SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 31-01-2017 17:24:36

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Dobrý den, chtěl bych poprosit někoho, kdo s tím má zkušenosti, jestli by mi neodpověděl na pár věcí. Už jsem se na to ptal asi před půl rokem v jiném tématu, ale to se jednalo o automat. Ten už docela zvládám, ale kořen děláme lepším COčkem, tak si nevím rady. Mám státnice na COčko, ale na klasickou plochou ocel v PF. Svářování STT ale svařujeme v poloze asi PG, tedy tzv. na padáka.

1. Když se jede na tzv. padáka, jaká pozice hořáku je správná, nebo jinak psáno vhodná? Na prvním obrázku je nakresleno, jak mám hořák já. Kolega z práce mi pořád vnucuje fakt, že se má svařoval první čtvrtina shora s obráceným hořákem, tedy hořák dolů, směr červené šipky. Já svařuji COčkem vždycky s hořákem směrem nahoru jak mám zakresleno na obrázku. je to tak správně? Díval jsem se na youtube na pár videoklipů a tam mají hořák taky směrem nahoru.

2. Je pravda, že se COčkem nedá udělat pořádně svár na rtg a všechny začátky při napojování se musí začínat svár mimo mezeru, tedy na boku V drážky a potom až najet na mezeru? Naznačeno červeně na druhé obrázku.

3. Není divné jet svár v horní části, např. 200mm od horního bodu kývavým pohybem hořáku, tedy roztaženou housenku a zbutek bez kývání? To znamená, že horní část s kýváním je krásně rozlitá, krásný plochý svár a zbytek kde nebylo kývání je hodně převýšená housenka.

A jeden osobní dotaz nakonec. Ten kolega si ještě s jedním(ten už to vzdal) s tímhle nesmyslem hráli asi měsíc, takže si mohl všechno vychytat, pozkoušet nastavení svářečky, proud, rychlost vedení hořáku apod. Plus ještě pár dní co jsme se to všichni učili. Shrnuto, asi 5 lidí udělalo dohromady odhadem 5 svárů. Oni dva udělali za ten měsíc odhadem 50 svárů, svařovali v terénu od rána do večera. Ted když se to mám já naučit taky, tak mi do hlavy na sílu vnucuje JEHO moudrosti, které se mi příčí. A je podle vás normální, že mě poučuje člověk, který nemá papíry na COčko, ani základák, nemá COčkem odsvařováno tolik co já a je mladší? Nějaké připomínky které mi pomohou beru, ale základní věci v MIG/MAG technologii překrucuje, vymýšlí si něco svého a když se mi to nelíbí, tak mi nadává?
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_stt_2.jpg
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/1503_stt_3.jpg


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#2 31-01-2017 17:47:22

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Já teda pokud jsem svařoval trubky, tak jsem měl vždy hořák v podstatě kolmo (90°) A to ať už jsem jel shora dolů (PG) nebo obráceně (PF) a i v případě PC. U druhé vrstvy už jsem ho měl více pod úhlem do předu (jako ty). A to jak v případě PG, tak i PF. U PC opět téměř kolmo.
Co se týká napojování a ukončování svárů, měl by být vždy původní svár vybroušen aby bylo napojení správně provařené. Co se pak RTG týká, tak ještě i přeleštěné ocelovým kartáčem na flexu aby se odstranily zrna z brusného, respektive řezného kotouče.
Pokud svár někdo začíná z "boku", tak bych řekl, že to není moc dobrý nápad. Za prvé to nejspíš moc neprovaří a za druhé vznikne nerovnost, která nebude moc ideální pro další vrstvu.

Jak pak takové kořeny vypadají se můžeš podívat u mě, když jsem trénoval na zkoušku http://rellik.rajce.idnes.cz/Zkusebni_s … y_PC_a_PF/ (povrchy neřeš, ty jsem trénoval až pak.. smile )

Editoval Rellik (31-01-2017 19:35:07)


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#3 31-01-2017 17:54:10

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

No mě se jedná o ten kořen. Výplň a krycí vrstvu dělá automat trubičkovým drátem.
Takže když budu mít hořák normálně kolmo ke sváru, popř. jemně nakloněný nahoru, tak je to normální praxe a mít ho hooodně nakloněný naopak dolů je blbost?
Moc děkuji za rady, od takového zkušeného svářeče si toho moc vážím.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#4 31-01-2017 21:14:21

Kimbo
Člen
Místo: Holešov
Registrovaný: 12-04-2016
Příspěvky: 130

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

hlavně ukončovat svar na úkosu a ne v mezeře jinak vznikne na vnitřní straně kořene miniaturní dírečka ve svaru!


Zk 311 1.1, Zk 135 1.1, Zk 111 1.1, Zk 141 8, Zk 15 P2-p3, Zk 16 P2-p3, Zp 912-9, 942-8

Offline

 

#5 01-02-2017 12:12:55

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Jak píše "Rellik", při svařování trubek má hořák směřovat na osu trubky. To samé platí i u elektrod (MMA). Každopádně je u kořenové vrstvy lepší svařovat směrem nahoru (PF), protože je lepší přehled o průvaru "tzv. vytvoření hrušky", což při (PG) není vždy ideální, obzvláště, pokud je malá mezera. To potom svarový kov, který přirozeně má snahu stékat dolů, předběhne lázeň a vzniká neprovařený kořen. Studeňák. Jole.

Editoval jole (01-02-2017 12:16:38)

Offline

 

#6 01-02-2017 13:12:52

jole
Člen
Místo: Ústí nad Labem
Registrovaný: 26-05-2010
Příspěvky: 534

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

"Varok", ještě něco k tobě. Nezlob se na mě, ale měl bys začít být více sebejistý a sebevědomější !!! Již léta jseš aktivním účastníkem tohoto fora a ke svařování dle tvých příspěvků přistupuješ od začátku svědomitě. Proto by ses neměl nechat vykolejit kterýmkoliv troubou, který tě přesvědčuje o něčem, o čem máš svůj vlastní názor a víš, že je správný. To že je tvůj kolega mladší nebo nemá zkoušky není podstatné. Jsou i dobří řemeslníci, kteří nemají vzdělání ve svém oboru a předčí kdejakého vzdělance s letitou praxí. Ale ty již musíš sám díky svým znalostem a zkušenostmi rozlišit, co je dobrá a poučná rada a co je špatně. Takže více sebejistoty a hodně úspěchů v práci. Jole.

Offline

 

#7 01-02-2017 16:26:22

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

jole: Na COčko mám státnice, sice čerstvé asi 2 roky, ale mám praxi řekněme 8 let, plus mínus. Sice nejsem na úrovni Rellíka, Unihera apod., jelikož jsem jsem se tím přímo neživil. Ale jen na plochou ocel v poloze PF, nevím jak se to odborně nazývá, né na potrubí v poloze PG. Ten típek o kterém jsem psal má papíry na TIG a MMA, udělá na rtg, ale u COčka? Už podle toho co mluví jde vidět, že svařování COčkem rozumí jen tolik, co slyšel z rychlíku.

Tohle svařujeme schválně na padáka, protože firma nakoupila nějaké speciální mašiny STT, které prý jsou přímo určeny pro takové svařování.
Když jsem se asi před rokem zaučovali na to STT a automaty, ukazovali nám to poláci a nějaká fa z Pardubic. Ta firma nevím jak se jmenuje, ale prodávají přímo mašiny od Lincoln Electric. To jsme všichni svařovali normálně jak jsem dával obrázek, tedy hořák nahoru, prostě klasika. Asi před půl rokem jsme to zkoušeli v terénu, nikomu to nešlo, nevycházeli rtg, tak přijeli polaci a ti svařovali taky normálně. Tak ted se to musíme naučit, tak jakoby od začátku. Tomu co nás učí prostě asi více vyhovuje svařovat hlavou dolů(obrazně řečeno), ale proč musí někomu nutit něco co nechce? Dokonce mě dnes nabonzoval mistrovi, že nechci skákat jak on píská, tak mi to mistr slušně vysvětloval, že on má hodně zkušeností, ale mistr tomu vůbec nerozumí, tak neví že ten típek mluví z hladu.
Co jsem se tak ptal profi svářečů na dílně, dokonce i jednoho staršího, tak taky mi řekli že by svařovali jako já hořákem klasicky nahoru. Prý mám svařovat jak to vyhovuje mě a kašlat na nějakého .....
Dnes jsem zkoušel svařovat v jeho stylu a vůbec mi to nejde, protože za prvé nepřirozená pozice a za druhé neustále tvrdí, že musí být hořák hodně položený, čímž potom svařujete na tzv. dlouhý drát, tak to neustále prská apod. Pak jsem svařoval tak jak chci já a krásné. Kořen nádherně provařený, jen napojení na body ještě nějak pokulhává. Oblouk ale hoří krásně stabilně, jen to šumí, žádné prskání, prostě paráda.
Co mě nakonec v duchu potěšilo, že zkoušeli svařovat i dva další svářeči a ani jednomu ten styl hořákem dolů nešel.
Tak kde je teda chyba? smile Já už vím a jak mi radíte, budu muset trošku přitvrdit. Bud mě mistr poslechne a nechá mě svařovat jak chci já, nebo jdu od toho pryč.
Moc děkuji Jole.

Editoval varok (01-02-2017 16:31:55)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#8 01-02-2017 16:57:00

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Varok daj majstrovi horak a povedz,ze nech Ti ukaze vpraxi ako to ma byt pozvarane smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#9 01-02-2017 17:02:18

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Joe66: Vždyt jsem psal že tomu mistr nerozumí. Sice mi říkal, že kdysy měl papíry na MMA, ale na COčko asi ne. Nevím, ale sranda by to byla. smile


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#10 01-02-2017 17:07:17

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Varok v divnej firme to robis. firma sa zaobera zvaranim a majster ktory ma kontrolovat zvaracov neovlada polohy a techniky zvarania  ?  To co vam tam potom kontroluje a riadi ten majster? na co ho tam mate ?  smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#11 01-02-2017 17:10:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Od toho by tam asi měl být svářecí technolog, ne? On to není přímo mistr, u nás ve firmě je to trošku komplikovanější. Ale říkám mu mistr, tady píšu mistr pro lepší orientaci.
No u nás ve firmě je více věcí postavené na hlavu. sad


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#12 01-02-2017 17:17:07

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Ked som v minulosti vozil znamych kamaratov-zvaracov do firiem na neake zakazky kde pracovali tak vzdy s nimi bol majster-sef partie a ten  na vsetko daval bacha + rozhodoval co a ako + kontroloval + aj makal a ked niekto nevedel alebo nebol isty tak Majster mu to povedal ,ukazal a ked trebalo tak aj realne predviedol na placi . Inak ked  to majster nevie tak je tam pre srandu boziu lebo ako to moze skontrolovat ci je to dobre zrealizovane ked to ani sam nevie ako to ma byt smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#13 01-02-2017 17:40:31

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Už jste si odpověděl.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#14 02-02-2017 15:25:57

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Dnes přišel zlom, nevím jestli pro mě dobrý nebo špatný. Rano jsme nachystali další kousky trubek. Svařujeme trubku 500mm průměr a tl. stěny 6mm, jen tak na zkoušku. Včera jsem tomu co mě má zaučit ukázal co jsem si zkoušel na 200mm kousku trubky. Jel jsem svým způsobem, tedy hořákem nahoru. Měl jsem to nádherně provařené, trošku pokulhávalo napojení. Tak mi dnes řekl, že jestli to dokážu i na té 500mm trubce, tak že tak mohu svařovat. Co myslíte?
Ano, dokonce i napojení jsem měl pěkné, celý svár kolem dokola pěkný. Mezera odhadem 3mm, místy možná ke 4mm. Tzv. perko, tedy hranka asi 1-1,5mm. To jde krásně. Ten típek koukal že je to pěkné, mrklo asi 5 zkušených svářečů a pochválili mě, že to mám pěkné.
Takový člověk to ale asi jen tak nevzdá. Proto šel svařovat jiný svářeč další kousek trubky, který chce taky začít. Tak si zkoušel, ale zatím mu to moc nejde. Potom řekl ten típek co nás to má naučit, at jdu svařovat já svým způsobem. Jenže hranka tzv. perko nemělo ani 1mm, mezera odhadem 5mm a to se prostě už ani tím STT nedá slušně zvládnout. A to jsem si už ubral proudu na hodně málo, ale i přesto mi to mělo snahu ukapovat dovnitř. Tím jeho debilním způsobem ano, ale je to legrační a nepohodlné. To jsem odmítnul, tak jsem naopak byl ten nejhorší, v térénu prý malinká mezera kolem 3-4mm nejde udělat. Budu si o tom myslet tedy své. Tak volal mistrovi a byl jsem odvolán.
Nevím jestli jsem udělal dobře, ale aspoň se nebudu trápit a nervovat.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#15 02-02-2017 18:07:16

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Chtěl bych poprosit profíky svářeče o radu. Jak se prosím počítá kolik má být mezera pro svařování MIG/MAG? Kdysy jsem to někde viděl na netu, možná i zde na foru, teď to ale nemohu najít.

Potřeboval bych vědět mezeru pro svařování potrubí na tupo V svar. Trubka průměr 500mm, tl. stěny 6mm. A jalé by jste doporučili otupení?

Editoval varok (02-02-2017 21:05:39)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#16 03-02-2017 09:48:59

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Mezeru bych viděl na 3-4mm otupení 1-2mm Dle zkušeností svářeče... A je jedno jestli je to průměr 200 nebo 800mm... Dá se svařit i tam mezera větší než 4mm, ale to už svářeč musí být hodně zkušený...


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#17 03-02-2017 15:30:01

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Rellik: Tu mezeru 3-4mm nám říkali i ti chlápci z firmy z pardubic. Když k nám jezdili asi před rokem, když jsme se s těmi mašinami učili, tak jim málem vypadly oči z důlků, když viděli, jaké mezery tam naši chlapi dávají. Tenkrát tam bývalo i 6mm. Ta mezera 3-4mm je ideál i pro mě, jenže ti naši chuji tam pořád dávají tak 5mm a to už je pro mě moc, to neumím pěkně zavařit. Jako dá se, ale mám kořen moc vysoký zevnitř trubky, to už se neprojde. Otupení mi vyhovuje tak 1,5mm, ti naši odborníci to ale vždycky jen tak líznou, otupení není ani 1mm.
Dnes ze mě udělal mistr přede všemi úplného d...a, když jsem mu řekl, že už s tím svařovat nechci. Ten co nás má zaučovat, protože prý má mnoho zkušeností, mu nakecal pohádky, kterým mistr věří a nechce se toho pustit. Už jsem si myslel že budu mít klid, ale pořád mě na sílu do toho tlačí. Když mu řeknu, že budu rád svařovat, ale když mi udělají podmínky, tak to nebere, že se mm naučit i to svařování hořákem naopak. To jsem dnes párkrát vyzkoušel a nejde mi to.
Nejvíce mě s..e, jak pořád vyzdvihuje, že mi nechal udělat papíry na TIG a MMA. Jenže mě nechce nechat svařovat, i když bych velice rád. Prý mi to nejde.
Ale u těchto mašin taky začínáme a nejde nám to, do toho mě však tlačí zuby nechty. Nechápu.

Už jsem bezradný. Nevím jak se bránit.


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#18 03-02-2017 16:45:44

Rellik
Člen
Registrovaný: 20-09-2011
Příspěvky: 2547

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Jak se bránit je jednoduché. Nachystej dva kusy trubky nastehuj jednu na těch 5-6mm (mezera) a druhou na ty 3-4mm. A nech vidí, jak to zavaří ten tvůj kolega na té velké mezeře (včetně času) a jak to zavaříš ty u té klasické mezery. Pokud by toto nebylo možné, tak se nauč vyvařit tu velkou mezeru (málo ampér), ukaž že už to umíš. No a pokud ti dovolí to svařovat i nadále, tak to vař dle své metody a hotovo wink


JET TIG II + Parker SGT 18, Speedglas 9100X, KOWAX 730ARC, PARTNER TIG 200 DC PULSE, Spartus MASTERMIG 200 + LORCH ML2400
Není nic co by nebylo možné, stačí jen najít tu správnou cestu.
http://dv-foto.cz https://rellik.rajce.idnes.cz/

Offline

 

#19 03-02-2017 16:46:54

Zdenek11
Člen
Místo: kousek od Brna
Registrovaný: 23-02-2010
Příspěvky: 2195

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Varoku, nic si z toho nedělej, není to jen u vás. Když jsem v poslední firmě dělával k projektu rozpočet, chtěl po mně vedoucí často jeho naprosto nepochopitelné, nelogické a složité dělení a ještě s řadou variant. Místo třeba 6 hodin to zabralo 2 dny, desítky stránek navíc. Na můj argument, že je to prakticky k ničemu a aby se zakázka udala, že to budu muset dělat po večerech doma, řekl, že on to tak prostě chce a že venku na moje místo čeká 10 dalších. No tak to dneska někdy chodí, na to žádná obrana moc není.

Offline

 

#20 03-02-2017 17:28:13

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Rellik: děkuji za typ, ale mezeru 5-6mm tím mým způsobem vyvařit neumím. Zkoušel jsem to několikrát. I když máme speciální mašiny od Lincolnu, dám si hodně malý proud, tak mi to prostě nejde. Oproti ostatním mám alespoň státnice na COčko, ale tohle je pro mě fakt oříšek.
Prostě začnu svařovat, dělám větší rozkyv, držím chvíli po stranách. Udělám asi 50mm sváru, ale to už je tolik nahromaděného tepla, že to má snahu kápnout. Tak svařování raději přeruším.

Teď trošku z druhé strany. Když děláme v terénu tzv. propoj, tak chápu že nejde udělat přesně mezera 3-4mm. To ale chlapi svařují TIGem a elektrodou. Tahle metoda na kterou se ptám se dělá taky v terénu, ale mimo výkop, takže si jde udělat mezeru jakou potřebujeme. Jenže mistr je tak omámený blbýma pindama toho co nás učí, že.........


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#21 03-02-2017 18:13:01

Joe66
Člen
Místo: Vranov nad Toplou-Presov
Registrovaný: 20-04-2010
Příspěvky: 1665
Web

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Varok  nemas vo firme autoritu a nechavas si skakat po hlave . Ked ten ,,pepik,, co Ti ma byt podla majstra akoze vzorom ma len papiere na tig a mma a Ty mas lajster na co2+prax a potrubie zvarate co2 tak majstra + pepika vyskol,ze cim to zvarate a ked sa bude tigom tak potom moze pepik davat skolenie tebe. Ja by som uz davno niekoho poslal do háje alebo by som zmenil firmu smile


Kutil s.r.o.

Offline

 

#22 03-02-2017 18:22:06

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Joe66:  Na změně zaměstnání už pomalu pracuji, protože v téhle firmě to nemá pro mě budoucnost.
V pondělí se tedy zkusím natvrdo šprajcnout. I když vyhrožuje bla bla bla, ale zkusím to. Děkuji


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#23 03-02-2017 18:24:54

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Hmm, nevím co řešíte, jestli to kolega zmákne rychlejc a rengen vychází tak to zkusím podle něj.Já bych se bála že při skloněný hubici tam můžu mít póry, zřejmě má vychytanej průtok plynu.Jasnej příklad že kecama se nesváří a papír je pouze povolení že to můžu zkusit.No a mistr chce mít bez keců hotový metry, za to jsou lováky ne?Jo a šéf si vzpoměl že STT od Lincolnu na MSV zkoušely kdysi i předváděcí děvčata co je půjčoval a přitáhly hlavní cenu, nějakou svářečku, takže to tak složitý nebude...

Offline

 

#24 03-02-2017 19:03:58

varok
Člen
Místo: Havířov
Registrovaný: 20-11-2009
Příspěvky: 8510

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

Evita: Však já nepíšu že to nejde, když on to tak zavaří. Jedná se mi o to, že mě se tak špatně svařuje a osobně pochybuji, že ty děvuchy svařovaly tak debilním způsobem. Ten típek v práci nakukal mistrovi, že to jinak nejde, že tak svařují všichni, přitom co jsem viděl asi 10 videí na youtube i všichni co nám to ukazovali tak nikdo nesvařoval. Co se týče rychlosti, tak zase takový rozdíl tam není, vyjde to asi stejně rychle.
Ale to je jedno.

Editoval varok (03-02-2017 19:06:15)


Omicron GAMA 1900L HF, Omicron GAMASTAR 176L, kukla BOHLER Guardian 62

Offline

 

#25 03-02-2017 19:34:13

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Svařování potrubí COčkem tzv. STT

No, jak zajisté víte, nejvíc chyb je při napojování, asi je šikovnější,tak se to doučte, když se maká na metry tak nějaký ego jde stranou, příště vy vymyslíte rychlejší postup na něčem jiném ne?

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče