SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 02-02-2017 14:15:51

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Wolframove elektrody made in china - fake .

Uvažoval už niekto z vás  nad tým , či farebné označenie na woframových elektródach z číny skutočne zodpovedá ich zloženiu?
Kúpil som si z ebay-u krabičku elektród WL20 a žil v tom , že sú to naozaj WL20.
Keď že mám doma prístroj na meranie rádioaktivity  , len tak zo srandy som ich priložil k nemu .
Ostal som nemilo prekvapený a zo slúchadla sa začalo ozývať  puk , puk , puk, puk.
Tak som sa hneď pustil do triedenia a zistil som že 2 kusy rádioaktívne .
Niekto zrejme zamenil farebné značenie a  thoriové elektródy označil modrou farbou.
Asi sa takto čína pomaly zbavuje thoriovaných elektród , ktoré už nikto nechce ....

Offline

 

#2 02-02-2017 21:20:08

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

To s tím Thoriem je nesmysl. V klimatizovaném skladě mateřské automobilové firmy v Německu požádala odborová organizace o změření údajné radioaktivity ve skladu wolframových elektrod. Přijeli hygienici s několika zakuklenci v bílých oblecích s prosklenými kuklami. Bylo tam přes 25 kg WTh elektrod na jednom úložném místě. A pro pobavení - naměřená hladina radioaktivity byla mnohem menší, než naměřené hodnoty běžného pozadí venku před halami. Na vše dohlíželi odborářští bosové jak z firmy, tak z odborové centrály toho kraje. Kupodivu majitel oné nadnárodní firmy celou akci uvítal, protože odbory na dané téma rozjely nepříjemnou akci. Inicioval jsem obdobné měření ve zdejší pobočce té zahraniční firmy. Chemici z liberecké speciální vojenské posádky přijeli a po půlhodinovém zkoumání skladu a svářečských pracovišť konstatovali nulový nález. Jejich supercitlivý přístroj také dělal u balíku WTh elektrod tik -- tik -- tik, zato u cifreníku kolegových hodinek PRIM to byla přímo kulometná palba. Od té doby vím, jak to s tou agresivní radioaktivitou WTh elektrod skutečně je.
Kdyby bylo možné naměřit nějaké škodlivé hodnoty tak by WTh elektrody v ČR i v celé EU spadaly pod atomový zákon a byly by okamžitě zakázány.

Offline

 

#3 02-02-2017 23:11:48

Evita
Člen
Registrovaný: 27-05-2015
Příspěvky: 915

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Hmm, no nevím, my ve škole wolfram eldy WT20 s červenou prdelkou, vlkem na nerez zase preferujem, i když se k nám dostala krabka která špatně zapalovala, zajímavý bylo že to bylo pod značkou Froníka, no stane se.....

Offline

 

#4 03-02-2017 07:06:15

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Ja som v mojom príspevku v podstate nerozoberal škodlivosť WT elektród  smile .
Poukazoval som na to , že elektródy zakúpené cez ebay z Číny  , nemusia byť také ako si v skutočnosti kupujúci žiada.
Tiež som mal problém zapáliť oblúk a po výmene elektródy za inú (z rovnakej krabičky) to odrazu šlo bez problémov...

PS:Existuje nejaká spoľahlivá a jednoducha metóda , ako zistiť o akú elektródu sa v podstate jedna?

Editoval m.evil (03-02-2017 07:12:40)

Offline

 

#5 03-02-2017 07:51:18

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Posledné 4 roky kupujem elektródy (WL20 a WT20) už len v Číne a nemôžem sa sťažovať. Ešte sa mi nestalo, že by bol nejaký problém, len raz prišla jedna elektróda s prasklinou a to som objednával cca 300-400 kusov za celé obdobie. Patrím k trošku lenivým zváračom - nebrúsim priebežne, takže mám vždy nabrúsených aspoň 50 kusov jedného priemeru a len ich mením, ak sa mi na elektródu nalepí materiál. A raz za čas hromadne  nabrúsim všetky elektródy s rôznym uhlom, podľa použitia. Nebrúsim úplne podľa tabuliek, ale podľa toho ako mi to najlepšie vyhovuje...

PS: Môj subjektívny poznatok je taký, že je poznať pri ručnom zváraní, či je to wolfrám s prímesou thoria alebo lanthanu. Tie thóriovky jednoducho zapaľujú lepšie oblúk (pri horšie očistenom materiáli) a tiež sa inak správajú, ak počas zvárania príde k naneseniu zváraného (či prídavného) materiálu na elektródu.

Editoval jarinox (03-02-2017 08:11:34)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#6 03-02-2017 12:01:03

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Tiež mám ešte jednú krabičku  zlatých elektród z Činy , ktoré sú úplne v poriadku .
Nieje však od toho istého predajcu .
Asi som len natrafil na blbý zdroj ...
PS: S tým brúsením sme na tom rovnako .
Ja tiež nabrúsim všetky kusy naraz a  potom už len vymieňam .

Offline

 

#7 03-02-2017 12:39:10

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

ako brusite elektrody? ja ich dam do aku skrutkovača a na stolarskej pasovej bruske

Editoval tarzan (03-02-2017 12:39:39)


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#8 03-02-2017 12:48:41

Famater
Člen
Místo: Hradec Králové
Registrovaný: 24-01-2012
Příspěvky: 4813

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Já používám toto:
http://www.svarforum.cz/forum/uploads/thumbs/3584_dscf0659.jpg
Kotouček je dia a stojí ani ne stovku a elektrodu držím v aku vrtačce, nebo v ruce.


TP1500, KITin 170LA, JLT250 ACDC,vodní chlazení vl. výroby, hořák SR18, Binzel SR26 s pot., Plasma CUT55, autogen PB-kyslík
Křemíková 3fáz 200A vl. konstrukce

Offline

 

#9 03-02-2017 12:54:23

m.evil
Člen
Registrovaný: 22-10-2007
Příspěvky: 2125

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Ja brúsim normálne na klasickej kotúčovej brúske .

Offline

 

#10 03-02-2017 13:12:21

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4477

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

jirkati napsal(a):

To s tím Thoriem je nesmysl. V klimatizovaném skladě mateřské automobilové firmy v Německu požádala odborová organizace o změření údajné radioaktivity ve skladu wolframových elektrod. Přijeli hygienici s několika zakuklenci v bílých oblecích s prosklenými kuklami. Bylo tam přes 25 kg WTh elektrod na jednom úložném místě. A pro pobavení - naměřená hladina radioaktivity byla mnohem menší, než naměřené hodnoty běžného pozadí venku před halami.

Nejspíš v Německu je ta fabrika postavena na podloží z vyvřelého materiálu. Ten je o dost přirozeně radioaktivnější, protože radioaktivita je určena hlavně obsahem uranu a toho je ve vyvřelých horninách v průměru tak 40 gramů na tunu. Uvnitř haly je podlaha z betonu nebo z něčeho plněné pískem. Cement, písek, to jsou všechno sedimentované materiály, kde je ten uran z velké části odstraněn a tak přirozená radioaktivita betonu je mnohem nižší.

Offline

 

#11 03-02-2017 13:25:14

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 4409

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Ano, Radime, totéž nám řekli liberečtí chemici. A zvláště my si tu radioaktivity užíváme dosytosti. Místní svor je vlastně zvětralá žula, ze které uvolňuje značné množství radonu a samozřejmě jsme v blízké oblasti dřívější těžby uranu.

Offline

 

#12 03-02-2017 13:52:44

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Tiež som brúsil v minulosti na pásovej brúske s pomocou aku skrutkovača a nebol som tým spokojný. Avšak svojho času som mal takú víziu, že sa konečne naučím brúsiť vrtáky ručne, nakoľko často používam rozmer cca 10 - 25 mm a nechcelo sa mi ich stále niekam nosiť brúsiť. Tak som sa na hádam mesiac zavrel ku kotúčovej brúske a skúšal do zblbnutia brúsiť. Neraz letel vrták do kúta s tým, že môžem sa na to vykašlať. Nakoniec sa mi mi čiastočne podarilo získať zručnosť brúsenia v ruke a neviem si to vynachváliť. Odvtedy brúsim aj elektródy ručne na kotúčovej brúske bez aku skrutkovača. Je to podstatne rýchlejšie, hlavne ak mám brúsiť stovku elektród naraz. Zdá sa mi, že je to aj viac presnejšie, už mám uhly viac menej v oku. A zároveň to umožňuje na hrubšom kotúči rýchlo odbrúsiť prípadný nanesený zváraný (prídavný) materiál z elektródy a na jemnejšom kotúči dokončiť zvyšok.


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#13 03-02-2017 15:02:21

tarzan
Člen
Místo: Makov na Slovensku
Registrovaný: 20-06-2015
Příspěvky: 527

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

a brusny kotuč maš aky?


kutil - zvarač začiatočnik, na pracu s drevom profik,
.MAHE Hyper MIG 400 DPS Plus-3..Hyper TIG CWK 400...
https://www.modrastrecha.sk/blog/martin … a-radost/#

Offline

 

#14 03-02-2017 15:53:03

jarinox
Člen
Místo: Bratislava
Registrovaný: 12-04-2010
Příspěvky: 272

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

Na hrubé odbrúsenie materiálu z elektródy používam šedý korund 36, na dobrúsenie ružový korund 100. Mám síce kotúče na druhej brúske z kubického nitridu bóru, ale ľúto je mi ich ničiť na elektródy :-)


EB MIG 200, FK - MIG 1700E, Sherman MIG 200Mng, Magnum MIG 208 K, Invertor PEGAS 160 T HF, plazma CUT 60, TEMOS PSPB III-A..

Offline

 

#15 03-02-2017 21:19:12

rcp
Člen
Registrovaný: 28-08-2010
Příspěvky: 3354

Re: Wolframove elektrody made in china - fake .

tieto kotuce brusia fajn, len treba presustruzit stredovy otvor, aby sa dali dat do uhlovej brusky
http://www.repo.sk/brusny-kotuc-hm-pre- … 4214-p8893
http://www.anakra.sk/internetovy-obchod … u-bpk-400/

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče