SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#101 13-12-2015 09:29:22

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: stavba co2 1f

Co já jsem kdysy párkrát svařoval s originál OMI 165, tak taky neměla skoro žádný rozstřik. Vše je o nastavení. No, jsou i mašiny, kde můžete dělat co chcete a je tam rozstřik hrozně velký a nepomůže prostě nic.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#102 13-12-2015 10:44:16

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4445

Re: stavba co2 1f

Při metodě MIG/MAG je rozstřik vždycky způsobený nesouladem mezi příliš vysokým napětím a odpovídajícím proudem na oblouku. Charakteristika zdrojů na MIG/MAG je plochá a proto jakékoliv zvlnění nebo špičky ve svařovacím napětí se projeví jako špičky proudu. To může urychlit některé kapky tekutého kovu odtavujícího se drátu natolik, že se odrazí od povrchu taveniny, případně ji přímo rozstříknou. A to je ten rozstřik, o kterém se často vedou dlouhé diskuze. Čím lépe má svářečka tyhle napěťové špičky ošetřené, tím lépe se při svařování projeví klidným a neprskajícím hořením oblouku. Proto jsou profi mašiny tak složité, že to vše musí dokázat kvalitně a hlavně dlouhodobě, a to i při kolísajícím napájecím napětí.
Když tohle vše dokáže poloprofi nebo dokonce hobby svářečka, tak jsou všichni uneseni jak se s ní dobře vaří. Konstruktéři tyhle věci obvykle znají a je jen na jejich umění, jak se s tím při daném finančním limitu na svářečku poperou.

Offline

 

#103 13-12-2015 11:45:30

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8615

Re: stavba co2 1f

Já osobně jsem se setkal i s profi mašinami, které opravdu hrozně prskají. Třeba v práci máme nějaký Fronius, typ nevím. Pulsní mašina, zvuk jako když letí sršeň nebo čmelák. Ta neprská skoro vůbec, kuliček kolem sváru minimum, někdy žádné.
Ale v bývalé firmě měli třeba Fronius Variostar, Migatronic apod. Na nižší proudy třeba to jde nastavit. Když si s tím člověk chvíli pohraje, tak to jde vyladit dobře. Při vyšších proudech ale člověk může ladit jak chce a rozstřik je hrozně velký. Ale s MIG/MAG mám málo zkušeností co se týče nastavování mašin, tak je tam možná nějaká finta.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#104 13-12-2015 14:47:22

freeman
Člen
Registrovaný: 14-11-2015
Příspěvky: 42

Re: stavba co2 1f

Teď už jen učit a učit. Jinak to pomocný vinutí cívky je zapojený tak že jeden konec jde na + na pomocných diodách a druhej je na - ještě před hlavním vinutím tlumivky. Schéma je tady http://www.omc.cz/files/schemata-omi/SchemaOMI165.pdf  Svářečku jsem si stavěl hlavně kvůli tomu že mám malý železářství a tu a tam vyrábím nějaký věci, abych to nemusel objednávat z velkoskladu. A sváření elektrodama v dílně 4,5x7,5m je utrpení i s odsáváním, hlavně když se dělá víc kusů něčeho.  Třeba nákupka za vánoční stojánek na stromek je 250kč a já ho vyrobím za 70kč i s nástřikem. Jsem rád že takovýhle fóra fungujou, kde se lidi podělí o svoje zkušenosti, třeba i nasetraktory.cz . Díky lidem, kteří jsou ochotní se podělit o rady jsem schopnej si vyrobit věci, který mi usnadněj život a hlavně ušetřej prachy.

Offline

 

#105 14-12-2015 20:43:15

freeman
Člen
Registrovaný: 14-11-2015
Příspěvky: 42

Re: stavba co2 1f

Jo a tlumivku jsem motal od oka. Hlavní vinutí cca 50závitů a pomocná co se vešlo.

Offline

 

#106 15-12-2015 09:20:24

hubi
Člen
Registrovaný: 09-03-2011
Příspěvky: 93

Re: stavba co2 1f

To zvlnění napětí a následný rozstřik se týká i 3f usměrněného ale nevyhlazeného průběhu?  Některé 3f svářečky prý nemají výstupní tlumivku.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče