SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 24-06-2021 15:04:16

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

Rozhodnutí jak to provést bude hodně záležet na okolnostech. Je hodně možností. Je ale podstatná bude zběhlost při sváření mědi TIGem.To chce si to dobře nacvičit. Mědikovci svářeli měd autogenem a nakonec z toho byly překrásné a užitečné výrobky, jako varny v pivovarech nebo kotle v pálenicích.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#27 24-06-2021 15:20:20

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Svařováni měděných pásovin

Vzhledem k dotazu to nevypada, ze by Mado mel bohate zkusenosti s medi. A propalit si diru do existujiciho zarizeni (destilacni kolona? wink ) by asi docela nas*alo...

Editoval E-Ryc (24-06-2021 15:21:44)


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#28 24-06-2021 15:59:48

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Svařováni měděných pásovin

ked tam bude diera, da tam zaplatu...... big_smile

Offline

 

#29 24-06-2021 19:26:36

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

možná by stačilo připájet na díru naměkko starej dvacetník.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#30 25-06-2021 05:23:16

Mado
Člen
Registrovaný: 29-11-2018
Příspěvky: 13

Re: Svařováni měděných pásovin

Frank napsal(a):

rcp napsal(a):

ja som pred par rokmi kupil na medene trubky drat ESAB OK Tigrod 19.20 (CuSn6)
https://hbt-weld.cz/app/uploads/2019/02 … titanu.pdf

tigom s argonom slo v pohode zvarat nejake 2" medene trubky (priemer tusim 53mm, hrubku si uz nepamatam, ale urcite to bolo do 2mm)

potreboval som vtedy vyrobit nejake atypicke odbocky (T-kusy pod roznymi uhlami), ktore sa nedali kupit

Tak pravda je, že tím CuSn6 by to běžným TIG s argonem jít mělo, zejména pokud se jedná jen o spoj, kde není vyžadována max. elektrická vodivost. Tam jak známo a v té tabulce, kterou jsem tam dal v příspěvku výše, se mění drasticky elektrická vodivost mědi při sebemenším přimísením nečistot do slitiny. To v případě elektro-vodné pásoviny by vadilo. Pokud se kolegovi jedná o jakousi nádrž, tam by v tomto směru problém nebyl.

Ďakujem toto som mal presne na mysli ... hrubka material nieje viac ako 2mm a ide len o to aby som utesnil prasknutu nádrž čiže žiadnu elektricku vodivosť ja nepotrebujem aby to spĺňalo ... a ešte jedna uplne hlúpa otázka ospravedlnujem sa ale môžem použiť ako prídavny material drôt čo sa používa na meď pri zvárani autogenom ? Alebo to musí byť LEN CuSn6 pre TIG ...

Má ten prídavný materiál pre autogen ine zloženie ako pre TIG ?  (Presne zloženie vam neviem povedať predože pani v predajni mi to nevedela povedať ale je to bežný volne dostupný pridavný materiál pre autogen) 

Ďakujem za odpoveď smile

Offline

 

#31 25-06-2021 07:42:45

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

Jestli myslíš mosaznou pájku. Tu při TIGu použít nelze.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#32 25-06-2021 11:56:58

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Svařováni měděných pásovin

Mado napsal(a):

Frank napsal(a):

rcp napsal(a):

ja som pred par rokmi kupil na medene trubky drat ESAB OK Tigrod 19.20 (CuSn6)
https://hbt-weld.cz/app/uploads/2019/02 … titanu.pdf

tigom s argonom slo v pohode zvarat nejake 2" medene trubky (priemer tusim 53mm, hrubku si uz nepamatam, ale urcite to bolo do 2mm)

potreboval som vtedy vyrobit nejake atypicke odbocky (T-kusy pod roznymi uhlami), ktore sa nedali kupit

Tak pravda je, že tím CuSn6 by to běžným TIG s argonem jít mělo, zejména pokud se jedná jen o spoj, kde není vyžadována max. elektrická vodivost. Tam jak známo a v té tabulce, kterou jsem tam dal v příspěvku výše, se mění drasticky elektrická vodivost mědi při sebemenším přimísením nečistot do slitiny. To v případě elektro-vodné pásoviny by vadilo. Pokud se kolegovi jedná o jakousi nádrž, tam by v tomto směru problém nebyl.

Ďakujem toto som mal presne na mysli ... hrubka material nieje viac ako 2mm a ide len o to aby som utesnil prasknutu nádrž čiže žiadnu elektricku vodivosť ja nepotrebujem aby to spĺňalo ... a ešte jedna uplne hlúpa otázka ospravedlnujem sa ale môžem použiť ako prídavny material drôt čo sa používa na meď pri zvárani autogenom ? Alebo to musí byť LEN CuSn6 pre TIG ...

Má ten prídavný materiál pre autogen ine zloženie ako pre TIG ?  (Presne zloženie vam neviem povedať predože pani v predajni mi to nevedela povedať ale je to bežný volne dostupný pridavný materiál pre autogen) 

Ďakujem za odpoveď smile

Tak pokud je to pro TIGové pájení tak, není vhodné žádná pájka s obsahem zinku. Takže mosazné, ani stříbrné pájky nejsou moc vhodné. Pokud základ je čistá měď, použij raději tu CuSn6, nebo CuP, popřípadě lze i některý Al bronze. Těch použitelných materiálů pro TIG pájení mědi je celá řada - CuAg1, CUSi3, CUAL, CUSn...

Offline

 

#33 25-06-2021 13:06:29

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

Já mám obavy, jestli Mado nemyslí drát na ocel, ten je poměděný, což by mohlo mást. Ze všech vyjmenovaných bude nejdostupnější pájka CuP, která je k dostání v každé prodejně s instalatérskými potřebami. Tigem to sní jde dobře.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#34 25-06-2021 13:18:08

E-Ryc
Člen
Místo: Praha / Horazdovicko
Registrovaný: 08-09-2020
Příspěvky: 820

Re: Svařováni měděných pásovin

Mado napsal(a):

Má ten prídavný materiál pre autogen ine zloženie ako pre TIG ?  (Presne zloženie vam neviem povedať predože pani v predajni mi to nevedela povedať ale je to bežný volne dostupný pridavný materiál pre autogen)

OT: Famater: Kdyz odhledneme od medi, plati to pro "autogenni" drat G 104, ktery maji uplne vsude? Podle slozeni v nem zinek neni. Dik


IDEAL Tecnomig 212 LCD, Fronius TransPocket 150, IDEAL EXPERT TIG 220 AC/DC PULSE LCD, Ideal Praktik 220 LCD (v pořadí podle četnosti používání)

Offline

 

#35 25-06-2021 13:20:59

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Svařováni měděných pásovin

Famater napsal(a):

Já mám obavy, jestli Mado nemyslí drát na ocel, ten je poměděný, což by mohlo mást. Ze všech vyjmenovaných bude nejdostupnější pájka CuP, která je k dostání v každé prodejně s instalatérskými potřebami. Tigem to sní jde dobře.

Ježíšmarjá, to snad né! big_smile To v žádném případě! Také se přimlouvám za ten CUP drát. Má menší bod tání, než čistá Cu a pracuje se s ním na mědi dobře. Jinak já jsem si kdysi pohrával se spojem Cu/nerez použitím ER-CuAl2... big_smile
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/213_svar_bronzem.jpg

Offline

 

#36 25-06-2021 20:26:49

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

To je zajímavé. Sváření různých materálů řeší Kevin Caron na svých plastikách.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#37 26-06-2021 16:16:29

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Svařováni měděných pásovin

Famater napsal(a):

To je zajímavé. Sváření různých materálů řeší Kevin Caron na svých plastikách.

Já jsem s mnoha různými speciálními materiály a jejich svařováním přišel do styku až zde v USA ve Svářecí škole. Hlavně tedy ale ve firmě Velan Valve Co., kde se vyráběly spec. armatury jak pro průmysl, chemický, ropný, papírenský a různé spec. zakázky pro am. Government, NASA a NAVY. Kromě Nerezu, Titanu, Aluminia, také Zirkonium, Slitiny CuNi, množství různých kobaltových slitin atd... Teď už jen vzpomínám...

Offline

 

#38 28-06-2021 09:18:05

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4785

Re: Svařováni měděných pásovin

To je hodně dobrá zkušenost. S tím se opravdu každý nesetká. Důležité je, že je na co vzpomínat. Já mám problém s tím, že jsem se za celý dlouhý život zabýval spoustou věcí. Když jsem přítomen diskuzi "mlaďasů", se kterými se pravidelně stýkám o nejakém problému, který dobře znám, raději mlčím, aby mě nepovažovali za sedmilháře.  Já jsem toho Kevina Carona uvedl proto, že on dělá kovové plastiky a má hodně nápadů v této oblasti.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#39 28-06-2021 12:21:58

ihlan
Člen
Místo: Obec Ihĺany
Registrovaný: 11-05-2012
Příspěvky: 3418
Web

Re: Svařováni měděných pásovin

Frank: V tej zvarackej skole si bol pred katedrou alebo za katedrou wink?
si tu nieco niekde spominal historiu som mal pre teba par veci co by si mozno rad zaspominal (audio)
ale poslat sa ti to neda lebo autoreply a nedorucitelne...


Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

Offline

 

#40 28-06-2021 13:05:36

Frank
Člen
Místo: USA
Registrovaný: 24-11-2007
Příspěvky: 2403
Web

Re: Svařováni měděných pásovin

Famater:
Já jsem si všiml, že jste znalý a uznávaný odborník v mnoha odvětví ve kterých já jsem pouhý amatér. Tedy práci s kovy a povrchní znalosti elektroniky mám, byl jsem zakládajícím členem Hi-Fi klubu... To už je drahná řada let. Stavěl jsem tehdy různé Hi-Fi aparatury a dokonce jsem se pustil do celkové výroby gramofonu s těžkým talířem, kde tehdy byl hit s electronickým měničem a stabilizátorem otáček big_smile Měl jsem kompletní aparaturu(tuner, zesilovač, gramofon a bedny vlastní výroby) tehdy dokonce na výstavě AVRO 73 v Praze. Také někdy raději mlčím, než bych vehementně prosazoval svůj názor, ačkoliv jsem přesvědčen, že mám pravdu... smile
Hodně úspěchů přeju.

Ihlan:
Tak pochopitelně ze začátku jsem musel obhájit znalosti a kvalifikaci z ČSSR. No, nebylo to až tak jednoduché, nedokonalé znalosti Angličtiny, jiný přístup, atd. Do Svářecí školy,(za katedru big_smile big_smile) kde jsem působil jako instruktor praktické výuky, mě doporučil přítel, AWS Welding Inspector, až po několikaleté praxi ve Velan Valve Co, kde jsme oba pracovali. Ona ta firma měla patronát nad tou školou. Později jsem právě po odchodu toho přítele do penze, vzal to místo AWS Welding Inspectora... No a dnes jsem už starej dědek big_smile Teď už mám jen malý Welding shop v garáži a spousty vzpomínek.
Já nevím co jsi chtěl poslat a jakým způsobem. Mám e-mail i v ČR na seznam.cz, takže tam by to mělo fungovat, snad. fisouchazavináčseznam.cz

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče