SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 30-05-2017 21:25:45

Lukas44
Člen
Registrovaný: 19-11-2011
Příspěvky: 25

Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Zdravím zdejší odborníky. Pročetl jsem tady o plazmách celé fóru a i internet ale co mi chybí je nějaké shrnutí v způsobu zapalování oblouku při řezání plazmou. Proto by jsem byl rád kdyby jste mi potvrdili či vyvrátili mé prozatím získané vědomosti. Co se týče zapalování oblouku tak by měli být tři způsoby jak oblouk zapálit. Kontaktně, HF bezkontaktně, bezkontaktně Pilotní zapálení oblouku. Kontaktně mi je jasné. Musí přijít do kontaktu elektroda s páleným materiálem. Podobně jako u metody TIG (náškrab či lift ARC). Bezkontaktně HF. To znamená Pomocí teslova transformátoru se vyvine vysoké napětí a proběhne výboj mezi elektrodou a páleným (u tig svářeným) materiálem. Tak a čemu vůbec nerozumím jak se zapaluje oblouk Pilotně. To znamená že se použije HF zapálení ale výboj neproběhne mezi elektrodou a materiálem, ale mezi elektrodou a něčím co je v hořáku? Všiml jsem si že hořáky s pilotním startem mají jaksi o kabel navíc proto mě to vede na myšlenku že ten oblouk startuje v hořáku a né mezi základním materiálem a hořákem. Popis jak funguje zapálení Pilotního oblouku mi není úplně jasný. Najšel jsem zde popis ale není moc podrobný. Proto by jsem rád kdyby mohl někdo toto dopodrobna vysvětlit Pilotní oblouk a napsat i výhody i nevýhody jednotlivých způsobů zapálení. Děkuji


fronius variostar 2500, TIG 200 AC/DC aneb barevná krabice s vodníkem...

Offline

 

#2 31-05-2017 00:29:07

Juggernault
Člen
Místo: Karlsbad
Registrovaný: 19-12-2010
Příspěvky: 939

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Teslův transformátor tam určitě není big_smile Je to uplně stejné zapalování jako u TIGu
Pilotní oblouk = drát navíc do hořáku který je omezen proudově třeba na 15A a 2S (odpor nebo regulace zdroje u lepších )
Pak oblouk zapálí i ve vzduchu bez materiálu na 2s . využití je u totálně zrezlého železa nebo při silné vrstvě barvy nebo řezání děravého síta.

Dotykové zapalovaní je už asi uplně out a pokud není třeba pilotní oblouk tak HF je jasná volba big_smile


Chtel bych nějakou hobby svářečku do garáže na smrkání prahu u auta a nejaký výfuk ale rád bych aby stím šel i nerezový a možná taky hliník a kolejnice vařit. Cloos MC3 333 ,Kemppi Minarc Evo 150,Cut60 ,Powwel 130P,
Na prodej:Powcon 400A,

Offline

 

#3 31-05-2017 17:04:35

jirkati
Moderator
Místo: Liberec
Registrovaný: 07-12-2007
Příspěvky: 3541

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Už jsem to sem někam sice psal, ale ....
Jestli budu mít večer čas tak ze své přednášky vytáhnu příslušné schema - stejně už tady někde je.
Pilotní oblouk hoří při velmi malém proudu mezi vnitřní a vnější elektrodou. Musí být spuštěný tlakový vzduch.
Po dotyku špičky pilotního oblouku s materiálem se uzavře elektrický okruh, spustí se plný řezací proud. I při něm vlastně "hoří" oblouk mezi vnitřní a vnější elelktrodou. Vysoce ionizovaný vzduch je tlakem vyfukován a tvoří plazmový kanál (paprsek), ve kterém teplota dosahuje až 20 000 K.

Offline

 

#4 31-05-2017 21:38:19

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 3289
Web

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

jirkati napsal(a):

I při něm vlastně "hoří" oblouk mezi vnitřní a vnější elelktrodou.

domnívám se, že dospělé plasmy (Hypertherm) tuto pomocnou kostru při náběhu hlavního oblouku odpojí. Přece jen oblouk (i když malý) vnitřek hořáku dost devastuje.
  Myslím že výrobce to popisuje - zbytečně nenechávat pilota běžet.
  Existuje ovšem režim na řezání tahokovu a podobných přerušovaných věcí, tady bude pomocná kostra připojená furt, nebo aktivovaná přerušením kontaktu zkrz hlavní oblouk.
Jako zajímavost dodám že dokážu hlavní oblouk při 100A natáhnout cca 50mm od materiálu a stále hoří.

Vážený pan kolega styles (nebo někdo jiný kdo má možnost schémat) by mohl zjistit jak to s těmi kostrami pro pilota je.


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

Offline

 

#5 03-06-2017 07:53:38

styles
Člen
Registrovaný: 10-10-2014
Příspěvky: 535

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

To Bourač-věřte mi, pane kolego, že v dnešní době nikdo schémata nedává. Tato mají pouze tzv. autorizované servisy výhradních dovozců(které je také za nic nepustí=co jim má kdo lézt do kšeftů) ač jsou jim k ničemu, neboť dovedou opravit pouze výměnou celých nových desek! Takže kdo chce dnes poskytovat solidní servis, tak prvně musí dokonale zvládnout orientaci v elektronických obvodech a tudíž schopnost pracovat bez schémat. Co se týká plazmových řezaček, tak mám pouze jediné schéma od staré už neexistující italské firmy EWS a to od stroje EX60-100. Je ale pravdou, že jsem měl v rukách vícero plazmovek od různých dnešních výrobců, které měly naprosto jiný design, ale vevnitř byly osazený stále tyto desky od EWS. Prostě stará italská škola svářecích invertorů byla naprostým základem v oboru a tyto staré věci jsou natolik nadčasové, že s novými drží stále krok.
   Jinak co se týká tématu, tak pravdu má pan moderátor=vnitřek hořáku tvoří elektroda s terčíkem z vzácného prvku-hafnia, která je připojená na mínus napětí a pilotní oblouk se zapálí pomocí HF mezi touto elektrodou a vnější elektrodou na hořáku kde je plus a tento obvod povrchu trysky má omezený proud pouze pro vznik tzv. pilotního oblouku. Vnitřní obvody plasmy pak poznají na základě měření proudu na vodiči pro tzv. kostru(připojenou na řezaný materiál), že se pilotní oblouk setkal s řezaným materiálem, na kterém je také plus napětí a nastartuje se hlavní oblouk i s regulací požadovaného proudu. U plazmy malého výkonu jsou tyto elektrody chlazeny pouze tlakovým vzduchem, který je veden tak, že už v hlavici hořáku dokonale rotuje, čímž zajišťuje co nejlepší chlazení a také co nejlepší tvar pilotního oblouku plasmy. U silných plasmových řezaček je pak také i vodní chlazení. Nebudu zbytečně vkládat obrázek, neboť když si do Google vložíte plazmový hořák a obrázky-nabídne vám mimo jiné i dobře zpracované vyobrazení jak to v hořáku chodí a to musí být i začátečníkům naprosto jasné.
    Ano už jsem dělal i několik plazmovek Hypertherm(přestože tyto jsou v mých krajích hodně poskrovnu), ale přesto mě Váše tvrzení=že se u nich po náběhu hlavního oblouku pilotní oblouk odpíná-hodně překvapilo a musím přiznat, že toto opravdu nevím a musel bych to změřit na funkčním stroji. Ale pokud mám možnost spekulovat, myslím si , že tomu tak nemusí být, neboť i proud hlavního oblouku vychází přímo z vnitřní hafniové elektrody=takže pro hořák je toto to hlavní zatížení a proud pilotního oblouku proti povrchové elektrodě hořáku je doslova zanedbatelný v porovnání s hlavním obloukem. Nevidím tak žádný důvod jej odpínat a navíc pro velký hlavní proud se tryska povrchu hořáku pro pilot ocitá ve středu hoření oblouku, takže i napěťové poměry se náležitě upraví a ztratí to doslova svou funkci, ale při odtažení hořáku od materiálu se opět pilot projeví naplno. Navíc by bylo zbytečné a složité znova vyhodnocovat oddálení hořáku a znova zapalovat pilota. Toto jsou ale pouze moje úvahy a jak je to doopravdy nevím, neboť jsem to ani nikdy nepotřeboval. A domnívám se, že proud pilota je natolik malý, že by ani jeho dlouhodobější hoření nemělo nijak hořáku moc ubližovat. Ale nikde jsem o tom neměl možnost nic číst a je to můj názor a také se samozřejmě mohu mýlit.
    Jinak mám tady šrot plazmovky Hypertherm a čekám až se někde vyskytne jiný šrot na náhradní díly(které nejde jinak sehnat), neboť toto jsou opravdu výborné stroje, které pro své výborné vlastnosti stojí zato opravit.

Offline

 

#6 18-03-2018 15:43:11

freeman
Člen
Registrovaný: 14-11-2015
Příspěvky: 42

Re: Rozdíl v způsobu zapalování oblouku

Já mám doma starou plasmovou řezačku ještě ze západního německa. Je u ní hořák od binzela. Přepínač má tři rychlosti 1 , 2 , LO. Na jedničku se zapálí pilotní oblouk na cca 2 vteřiny a pak zhasne a dál to neřeže. Na dvojku to samý, akorát větší proud a na LO hoří pilot po celou dobu řezání. Teď je otázka jestli na ty první dvě polohy nemá opravdu řezačka jen zapálit oblouk a potom by to mělo jet už samo (a mě to neřeže, protože to je rozbitý) třetí poloha by byla třeba na řezání děrovaných plechů. Nebo ty první dvě polohy jsou jen na dělání děr ? Nenašel jsem k tý řezačce žádné dokumenty, protože to je mašina z 87 roku

Offline

 

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 137  -  2019


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče  ♦  Svářečky MIGO a ELDYS