SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#51 05-02-2016 12:36:42

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Zákon zachování hmoty a energie platí , ač se to mnohým nelíbí . To trafo přenese konečné množství energie , které je již konstrukčními rozměry menší pro sváření než malé . Je to jako hraní na vojáky . A vložený usměrňovač si jen ukousne , tečka .

Offline

 

#52 05-02-2016 12:40:10

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jo a na tlumivce se ztratí něco zas .

Offline

 

#53 06-02-2016 09:14:58

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Stylesi, když si zadáte vyhledat Rectifier, Wikipedie vám toto řadu let staré schéma nabídne.

Offline

 

#54 06-02-2016 09:40:04

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Myslím, že veľké teoretizovanie tu vlastne tématu viac škodí ako pomáha. Môžeme rozpitvávať ďalšie javy, ktoré škodia stabilite oblúka, viď pradávne straty na usmerňovači či tlmivke ale aj javy, ktoré majú kladný dopad ako preklenutie doby saturácie PN prechodu diód, a pod. Dôležité je iba jediné. Empirické overenie toho o čom sa tu bavíme. Keď niekto tvrdí, že to odskúšal a funguje, nemali by sme to jednoznačne odsudzovať, bez praktického overenia.

Offline

 

#55 06-02-2016 09:59:55

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Tady je ale celou dobu řeč o tom, k jaké svářečce je tento usměrňovač navržen - Parksidel! Je to i v názvu vlákna. Má malé napětí naprázdno a zoufalý zatěžovatel.

Offline

 

#56 06-02-2016 11:06:49

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Miklíkův usměrňovač pro svářečky je možná dobrý nápad pro výrobce, jak co nejvíc ošidit stejnosměrnou svářečku. Pokud se mně někdo zeptá stejnosměrnou nebo střídavou pro MMA, tak jasně stejnosměrnou, jenže stejnosměrná s napětím naprázdno 41V, není žádná výhra, takže když se to porovná s úpravou, kde je 110V, tak je to prostě boží. Jenže jednoduchost této úpravy bude draze zaplacena životností i lepších kondenzátorů. Proto se obvykle volí kompromis, omezí se proud kapacitou i za cenu zhoršení svařovacích vlastností a prodlouží se život kondenzátorů. Dále zvýšená zátěž transformátoru na něj taky žádné blahodárné účinky mít nebude, i když bude zvenčí dobře chlazené, velké cykly teplot dělají divy, ale zase nevím, jak kvalitní má dané trafo izolace, jak kvalitně je navinuto, jestli má proklady atd.. I výše jsem psal, že rozhodně platí zákon o zachování energie, tak je mi jasný, že jen ztráty na parazitních odporech rostou kvadraticky a je dost pravděpodobné, že použité trafo má jádro, pracující už v oblasti silné nelinearity. Vadí mi, že je to tak holý, málo ošéfovaný, je to sice jednoduché řešení, ale na úkor životnosti.

Offline

 

#57 06-02-2016 12:23:21

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Můj osobní názor je, že když si někdo potřebuje sem tam něco přilepit v garáži nebo dílně, nějakou drobnost, tak i ta Parkside hračka asi pomůže. Ale jen v neupravené verzi, střídavý proud a majitel se hold musí smířit s tím, že to má hodně nízké napětí pro zapalování oblouku a hodně malý zatěžovatel. Tu co jsem měl půjčenou sice všechny necnosti malých hobby střídavých mašinek má, i když po zapálení oblouku hoří docela stabilně, až jsem se divil.

Teď trochu OT. nechápu, proč výrobci jdou až tak daleko, že jdou s napětím těch levných svářeček tak nízko a na svářečky jen každý nadává. Přece těch pár závitů hliníkovým drátem přece nemůže svářečku o tolik prodražit, ne?


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#58 06-02-2016 12:36:26

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

varok: vyšší napětí při stejném proudu = větší celkový výkon, víc železa, silnější drát na primáru...Už by to bylo zase o kus dražší.
Stylesi, já to chtěl na té své vyzkoušet spíš ze zvědavosti, na praktické trvalé používání by to nebylo. Ta moje JS90F má naprázdno 54V, tj. při zdvojovači skoro 150V DC, to je už moc.

Editoval Zdenek11 (06-02-2016 12:38:09)

Offline

 

#59 06-02-2016 14:39:47

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

styles napsal(a):

Tak to je velmi pádný argument-proč je použití s tou třeba JS90 opravdu vyloučeno.  Takže opravdu to nakonec bude pouze pro ty "hračky" !!!

Navíc, pokud by se takovéto zapojení použilo u trafa s vyšším napětím a schopné dodat vyšší proud, tak určitě poteče větší proud i tou kapacitou.
S klasickým zdvojovačem  ve svářečce nemám zkušenosti, já jsem postavil a do postavení invertoru používal toto http://www.svarforum.cz/forum/viewtopic … 44&p=3   příspěvek  #72 ze 14-01-2014 13:42:30  - kondenzátory jsou bipólové elektrolyty určené pro motory na 110V, vydržely tedy až do teď, ale když jsem to měl rozdělané, na focení, všimnul jsem si, že se začíná rozpadat gumové přívody kondenzátorů (jen tam, kde byla odstraněna vrchní izolace). Zkratový proud jsem měl stanovený a proud při reálném provozu jsem zkontroloval. To to řešení jsem pak před pár lety viděl na jedné pozdější úpravě ruského domácího invertoru. Pochopitelně kondenzátory měly menší hodnotu a byly svitkové.
V invertoru MIG/MMA, co jsem sem dal na inspiraci ostatním kutilům, jsem ke zvýšení napětí pro režim MMA nepoužil zdvojovač, ale další trafo (měkké).
Mám vyzkoušeno, že pokud se vezme zdroj napětí vyšší než 70V, tlumivka s dostatečnou indukčností, tak i měkký zdroj, nebo zdroj v sérii s dostatečně výkonným odporem, tak na 2,5mm elektrodě se dá udržet oblok i jen s 5A.
Dnes jsou aplikace podstatně náročnější na kvalitu (výdrž) kondenzátorů, a pokud něco odejde- tak je to často ve zdroji. A co je dost často jako prvotní závada - kondenzátor (buď elektrolyt, nebo svitek). Když se podívám do katalogu výrobce, tak pokud je vůbec uvedena životnost, tak jsem taky viděl, že u 105°C kondu je životnost při těch 105°C 1000h.

Offline

 

#60 06-02-2016 14:40:47

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Zdenek11 napsal(a):

varok: vyšší napětí při stejném proudu = větší celkový výkon, víc železa, silnější drát na primáru...Už by to bylo zase o kus dražší.

Já jsem schválně jen psal o napětí, né proudu. Kdyby přidali i na proudu, jak jste psal, tak by opravdu museli zvětšit trafo, použít jiné plechy, a jiné. U napětí v podstatě taky, ale i kdyby ten proud nechali na těch řekněme 80A, ale zvýčili napětí na nějakých 55-60V, tak si myslím slušná mašinka pro kutily.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#61 06-02-2016 14:48:06

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Zdenek11 napsal(a):

varok: vyšší napětí při stejném proudu = větší celkový výkon, víc železa, silnější drát na primáru...Už by to bylo zase o kus dražší.
Stylesi, já to chtěl na té své vyzkoušet spíš ze zvědavosti, na praktické trvalé používání by to nebylo. Ta moje JS90F má naprázdno 54V, tj. při zdvojovači skoro 150V DC, to je už moc.

Ano výše napětí, a to je taky důvod, proč jsem v invertoru dal na zvýšení napětí trafo, které jsem musel vyrobit a ne 2 kondíky + toroid. U toho trafa je možné dělat menší napěťové skoky.

Offline

 

#62 06-02-2016 15:11:42

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

varok napsal(a):

Zdenek11 napsal(a):

varok: vyšší napětí při stejném proudu = větší celkový výkon, víc železa, silnější drát na primáru...Už by to bylo zase o kus dražší.

Já jsem schválně jen psal o napětí, né proudu. Kdyby přidali i na proudu, jak jste psal, tak by opravdu museli zvětšit trafo, použít jiné plechy, a jiné. U napětí v podstatě taky, ale i kdyby ten proud nechali na těch řekněme 80A, ale zvýčili napětí na nějakých 55-60V, tak si myslím slušná mašinka pro kutily.

Varoku, umíš trošku číst? Psal jsem vyšší napětí při stejném proudu! Výkon je napětí krát proud.

Offline

 

#63 06-02-2016 15:25:07

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Zdeněk11: Omlouvám se, přehlédl jsem se.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#64 06-02-2016 15:26:39

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Nic se neděje. Povolené maximální napětí u svářečky je 50V AC.

Editoval Zdenek11 (06-02-2016 17:03:58)

Offline

 

#65 06-02-2016 16:08:35

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Já se učil 80V AC a 113V DC, ale to je jedno. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#66 06-02-2016 17:03:02

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jo jo, tak nějak to bylo. Po válce. Druhé světové, ne první.

Offline

 

#67 06-02-2016 22:45:24

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

No a ty dojmy , když se hovoří technicky . Neexistuje myslím , možná věřím . Co je psáno je dáno a ostatní jsou jen štěky .

Offline

 

#68 07-02-2016 11:00:46

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Styles: Mám trošku delší vedení, to dobrovolně přiznám, ale doufám že tohle nebylo opět rýpání do mě. Nikoho jsem tentokráte snad neurazil a napsal jsem, že nejsem ani profi svářeč ani elektrikář.

Editoval varok (07-02-2016 11:49:47)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#69 07-02-2016 14:16:57

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Jo seš zde coby štěkající mopslík , ketrý ši řeší osobní mindráky . Těžko si o tomto pokecáš v hospodě , nikdo tě nepotřebuje , ani s manželkou to neprobereš . Nikomu jsi nepomohl , jen zde šíříř moudra , která zase nikomu nepomohou . Šaman co v křišťálové kouli vidí načnuté polovodiče . A když se ukáže , že kážeš mimo mísu , tak se to snažíš jinam otočit . No co dodat , zbytečná písmenka na obrazovce . Takového sebestředného ňoumu jsem opravdu jinde nepotkal . Měli by ti udělat složku má invertorová moudra , tam by jsi se mohl vepsat .

Offline

 

#70 07-02-2016 16:56:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Sakra, chlapi, nechte těch osobních invektiv. Staří fotři se navzájem hecují, mlaďoši jsou z toho taky vedle a výsledek žádný. Pokud máte někdo k někomu averzi, stačí na něj nereagovat a zlost vyhnije sama. Určitě to přispěje i k přehlednosti jednotlivých témat.
Jen připomenu, že toto téma se týkalo úpravy svářečky Parkside. Už jste někdo úpravu podle autora vyzkoušeli, nebo se jen tak teoretizuje? K čemu je takové mnohomluvné rozebírání ze všech stran dobré? Autor si prostě udělal úpravu, která mu vyhovuje a po troše hecování zveřejnil i schéma. Že to není úplně z elektronického hlediska košér díky chybějícím ochranám je sice pravda, ale má nějaký smysl diskutovat takhle rozsáhle u svářečky Parkside?

Offline

 

#71 07-02-2016 17:39:11

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

bobobo: kde jsem psal, že mám tři výuční listy v oboru elektro? O opravě invertoru Extol si taky nepamatuji. Jaké mindráky si tady léčím? Už konečně pochopte, že já, troufnu su tvrdit že i mnoho jiných tady nejsou MISTŘI elektrikáři jako vy. Dívám se na věci z úplně jiné strany. Píšu tady jen co mám z praxe se stroji, živím se občas i jako svářeč, patří to k mé práci. Koho vyhodili z tohoto fora kvůli mě? Vím asi o 3 kteří byli vyhozeni, ale kvůli mě? Jmenujte mi prosím alespoň ty 3. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#72 07-02-2016 19:06:32

ZDENÁL
Člen
Registrovaný: 03-01-2009
Příspěvky: 1517

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Varoku, určitě nic z předchozích příspěvků nebylo myšleno na tebe. Tvoje příspěvky sice nejsou tak odborné, ale vycházejí z praxe a mnohému začátečníkovi mohou v mnohém pomoci, a to proto, že jsou srozumitelné právě pro lidové začínající kutily. Tady se do sebe pustila starší generace.

Offline

 

#73 07-02-2016 19:41:09

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

Aha, no možná jsem pana stylese někdy něčím naštval, omluvil jsem se mu. Teď to nebylo namě? To jsem rád. Děkuji za vysvětlení.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#74 08-02-2016 10:48:40

miklik
Člen
Registrovaný: 29-01-2016
Příspěvky: 15

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

styles napsal(a):

Jako bych četl bastlírnu-kde se také snaží rádoby kralovat tento "génius". Snaží se uzavřít nejhodnotnějším příspěvkem opravdu k tématu!! Takže po jeho geniálním sdělení že na diodě je prý nějaký úbytek napětí teď slova z bible co je psáno to je dáno a jinak všichni kromě něj tu podali pouze "štěky".
    Mám zato,že by tento Spasitel techniky měl převzít roli moderátotora a jeho poslední příspěvek by měl tak být jako první a jako jediný v tomto vláknu k podnětu pana Miklíka.  Takže technicky=já si myslím-ne správněji je věřím-ne, řeknu to opravdu technicky=jsem přesvědčen, že pan Miklík je opravdu formát-udělal něco co zřejmě slušně funguje(v rámci možností), použil přitom zřejmě jako první a zásadně tento obvod předělal zapojení které by tento tlučbuba nevypotil ani kdyby byl opilý. Nesaháte Miklíkovi ani po kotníky-pane"techniku". Nebudu popisovat co tady prohlásili lidé,kteří opravdu znali a uměli a o jejichž vyhození jste se zasadil-abyste tady tady mohl excelovat. No a tak tady(né v sekci svařování,ale v sekci techniky) už zůstává pouze tento "genius" a pak strýček Google!!
    Jeden  z nich mi říkal=toto není technické forum,když tady ponižují člověka který se tím živí celý život a opravil hromadu invertorů a pak nějaký chudák,který se tady jen chlubil jak do měsíce neopraví toho Extola a nakonec neudělal ani to a to tady dělají už i lepší učni druhého ročníku!! Co tam mám komu vykládat,když starého praktika tam udolají narážkami na odbornost v elektronice třeba i kuchaři a stolaři. Tady se už nenosí odbornost,ale právě jen to co najdou na internetu-často špatně,ale globálu jsou hvězdy. Nezapomenu na jeho větu: "cítil jsem se tam často jako naprostý debil-jediné s čím to mohu srovnat-jako kdysi celkem místně celkem úspěšný šachista-mi jednou za podobných podmínek postavili jako soupeře počítač--je to už dávno ale můj závěr byl-nač jsem se učil hrát šachy!!" No a opravdu by byl rád viděl,kdyby ty místní odborníky někdo postavil k zařízení elektroniky= to by hned spadly hřebínky. Měl pravdu i v tom,že dnešní virtuální doba už není pro takové jako my-tady už je to také jenom hra a jak je známo tak lidský mozek není tak rychlý ani tak dokonalý jako Google. Ale když náhodou vypadne připojení-tak jsou všichni tito géniové--v háji(omlouvám se-to je citace a po přeložení by to nebylo ono)/prvně jsem opravdu napsal v p.r.d.e.l.i. ale už je tady i takové výjimky cenzura-přitom je to jen citace/ Také jej štvalo,když jej pak hledači odkazovali na stránky a doslova z něj dělali trotla!!!
     Takže i já teď půjdu studovat tu Wikipedii,neboť jsem včera nestíhal a od píky si nastuduji znova pojednání o nabíjení kondenzátoru-jak mi bylo doporučeno. A nakonec půjdu vrátit ty papíry od vzdělání-to že jsem včera zvládl opravit... raději stop-chlubit se já nepotřebuji-a k dobrému jménu s výsledky už ani ty papíry nepotřebuji. Mohu to ale někomu věnovat-dnes se přece i takové věci běžně falšují a tady to jsou originály-jen bude stačit zfalšovat jméno--jo a zřejmě i datumy!!
     Takže se ani nedivím,že se už i pan Miklík raději neozývá. udělali jste z něj tady naprostého blbce-styďte se===odborníci ! Nevím kolik z Vás by něco takového jako on "vypotili" ale zas tak moc Vás nebude a pan BOBO určitě né-když měl takové problémy s PFC i PC zdrojem. No a kdyby většině vypadl Google-tak to tu bude jako konec světa.


     Good luck !

Děkuji Vám za upřimná slova,proto jsem navrhl komunikaci přes mail. kde v příspěvcích jsem uvedl svoje jméno dokonce i svůj telefon,pro další konzultaci pro případné zájemce kteří skutečně chtějí bastlit pro sebe doma.  M.SZ -miklik.

Offline

 

#75 08-02-2016 21:13:51

abaddon
Člen
Registrovaný: 27-02-2014
Příspěvky: 18

Re: Nová jednoduchá úprava svářečky Parkside-Lídl

NEODBORNÍK ŽASNE,
pan Miklik tu jde s kloboukem v ruce, znalec, který tu zdarma nabízí své zkušenosti
styles tu stojí jako zorro, a jak se lze dočíst - velmi dobře ví o co se jedná - v technice je také machr

a pan BOBOBO jako ta liška podšitá provokuje a provokuje - zosobněná hrubost, sprostota s drzostí jedna ruka

moderátor zasáhnout nemůže - ne, ne ne ON nechce ..... přece nevyhodí KAMARÁDA a Koutný??
pravda bude pravděpodobně někde na cestě. Na každém šprochu pravdy trochu
např. zde
http://www.svarecky.com/svarforum-po-ce … um-bobobo/
nebo zde?
http://www.svarecky.com/svarforum-po-ce … cesku-ii-/

CO VÍM JÁ ????

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče