SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 07-06-2016 22:09:16

hubays
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 2

zanešená elektroda

Ahoj. Svařuji nerezové potrubí mat. jakost 1.4301 a docela mě obtěžuje ,že se mi pořád dost zanáší  elektroda (používám lanthanové, cerové a aj ty mrdky thoryové)na špičce se mi pořád dělá takový jakoby věneček ze špon, když to blbě řeknu. A celkově se mi porát zbarvuje jak dyby byla blbě chráněná. Používám 2,4ku v plinové čočce-průměr keramiky 12, jehlu mám vysunutou cca cenťák. A je jedno jestli vařím na 60 bo 120 A. Nepomáhá když hýbu s průtokem ani obroušení matr. kamínkem ve fortuně. Jediné co mě napadá, použít kratší keramiku  (od sítka po hranu keramiky cca 2 cm),  jiný výrobce čočky?..bo nevim. A jestli se to tu už řešilo, tak se omlouvám. Předem děkuji za rady.. Kuba

Offline

 

#2 07-06-2016 22:21:05

pán volnosti
Člen
Registrovaný: 27-04-2016
Příspěvky: 176

Re: zanešená elektroda

Zkoušel jste delší dofuk? Kolik máte vteřin?

Editoval pán volnosti (07-06-2016 22:22:05)

Offline

 

#3 07-06-2016 22:40:59

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: zanešená elektroda

ten centak vysunutia elektrody mi pride dost  - 5 mm by bolo tak akurat
dalej to moze byt dofuk ako napisal kolega predo mnou - pri nizkom sa elektotroda zvykne zafarbit do modra
pokial sa ti nachytava material na spicku, pricinou moze byt aj velmi kratky obluk

Editoval rcp (07-06-2016 23:25:45)

Offline

 

#4 07-06-2016 22:46:57

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zanešená elektroda

1, příliš vysunutá elektroda, stačí do 6 mm.
2, elektrody s thoriem jsou z těch dostupných asi nejstabilnější, nechají si líbit i hodně špatné zacházení, takže to asi mrdky nebudou.
3, plynová čočka je výborná věc, ale jen pro toho, kdo umí udržet stabilní vzdálenost mezi elektrodou a základním materiálem.
4, nikdy nevyndávat přídavný materiál z prostoru chráněného ochranným plynem - zde minimálně Ar 6/9.

Kde se vám tvoří věneček ze špón? Na elektrodě nebo na hraně hubice? Někdy je nejtěžší se domluvit o čem je řeč.

Offline

 

#5 07-06-2016 22:52:18

koumes
Člen
Registrovaný: 09-02-2015
Příspěvky: 63

Re: zanešená elektroda

Proč by čočka měla být výhodou jen pro ty, co udrží konstantní vzdálenost mezi elektrodou a základním materiálem? Já myslel, že čočka všeobecně zlepšuje krytí argonem a dovoluje víc vytáhnout elektrodu. Co to má společného s tou konstantní vzdáleností?

Offline

 

#6 07-06-2016 23:23:49

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zanešená elektroda

Někde tu bylo video, které krásně ukázalo, jak vypadá proud ochranného plynu vystupující z hubice bez plynové čočky a s ní. Bez plynové čočky se mění přibližně laminární proudění plynu těsně před hubicí na turbulentní, s čočkou se tato hranice posune až cca 6 - 8 mm před hranu. Proto je dobré se v této vzdálenosti se špičkou elektrody držet co nejstabilněji. Umožní to navíc snížit spotřebu drahého argonu až na 6 l/min. Pokud si ale někdo nastaví třeba 12 l/min. tak už je plynová čočka skoro zbytečná. Vyzkoušel jsem při svařování titanu při 18 l/min práci s čočkou i bez ní a necítil jsem rozdíl. Pravdou je, že někteří svářeči nedají na plynovou čočku dopustit a já ji osobně každému doporučuji už pro ten psychologický efekt, že se mu bude svařovat lépe.

Offline

 

#7 08-06-2016 06:57:32

Discovera
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 07-06-2009
Příspěvky: 1421
Web

Re: zanešená elektroda

Jak píše Jirkati....ale nesmí se to přehánět s plynem...pak už to ztrácí význam a škoda plynu. To co je na obrázku jsem zkoušel se zachyceným jemným kouřem a efekt byl stejný jako na obrázku. Jinak tvrdit, že Th. elda je mrdka je silné kafé....nejpoddajnější elda co znám. Málokterá si nechá líbit to co tato "radioktivní" elda smile
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1176_staeny_soubor.jpg

Ten "věneček" kolem špičky elkdy jak píšeš se mi stává jen ve dvou případech: 1. vysunuji přídavný materiál pokaždé mimo dosah ochrané atmosféry, 2.jsem echt blízko svárové lázně = minimální délka oblouku div se nedotýkám samotné lázně a při přidávání příd. materiálu je zde zakopaný pes.

Editoval Discovera (08-06-2016 07:10:28)

Offline

 

#8 09-06-2016 20:56:08

hubays
Člen
Registrovaný: 07-01-2015
Příspěvky: 2

Re: zanešená elektroda

Nejsou to špony doslova, bylo to obrazně řečeno a dělají se na špičce eldy. Thoryovky sice snesou ale k eldám se chovám, takže to neocením, ale právě díky jejich zátěži na lidský organismus jsou to mrdky, za mě teda jo. A co jsem kdysi vyčetl v učebnici, je jejich používání zakázané, přesto jsou pořád na trhu. A teda děkuju za rady, už mám jasno-jsem blízko lázně, to mě nenapadlo, drát z ochrany nevytahuji vůbec, bo někdy vyjímečně když  cukne ruka. A co se plynové čočky týče..mám takovou osobní zkušenost, že při již zmíněném 1cm vysunutí a klidně i větším a správném kejvání je housenka po svaření skoro stříbrná, bo  má lehce zbarvený nádech- právě delší vysunutí líp chrání matr za eldou. Funguje mi to i u tenkostěnek samozřejmě perfektní příprava a rozmezí 2 max 3 ampér na správné hodnotě. (př.- 48 je málo a 52 už přepaluje-už musíš moc zrychlovat bo cpat zbytečně moc drátu drátu).A ten dofuk mám 3-6s záleží na proudu, ale zkusím přidat a uvidím.takže ještě ras dik dik

Offline

 

#9 09-06-2016 21:39:05

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4392

Re: zanešená elektroda

Pokud se týká WTh elektrod, tak se hluboce mýlíte a nikdo nikdy neprokázal jejich špatný vliv na lidský organismus. Už jsem zde o tom rozsáhle psal včetně zdroje původní nesmyslné zprávy v populárním švýcarském časopise. Jediné, co na wolframových elektrodách vadí, a to na všech typech, nejen WTh, je vdechování prachu při broušení špiček. To ale rozumný svářeč nikdy neudělá. Wolfram, Thorium, Cer, Lanhtan, Zirkon - žádný z těchto prvků našemu tělu rozhodně neprospívá.

Offline

 

#10 10-06-2016 16:44:49

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: zanešená elektroda

Ano, jediné co vadí je opravdu jen vdechování prachu při broušení a asi právě toto měl "hubays" na mysli tou "žátěží na lidský organismus". Jako alfa zářič může být thorium nebezpečné jen při bezprostředním a dlouhodobém kontaktu se živou tkání (částečky prachu v plicích). Ale mýlíte se, že vdechování prachu vadí u všech elektrod stejně. Obzvláště z čistého wolframu bych měl naprosto minimální obavy, menší než při broušení např. automatových ocelí legovaných olovem, které se při teplotě broušení odpaří a olověné páry jsou dost nebezpečné (na rozdíl od kovového olova, i když z olověných střel nebo rybářského olůvka naskakujou ekoteroristům pupínky jen ho vidí, tak je prakticky neškodné). Ze zmíněných prvků je slabě radioaktivní pouze Th, ostatní jsou stabilní. Co se týká chemických vlastností, tak wolfram a zirkonium (nemá český název, resp. je shodný s latinským; zirkon je minerál) jsou velmi stabilní. Slitiny se zirkoniem se používají pro implantáty. Na elektrodě pro plazmovou řezačku lze najít malinké množství hafnia, které je vlastnostmi velmi podobné zirkoniu. Další jmenované, cer a lanthan, jsou naopak silně reaktivní, např. lanthan je velmi podobný hliníku (ten je podezříván, že má nějakou souvislost s Alzheimerovou chorobou). Těžko říct jaké v organismu vzniknou sloučeniny a co způsobí, takže tohle bych raději moc nevdechoval.

Offline

 

#11 16-06-2016 15:39:53

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: zanešená elektroda

Poločas rozpadu thoria je 13 900 000 000 roků tak žádnou paniku, není to plutonium.


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

#12 18-06-2016 16:09:59

Aleš_
Člen
Registrovaný: 13-05-2008
Příspěvky: 425

Re: zanešená elektroda

Ah bože, to snad není možné. Podařilo se mi přehlédnout závorku v této větě: The most stable of them (after 232Th) are 230Th with a half-life of 75,380 years. Ano, máte pravdu, nejstabilnější izotop je 232Th s t1/2 = 14.05 miliard let (podle wikipedie), takže ani občasného nabroušení thoriované elektrody bych se nebál. Na wikipedii se píše o riziku při výrobě punčošek pro plynové lampy, kde jde o vdechování prachu a aerosolu s obsahem thoria. Ale tam jde o dlouhodobou expozici.

Offline

 

#13 20-06-2016 16:37:06

samb
Člen
Registrovaný: 18-04-2014
Příspěvky: 205

Re: zanešená elektroda

Doslechl jsem se, že pro uran býval v pracovním prostředí limit 10 mg denně inhalačně. Má asi 3x kratší poločas rozpadu. U thoriovaných elektrod jsem tedy zcela v klidu protože sotva nadýchám miligramy, spíš pár mikrogramů wolframovýho prachu se 2% thoria.
Pro zajímavost, svařoval a brousil jsem v místnosti kde probíhalo měření radonu (alfa záření) a detektory žádnou zvýšenou alfa radiaci nezaznamenaly. Měření vyšlo několikrát lépe než o patro níž v přízemí.


CO2
tunning baubau trafo + usměrňovač + TIG

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče