spadnut aj brana z otrhnuteho pantu ........
mame taky "sofistikovany system", ze nedokazem povedat ci ano, alebo nie smile
myslim, ze je tu ale dost kvalifikovanejsich ludi na legislativu a vzdelavanie......

Editoval rcp (27-12-2015 15:46:49)

Offline

 

#94 27-12-2015 17:15:06

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4086

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Brány , branky , ploty nejsou bezpečnostní prvky , takže právě jediné místo pro ZK . A vlastně NORMA je v podstatě dnes jen jediná , až na pár vyjímek v jednotkách procent a to 9606 . A to by to jedno číslo na UP znát opravdu měli ! A Ještě tu jednu větu , že se ZK nemohou svářet v podstatě nic . Tolik k předpisům a množství norem pro svařování .

Offline

 

#95 27-12-2015 20:03:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

ploty že nejsou bezpečnostní prvek? Je třeba se porozhlédnout po EU (Hungary, Kroatia, Slovenia, lol )

Jirkati zmiňuje v jiném vlákně vypršelou normu EN 287-1, je mi vcelku k smíchu že některé firmy z mého oboru, se na webu a v nabídkách prací touto kvalifikací vychloubají ještě v prosinci... smile


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#96 27-12-2015 20:22:41

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Ono je to bourači ještě s těmi normami složitější. Řada evropských "výrobkových" norem nemá dosud provedenu tzv. harmonizaci. To znamená, že v nich je vyloženě napsáno, že svařují svářeči s EN 287-x. A protože se výrobky kontrolují podle normy, tak je hned problém. Proto když letos posílám svářeče do kurzů tak vyžaduju Certfikáty podle obou norem. Firma totiž podle některých výrobkových norem své svařence dodává. Cena za Certifikát navíc je jen asi 500 Kč, takže není co řešit. A mám svářeče stále "univerzální".

Offline

 

#97 27-12-2015 20:28:06

emanuel1200
Člen
Registrovaný: 27-03-2013
Příspěvky: 207

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Neznám  předpis,je potřeba se obrátit na odborníky , ale plot ,brána vrata bych řek ,že si to každý instaluje na ochranu pozemku.Není to také bezpečnostní prvek?Doufám ,že nám EU dovoli vyměnit bezpečnostní zámek ve dveřích bez nějakého certifikátu.Pracovat se šroubovákem by bylo také zapotřebí patřičné školené s periodickym přezkoušením 1x za rok aby při zraněnění nedošlo ke krácení pojištění a ošetření platit ze svého pokud pracovník nebyl před prací  řádně poučen.
Po vstupu do  EU si nějaký všímavý odborník všimnul ,že šipky na vozovce nemáme v rádiusu , ale lomené a řidiři z ostatních EU státu měli velké problémy projetím odbočovacím pruhem.
Moc se těším až při zakoupení teplého čaje nebo kávy bude povinný nápis na sklenici POZOR HORKÝ MOŽNOST OPAŘENÍ  tak je je to v USA.


Emil

Offline

 

#98 27-12-2015 21:04:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

jirkati napsal(a):

Ono je to bourači ještě s těmi normami složitější.

no já vím, EU má parlament, Radu EU a Evropskou radu, minimálně tyhle tři orgány (možná je jich víc) a každej z nich si vydává svoje stanoviska, doporučení a nařízení - která jsou závazná pro všechny státy Eu, jejich firmy a obyvatele!!
Nejhorší pro normální malou firmu a obyvatelstvo vůbec, je to, že ty nově vydaný zákony a normy nemusej nikomu oznamovat - každej si to musí zjistit a najít sám!
Eště že mám práci jako koníčka, takže trávím noci studováním těchhle stále novejch nesmyslů - abych moh vzít autogen a jít něco rozbourat podle norem sad


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#99 12-05-2016 14:47:20

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

Trochu to tu oživím.
Přečetl jsem si všechny 4 stránky a mám pocit, že se zeptám tak trochu na něco jiného, i když podobného...

Za těch pár let co je sváření moje hobby začínám nabírat dojem, že jsem někde ve svém životě (pár let zpět) udělal chybu, která mě začíná mrzet. Sváření jak MIG/MAG tak TIG je pro mě stále silnější než práce ve státní správě jako "správce sítě" ....a teď babo raď.  Začínám být téměř rozhodnutý si udělat za své svářečák a nedělám si ani bůhví jaké iluze o platu nad 20tis a super práci. Jen mě to začíná vnitřně lámat a ač flek ve státní správě  je svým způsobem jistota víc a víc mě to táhne právě k této "špinavé" práci. Některým tu  z Vás silně závidím (Unihero, Rellik, Szabitch....a mnoho dalších ale to bych tu asi zbytečně vypisoval) to co děláte. Je mi jasné, že pokud svůj život pracovně takto "zlomím" nebude to pro mě procházka růžovým sadem. Jde mi  o to, že nejsem si jist co dnes pokud se tak rozhodnu si zaplatit jako první, abych mohl začít dělat to co mě opravdu naplňuje.....přeci jen z něčeho musím živit rodinu a na start budu mít na zaplacení jedné  metody...a tady je problém kterou si zvolit abych se někde uchytil. Jak MIG/MAG tak i TIG miluji. Věděli by jste poradit nebo říct svůj názor?...jestli má představa je reálná či šílená?  Za 20 tis si obě nezaplatím....takže buď 135 nebo 141.

Díky za normální a doufám selské rady....kde bych to dělal je mi už celkem jedno snad nejsou svářečské školy až tak rozdílné.

Editoval Discovera (12-05-2016 14:51:28)

Offline

 

#100 12-05-2016 15:56:25

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: jaký svářečský kurz pro práci...zvolit?

No myslím, že pro začátek se slušný základ pro mig/mag zkouška dle EN ISO 9606-1 135 P BW 1.2 S t10,0 PF ss nb A taky myslím, že není problém najít práci i za více než 20000,- čistého... wink Každý by měl dělat práci, která ho baví. Tím se v podstatě eliminuje celkem dost chyb, které vznikají u člověka, který dělá práci, která ho naopak nebaví. U TIGu nevím, ale bude to něco podobného. Jen ne na 10mm plechu smile TIG byl dříve lépe placený, proto si ho hodně lidí dělala. Teď už jsou myslím stavy svářečů vyrovnané a tak i peníze budou stejné.
Ono většině firem je stejně celkem jedno kdo jaké má přesné zkoušky. Stačí, že nějaké má. Všechno se do dá pak doladit ve firmě, která by měla patřičné zkoušky zajistit. Já jsem třeba začal s tím, že jsem měl jen základní ZK na elektrodu a autogen a vzali mě do firmy, kde jsem nafasoval céóčko, které jsem tam v podstatě držel poprvé v ruce... Tam jsem se vlastně naučil svařovat a i číst výkresy (teď není problém vyznat se v nečem takovém https://goo.gl/photos/Vcmj2dYp91yatksG9 Výkres vypadá složitě, ale výsledek je celkem jednoduchý https://goo.gl/photos/Gux5mQVvWDQkgRxm6 ). Pak jsem přešel jinam a firma po dvou měsících kvůli podvodu bývalého majitele ukončila činnost. Ocitl jsem se na pracáku, kde jsem si tedy dodělal zkoušky i na to céóčko (předtím jsem vařil cca 3 roky v podstatě bez papírů smile ). Pak jsem našel firmu v které jsem teď. Tam jsem dostal další rozšíření (certifikáty).
Aktuálně mám tedy

EN ISO 9606-1 135 P BW FM1 S s10,0 PC ss nb    11.04.2019    NE (PED)
EN ISO 9606-1 135 P BW FM1 S s10,0 PF ss nb    11.04.2019    NE (PED)
EN ISO 9606-1 135 T FW FM1 S t3,0 D18,0 PH sl    11.04.2019    ANO (PED)

A ano pozorným určitě neušlo, že svařuju i TIGem a nemám na něj žádnou zkoušku. Je to v podstatě to samé jako předtím, když jsem měl jen MMA a vařil MAG... smile

Ale opět upozorním - jako svářeč to není jen o svařování, ale i o výkresech (alespoň nějaký základ)...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče