SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 02-10-2016 10:26:24

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

V době, kdy se rušily sálové počítače, se mi podařilo sehnat několik traf na Cjádrech. Nedávno jsem jedno upravoval na ohřev formy ( napětí na sec 7V) Jádro mělo střední sloupek 50x50. Ponechal jsem primár. Z počtu závitů na 1V, které jsem změřil navinutím 10závitů a změřením napětí, mě kontrolním výpočtem vyšlo sycení 1,7T.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#27 02-10-2016 13:41:09

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2713

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Když se podíváš na ten katalog, co tu je link, tak tam jsou hezký grafy  k jádrům. 1,7T je slušně využité jádro.
Kdysi jsem navrhoval zdroj pro Pardubice na napájení radiostanic, šibeniční parametry a minimální prostor. Jelikož náš výzkumák byl rival na poli radiostanic, tak mě chlapci školili. Dostali mě na nabíjecí proudy kondenzátorů. Málokdo to ví a z nich ještě 90% na to kašle. Každej kondík (ale sleduje se to jen u velkejch elektrolytů) má maximální nabíjecí proud, kterej se nesmí (nemá) překročit. A já to tehdy nevěděl. Z té doby taky vím, že dobře navržené a využité trafo má mít teplotu plus mínus 60 stupnů. Do audiozařízení to samozřejmě neplatí. To trafo taky musí být řádně impregnovaný vypalovacím lakem, kterej přenáší teplotu zevnitř na povrch, jinak dlouho nevydrží.

Offline

 

#28 03-10-2016 11:12:43

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

pafik1605 napsal(a):

Z té doby taky vím, že dobře navržené a využité trafo má mít teplotu plus mínus 60 stupnů.

Proč by se potom dělala lakovaná izolace měděných drátů s různou teplotní odolností, i vysoko nad 100 st C ?

Offline

 

#29 03-10-2016 11:28:20

pafik1605
Člen
Místo: matička stověžatá
Registrovaný: 04-03-2013
Příspěvky: 2713

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Protože ne všechny trafa maj pracovat v normálním prostředí. Těch 60 stupnů platí pro normállní okolí, 25 plus mínus.
Nejenom laky na drátech, ale třeba i skleněný opletení se používá. To pak vydrží víc než cívka z pertinaxu smile.

Offline

 

#30 03-10-2016 11:29:50

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4812

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Od toho jsou třídy izolace a podle nich volba jak izolace vodiče, tak impregnace. impregnace má také zajistit mechanickou stabilitu. Vodiče jsou namáhány silami v důsledku magnetického pole.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#31 03-10-2016 13:23:44

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2196

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Podle tepelné třídy izolace je možné provozovat trafo nebo motory při teplotě vinutí i dost nad 100°C, má to ale jeden háček - i ta sebelepší izolace podléhá termickému stárnutí. Trafo, které bude trvale v provozu třeba při 50°C, klidně může vydržet i 30 let. Pokud plně využiji povolené hranice teploty izolací, doba užitečného provozu se znatelně zkrátí, klidně i na 1/10.
Edit.: ta vyšší teplotní třída (třeba i 130°C) má velmi dobré praktické využití například u motorů s častějším rozběhem - umožnila snížit průřezy vinutí. Při rozběhu se vinutí zahřeje na chvilku třeba až k povolené hranici, ale pak při normálním provozu se ustálí třeba na těch 60°C. Tím je ještě dobře akceptovatelná doba životnosti izolace.

Editoval Zdenek11 (03-10-2016 13:47:42)

Offline

 

#32 03-10-2016 14:39:28

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Např  nejvyšší třída H má max 180°C, ale bere se to tak, že okolní teplota je 40°C, tepelná rezerva 15°C  a na oteplení zbývá 125°C.
To co také značně snižuje životnost, jsou velké teplotní rozdíly a rychlosti s jakou tato změna nastává – tzv „teplotní cykly“. Ty jsou kolikrát horší, než stálá lehce vyšší (rozumná) teplota.

Offline

 

#33 11-10-2016 14:55:45

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Páni, potrebujem poradiť: dostali sa mi do rúk 3 rovnaké jednofázové plášťové jadra(6x10stred ak dobre počitam 3,6kva na trafo) a myslím že by to šlo naskládať do 1radu (cievky na ležato bez úprav, cievky na stojato s malými úpravami) a použiť ako 3fázový. Váha by bola okolo 50Kg len jadro ale to nikoho netrápi. Vďaka za názory


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#34 11-10-2016 20:00:10

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

A aby som doplnil otázku: zdá sa mi, že som niekde čítal, že dokonca takéto trafa ani nemusia byť magnetický spriahnuté, je to zaužívané z dôvodu  úspory materiálu a hmotnosti. Nemôžem to nájsť, tak či je to pravda neviem.


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#35 12-10-2016 09:14:12

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Pokud není k dispozici 3f vinuté jádro, dá se složit ze 3 párů stejných C jader, vytvoří se z nich rovnostranný trojúhelník, vrcholy jsou spojeny cívkami. Je to ale prostorově a váhově náročnější, taková nouzovka.
Z klasických 3 jader by sice šlo udělat 3 jednotlivá, magneticky nesvázané trafa na sdružené napětí, ale bylo by to dost těžké a objemné, nešel bych do toho. Nevím, jestli by nevznikl nějaký problém, pokud by se magnetické toky vzájemně ovlivňovaly. Klasicky se to u více traf řeší tak, že jsou pootočeny o 90°, takže jsou rozptylové siločáry sousedních traf na sebe kolmé.
Opravdu potřebujete 3f svářečku, nestačila by podstatně jednodušší klasika, na sdružené napětí, dvojitý sekundár, dva tyristory, ale hlavně s polarizovanými plechy, nebo ještě lépe sehnat starší origo trafo a dodělat usměrňovač.

Offline

 

#36 12-10-2016 12:57:08

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Mám pochodené všetky šrotoviská na okolí, 3fázové jadro som nikde nezohnal, narazil som na jadro, ktoré som chcel použiť na tlmivku a spomenul som si na 1knihu, kde bolo trafo vykreslené ako plášťové s cievkami na ležato a takto sa tieto jadrá dajú preskladať. Vrátil som sa a kúpil ešte 2, zbieram info a asi budem experimentovať, hmotnosť ani rozmery sú skutočne nepodstatné. K otázke či ju potrebujem: ani nie, ale mám odskúšané 1,2,3 fázové zváračky a aj invertory- 3fázové vyhrávajú. Keď som rozbil auto tak som narychlo kúpil staré cočko Gude, vyrobil nové črevá takže ostalo len trafo a bedňa. Auto som pobodoval, ale iba to. To trafo sa nedá na nič iné použiť len ako ťažitko a preto sa už dlho motám po šrotoviskách a chcem si vyrobiť nové.


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#37 13-10-2016 08:16:20

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Páni, a ešte jedna otázka, keď so doteraz počítal trafa použival som zaťažiteľnosť Cu drôtu 2,5-3A, tu na fóre to v niektorom príspevku počitali s 5A prim, 6A sek.- nieje to veľa? Alebo sa počíta s tým, že to nieje stroj na trvalé zaťaženie a väčšinou ide viac ventilátor ako sa zvára?


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#38 13-10-2016 13:54:43

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

J=2,5A/mm2 se dříve používalo na běžná trafa pro trvalý provoz i bez nuceného chlazení. Je to taková referenční hodnota, ke které jsou tabulky korekcí počtu závitů prim a sek, ztráty. Měl jsem kdysi i tabulku, kde byly vyšší hodnoty J v závislosti na průřezu vodiče, ale už bych jí nenašel.
Proudová hustota taky závisí na použitých materiálech (izolaci), sycení jádra, požadovaných ztrátách a max oteplení, teplotě okolí, době provozu, způsobu vinutí (např rozdělením vinutí do úzkých sekcí- disků, s mezerou se dobře chladí) Také se lépe chladí jádrový transformátor, kde je nižší vrstva vinutí, než plášťový.
MMA svářečka v domácím prostředí nikdy nepojede trvale, je potřeba měnit elektrody, oklepnout strusku, něco obrousit, spasovat. Proto těch 5A/mm2 / 6A/mm2 v kombinaci s izolací odolávající min 180°C vidím jako dobrou hodnotu. Krátkodobě se dá jít až na 10A/mm2, ale tam se už víc čeká, než sváří.
mm2 -znamená čtvereční

Offline

 

#39 13-10-2016 17:31:45

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Ďakujem za odpoveď


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#40 13-10-2016 18:07:52

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Mohol by mi ešte niekto poradiť s primárnymi odbočkami počital som to takto: U1/Umin X N1= N2    U1- prim. napätie; Umin- sek. najnižšie potrebné napätie; N1- počet závitov sek. na najvyššie napätie. Výsledný počet rovnomerne rozdeliť podľa potreby počtu odbočiek. Matika nieje moja silná stránka ak to mám zle, tak ma opravte


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#41 13-10-2016 23:06:06

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Ještě v legendě chybí, co je N2.
Postupoval bych jinak. 3f svářečku ze tří traf bych neřídil odbočkami. Pokud bych pro to měl nějaký důvod, postupoval bych takto:
Pokud, se týká napětí naprázdno, stanovil bych podle kvality jádra max sycení Bmax - pro běžné plechy 1,2T, z toho bych vypočítal minimální počet závitů primáru tj 1. odbočku (max výkon).
Dále spočítal počet závitů na 1V, zvolil max napětí na sek. (velikost by záležela na max svářecím proudu a max proudu, který můžu odebrat ze sítě, protože poměr těch proudů je dán obráceným poměrem závitů). Odhadl bych, kolik volného míst zbylo na odbočky (kolik se mi vejde závitů navíc a ty bych rozdělil). Spočítal bych, kolik bude minimální napětí na výstupu (při max počtu závitů na primáru). Odboček bych udělal víc, než je zamýšlený počet stupňů. Jako výchozí bych vzal sycení 1T, tedy zhruba 2. odbočku
Další a podstatně těžší úkol docílit, aby min a max proud měl správnou velikost, pokud je řízení tyristory, je také možno udělat pár odboček a pak vybrat tu, na které je při plném otevření tyristorů správný proud. V tomto případě, pokud je v okénku jádra dost místa, dá se udělat pevný magnetický bočník a tím doladit správnou hodnotu max proudu, nebo rozdělit primár na několik samostatných cívek a nahrubo ladit max  proud jejich polohou k cívce sekundáru. Po té jemně doladit: do plusu - 1. odbočka primáru, do mínusu pak odmotat sekundár. Vyšší odbočky primáru je potřeba motat slabším vodičem, aby se vešlo dostatečné množství a bylo možno nastavit i menší proud. Přesnější popis postupu by byl na několik večerů.

Offline

 

#42 14-10-2016 08:32:10

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Aj tak sa dá, ale ten vzorec som poplietol (šikovným patrí svet a mne lopata) vychádzam z pomeroch: U1/U2=N1/N2
U1- nap. primár- dané
U2- nap. sekundár max. -dané
U2min- nap. sekundár min.- dané
N1- závity primár- - potrebné vypočítať
N2- závity sekundár- dané prvotným výpočtom
ak je matematický boh na mojej strane, tak potom U1/U2minxN2=N1 napr:
primár- 230V (161 závitov);
sekudár: max.-27V (19 závitov); min.-14V (19závitov) potom:
(230/14)x19=zaokr 312   ak správne počítam tak na 161z odbočke mi trafo dá 27V a na 312z odbočke 14V, stačí 151 závitov (312-161=151) rovnomerne rozdeliť vyviesť odbočky a malo by to makať.
Ja neplánujem transformovať 3 samostatnými trafami, ale ich preskladam na EEEI (druhá vrstva IEEE) takto dostanem plášťové 3F jadro- viaceré litratúry tento typ jadra uvádza ako ťažký, rozmerný, na výrobu neekonomický, ale plne funkčný typ jadra. Našiel som ho v šrote tak ekonomika bola priaznivá, ak bude tak bude len v dielni na podvozku. Stále mám so šrotoviskami dohodu, ak niečo príde tak mi to odložia, ale trvá to dlho tak sa pripravujem na túto alternatívu. Uvažoval som nad primárnym vinutím bez odbočiek a 3x plynula regulácia tu zo zvar-infa (http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 007042401, alebo http://www.svarbazar.cz/phprs/view.php? … 2009121303)- bol by to priestorový ideál na navíjanie lebo s odbočkami to bude náročné


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#43 14-10-2016 09:49:25

franta 486
Člen
Registrovaný: 30-04-2011
Příspěvky: 171

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

K těm triakovkám. Nepotřebuješ tři, ale stačí dvě s dvojitým potenciometrem. Třetí fáze bude napřímo. Funkce je úplně stejná, jen ušetříš.

Offline

 

#44 14-10-2016 10:23:00

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Já bych s tím triakovým regulátorem trafa nebyl tak nadšený.
Trafo je silně indukční zátěž, při vypnutí hlavně nezatíženého trafa - když se nesvařuje, bude triak namáhán naindukovaným napětím a pokud triak sepne v nesprávné fázi, měl by být zase silně namáhán proudem.
Je třeba použít triak vhodný pro indukční zátěž, to možná ten BTA41/800 je, triak spínat podle fáze proudu, to není, přes generátor řídicích impulzů  s diakem je triak spínám náhodně bez ohledu na průběh proudu a měly by tam být ochranné obvody. ten varistor, nevím, jestli dlouhodobě na ochranu stačí.

Offline

 

#45 14-10-2016 11:29:11

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Na začiatku témy ma odhovorili, tak preto tu maturujem s odbočkami, ale mám obavu, že to nevleze a naďalej budem častým návštevníkom na šrotoviskách v okolí. Tie 3 jadrá mám ako alternatívu a zatiaľ to vypadá aj ako jediná možnosť a asi aj triaky. Pokiaľ to nebude mať výkon a tvrdosť tak sa to neoplatí aj keď to je len pre vlastný rozmar namiesto futbalu a krčmy big_smile


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#46 14-10-2016 21:04:08

pt.kbely
Člen
Registrovaný: 26-12-2011
Příspěvky: 885

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

14V až 27V na sekundáru, to jsou napětí tak na MIG/MAG na MMA je potřeba víc. Pokud bude na výstupu usměrňovač tak na výstupu z trafa by měla být střídavina min 45V, za předpokladu, že se napětí zvedne pomocí zdvojovače nebo nějakého měkkého zdroje (např napětí naprázdno 80V, při cca 24V by měl dát minimálně 7A, ideálně 20A).
Pokud nebude žádný takový zdroj, tak bude potřeba střídavina minimálně  64V.
Regulaci triakem v primárním okruhu taky nevidím jako optimální. Lepší je regulace tyristory na sekundární straně, je potřeba ale zajistit, aby v době, kdy neteče žádný proud, bylo na výstupu pořád napětí - lépe se pak zapálí elektroda. Tedy pokud se použije pouze jednodušší úhlové řízení, tak je potřeba buď pomocný napětí zvyšující zdroj, nezávislý na tyristorech, nebo nějaký obchvat tyristorů. Lepší, ale náročnější řízení má pak zpětnou vazbu a při vyšším než nastaveném proudu zpozdí v dalším cyklu sepnutí tyristorů. V době, kdy nejsou sepnuty tyristory, musí téct nějaký minimální proud, proto je potřeba na výstupu ještě tlumivka.

Offline

 

#47 15-10-2016 20:25:48

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Páni priznám sa, že som túto tému trošku zneužil, stretli sa tu chlapi čo sa trafám rozumejú tak som nešiel do oddelenia mig-mag. Otázka bola položená ktorú zváračku si mám nechať - 2 fázovú- silnejšiu a zvárajúcu, alebo 3 fázovú- slabšiu a nádherne zvárajúcu. Jedna sa rozhodla odísť do zváracieho neba tak dilema je vyriešena. Potrebujem naviť trafo do CO-čka tak preto tie parametre a aj tvrdosť. Chcel by som to robiť v zime a dúfam, že sa objaví niekde normálne jadro.


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#48 16-10-2016 08:58:23

bobobo
Člen
Registrovaný: 20-08-2009
Příspěvky: 4082

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Hraješ si zde s čísly . Nepovede se ti to. I profíci nejprve počítají , ale těch počítaných detailů je neurekom a ty o nich ani netušíš . Potom zkouší a i několikrát doupraví dle reality . Na to nemáš . Kup si hotové trafo .

Offline

 

#49 20-10-2016 08:57:44

tatkokuric
Člen
Registrovaný: 24-03-2013
Příspěvky: 55

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Podpora jako hovado, nemozem nikde nájsť katalóg ČKD mám diody D200/400 aj s chladičmi a len pre istotu su na 200A?  a ako sa rozdeluje prud medzi diody na 3fazovom usmerňovači. Vystup by mal mat 250A a tych diod mam 14 tak či ich zdvojiť , alebo sa to rozdeli


U rodičov: triodynka, trafo-klasik, v bývalej robote: wtu, invertory, made in ja: 2x obalená elektroda, Telwing po páde z 1 poschodia,1x Co2, 3x susedská renovácia

Offline

 

#50 20-10-2016 09:25:10

senior
Člen
Registrovaný: 14-10-2011
Příspěvky: 1363

Re: 2F, alebo 3F TRAFO- PORAĎTE PROSÍM

Stačiť ti budu určite. U 3~ je množstvo zapojení s odlišným výstupným U aj s odlišným I v jednotlivých vetvách. Strýčko google nájde toho dosť pri zadaní "usmerňovače" a tiež "kirchhoffove zákony".

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče