SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#26 23-12-2016 23:10:38

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

Jen se divím kde byl svářecí technolog. U takových svaru je velká kontrola.

Offline

 

#27 24-12-2016 09:49:38

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: začátečník svařování MIg

Pat: Nic proti, ale když se tady veřejně přiznáte, že nemáte papíry a svařujete výškové balkony a zábradlí, tak si koledujete o velký malér. Na tohle misí být státnice!


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#28 24-12-2016 10:26:30

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: začátečník svařování MIg

rcp napsal(a):

s troskou ironie sa da napisat, ze dnesny priemerny zvarac uvidi WPS-ku presne dve hodiny pred a 20 minut po skonceni ISO auditu smile

Nepiš to ironicky. Já, a ani nikdo jiný u nás v práci, WPS ještě neviděl a ISO máme každý rok...
Skoro bych řekl, že to je jen o zaplacení komisařů, uvaření kafe a snězení pár zákusků s obědem aby nějaký certifikát firma měla. (Tohle jsem zažil v několika firmách...)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#29 24-12-2016 11:16:25

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

chlape ty balkony jsem vařil jako firma a tak proto žádná tajnost. Já jsem názoru ,že má pravdu tady Rellik. Vše je to jen na placení poplatku. Já nedělal přezkoušení asi deset let. Zaplatím dostanu razítko a zase jdu. Tak mi řekni k čemu to je. A chtěl bych vidět frajera co si drží certifikát MMA v podstatě na všechny pozice. Je to bordel a mi ho platíme. Nic víc. A tam kde jde do tuhého máme rentgeny. Jak jsem Ti psal když se máš přivařit v malému rokxoru tak mužeš mít papíru co chceš a když tam dám takový flahajs tak jsem v klidu. Zodpovědná za provedení je spíše stavební firma  co má stavební povolení.

Offline

 

#30 24-12-2016 12:02:02

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: začátečník svařování MIg

pat napsal(a):

chlape ty balkony jsem vařil jako firma a tak proto žádná tajnost. Já jsem názoru ,že má pravdu tady Rellik. Vše je to jen na placení poplatku. Já nedělal přezkoušení asi deset let. Zaplatím dostanu razítko a zase jdu. Tak mi řekni k čemu to je. A chtěl bych vidět frajera co si drží certifikát MMA v podstatě na všechny pozice. Je to bordel a mi ho platíme. Nic víc. A tam kde jde do tuhého máme rentgeny. Jak jsem Ti psal když se máš přivařit v malému rokxoru tak mužeš mít papíru co chceš a když tam dám takový flahajs tak jsem v klidu. Zodpovědná za provedení je spíše stavební firma  co má stavební povolení.

Jenom aby jste se nedivil. Před nějakou dobou jsem šel pracovat do firmy, kde svařují kontejnery a lešení. Psal jsem tady o tom. Tam měli stejný názor jako vy a tak jsem odešel.
Když svaříte nějaké zábradlí nebo balkon třeba v 7 patře budovy, nedej bože to upadne a někdo spadne, myslíte že půjdou po někom z firmy? Já myslím že půjdou za tím kdo to svařoval.
V té firmě na lešení jsem taky svařoval nějakou dobu, pár týdnů stylem s poctivostí nejdál dojdeš. Ale kvůli jejich mrdlým normám to nešlo. Sami svářeči mi jednou o svačině řekli, že se na poctivé pěkné sváry u nich nehraje.
Je to sice něco trošku jiného, ale ve výsledku to vyjde na stejno. Pokud nemáte papíry, takovou práci by jste neměl dělat, ale je to jen můj názor.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#31 24-12-2016 12:38:37

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

Já nevím ale máš stejný názor jako moje žena. Já bych se spíše zajímal o normu a potom o kvalitu. Pustili Tě z te firmy normálně a nebo nechtěli aby jsi odcházel ?Prý je svářeču nedostatek.

Offline

 

#32 24-12-2016 12:50:48

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: začátečník svařování MIg

Už jsem tu kdysi psal, že jsem měl zřejmě životní kliku na to, že jsem pracoval s lidmi, kteří dělali doopravdy, ne jen jako.
První firma - svařování na montáži na tlakových celcích elektráren, svařování na vysokotlakých plynovodech i vysoké chemii v zahraničí - vždy perfektní dodržování předpisů, žádné švindly.
Druhá firma - svařování dílů a sestav jako dodávky pro armádu ČSSR + dodávky plechových svařenců do Německa a Holandska - 100%ní přejímky.
Třetí firma AUTOMOTIVE - až otrocké dodržování podmínek jednotlivých odběratelů ze zahraničí i ze škodovky - stovky skutečných zákaznických auditů.
Poslední firma - zavedl jsem svařování jako novou technologii s kompletním kontrolním systémem a certifikací firmy podle EN 3834-2, EN 15 085-2 a V95/5. Audity, i zákaznické, jsou pro nás brnkačka, protože je všechno v pořádku trvale. Takže žádná kafíčka, žádné všimné auditorům. Svářeči chodí na pravidelné zkoušky do Svářečské školy a každý má 8 Certifikátů. Žádné kupování zkoušek.
Ale každý svého štěstí strůjce - nikomu nepřeju žádný průser ze svařování.
Kdo umí - pracuje, kdo neumí - okecává, podvádí, uplácí.

Offline

 

#33 24-12-2016 14:02:41

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: začátečník svařování MIg

jirkati napsal(a):

Ale každý svého štěstí strůjce - nikomu nepřeju žádný průser ze svařování.
Kdo umí - pracuje, kdo neumí - okecává, podvádí, uplácí.

ono je to trosku zlozitejsie - ide v prvom rade o peniaze, ci ti to je zakaznik schopny zaplatit. ako firma asi mate stastie na zakaznika, ktory vam to vsetko zaplati - mozno je to pre neho nutnost, aby mohol predat dalej...

dost tazko ale vysvetlis zakaznikovi , ze za zabradlie pytas 2x viac, ako nejaky franta, ktory ho len poboduje z 1mm trubiek.
asi marne budes zakaznikovi vysvetlovat, ze ty pouzivas hrubsie trubky, ze ty mas na vsetko certifikaty, wps, wpqr, iso, a este neviem co.
a s tymto pristupom sa bohuzial stretavam cim dalej viac, a nie len medzi ludmi, ale aj medzi firmami - cena je proste prvorada

v zasade mi nevadi ISO, WPS a pod. ale ked uz, tak nech je to nejak kontrolovane a vyzadovane od vsetkych.
ako mozu byt konkurencie-schopne domace firmy, od ktorych sa to vyzaduje, ked sa tu vozi bordel z ciny, indie a pod., kde tuto administrativnu a hlavne financnu zataz nikto neriesi?

Offline

 

#34 24-12-2016 14:27:23

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

rcp   koukám ,že víš o čem to je. Jirkati ,ted nevím co to vlastně píšeš o podvodnících. Asi makáš někde pod někým a ten někdo Ti dělá výplatu. Nevíš jestli ten někdo někde nemaže. Asi nejsi v obraze jak je to na trhu. Pořád píšeš o nějakých certifikátech. Já třeba ani nevím,  že bych měl  balkon svařovat s uřední normou. Kde se to píše? Nikdy to po mně zákazník nechtěl. Když dostanu zakázku pro jadernou elektrárnu, kde se to jasně vyžaduje tak zakázku nevezmu. Jak je to jednoduché. Také Tě ujištuji ,že o práci nouzi nemám. Dělám za( hloupých) 250na hodinku  a práce je dositosti. Ted zrovna valím nerezové stoly  do jednoho podniku. Tam snad norma není. Jen vím ,že jsem zakázku získal jen díky nízké réžii. Hold  levnější dneska dělá a když dostane něco i vedoucí co dává zakázku tak vím že bude i další. Píšeš kde všude jsi dělal, to je fajn. Začni jako OSVČ Když spočítáš  svoji réžíi s certifikáty, možná Tě zahrnou prací,ale já osobně bych asi práci neměl.

Offline

 

#35 24-12-2016 14:56:49

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: začátečník svařování MIg

Rcp - nechci a nemohu srovnávat nesrovnatelné.
Když se majitel firmy, ve které pracuji, před pár léty rozhodoval jestli do svého portfolia kromě laserových výpalků a dílů z ohraňováku zavede i svařování tak si postupně pozval dva odborníky a nechal si od nich vypracovat něco jako projekty na zavedení nové technologie.
Jeden navrhoval něco podobného, jak se zde stále diskutuje - brát co přijde, nějak se vždycky hlavně dohodnout na cenách a na obejití předpisů aby to bylo pro zákazníka levnější a aby firma co nejvíc vydělala.
Druhý navrhoval zavést podobný systém jako je v celém AUTOMOTIVE, tedy všechno podle platných předpisů a na co nejvyšší úrovni jakosti. To znamená zavést certifikovanou výrobu a certifikované svařování.
Prakticky už během zavádění "toho druhého" systému začali přicházet zákazníci z drážních firem. A začaly se vyrábět svařence z vlastních dílů z laserů a ohraňováků, z obráběcích center. Během cca sedmi let už tvoří svařování asi 30% produkce firmy a stále to narůstá. Majitel firmy ale nechce v tomto segmentu přesáhnout 40%.
A protože je výroba certifikovaná tak prakticky nedochází k prodělku na jednotlivých zakázkách. Poptávka od zákazníka prochází kompletně kolečkem prověření vyrobitelnosti a stanovení ceny. Nabídku dostane zákazník "v mašličkách", pokud je zakázka pro něj nevýhodná můžeme jednat o levnějším materiálu do výkresové dokumentace, o "necertifikované" výrobě s širšími tolerancemi a nižším podílem kontroly, případně i o vlastním odvozu svařenců zákazníkem. A vůbec není zvláštností, že se poptávka nakonec i odmítne.
Firma měla před sedmi lety 25 lidí, dnes má ke konci roku celkem i s agenturními pracovníky 45 lidí a vede si docela slušně.

Offline

 

#36 24-12-2016 16:01:02

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: začátečník svařování MIg

jirkati - pokial este dokazete dobre zaplatit ludi, musi byt radost pracovat v takej firme...

Editoval rcp (24-12-2016 16:01:36)

Offline

 

#37 24-12-2016 16:41:03

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

Máš naprostou pravdu ,že nejde srovnávat nesrovnatelné. Asi ani nesvařuješ a jsi nějaký technolog . Já mám dílničku na nějakých 300m čtverečních a tak jsem více při zemi. Beru to co je  a dělám vše co mužu. Vše dělám sám  a když vezmu někoho k sobě většinou to skončí pruserem. Já mohu vsadit jen na malou výrobu co se do ni větším firmám nechce. Každý kus je atyp co musíš  vymyslet a udělat. Brány vrata ruzne stoly  přípravky no a to zábradlí ,co vaříš přímo na stavbách.. Někdy je to boj  ale i tak jsem na tom lépe než někde  u někoho v zaměstnáni. Jsem jen zámečnik  co umí trochu svařovat.

Jo a hoši hezké Svátky Vánoční

Offline

 

#38 24-12-2016 17:08:53

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: začátečník svařování MIg

To všechno je moc krasne ale kolik "zamecniku kovaru a podobnych malich dilen" s max1-2 zamestnanci ma na to platit certifikaty WPS svarecaky na vsechny potrebne metody polohy typy svaru a pod at se na me Jirkati nezlobi(do jiste miry to chapu zivi ho to) ale stavajici system pokud by mel byt dodrzovan je likvidacni!!!


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#39 24-12-2016 18:23:02

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Registrovaný: 04-12-2009
Příspěvky: 2405
Web

Re: začátečník svařování MIg

Honza007:zarámovat a pozlatit.Když za mnou přijede "borec" že potřebuje přivařit sloupek a já ho s tím pošlu k šípku protože nemám platné oprávnění na PD,PE a PF už se na mně nikdy s žádnou prací byť bych ji dělal na špičkové úrovni neobrátí.


Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;EWM pico 160
SV 18R(1000)
Speedglass9100X,Lincoln Viking 3350 4C

Offline

 

#40 24-12-2016 18:43:01

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: začátečník svařování MIg

Niekto sa svedomite snaží zvariť to zábradlie kvalitne a niekto to len zasoplí baubau trafom ako v hitparáde zvarov. Ošetriť to po právnej stránke určite nie je jednoduché. Tie predpisy nie sú z prsta vycucané ,aj keď niekedy sa divím kto to vymýšľa. Ako vyučený mechanik strojov a zariadení nemôžem mať živnosť ako zámočník ,nemôžem montovať a opravovať stroje aj keď som sa to štyri roky učil. Môžem ale bez remesla zvárať ,vyrábať konštrukcie ,alebo remeselne obrábať aj keď sme obrábanie robili iba týždeň...

Editoval Robi G (24-12-2016 19:16:53)

Offline

 

#41 24-12-2016 19:23:43

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8537

Re: začátečník svařování MIg

Je ale velký rozdíl mít třeba to svařování jako koníčka a svařovat nějaké stolky, vozíčky, lavičky apod., kde papíry v podstatě nepotřebujete,  nebo se tím živit a brát zakázky na věci jako svařování různých zábradlí, schody, stropy, ramena jeřábů apod. Ale každý ať dělá jak umí.

Editoval varok (24-12-2016 19:24:29)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#42 24-12-2016 19:58:00

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: začátečník svařování MIg

Rcp - asi jsou ve firmě lidé spokolení. Za těch cca sedm let odešel jeden svářeč, jeden byl odejit, jedna zásobovačka a jeden obchodník. Takže asi jsou zaměstnanci spokojeni.

Pat - jak jsem psal v příspěvku č. 32, mnoho let jsem se živil jako svářeč. A asi dobrý, když jsem byl často vyžadován na složité vysokotlaké svařence na montážích, časem i mimo republiku. Nejsem technolog, ale svařovací inženýr. Mým přímým nadřízeným je majitel firmy, tak mám docela přehled o ekonomice firmy a tím i o neposkytování úplatků. Nejsou totiž potřeba ani u zákazníků, ani u auditorů. Auditory mám na starosti jen já, k majiteli firmy přicházejí až na konci auditu s výsledky a s firemní fakturou za objednaný audit.
O OSVČ něco vím, pomáhal jsem kdysi synovi s rozjezdem jeho podnikání a krotil ho ve snaze na úvěr zajistit stroje a nářadí. Stejně toho po pěti letech nechal, firmu prodal a nechal se raději zaměstnat ve velké firmě jako vedoucí výroby.

Honza007 - samozřejmě mrňavá firmička asi nebude mít možnost pracovat pro specielní odběratele z oblasti železniční či tramvajové dopravy, z leteckého průmyslu, případně serie pro automobilky. Tam jsou vyžadovány právě ty certifikace a bez nich si firma s dodávkami ani neškrtne. Když přijede zákazník na zákaznický audit tak jako první ho zajímají platné certifikáty. A už se mi stalo, že auditorka měla velice tvrdé připomínky k jedné z kontrolovaných WPQR, protože mechanické zkoušky dělala jejich firmou neschválená zkušebna.

Offline

 

#43 24-12-2016 21:08:40

Honza007
Člen
Místo: Český ráj 294 11
Registrovaný: 10-12-2011
Příspěvky: 2481

Re: začátečník svařování MIg

Nejde tak ani o zakazky pro automotive  letectvi atd atd (kde tento system naprosto chapu jde sakra o velky prachy že.Ale o to že v podstatě stejna pravidla platí ro velke firmy kde se ve velkem obratu rezijni naklady rozloží nebo pro firmu kde dela1-2-3 lidi a nedokazu si predstavit ze by vyroba bran schodišť zabradli přístřešku a spousty dalších v podstate zakazkových výrobků mělo zaplatit mag zkoužku na koutak nad hlavou od 3-15 mm V svar to same  svary na trubkach v HL45 Dale elektrodu stoupacku koutak a pripadne Tig v dostatecnem rozsahu!!To se asi nekdo podelal po jahodach protoze tohle je pomalu minimalni rozsah pro male zamecnictvi ktere dela vyse zminene a i kdyby toho byla pulka i tak je toho dost a to nemluvim o dokumentaci WPS  skladovani pridavneho materialu metrologickem atestu na svareci zdroje atd.Co z toho a ze dpousty dalsiho takovahle mala vyroba mit musí/nemusí?To pak majitel musí být bývalý svar ing  aby nebyl jednou nohou v kriminale.Delam ve firme kde jsme 2 slovy dva svareci celkem je nas tam asi 25 lidi ve vyrobe a 25 vedeni kontrukce elektro  zasobovani a obchodni.Kdyz vidím co vše ve svarovně musime splnovat je to co se nakladu týká docela masakr.Jsme firma ktera dela zakazkovou vyrobu pro glas prumysl a v podstate kazdy stroj je original a at uz konstrukter programator obrabec svarec nebo montaznik diky dlouholetym zkusenostem ma podstatny vliv na konecny vysledek kazdy musi mit velky obecny prehled a znalosti i ostatnich oboru.A i tak si nedokazu predstavit ze by me a kolegovy rozsahy opravneni pokrývaly celý rozsah toho co vyrabíme někdy 1-20nerez jindy 1,5-50 kotlak  jak koutaky tak V svary .Samozrejme zkouzky ktere pokryvaji 90% toho co delame mame ale to zbyvajici by navysilo dvojnasobne pocet zkousek!!! Sice spousty veci se vyrabi v kooperaci(coz jednak mnohdy jinak nejde a druhak to u takovehle firmy neni problem)(u maleho zamecnictvi je to mnohdy dost nerealne uz jen proto ze by to konecny zakaznik nezaplatil).Bohuzel diky casovemu presu a take pozadavkum zakaznika a v podstate kusove zakazkove vyroby  se stroj mnohdy predelava jeste po testech pro zakaznika  ktery stroje pripominkuje(zakaznici USA Indie Saudska arabie Mexiko Rusko Čína atd) Takze hotove veci se rezou predelavaji a upravuji.
Takze vcelku chapu rozdil mezi firmou ktera dela pro nadnarodni koncerny a firmičkou ktera dela zamecnicinu pro Frantu Tondu Karla nebo starou Blažkovou .Nicmene mimo ISO (adity atd chapu ze to je velky rozdil) Jsou na ne kladeny pozadavky dosti podobne!!

ps:stejne tak chapu ze to nema jednoduche resení.

Editoval Honza007 (24-12-2016 21:13:35)


Jak šel čas KS250 Triodyna WLSP315 Unimig 400 Trafo po dědovi, invertor telvin,gama,autogen a dalsi.Dnes Migatronic Pilot2400 Flex330 Alfa-in 350 a 250 plazma Cebora Fronius 1400 Speedglas 9100XX a doma pro radost BWIG 180 BSP-40 WMP 200 s  AEK 024
Prosím než se zeptáte nebudte líní HLEDAT www.google.cz  http://cs.wikipedia.org  a hlavně používat mozek wink Lidi nebuďte líní přemýšlet a číst.

Offline

 

#44 24-12-2016 22:53:52

milosak
Člen
Místo: P - z
Registrovaný: 15-04-2013
Příspěvky: 501

Re: začátečník svařování MIg

pat napsal(a):

rcp   koukám ,že víš o čem to je. Jirkati ,ted nevím co to vlastně píšeš o podvodnících. Asi makáš někde pod někým a ten někdo Ti dělá výplatu. Nevíš jestli ten někdo někde nemaže. Asi nejsi v obraze jak je to na trhu. Pořád píšeš o nějakých certifikátech. Já třeba ani nevím,  že bych měl  balkon svařovat s uřední normou. Kde se to píše? Nikdy to po mně zákazník nechtěl. Když dostanu zakázku pro jadernou elektrárnu, kde se to jasně vyžaduje tak zakázku nevezmu. Jak je to jednoduché. Také Tě ujištuji ,že o práci nouzi nemám. Dělám za( hloupých) 250na hodinku  a práce je dositosti. Ted zrovna valím nerezové stoly  do jednoho podniku. Tam snad norma není. Jen vím ,že jsem zakázku získal jen díky nízké réžii. Hold  levnější dneska dělá a když dostane něco i vedoucí co dává zakázku tak vím že bude i další. Píšeš kde všude jsi dělal, to je fajn. Začni jako OSVČ Když spočítáš  svoji réžíi s certifikáty, možná Tě zahrnou prací,ale já osobně bych asi práci neměl.

Co se týká živnostníků zámečníků, kteří svařují, tak to vidím i já, vlastně se mohu pod příspěvek pata podepsat.
Cena je vždy na prvním místě a znám spousty firem, které pracují jenom s živnostníky, nebo i se zaměstnanci a nikdo z nich nemá
vůbec žádná oprávnění ohledně svařování  smile  )) , jednoduše a prostě, nikdo to po nich nikdy nechtěl, tak na co by si platili byť jedinou
zkoušku, aj. oprávnění, která zavání svařováním.
Když se nad tím selským rozumem zamyslíme, tak když to po nich nikdo nechce, proč za to vyhazovat peníze ??
To si raději koupí do dílny novou mašinu, nebo jiné strojní vybavení ... jak to mají vyřešeno např. s bezpečností práce (prot.požární dozor)
nevím ? To by byl asi průser.

Co píše zdejší moderátor je pro nás ostrov Utopie, hezky se to čte a jediné co je z toho pro nás podstatné, že máme přehled .....


autonomous mechatronics, electronic systems - access control

Offline

 

#45 24-12-2016 23:09:49

pregrenixos
Člen
Registrovaný: 25-02-2016
Příspěvky: 52

Re: začátečník svařování MIg

Takže ty potenciometry mám dát na nulu při svařování? Nechápu funkci těch obou

Offline

 

#46 24-12-2016 23:37:23

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: začátečník svařování MIg

pregrenixos - co máte u těch potenciometrů napsané v manuálu? Já ten stroj neznám, ale pokud umíte svařovat, tak ho nastavíte podle sluchu za pár minut. Jinak viz příspěvek č. 2.

Offline

 

#47 24-12-2016 23:37:40

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

Milosák..... s požárem Ti stačí  svářečák na elektrycký oblouk, tak to podle hasiču a pojištovný dostačuje základní kurz na ceočko


pregrenixos   ta funkce je tam celkem nanic. nikdy jsem to nepoužil a to vařím třicet let. Nevím co k tomu napsat ,prostě některé mašiny jen chrchlou a některé svařuji ,že nestačím žasnout. třena na blbé elektrodě vařím na fronius traspoket 1400 se svarem si dělám co potřebuji,jednou se mi dostal do rukou Kitreibr a bylo to marné snažení. Byl jsem rád za udržení oblouku. A jaké  ty mašiny mají další funkce mě nezajíma. Nikdy bych si třeba nekoupil tig hořák jako škrkátko. To je jako to slavné bodováni.

Offline

 

#48 25-12-2016 09:31:48

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: začátečník svařování MIg

Hmm,tak ještě jednou, je to časovač, nastavujete dobu svařování a druhý dobu mezi body, celkem k ničemu.Zpřesňuje to práci robota co drží ten svařovací hořák.No a k požáru?Stejně to jde za tím kdo to zapálil.A nějaká kontrola?Když máte investora který nic takového jako je certifikát nepožaduje,tak proč to dělat,že?A už jsem se setkala i s potvrzením o přezkoušení svářeče z B.P.kterej vydává obyč.bezpečák mimo zavedenej systém a třeba to v mnoha firmách stačí....

Offline

 

#49 25-12-2016 09:52:08

pat
Člen
Místo: Č.R.
Registrovaný: 15-04-2016
Příspěvky: 2447

Re: začátečník svařování MIg

Je to normální svářeci škola  s dílnama a stránkama a to jestli jde o podvod to asi nezjistím. Ale jak píšeš když jde do tuhého  tak to bude všelijak. No a o tom bodovém svařováni to asi nemá cenu, každý normální člověk by se za tu dobu optal nějakého svářeče. Ten to bude vědět je to na každé mašině a mám pocit že to nikdo nepoužíva. Jak potřebuji trochu bodovat mám rychléj prst na spoušti   smile

Offline

 

#50 25-12-2016 10:05:11

Robi G
Člen
Registrovaný: 15-09-2014
Příspěvky: 978

Re: začátečník svařování MIg

Máš pravdu to bodovanie je väčšinou na nič. Ako som písal používam ho jedine na naváranie nitových hláv. Tie treba navariť prerušovane aby boli pekné a vtedy stykač dostane poriadne zabrať. Na jeden plot ich navarím niekedy aj 800ks a to sú tisícky zapnutí a vypnutí.
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/5867_brana_vyrez.jpg

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče