SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1051 17-10-2019 09:40:42

pafik1605
Člen

Re: Kecalkovo....

bourač napsal(a):

v legislativní radě vlády čr leží návrh zákona uvolnit zdarma všechny normy. Vláda by měla navrhnout novelu zákona o přístupu k normám zdarma ještě v říjnu.

Bylo by to logický; norma je ekvivalent zákona, a když máš zákony dodržovat, musíš k nim mít přístup.  Totéž v bledě modrém platí pro normy.

#1052 17-10-2019 10:37:29

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna

Návrh je jen pro pár (asi 4200) vybraných norem, alespoň co se píše. V Česku v současnosti ale platí asi 2 300 000 norem.

Editoval Zdenek11 (17-10-2019 10:46:53)

#1053 17-10-2019 10:44:44

Výska
Člen
Místo: Šluknov

Trochu si myslím, že zalobují ti, kteří normy spravují, tak jak je u nás v Čechách dobrým zvykem. Jako firma si platíme přístup k ČSN normám (spravuje Česká Agentura pro standardizaci), v rámci naší licence je omezený počet tisku pro pár loginů a několik lidí má pouze funkci nahlížení. Je to velmi pěkně ošetřené, nejde to tisknout, kopírovat (ani hardcopy), přeposílat, nic. hezky zaplať a dostaneš. A to se zde bavíme o českých normách, resp. evropských. (ČSN / EN), například DIN nemají mnohdy ekvivalenty a otázkou je, jestli česká legislativa může uvolnit i to (osobně si myslím že ne). Takže stále budeme někde něco nahánět.

EWM Phoenix 301 Concept puls FKG
EWM Triton 180 AC/DC

#1054 17-10-2019 13:59:28

bobobo
Člen

Neprolomí , prachy .

#1055 17-10-2019 18:01:12

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Uvolnění norem bude ještě boj. Několik firem si z jejich vydávání a prodeje udělalo docela dobrý džob. Ty se budou bránit nejen zuby nehty. Za volný přístup lobují jen některé firmy a třeba i cws-anb. Jenže jak jde o prachy, tak se vždycky najde někdo kdo bude řvát, že je to omezování svobody podnikání. A na to moc dobře slyší celá pravice ve Sněmovně, která už jednou při rozpravě na dané téma křičela, že co je zadarmo, toho si nikdo neváží a další dementní kecy.
Takže uvidíme, zda zvítězí aspoň částečně zdravý rozum, nebo zase prachy.

#1056 17-10-2019 19:18:14

milosak
Člen
Místo: P - z

To je jak se stravenkama a pokladnama eet

Likvidace bezpečnostních systémů.

#1057 17-10-2019 20:40:02

ctiteljan
Člen

Výska napsal(a):

Trochu si myslím, že zalobují ti, kteří normy spravují, tak jak je u nás v Čechách dobrým zvykem. Jako firma si platíme přístup k ČSN normám (spravuje Česká Agentura pro standardizaci), v rámci naší licence je omezený počet tisku pro pár loginů a několik lidí má pouze funkci nahlížení. Je to velmi pěkně ošetřené, nejde to tisknout, kopírovat (ani hardcopy), přeposílat, nic. hezky zaplať a dostaneš. A to se zde bavíme o českých normách, resp. evropských. (ČSN / EN), například DIN nemají mnohdy ekvivalenty a otázkou je, jestli česká legislativa může uvolnit i to (osobně si myslím že ne). Takže stále budeme někde něco nahánět.

Zas tak zabezpečený to nemají, PC syntéza to přečte a šikovný programátor by zvládl napsat program který místo čtení to vepíše do jiného souboru bez ochrany

#1058 17-10-2019 20:52:12

Charon
Člen
Místo: Praha

ctiteljan napsal(a):

Výska napsal(a):

Zas tak zabezpečený to nemají, PC syntéza to přečte a šikovný programátor by zvládl napsat program který místo čtení to vepíše do jiného souboru bez ochrany

Platí, že jakmile máte něco na počítači, tak vždy existuje způsob jak to uložit. Prostě neexistuje ochrana která by vám to znemožnila, jen ochrana která vám to může ztížit.

#1059 17-10-2019 21:25:10

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Ale pánové, to je podle současných zákonů přece podvod!
Zní to trochu nezvykle, ale zažil jsem zákazníkova auditora, který tvrdil něco, s čím jsem já nesouhlasil. Velmi slušně mě požádal, ať mu půjčím příslušnou normu, že si to podle ní srovnáme. A já blbec vytáhl ze stolu kopii, kterou jsem si udělal z originálu, ležícího ve skladu norem v jiné budově firmy. U normy jsme se dohodli, že máme společné stanovisko. To bylo OK. Jen mě upozirnil, že mě může kdykoliv napráskat příslušnému úřadu, protože na normě bylo výslovně napsáno, že je zakázáno kopírování. Já jsem to zkopíroval i s tím zákazem. Poradil mi ať si uděláme chráněný virtuální sklad norem na PC síti a nikdo nemůže říci nic proti.
Pokud by byly normy volně přístupné, tyto starosti by konečně odpadly.

#1060 17-10-2019 23:58:42

ctiteljan
Člen

jirkati napsal(a):

Ale pánové, to je podle současných zákonů přece podvod!
Zní to trochu nezvykle, ale zažil jsem zákazníkova auditora, který tvrdil něco, s čím jsem já nesouhlasil. Velmi slušně mě požádal, ať mu půjčím příslušnou normu, že si to podle ní srovnáme. A já blbec vytáhl ze stolu kopii, kterou jsem si udělal z originálu, ležícího ve skladu norem v jiné budově firmy. U normy jsme se dohodli, že máme společné stanovisko. To bylo OK. Jen mě upozirnil, že mě může kdykoliv napráskat příslušnému úřadu, protože na normě bylo výslovně napsáno, že je zakázáno kopírování. Já jsem to zkopíroval i s tím zákazem. Poradil mi ať si uděláme chráněný virtuální sklad norem na PC síti a nikdo nemůže říci nic proti.
Pokud by byly normy volně přístupné, tyto starosti by konečně odpadly.

Tak samozřejmě že je to je ta druhá stránka věci. Prakticky to ani není výhodný. já si něco koupím abych z toho udělal kopii zadarmo ? bych byl padlej na hlavu

#1061 18-10-2019 09:37:56

pafik1605
Člen

Takže vlastně zjistíš, že nemáš tu normu koupenou, ale že jí máš jen za nějaký poplatek půjčenou. To máš jak s windowsama; ačkoliv si koupíš licenci, tak je smíš jen používat, ale není to tvůj majetek (nesmíš je prodat jinýmu, ....) Navíc ještě mikrošit za nic neručí.
Už jsem uvažoval o tom, že si koupím windows, a za týden je vrátím s tím, že nesouhlasím s licenčním ujednáním. To by prodejce koukal. smile
To samé by šlo udělat s normou; koupit jí, okopírovat a vrátit jí, že nesouhlasím s tím, že si jí nesmím okopírovat pro vlastní potřebu a že jelikož jsem o tom dopředu nevěděl, tak jí z tohoto důvodu vracím.

#1062 18-10-2019 09:52:13

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

No dnes uz nevlastnis ani tie data co na tom pocitaci napises a vytvoris vsetko davas na analyzu "kvoli reklame"
a suhlasis ze to mozu este aj predat dalsej firmy..

inak premyslam co tym chcel Jirkati napisat "uděláme chráněný virtuální sklad norem na PC síti a"
sak na pc sa to musi kopirovat tiez ale digitalna kopia moze byt a papierova nie ? cudne..

Myslim ze ak si nieco kupil tak mas pravo si spravit kopiu pre osobnu potrebu aspon pri hudbe to platilo
pretoze CD original sa mi moze poskodit a preto mozem pocuvat kopiu pripadne mam kopiu na SDkarte
ale kupil som si CD lebo na SD pre prehravac to nedodavaju .... ale dnes je taka doba ze ta tlacia do prenajmu.
lebo takto ta mozu stavit stale ... ked raz zaplatis a pouzivas do zodratia maju stoho len jednorazovy prijem
(preto chapem ze ta udajne ceska zvaracka sa kazi lebo servis a vyrobca maju aj po predaji stale nejake vreckove...)

Preto je taky tlak na navrat k najomnemu byvaniu prenajom aut bicyklov skutrov nic nieje tvoje
pokial mas peniaze mas standard, pokial nemas si podstate socka... a co zarobis utratis cize musis stale makat.. a skapat...

Editoval ihlan (18-10-2019 09:55:27)

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

#1063 18-10-2019 10:53:22

Charon
Člen

ihlan napsal(a):

.... cize musis stale makat..

Myslím, že tím na to Ihlan kápnul. Je to podporované na všech úrovních společnosti a státu.

Čim víc pracuješ, tim víc z toho má stát, tim víc z toho má okolí, tim víc jseš pod kontrolou, tim mín času máš na zlobení (pod zlobením nejsou jen negativní věci, ale i věci přijímané pozitivně jen s negativním dopadem na okolí - např. nekteré lokality jsou zahlcené množstvím pěších turistů, o horských elektrokolech a sportovcích na nich to platí také, ...)

Chráněný virtuální sklad je dobrý nápad, jak normu zpřístupnit v organizaci více lidem. Podobně to je v licencích. Jen je otázka, zda v podmínkách normy/licence není že se to nesmí.

Pokud můžete vytvořit chráněný virtuální sklad, tak směle do něj. Obdobně veškeré odborné, poučné, zábavné informace které se dostanou aspoň na část internetu jsou prospěšné pro lidi. Umožnuje to rychlejší rozvoj, lepší konkurenceschopnost, větší možnosti, větší dostupnost přínosů.... 
Zpoplatnění, licencování, omezení přístupu bych přirovnal situaci v minulosti, kdy jen úzká skupina lidí (kněží, mniši ...) měly přístup k informacím, k možnostem.

Platí to nejen o informacích, ale i o zábavě. Jedním z důsledku pirátění filmu je, že se filmy uvádějí do kin ve stejnou dobu celosvětově. Jeden čas byla snaha uvéct film do kina v jednom regionu a pak s odstupem v dalším (typicky USA, pak Evropa, pak Asie ..). Zvyšovalo to zisky a zjednodušovalo logistiku. Zda je aktuální situace lepší než s tou postupnou distribucí si každý musí zodpovědět sám.

Editoval Charon (18-10-2019 11:01:48)

#1064 18-10-2019 20:48:49

jean
Člen

Boha, už aj tu? Ihlan, bububu zlé korporácie, bububu Soros. A nemôžu za tie cloudové služby utečenci? Alebo radičovej vláda? Normy boli spoplatnené aj za hlbokého mieru a ani vtedy sa nesmeli kopírovať. Vtedy vlastne ani nebolo na čom, cyklostylový papier bol na podpis smile

#1065 18-10-2019 21:02:32

ihlan
Člen
Místo: Nový Svet

Si si ma pomylil stym co pil nealko na jednej ulici na ktorej je strojnicka Fakulta a Florian na rohu a kvalitne gymnazium smile
Co som pomenoval za tym si stojim je taky trend a data ti na PC nepatria vid EULA Linkedin(patri Microsoftu) FB to iste ..
Ine ako ake je ekologicke nemat auto ale si ho prenajat a ist bicyklom a zavazdat autam pripadne ekolobezkou
a to som takmer dostal od prefrcanej kolobezky infarkt ked do mna rachol na chodniku tiche to je a leti to ako torpedo.
Takze tak... a najomne byvanie stale v mediach hovoria ze sme specificky v EU ze kazdy slovak/cech vlastni byt
ze EU je viac ako polovica ludi v najmovom byvanie ktore je dostupnejsie.. no blbo sa ludi da sklbat len cez energie a hypoteku.

Link : Stavba kompresora www.bit.ly/2fywe1u  Lacne hobby CO2 zvaracky www.bit.ly/2EO3SQk Kukly www.bit.ly/2eSAlrB
Hladam zvaracku do XXX http://bit.ly/2wDObaP Pasove Pily www.bit.ly/2iOcpXj TIG www.bit.ly/2KdU02O
som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako wink

#1066 18-10-2019 21:18:09

rcp
Člen

ihlan> suhlasim s tebou, aj ked nealko u mna v chladnice nema miesto big_smilebig_smile

podla najnovsej studie vedcov (americkych, ako inak) cyklista resp. chodec vyprodukuje na 100km viac sklenikovych plynov ako elektromobil.....
to znamena, ze v najblizsich rokoch budeme chodit na emisnu kontrolu vsetci big_smilebig_smilebig_smile - neviem, co budu robit s "ludskymi zdrojmi", ktore emisnou kontrolou neprejdu... big_smilebig_smile

ak holandsko ostane v EU, asi budu domaci cyklisti dostavat aj EURO plakety na chrbat - aby vedeli kde v meste mozu parkovat big_smilebig_smilebig_smile - zelena je dobra!!!!!! big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

zvaracky a ine "teplo vyvyjajuce" naradie sa bude predavat len na "zbrojny preukaz" od anb a dalsich vypalnikov, navyse slovo "teply" je automaticky klasifikovane ako urazlive, diskriminacne, rasisticke...... bud opatrny - ten tvoj "citat" v podpise "som pichlavy od narodenia a co je horsie picham z kazdej strany rovnako" sa da vysvetlit rozne big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

vlastne zdravotne zaznamy uz beztak nevlastnime, aj ked formou odvodov a dani za ne platime....
dolezite je, ze za vypis z vlastnej zdravotnej dokumentacie platime sudruzke (pardon, pani) doktorke bumazku
konci mi potvrdenie v zvaracskom preukaze, predpokladam, ze najblizsia navsteva u doktorky mi sice znizi likviditu na bankovom ucte, ale zvysi krvny tlak a adrenalin big_smilebig_smilebig_smile - no neber to za tie prachy.....

hlavne ze mame slobodu - resp. nemame, ale aspon nemusime stat vo fronte na banany a pomarance........, pretoze kedysi nebola ani sloboda, ani tie pomarance a banany >> z toho teda jednoznacne vyplyva, ze kašlat na slobodu, dolezite je mat dostatok bananov a pomarancov..... a toaletneho papieru

howgk - idem navstivit chladnicku .......

Editoval rcp (18-10-2019 21:52:46)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

#1067 18-10-2019 21:31:37

jean
Člen

Ihlan, tie komunistické hovadiny, že na západe nemajú na byty, tak si ich prenajímajú, to do vás tlačili už v škole, alebo to prišlo samo z tv správ? Jak moc logické ti to pripadá pri priemerných mzdách na západe a pri zistení, že mimo veľkých miest tam stoja nehnuteľnosti podobne ako u nás? Vieš, že nájomné v Bratislave je porovnateľné s nájomným v Berlíne? Koľko tak zarába priemerný Berlínčan a kolko Blavak? Operatívny leasing je moc fajn pre používateľa, lebo auto len používa a nemusí sa oň starať, to je starosť leasingovky.

#1068 18-10-2019 23:11:37

Charon
Člen

jean napsal(a):

...tie komunistické hovadiny, že na západe nemajú na byty, tak si ich prenajímajú, to do vás tlačili už v škole, alebo to prišlo samo z tv správ? Jak moc logické ti to pripadá pri priemerných mzdách na západe a pri zistení, že mimo veľkých miest tam stoja nehnuteľnosti podobne ako u nás? Vieš, že nájomné v Bratislave je porovnateľné s nájomným v Berlíne? Koľko tak zarába priemerný Berlínčan a kolko Blavak? Operatívny leasing je moc fajn pre používateľa, lebo auto len používa a nemusí sa oň starať, to je starosť leasingovky.

To neni o ideologii nebo TV zprávách. Ani na západě nejsou platy takové, aby si lidé mohli lehce pořídit vlastní bydlení. A že by chtěli vím od známých. Tam stejně jako tady většinou chtějí pěkné bydlení v bezpečné lokalitě, s dobrou dostupností do zaměstnání, infrastrukturou .... A taková místa jsou všude drahá. A pokud nemají na koupi nemovitosti tak to řeší nájmem.

Leasing auta je v první řadě umělým pokřivením trhu. A pro to do něj jdou hlavně firmy, kde z toho pokřivení mohou úspěšně profitovat. U auta na leasing veškeré náklady na auto nedaní. Oproti tomu, pokud si koupí auto, tak jeho cenu odepisují postupně. To znamená, že daní jako zisk část peněz které zaplatily za auto, tj. peněz které už nemají. Ještě markantnější je to v případě, že si na koupi auta půjčili peníze, splácejí úrok a daní zisk který si nemohou odepsat z daní. 

Obecně lze říct, že z dlouhodobého hlediska je leasing čehokoliv finančně nevýhodný. Musí se zaplatit práce víc lidí. A tak do toho vstupuje nějaká instituce (většinou stát) která zaplatí část práce, třeba tak že nevyžaduje daně.

V případě operativního leasingu je výhoda/nevýhoda v tom, že na závěr leasingu je ojetý vůz stále majetkem leasingovky. Leasingovka si vůz převezme zpět, nechá zaplatit jakékoliv poškození a větší najetí km než bylo dohodnuto. Výhodnost je jen v úzké specifické situaci a spíš jde o to, že si platíte za bezstarostnost při zbavení se vozu a cenu znáte v okamžiku uzavření smlouvy.

Editoval Charon (18-10-2019 23:25:46)

#1069 19-10-2019 00:39:13

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Web

Jean a ty si z akej liberalnej rite vysiel?

Kutil s.r.o.

#1070 19-10-2019 06:31:58

jarinox
Člen
Místo: Bratislava

jean napsal(a):

.... tie komunistické hovadiny, že na západe nemajú na byty, tak si ich prenajímajú, to do vás tlačili už v škole, alebo to prišlo samo z tv správ? Jak moc logické ti to pripadá pri priemerných mzdách na západe a pri zistení, že mimo veľkých miest tam stoja nehnuteľnosti podobne ako u nás? Vieš, že nájomné v Bratislave je porovnateľné s nájomným v Berlíne? Koľko tak zarába priemerný Berlínčan a kolko Blavak? Operatívny leasing je moc fajn pre používateľa, lebo auto len používa a nemusí sa oň starať, to je starosť leasingovky.

Viete, rozdiel je aj v mentalite mladých. Aj keď s "demokraciou a slobodou" západného typu sa to mení pomaly už aj u nás. Keď sa spýtate študenta na Utrechtskej alebo Groningenskej univerzite ako si predstavuje budúcnosť, tak väčšinou si plánuje prenajať byt, kúpiť auto na leasing a užívať si život cestovať, atď. Naopak mladý Slovák, či Čech skôr to berie pragmaticky a byt, či dom si radšej chce kúpiť vlastný, vie si veľmi rýchlo spočítať, že za 30 rokov platenia nájomného nemá nič, a za 30 rokov platenia pôžičky má vlastnú nehnuteľnosť. Pretláčanie trendu nájomného bývania je vecou dlhodobej stratégie ekonomických podnikateľských a developerských stratégií. A to nielen firiem, ale aj jednotlivcov, väčšinou vlastníkov nájomných bytov. Preto v dnešnej dobe sa nájomné byty kupujú ako investícia a s tým ide ruka v ruke aj trend pretláčania smeru, aby ľudia si vyberali životný štýl nájomného bývania, leasingu, prenájmu, atď. Za všetkým v západnom svete treba hľadať peniaze a zisk! Každopádne aj na západe sú ľudia, ktorí majú peniaze a sú ľudia, ktorí nemajú peniaze a od toho sa odvíja aj vlastníctvo nehnuteľností.. 

Nájomné v Bratislave je porovnateľné s inými veľkomestami, to je fakt a súvisí to s migráciou obyvateľstva. Tí, čo bývajú v podnájmoch sú ľudia zo zvyšku Slovenska, ktorí prišli za prácou. Práve dopyt týchto ľudí za nájomným bytom ženie ceny do aktuálnej výšky nájomného. Jednoducho kde je dopyt, tam je aj  agregátna krivka dopytu.

Všetko je to len a len o peniazoch a samozrejme o tom (podmienkach), čo sú spotrebitelia ochotní ešte akceptovať. Operatívny leasing leasing je výhodný iba pre poskytovateľa leasingu, hypotéka je výhodná iba pre banku, nájomné bývanie pre vlastníkov nájomných bytov, rovnako je to aj u "nájomného" softvéru, uložené data, ktoré nie sú už Vaše dáta, či u iných veciach, ktoré tu popisovali kolegovia rcp, či ihlan.

A na záver dodám, že ľudia v EU žiaľ začínajú žiť v podivnej systémovej bubline, ktorú vytvárajú lokálne vlády spolu s vedením EU a obrovským tlakom kapitálu, trhom a tisíckami organizáciami tretieho sektora (od "ekoteroristov" až po "tých, čo vítajú migráciu"). Všetko je obmedzované, zakazované, prikazované, "sloboda" je už len pojem, v parlamentoch sedia ľudia zvolení podľa empatie, nie podľa odbornosti, všade samé eko, bio, sharing, facebook, reklamy na pôžičky, hypotéky, krémy, módu, skrášľovanie a iných milión vecí, ktoré k životu ľudia nepotrebujú, osobnosťami nazývajú hercov, športovcov, spevákov, ktorí nič svetu nepriniesli (okrem bavenia davu) a zásluhy vedcov i lekárov berú ľudia ako samozrejmosť bez zvláštneho záujmu a to všetko je pod rúškom obrovskej mediálnej masáže mozgov médiami. Pomaly, ale isto začínam byť presvedčený o tom, že ešte príde ešte doba, keď sa bude hovoriť o zlatých komunistoch...

PS: Čoskoro prídu rybári o olovené závažia, to však nikomu nebude vadiť, bo časom prídu aj o udice, veď háčik bude zbraň, poľovníci o strelivo, časom určite aj o zbrane, rovnako ako bežný občan, pre škodnú sa budú stavať rezervácie, na poliach budú fotovoltaické ekologické traktory mazané vodou, každý občan bude mať svoje ID a tiež 2 metrový samonafukovací "ťapkací" telefón, paštéku z cíceru si budeme natierať drevenou špachtľou na ryžový chlieb, na vlastníctvo noža bude potrebné povolenie, klobásky budú ilegálnym podpultovým tovarom, nakoľko budú uznané EU komisiou ako nezdravé (zabitie zvieraťa bude trestný čin), a všetci sa budú usmievať, klepkať si po pleciach ako je im dobre, bezpečne a zdravo, a budú sa všetci tešiť na 90 rok života - začiatok dôchodku..... :-)

Editoval jarinox (19-10-2019 07:10:29)

EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

#1071 19-10-2019 08:52:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové

Tady je zajímavé čtení, které ladacos vysvětluje:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima … _klima_wag
Na ČT art běží pořad o časopisu Rolling Stone. Je to také dost poučné o začátcích kulturní (a nejen) revoluce v 60tých.

TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

#1072 19-10-2019 12:16:27

Welda
Člen

ihlan napsal(a):

Myslim ze ak si nieco kupil tak mas pravo si spravit kopiu ...

Ale ono to tak je. Před nějakým časem jsem z BA kupoval pár norem. Záleží pro jaký typ jsi si rozhodl. Jestli ji chceš jen jako pdf, na počítači a jen pro jednu licenci - to je ta nejlevnější. Nebo ji chceš papírovou a to jeden výtisk a sám si ji vytiskneš - jiná cena. Nebo jestli ji chceš jako papírovou poslat. Případně multilicence pro několik počítačů. Dokonce máš právo si vyrobit záložní kopii. Podle toho co si koupíš. Mají to přesně prošpekulované.

Nechtěným efektem vývoje techniky je zviditelnění diletantů.

#1073 19-10-2019 13:58:36

pavol.sk
Člen
Místo: Prievidza

Joe66 ake skarede slovo si pouzil...uz len ked to pocujem v spravach "liberalizmus" chce sa mi grcat no zaroven sa mi otvara nozik  vo vacku

#1074 19-10-2019 14:39:47

Charon
Člen

Welda napsal(a):

ihlan napsal(a):

Myslim ze ak si nieco kupil tak mas pravo si spravit kopiu ...

Ale ono to tak je. Před nějakým časem jsem z BA kupoval pár norem. Záleží pro jaký typ jsi si rozhodl. ...... Dokonce máš právo si vyrobit záložní kopii. Podle toho co si koupíš....

Mam za to, že vždy si v ČR můžeš udělat záložní kopii. Né všechny bláboly co se dávaj do smluv a ujenání mají oporu v zákoně. A zákon je nadřazen smlouvě.

Klasickým příkladem je cedule v restauraci, že neručí za odložené věci na věšáku. Tim že tam dali věšák, tak za kabáty ručí a žádná cedule je toho nemůže zprostit.

Pokud by si nemohl člověk či organizace legálně udělat kopii, tak jsme všichni v průšvihu. Tedy všichni co zálohujeme počítače a disková pole. Prostě někde máme dobře uloženou kopii (spíše více kopií, staré zálohy se hned nemažou) všeho co bylo v době zálohy na počítači, norem, dokumentů a programů. O formě zálohy se můžete svobodně rozhodnou, klidně si to vytiskněte na papír nebo vytesejte do kamane.

Editoval Charon (19-10-2019 15:19:43)

#1075 19-10-2019 19:56:05

rcp
Člen

som tak-nejak jelen, po tejto diskusii, ako to s tymi kopiami je...... big_smilebig_smile

mozu sa teda kopirovat normy, alebo ma pravdu nejaky nafukany DIN/ISO/SUPER-BOMBA-SPICA auditor, ktory chcel jirku napraskat prislusnym uradom?

nevadilo mu napr. len to, ze jirkati mal necertifikovanu kopiu na necertifikovanom neekologickom papieri urobenu na necertifikovanej kopirke bez reviznej spravy, ktora nebola spravne bezpecne umiestnena podla najnovsich predpisov EU? big_smilebig_smile

Editoval rcp (19-10-2019 19:57:04)

Fronius MagicWave 3000 Job + FK 2500 FC + TTW 3000AF
Fronius MagicWave 230i + CU600t + THP300i + TTB300A/P
Fronius TransSteel 2200 + MTG 2100
Fronius Vizor 4000 AIR Professional, Fronius Vizor 3000 AIR Professional, Speedglas 9100XXi

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla