SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


Oznámení

Upozornění! Forum je dočasně pouze pro čtení. Nelze přidávat nové příspěvky!

#1 30-08-2008 08:32:27

pepa
Člen
Registrovaný: 25-12-2007
Příspěvky: 5

Malý přenosný autogen

Zdravím. Co říkáte na toto: http://www.aukro.cz/show_item.php?item=424747891 
Jak je to zde s plněním láhví. Děkuji

Editoval pepa (30-08-2008 08:32:54)

Offline

 

#2 30-08-2008 10:46:00

lukas
Člen
Registrovaný: 19-04-2007
Příspěvky: 466

Re: Malý přenosný autogen

pepa napsal(a):

Zdravím. Co říkáte na toto: http://www.aukro.cz/show_item.php?item=424747891 
Jak je to zde s plněním láhví. Děkuji

je to propan takže to nebude na svařonání a plnit se bude muset asi z velké láhve.

Offline

 

#3 30-08-2008 13:37:53

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Malý přenosný autogen

Tu fľašu na propan-butan ti naplnia normalne na LPG stanici.Tu na kyslik jedine prepustiť z veľkej fľaše.Je to určene pre chladničkarov na tvrde spájkovanie mosadzou.

Offline

 

#4 30-08-2008 13:58:07

pepa
Člen
Registrovaný: 25-12-2007
Příspěvky: 5

Re: Malý přenosný autogen

takže to není na svařování,pálení

Offline

 

#5 30-08-2008 14:29:27

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Malý přenosný autogen

Nie neni.Pri paleni maš hrozne veľku spotrebu kysliku a fľašu maš malu.A navyše na to treba rezaci horák,ktory tam nevidno.Na zváranie sa používa,kyslik-acetylen.

Offline

 

#6 31-08-2008 09:47:25

PavelK
Člen
Místo: Veselí nad Moravou
Registrovaný: 02-08-2008
Příspěvky: 24

Re: Malý přenosný autogen

Mám ho koupený před osumdesátým devátým, je v plátně, dvě malé kyslíkové. Dřív jsem jezdil na kyslík do plnírny v Přerově, ( plnění bez problémů). Dnes jen přepouštím, propojka byla součást příslušenství. Dobré na tvrdé pájení a nahřívání, při řezání to dlouho nevydrží, (ale je to mobilní), hořáky mají jiné trysky a hubice s více tryskama k vůli stabilizaci plamene.

Offline

 

#7 02-09-2008 12:58:04

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Malý přenosný autogen

pepa napsal(a):

Zdravím. Co říkáte na toto: http://www.aukro.cz/show_item.php?item=424747891 
Jak je to zde s plněním láhví. Děkuji

Takže to není autogen, ale Propan - Kyslík souprava vhodná k nahřívání a pájení tvrdou pájkou.
Prodává se tam opravdový přenosný autogen, něco podobného, co jsem si koupil pro potřeby v garáži a pro hobby, jako toto?

  http://brandsright.com/FirepowerPortabl … HT6DFA.htm

Jinak zde lze koupit množství takových mini souprav autogenu (kyslík - acetylén) od různých výrobců, kterými lze svařovat i pálit a to za přijatelnou cenu. S výměnou a plněním láhví taky není problém.

http://www.google.com/products?q=oxy+ac … mp;start=0

Editoval Frank (02-09-2008 12:58:54)

Offline

 

#8 02-09-2008 17:52:56

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Malý přenosný autogen

Jak píše Frank, je to Kyslík-Propan. Je to ale hlavně starý a potenciálně nebezpečný. Nechtěl bych to ani zadarmo. Tyhle redukční ventily se už nerepasují ani výměnným způsobem a tyhle kousky jsou podle zbarvení opravdu hodně a hodně staré. Bez ohledu na tvrzení prodávajícího, jsou ty hadice zralé na výměnu. Bál bych se i těch lahví. Nikdo neví co se s nimy dělo, resp. jestli nebyly dlouho prázdé a tudíž, jestli nejsou uvnitř zkorodované a zeslabené...

S touto sadou se dá opravdu rozumně jen natvrdo pájet. Slyšel jsem, že se s tím daly svařovat i tenké ocelové plechy, ale prý šlo to špatně. Řezat sice lze, ale ta malá kyslíková lahvička je fakt na chvilku a jediný způsob jejího naplnění je přepouštění. Zkrátka tohle není žádná výhra.

Offline

 

#9 29-10-2009 23:14:22

poil4dj
Člen
Registrovaný: 28-10-2009
Příspěvky: 14

Re: Malý přenosný autogen

zdarec scháním nějaký malý autogen mám to jen pro občasné svařování a nahřívání doma v dílně takze bych do toho nechtel moc vrazet  co by ste my poradily

Offline

 

#10 30-10-2009 00:17:08

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4722
Web

Re: Malý přenosný autogen

dej si inzerát na svarinzert cool


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

#11 31-10-2009 11:14:00

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Malý přenosný autogen

Safra, jakožto řemeslník nepřijatý do Cechu vydržím vcelku dost. Ale tohle je fakt prda. Zasloužilo by si to rozbor. Větný.

"zdarec scháním nějaký malý autogen mám to jen pro občasné svařování a nahřívání doma v dílně takze bych do toho nechtel moc vrazet  co by ste my poradily "

Zřejmě oslovil místní dámy, zjednodušení slov napovídá o nevyrovnaném duševním stavu, chyby ve vcelku jednoduchých slovech pak o ukončeném vzdělání na základní škole.

Doporučoval bych nekupovat si autogen, ani jiné svářecí agregáty, hrozí vážné nebezpečí újmy na zdraví způsobené nepochopením základních instrukcí předávaných písemnou formou.

Milý příteli, pokud toužíš vidět létající jiskřičky, zkus ohýnek na bezpečném místě.


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#12 01-11-2009 21:24:27

poil4dj
Člen
Registrovaný: 28-10-2009
Příspěvky: 14

Re: Malý přenosný autogen

Promiňte omlouvám se, netušil jsem že někomu může vadit zkracování slov. sad Co se týče mého duchovního stavu ten je naprosto v pořádku. Abychom si rozuměly tak navštěvuji 2. rořník české zemědělské akademie obor: Opravář zemědělských strojů (mimochodem s vyznamenáním z praxí), na  počítač se moc nedostanu protože pořád pracuji k mé práci patří i svařování, jen s autogenem nemám moc zkušeností (občas s ním pracuji ve škole) díky tomu vím jak dokáže ušetřit práci jenže se my fakt nechce pronajímat 2 lahve za nějakých 10 000 měsíčne, protože nemám odkud si přepustit kyslík a nikoho kdo by my naplnil acetylen tak uvažuji o koupi malého přenosného autogenu sice bych ho moc nevyužil ale taková věc se neztratí. Tak bych vás rád poprosil jestly někdo nemáte s podobnou věcí zkušenosti.     PS: Marten264 príště si laskavě rejpej do někoho jinýho!!!!!! smile

Offline

 

#13 02-11-2009 09:10:59

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Malý přenosný autogen

No to už bylo lepší, ne že bych byl nějaký yntelektuál, nešlo pouze o zkracování slov (to je to nejmenší) - "Abychom si rozuměly tak" - věřím že i na zemědělské škole vyučují český jazyk. Osobně si myslím, že čeština je umělý a  stupidně složitý jazyk, ale co se dá dělat, abychom si rozumněli, je nutné alespoň zhruba dodržovat určitá pravidla.

smile K tomu autogenu , už jsem to někde psal. V dnešní době výhody autogenu jsou z velké části setřeny moderní svařovací technikou, MIG, MAG, TIG , A-TIG. Uživatelů klasického autogenu stále ubývá, jednak proto, že rizika spojená s používáním jsou značná a pak také proto, že kromě nahřívání, lze vše ostatní udělat jinak a jednodušeji.

Pokud však trváš na autogenu věz, že přepustit kyslík lze jednoduše, pokud máš zdroj (kamaráda), acetylén přepustit nelze. Malé soupravy používali vodáci. Zatím nikdy jsem ji neviděl v bazarové nabídce (Aukro nebo jiný bazarový server).

Dají se sehnat starší velké láhve - může být problém se stářím lahví a revizemi.

Jinak přeji hodně úspěchů při studiu - i komunikační nástroje, jako např. čeština patří k životu.

Editoval Marten264 (02-11-2009 09:13:35)


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#14 02-11-2009 15:34:34

admin
Administrator
Registrovaný: 07-06-2006
Příspěvky: 1167
Web

Re: Malý přenosný autogen

Hezká diskuse smile Ohledně stylu vyjadřování se plně stavím na stranu Martena. Pokud si máme rozumět, je potřebu tu naši češtinu taky správně používat.

Jinak ohledně malého autogenu je to docela problém. A sice problém s acetylenem. Jak píše Marten, přepustit se nedá a legálně (a bezpečně) ho získat bez nájemného, je prakticky nemožné. Kyslík se dá přepouštět a jeho obstarání bez smlouvy zas není takový oříšek.

Řešit se to dá třeba použitím soupravy Kyslík- PB. Jenže to moc není na svařování. Sice se k tomu prodávají i svařovací nástavce, ale dá se to použít jen na tenké materiály. Ovšem na tvrdé pájení, řezání a různé ohřevy to bohatě postačí. A propan-butan se dá koupit skoro v každé vesnici. Takže pokud by se svařování nahradilo "elektrikou" (jedno jestli MMA, nebo MIG/MAG), tak soupravu Kyslík-PB doporučuju.

Další možností je tento miniautogen:

http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/2_oxyturbo.gif

Hledejte pod označením OXY TURBO, google toho vychrlí spoustu. Jenže to má taky háčky: lahvičky jsou miniaturní a neplnitelné. Na rukojeť a hořáky nepasuje nic z tuzemských autogenních věcí. A taky je to dost drahé. Zkrátka je to spíše taková hračka pro šperkaře či chlaďaře.

Offline

 

#15 02-11-2009 19:02:41

huat
Člen
Místo: Komárno
Registrovaný: 17-06-2009
Příspěvky: 671

Re: Malý přenosný autogen

Je to už sice 5 rokov dozadu čo som bol v nemecku.Pochodil som niekolko baumarktov a v jednom asi to bol hornbach predávali malé autogénne súprvavy vo viacerích velkostiach.Niektoré mali plnitelné flašky ale cena bola dosť vysoká.Tied najmenšie mini súpravy sú naozaj o ničom vydržia neakých 20 minút a náhradná flaška stojí majland.


malý PB autogen,kitin tig 170 LA,fronius transpocket 1500,magnum mig,mag 190II,tuson tucana 200 dc multi
+Všetko možné z Lidlu  a Obi a z blšáku

Offline

 

#16 02-11-2009 19:23:22

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Malý přenosný autogen

huat napsal(a):

Je to už sice 5 rokov dozadu čo som bol v nemecku.Pochodil som niekolko baumarktov a v jednom asi to bol hornbach predávali malé autogénne súprvavy vo viacerích velkostiach.Niektoré mali plnitelné flašky ale cena bola dosť vysoká.Tied najmenšie mini súpravy sú naozaj o ničom vydržia neakých 20 minút a náhradná flaška stojí majland.

Tady v USA to prodávají běžně. Vyměnitelné bomby a veškeré vybavení v té nejminiaturnější verzi stojí kolem 300 dolarů...

http://www.amazon.com/gp/product/B00063XS5K

Offline

 

#17 02-11-2009 20:10:40

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1519

Re: Malý přenosný autogen

Nevím ,zdali to sem mohu vůbec napsat, ale představte si, že mezi námi žijí takoví koumáci, kteří dokáží přepouštět i acetylen.Dělají to tak , že vezmou starý hasičák / zřejmě i s trubkou / , vpraví do něj tři až čtyři litry acetonu a ten pak plní acetylenem.Potom hasičák otočí a acetylen odebírají.Jak to doopravdy funguje nevím , ale v plnírně se párkrát stalo, že ze starého  hasičáku vytékal aceton.Nezkoušejte to však, může to být nebezpečné.

Offline

 

#18 02-11-2009 22:50:32

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4410

Re: Malý přenosný autogen

Zdenále, v kapalném acetonu se prakticky žádný acetylen nerozpustí. Z tohoto důvodu jde v popisovaném postupu o nesmysl. Záleží totiž na velikosti reakčního povrchu acetonu. Proto je běžná acetylenová láhev naplněná práškovou hmotou a aceton je vlasně nanesen na povrchu těch práškových kuliček. Tím je styčná plocha mezi plynným acetylénem a acetonem v řádu tisíců čtverečních metrů. pak se v litru acetonu "rozpustí" (přesněji naváže se) až 24 l acetylenu. Na ploše pár centimetrů hladiny se nerozpustí nic.

Offline

 

#19 03-11-2009 00:36:51

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Malý přenosný autogen

Ja by som kúpil vyvýjač acetylénu a hotovo.
Nasypem karbid a môžem zvárať.
Skôr vidím problém z kyslíkom.
Dá sa postaviť aj vyvýjač na kyslík,ale to je kus zložitejšie ako z acetylénom.

Offline

 

#20 03-11-2009 12:18:11

Tomáš S
Člen
Místo: Brno
Registrovaný: 28-05-2007
Příspěvky: 85

Re: Malý přenosný autogen

Vyvíječ na kyslík? Někde jsem kdysi narazil na zmínku, že něco takového existuje.
Nevíte o tom něco bližšího? A taky z jakých látek se ten kyslík získává? Napadá mě peroxid vodíku, ale je to jen takový můj odhad.

Offline

 

#21 03-11-2009 15:07:23

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Malý přenosný autogen

jirkati napsal(a):

Zdenále, v kapalném acetonu se prakticky žádný acetylen nerozpustí. Z tohoto důvodu jde v popisovaném postupu o nesmysl. Záleží totiž na velikosti reakčního povrchu acetonu. Proto je běžná acetylenová láhev naplněná práškovou hmotou a aceton je vlasně nanesen na povrchu těch práškových kuliček. Tím je styčná plocha mezi plynným acetylénem a acetonem v řádu tisíců čtverečních metrů. pak se v litru acetonu "rozpustí" (přesněji naváže se) až 24 l acetylenu. Na ploše pár centimetrů hladiny se nerozpustí nic.

Až takový nesmysl bych to neviděl. V podstatě máte ale pravdu. Rychlost rozpouštění acetylénu je ovlivněna tím, co jste perfektně popsal, t.j. způsobem, že zvětšíte plochu povrchu acetonu. Další faktor je zvýšení plnícího tlaku. Těch 24 l acetylénu by se tam však rozpustilo tak jako tak. Akorát by to přes tu malou pohlcovací plochu děsně dlouho trvalo. Kdyby se však při plnění tím obsahem zároveň pohybovalo, aby se plocha té kapaliny uvnitř zvětšovala a zároveň zvýšil plnící tlak, šlo by to možná docela rychle. Jenomže to se pohybujeme v teoretické a dosti nebezpečné rovině.

Kvůli trojným vazbám mezi uhlíky je totiž acetylén fundamentálně nestabilní a rozpadá se exotermickou reakcí, je-li příliš stlačován. Může velmi nebezpečně explodovat, pokud tlak překročí cca 200 kPa. Proto se ukládá rozpuštěný v acetonu nebo dimethylformamidu (DMF), v kovové láhvi naplněné porezní látkou (Agamassan), což zajišťuje bezpečný transport a používání. Tady jde m.j. hlavně o bezpečnost.

Poslední dobou se začíná používat plyn Chemtane2 a podle toho, co se o něm dozvídám, lze v použití s kyslíkem dosáhnout vyšších teplot, než s acetylénem a navíc jde o kapalnou směs uhlovodíků, která je naprosto bezpečná při manipulaci a přepravě.

http://www.chemtane2.com/products/

Editoval Frank (03-11-2009 16:15:53)

Offline

 

#22 03-11-2009 16:13:52

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Malý přenosný autogen

Tomáš S napsal(a):

Vyvíječ na kyslík? Někde jsem kdysi narazil na zmínku, že něco takového existuje.
Nevíte o tom něco bližšího? A taky z jakých látek se ten kyslík získává? Napadá mě peroxid vodíku, ale je to jen takový můj odhad.

Kyslík lze vyrobit několika způsoby.

a) Tepelným rozkladem sloučenin

2 KClO3 → 2 KCl + 3 O2  katalyzátor: MnO2

2 BaO2 → 2 BaO + O2  t = 750 °C

2 PbO2 → 2 PbO + O2

b) Rozpouštěním oxidů některých těžkých kovů v kyselinách např.:

2 MnO2 + 2 H2SO4 → 2 MnSO4 + O2 + 2 H2O

c) Reakcí peroxidu vodíku s KMnO4 nebo rozkladem peroxidem vodíku za přítomnosti katalyzátoru MnO2

2 KMnO4 + 5 H2O2 + 3 H2SO4 → 2 MnSO4 + 5 O2 + 8 H2O + K2SO4

2 H2O2 → O2 + 2 H2O

Upozorňuji, že tyto metody budou zcela určitě nebezpečnější a taky dražší, než když si koupíte /pronajmete/ láhev se stlačeným plynem. smile

Offline

 

#23 03-11-2009 17:41:39

Marten264
Člen
Místo: Tábor
Registrovaný: 04-10-2008
Příspěvky: 200

Re: Malý přenosný autogen

Teda Franku to jsem nečekal ze svářecího odborníka "    молодым химиком " smile    ještě mám tu soupravu doma.

S tou náhradou acetylénu , to je paráda. Ale než to dojde do čech - možná moje děti se dočkají. Hořáky se dají použít stejné ?


KITin 150 LA (111,141), autogen (311) + NPK3, kyslík - PB (312),
[color=yellow]podomní řemeslník nepřijatý do Cechu[/color]

Offline

 

#24 03-11-2009 17:52:53

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Malý přenosný autogen

Výroba kyslíku je založena pomerne na jednoduchom princípe získavaním zo vzduchu .
Potrebne vybavenie:
Kompresor , odkaľovač, kondenzačna sušička , a nakoniec dve nádoby naplnené zeolitom.
Ak chcete plniť  kyslík do fliaš, je k tomu ešte potrebný výkonný kompresor.
Princíp je následovný:
Vzduch z kompresora je zbavený vlhkosti a nečistôt v odkalovači a v kondenzačnej sušičke.
Ten sa potom tlačí do nádoby v tvare valca naplnenej zeolitom.
Na jednej strane sa vzduch vháňa a na druhej strane sa odobera kyslík
Zeolit pohltí dusík zo vzduchu a ostane vám kyslík + zvyšne percento ostatných plynov.
Dosahuje to čistotu kolo 90-95% kyslíku a to si myslim,že na zváranie plne postačuje.
Nádoby su potrebné dve,keď sa zeolit nasyti dusíkom,prepne sa na druhu čistu a za ten čas  sa nasýtená nádoba necha odvetrať.
Predávaju sa aj hotove agregáty , kde si človek môže plniť kyslík priamo do fliaš v pohodlí domova smile.
http://www.oxywise.com/index.php?page=3 … ca_stanica

Offline

 

#25 03-11-2009 18:22:11

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2439
Web

Re: Malý přenosný autogen

Marten264 napsal(a):

Teda Franku to jsem nečekal ze svářecího odborníka "    молодым химиком " smile    ještě mám tu soupravu doma.

S tou náhradou acetylénu , to je paráda. Ale než to dojde do čech - možná moje děti se dočkají. Hořáky se dají použít stejné ?

No jo, já jsem původně tím "химиком", ale mladým rozhodně ne. smile To svařování přišlo až později...

S tou náhradou acetylénu tím Chemtane2 nemám praktické zkušenosti. U nás ve firmě to nepoužíváme a ani o tom neuvažujeme. Ono o tom panuje dosti protichůdných informací. Je to prý výborně fungující na řezání kyslíkem, ale při svařování to moc nic není. Četl jsem diskuze tady na fórech v USA a je tam dost protichůdných názorů z praxe. Mám obavy, zda to zase jen není pouhá reklama. Každopádně je to bezpečnější, než acetylén.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče