SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování

Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !

Navštivte také:     SVAR BAZAR      SVAR INZERT      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARBAZAR - internetový bazar svářeček      SVARINZERT - akční nabídky svářecí techniky      SVARINFO - magazín o praktickém svařování

#1 31-05-2017 21:16:46

stepanchrapek
Člen

Tvrdost v oblasti svarového spoje.

Zdravím, řeším diplomovou práci na téma svařování a od vedoucího DP jsem dostal zadanou otázku k obhajobě: Proč provádíme měření tvrdosti svarových spojů?
Jako odpověď bych řekl, že povolená tvrdost dle normy ČSN EN ISO 288-3  je 300- 450HV10, záleží na druhu oceli. Tímto ale odkazuju jen na tuto normu? Je pro to nějaké jiné vysvětlení ještě? Myslím třeba z fyzikálního hlediska, nebo následných vlastností ocelí?

Děkuji

#2 31-05-2017 21:54:55

jirkati
Moderator
Místo: Liberec

Re: Tvrdost v oblasti svarového spoje.

Trochu mě děsí, když diplomant neví, jak a proč se mění tvrdost ve sváru a v přechodovém pásmu. A zvlášť pikantní je pak odkaz na 15 roků neplatnou a pod jinými čísly již dvakrát novelizovanou evropskou normu. Co znalost významu ARA a IRA diagramů? Co se děje s C ve svarovém kovu a v přechodovém pásmu? Co se ve stejném prostoru děje s případnými legurami? Jaký to má vliv na tvrdost materiálu?  To jsou ale základy ze střední školy!

#3 01-06-2017 09:06:43

stepanchrapek
Člen

Já jsem se neptal, proč se mění tvrdost, vím že s narůstajícím obsahem uhlíku, respektive uhlíkového ekvivalentu tvrdost narůstá.

#4 01-06-2017 16:00:51

jirkati
Moderator

Dotaz č.1 vůbec nehovoří o tom, o jaký materiál se jedná. A uhlíkový ekvivalent s tím nemá vůbec nic společného. Popřemýšlejte o tom, jestli má svarový kov stejné vlastnosti jako základní materiál. Některé sváry na některých typech materiálů se dokonce musí žíhat. Proč asi? A jak zjistíme, zda je svár a jeho okolí vyžíhán správně? A čím jsou vlastně dány teploty a časy žíhání?
Pokud vás všechny dosud položené otázky nedovedou k cíli, tak raději změňte téma diplomky.

#5 01-06-2017 20:16:26

Evita
Člen

Hmm, ještě chvilku a budeme tu mít šikulu svářečskýho inženýra, jestlipak viděl svařování naživo, aby nebyl překvapenej jak zemědělskej inženýr když viděl živou krávu.....hi

#6 01-06-2017 20:41:24

bobobo
Člen

Však nyní v Brně na umění absolvoval maní 14-ti!!!!!!!!!!! stránkami , že umění je blbost a ještě dostal akademickou pochvalu ! sic! Už jsme skoro v americe , v tom vdělání budoucnosti . Ale v nabubřelosti jsou mistři .

#7 01-06-2017 20:55:37

jirkati
Moderator

Bobobo, Evito - já bych ty současné absolventy neodsuzoval. Oni jen využívají toho, že díky studiu na VŠ nemusí chodit do práce a živit se sami. Papínkové i matinky chtějí mít potomka študovaného, třeba pak nebude muset nic dělat a penízky bude dostávat. Proto tak výrazně klesla úroveň absolventů VŠ. Většinou nedosahují ani polovinu vědomostí dřívějších maturantů. Vysokým školám to nevadí, nábor je mohutný, protože dostávají peníze za kus. Kdyby ztížily dosažení titulu zvýšením nároků tak jim tam nikdo nepůjde a ony zkrachují.

#8 01-06-2017 22:24:07

Evita
Člen

Hmm, ale my budoucí inteligenci podporujem, teď šéf posílal na Zlatý pohár Linde klučinu ze základky na tig a ten o tomhle má určo malý přehled protože ho to baví, teď dostal občanku, tady si myslíme že je ten lepší zítřek...hi

#9 02-06-2017 09:42:32

pafik1605
Člen

jirkati napsal(a):

Bobobo, Evito - já bych ty současné absolventy neodsuzoval. Oni jen využívají toho, že díky studiu na VŠ nemusí chodit do práce a živit se sami. Papínkové i matinky chtějí mít potomka študovaného, třeba pak nebude muset nic dělat a penízky bude dostávat. Proto tak výrazně klesla úroveň absolventů VŠ. Většinou nedosahují ani polovinu vědomostí dřívějších maturantů. Vysokým školám to nevadí, nábor je mohutný, protože dostávají peníze za kus. Kdyby ztížily dosažení titulu zvýšením nároků tak jim tam nikdo nepůjde a ony zkrachují.

Trefils hlavičkou na hřebíček. Všichni vysokoškolské vzdělání, toť náš cíl. Pak budou všichni úplně stejně blbí. smile
Za mých mladých let šli na vejšku ti, co na to měli, plus pár prominentních synáčků, kteří na to tak úplně neměli, ale zase úplně blbí nebyli, a tatíci je tam protlačili. Těm blbým sehnali prominentní tatíci učení automechanika. A teď, jak jsi správně řekl, tam jdou všichni, kterým se nechce pracovat. Škola je zadarmo, a pokud si dotyčný nemusí platit v místě studia ubytování, nebo dojíždění, tak ho to v podstatě nic nestojí. Myslím tím řádné studium smile .

#10 02-06-2017 10:53:50

Aleš_
Člen

Úroveň studentů šla dolů díky systému financování VŠ "na hlavu". Logicky je v ekonomickém zájmu školy, aby měla co nejvíc studentů. Stejně tak soukromé VŠ. Ale alespoň na těch lepších, jako VUT v Brně nebo ČVUT v Prace to vyhází v průběhu a diplom nedostávají úplní blbci. Ale úroveň šla dolů i tam. Kdyby se upravilo financování, školy by si začaly vybírat a situace by se změnila.

Druhá věc je, že kdysi bylo pouze pětileté magisterské studium a na to si netroufl každý. Dnes je nejprve tříleté bakalářské a až potom dvouleté magisterské studium. Záměr byl ten, že bakalář by měl být člověk s odborným vzděláním do praxe. Inženýr by měl být schopen řešit především vývoj, případně asistovat u výzkumu a doktorské studium by mělo být jen pro ty nejlepší, kteří budou dělat výzkum a náročný vývoj. U inženýrů a doktorů to asi platí, ale s bakaláři je ten problém, že první dva až tři semestry se doučují matiku a fyziku, protože ze středních přichází všechno možné. Další problém je, že ti, co nemají na inženýrské studium, jsou v bakaláři zbytečně zatěžováni teoretickou přípravou na inženýrské studium a schopnější studenti jsou naopak bržděni těmi, kteří mají co dělat už s bakalářským studiem. Proto někteří profesoři prosazují zavedení dvou různých bakalářských studií. Jedno s velkou mírou náročné teorie za cenu menšího množství odborných znalostí resp. odborných znalostí méně do hloubky, jako přípravu na inženýrské studium. Tam se student může úzce specializovat a v řadě odborných předmětů získat odbornost. A potom druhé, více praktické a odborné bak. studium s menším množstvím "suché teorie" - např. v matematice orientace na schopnost používat matematické nástroje, namísto znalosti důkazů a teorie. Ti, kdo by z tohoto "praktického" bakalářského studia chtěli pokračovat, by museli udělat nějakou srovnávací zkoušku, případně absolvovat nějaký "nultý ročník" nebo něco podobného.

Editoval Aleš_ (02-06-2017 11:04:28)

#11 02-06-2017 14:36:14

Maajjo
Člen
Místo: Horná Streda, Slovakia

Trosku sa chcem zastat ,,buduceho kolegu" :-)

Za seba by som napisal asi takto...Zazil som este eru, ze som studoval v ,,plnke" 5-rokov na Ing.(strednu som mal bohuzial gympel)  Vo 4. rocniku sme boli zaradeny podla zvoleneho zamerania - bol som na prevadzke, obnove a spolahlivosti techniky...
Za 5-rokov som sa stretol s dvoma kapacitami a to konkretne na nauke o materialoch a pevnosti a pruznosti. Inak to bola bieda, po vzore ,,kto neumi, ten uci"...Sama teoria, za cele studium som bol tyzden v jednom opravarenskom podniku a to bolo vsetko. Z tohoto pohladu sa teda nedali ocakavat nejake ohromujuce znalosti po ukonceni studia.Mal som stastie, vo 4.rocniku som sa zamestnal popri dennom studiu, v jednej konstrukcnej kancelarii, co som si nakreslil, to som si pekne aj zmontoval,aby som videl, aky som somar, ked mi nepasovali diely, chyby v kusovniku a pod. Potom prisla kriza a bolo to v pytli. Postupne som presiel rozne zakutia vyroby, od delenia materialu az po CNC-frezovanie...Teraz som zamestnany opat ako konstrukter...Pisem to preto, ze vys.skola mi dala velmi slabu pripravu na realny strojarsky zivot a aj to ,,malo" co dneska viem(Viem, ze nic neviem :-)), viem len preto, ze som sa to musel alebo chcel pocas praxe naucit. Jedna vec su nabory na skoly, kvoli financiam, druha, ze u nas je skratka privela vys.skol a aj preto klesa kvalita skol a ziakov. Stale sa len do deti huci, aby sa ucili, aby mohli ist na vys.skolu a nemuseli hadzat lopatou, ale potom to takto konci,na vyskach uz davno nestuduje elita naroda, ale kto len chce, potom to aj tak vyzera...Mame nedostatok napr. obrabacov kovov a pritom platovo zarobia viac ako ja na konstrukcii...Lenze vo vyrobe treba robit a rozmyslat a to sa dneska velmi nenosi...
Moze za to zapadna demokracia, spotrebny styl zivota, vychova deti od rodicov, stat...
Na druhu stranu, ako syn robotnikov, by som sa zase za sociku na vysku nedostal, ale ani na gympel, skor by som skoncil na ucnovke, v lepsom pripade na priemyslovke.

KITin 170 TIG LA, KITin 2080 MIG EURO, ForMIG 260D, Speedglas 9100X

#12 02-06-2017 16:23:35

jirkati
Moderator

Maajjo - Když jsem četl tvůj příspěvek tak jsem dlouho souhlasně pokyvoval hlavou. Ale jen do okamžiku, kdy jsi začal politikařit.
Západní demokracie ani spotřební styl života určitě nenavádějí rodiče, aby své ratolesti vychovávali blbě. Ten problém je spíš v tom, že nás ovládl kult peněz. A tak se rodiče pachtí za co nejvyššími příjmy, které pak jejich potomkům zaručují bezstarostný život. A že na nějakou výchovu pak není čas je normální, veškerá péče se smrskla na kontrolu, jestli dětičky finančně nestrádají. A následky - ty už dnes všichni známe. Nároční, ale naprosto nesebekritičtí tvorové s obrovským sebevědomím a minimálními vědomostmi.
S čím ale naprosto nesouhlasím je nesmyslné tvrzení o synovi dělníka. To je naprostá hloupost, která se sice různě traduje, ale nemá žádné opodstatnění. Doložím na sobě. Můj otec, tavič barevných kovů v brněnské zbrojovce, cholerik, vyloučený v padesátých letech z KSČ. Matka, tramvajačka v Brně, vyloučená v padesátých letech z KSČ. Když jsem končil ZDŠ a šel na Střední školu nikdo se na nic neptal. Pak časem VŠ  po čase ještě jedna VŠ. Tak kde jsou ta politická omezení?
Člověk nesmí věřit všem pitomostem, které se po převratu v rozhlase a v televizi prezentovaly. Vlastní zkušenost se u mnoha lidí od těch politických žvástů dost liší.

#13 02-06-2017 16:41:11

stepanchrapek
Člen

Tak já vám tedy všem děkuji za názor big_smile Nevím co čekáte od absolventů VŠ, když se celou dobu drtíme jen teorii a praxe 0. VŠ je jen příprava do praxe, ať máme přehled atd....stejně se člověk naučí nejvíc praxí, žádná teorie.
Každopádně na dotaz nikdo nezodpověděl, takže to asi nebude jen tak co? big_smile..ostřílení mazáci...

#14 02-06-2017 18:11:22

jirkati
Moderator

Jak to, že neodpověděl? Vždyť vy jste se ani nesnažil odpovědět na položené otázky v příspěvcích č.2 a č.4. To je právě ta teorie, o které píšete. Těžko se budete v praxi moci vymlouvat na to, že jste tu "zbytečnou" teorii nepochopil. Teorie je kriteriem praxe a naopak. Nebo snad myslíte, že je nejlepší všechno někde "oprat"?
Literatury zrovna k vašemu tématu jsou mraky. Ale obvykle plně postačují běžně používaná skripta. Vedoucí DP si ani náznakem netroufnou zadat téma, které nebylo x krát na přednáškách a cvičeních detailně probráno. Někteří dokonce doufají, že diplomant do témata vnese něco nového.
A ostřílení mazáci - co to je? Že by tím byli myšleni ti, kteří se něco naučili a v praxi si to ověřili?

#15 02-06-2017 18:15:43

stepanchrapek
Člen

Ptal jsem se ale já. Proto jsem si vytvořil účet a založil téma (ostatně proto je tato stránka zřízena ne? potřebuji něco vědět, tak založím diskuzi a zeptám se). Jsem rád, že máte přehled, jakým tématem se moje DP zabývá když tvrdíte, že téma kterým se zabývám bylo na přednáškách x-krát probráno smile..
P.S. stále jste neodpověděl a pokládáte další otázky big_smile..že by jste nebyl až tak "ostřílený"? big_smile

#16 02-06-2017 19:03:29

bobobo
Člen

Jak ti má odpovědět , když neví co chceš anýbrž z otázky trčí , že věci nerozumíš . A pokud ti odpoví jednou větou , tak to bude nejspíše tvé pochopení předpokládat spoustu podpůrných vědomostí . Pokud chce člověk odpovědět dobře pro tázajícího se , musí alespoň tušit , co ovládá . To se chtěl celoživotní odborník na sváření od tebe dovědět . No a psát ti knihu , aby nejprve vysvětlil základy , na kterých to uzavře , to nemá smyslu . Jestli sám nejsi schopen pochopit fakt , že již špatně položená otázka o tázajícím leccos praví . Úplně jinak budu řešit elektriku např. s pt-kbely a jinak s ignorantem varokem , pro příklad .

#17 02-06-2017 19:09:03

stepanchrapek
Člen

lol..otázka zněla jasně..mám tupý koutový svar, ZM je konstrukční ocel. Otázka: proč měříme tvrdost svarových spojů?

#18 02-06-2017 19:10:59

pafik1605
Člen

Jestli si myslíš, že ti tu někdo udělá diplomku za tebe, tak jseš mimo.
Jirkati ti v podstatě dal návod, jak na to máš jít, čím se zabývat. Skoro jako solidní vedoucí diplomové práce. Jestli ti to nestačí, tak máš smůlu.

#19 02-06-2017 19:39:39

stepanchrapek
Člen

No jak to vidím, tak tady jsou odborníci na všechno, jen ne na tvrdost svarových spojů big_smile..místo těch keců stačilo napsat jednou větou odpověď. Nestál jsem o žádný návod jak mám na co jít....chtěl jsem normální odpověď na otázku.

#20 02-06-2017 20:44:54

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Web

Hned příspěvek č.1 je jaksi "kách"V otázce je "Proč" a odpověď ? "Podle normy... je povolená",ale na "proč" odpověď žádná....
Nic o vyloučení výskytu tvrdých struktur,prokázání mechanických vlastností sváru,nic o dodržení technologické kázně a použití předepsaných PM.A to jen pro začátek.Tohle všechno se dá ještě v X bodech rozvinout. wink

Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;

#21 02-06-2017 21:11:53

Tazz
Člen
Místo: Praha-Východ

Hloupý a ještě drzý. To je ten problém dnešních studentíků. Co třeba trochu pokory? Co uděláš až se tě někdo z přísedících zeptá na něco jiného? Odskočíš si na forum pro odpověď?

To Jirkati:
Nemůžu souhlasit s tím, že komunisti nebránili ve vzdělání. Rodiče nebyli komunisti a mě bylo řečeno, že na školu nemůžu, že potřebují dělníky. jediná škola kam by mě pustili byla vojenská a to se nelíbilo mě smile
Otec byl myslivec a tomu nedovolili mít kulovou zbraň. Byli to šmejdi.
Až po revoluci jsem si mohl dodělat maturitu v Otrokovicích na strojárně a pak ve Zlíně výšku. Ale to už mě táhly spíše počítače než strojařina..
Ale jsem jim za to vděčný, více si vážím toho co mám. Nicméně vysoká mi dala asi neméně. Krom titulu nic.....

Kühtreiber TIG 315 AC/DC P, vodník K315W, Gama 1550

#22 02-06-2017 21:45:35

JardaK
Člen

...Otázka: proč měříme tvrdost svarových spojů?...
Ale to je přece tak triviální otázka, že si na ní musíte odpovědět sám i selským rozumem, na to není třeba několik let studia.
Tak se nedivte, že se do Vás tolik lidí naváží. Fakt s tím také bojuji, jestli odpovědět.

Mimochodem, "mám tupý koutový svar", to je fakt dobré smile

A názor "stejně se člověk naučí nejvíc praxí, žádná teorie" to je fakt síla. Doufám, že ty praktické zkušenosti budete získávat daleko od civilizace.
Představa, že např. navrhnete tlakovou nádobu z porcelánu - tak, a víc už jsem Vám snad ani napovědět nemohl smile

stepanchrapek napsal(a):

No jak to vidím, tak tady jsou odborníci na všechno, jen ne na tvrdost svarových spojů big_smile..místo těch keců stačilo napsat jednou větou odpověď. Nestál jsem o žádný návod jak mám na co jít....chtěl jsem normální odpověď na otázku.

#23 02-06-2017 22:18:04

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Web

stepanchrapek napsal(a):

Proč provádíme měření tvrdosti svarových spojů?

Měření provádíme proto, abychom se dozvěděli, jak je svár tvrdý. smile

Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa.

#24 03-06-2017 06:46:06

milosak
Člen
Místo: P - z

Maajjo napsal(a):

Trosku sa chcem zastat ,,buduceho kolegu" :-)

Za seba by som napisal asi takto...Zazil som este eru, ze som studoval v ,,plnke" 5-rokov na Ing.(strednu som mal bohuzial gympel)  Vo 4. rocniku sme boli zaradeny podla zvoleneho zamerania - bol som na prevadzke, obnove a spolahlivosti techniky...
Za 5-rokov som sa stretol s dvoma kapacitami a to konkretne na nauke o materialoch a pevnosti a pruznosti. Inak to bola bieda, po vzore ,,kto neumi, ten uci"...Sama teoria, za cele studium som bol tyzden v jednom opravarenskom podniku a to bolo vsetko. Z tohoto pohladu sa teda nedali ocakavat nejake ohromujuce znalosti po ukonceni studia.Mal som stastie, vo 4.rocniku som sa zamestnal popri dennom studiu, v jednej konstrukcnej kancelarii, co som si nakreslil, to som si pekne aj zmontoval,aby som videl, aky som somar, ked mi nepasovali diely, chyby v kusovniku a pod. Potom prisla kriza a bolo to v pytli. Postupne som presiel rozne zakutia vyroby, od delenia materialu az po CNC-frezovanie...Teraz som zamestnany opat ako konstrukter...Pisem to preto, ze vys.skola mi dala velmi slabu pripravu na realny strojarsky zivot a aj to ,,malo" co dneska viem(Viem, ze nic neviem :-)), viem len preto, ze som sa to musel alebo chcel pocas praxe naucit. Jedna vec su nabory na skoly, kvoli financiam, druha, ze u nas je skratka privela vys.skol a aj preto klesa kvalita skol a ziakov. Stale sa len do deti huci, aby sa ucili, aby mohli ist na vys.skolu a nemuseli hadzat lopatou, ale potom to takto konci,na vyskach uz davno nestuduje elita naroda, ale kto len chce, potom to aj tak vyzera...Mame nedostatok napr. obrabacov kovov a pritom platovo zarobia viac ako ja na konstrukcii...Lenze vo vyrobe treba robit a rozmyslat a to sa dneska velmi nenosi...
Moze za to zapadna demokracia, spotrebny styl zivota, vychova deti od rodicov, stat...
Na druhu stranu, ako syn robotnikov, by som sa zase za sociku na vysku nedostal, ale ani na gympel, skor by som skoncil na ucnovke, v lepsom pripade na priemyslovke.

Maajjo

Nezlob se na mě ta tvoje poslední věta je totální nesmysl !
Jako syn dělníka za minulého režimu by jsi byl právě upřednostněn před ostatními uchazeči o jakékoliv další vzdělání, komunisti neměli zájem, aby
studovali děti rodičů, kteří byli inteligence .  smile

Likvidace bezpečnostních systémů.

#25 03-06-2017 09:40:41

Ládes
Člen
Místo: Olomouc
Web

Tazz:Ono to bylo v podstatě stejné jako dnes když šlápneš na kuří oko nebo ležíš v žaludku někomu s vlivem a funkcí.Rozdíl je v tom že dnes je k tomu zapotřebí peněz zajišťujících v dnešním světě moc a je jedno jak nabitých a dřív k tomu stačila "stranická legitimace" nebo známý na správném místě..... wink

Editoval Ládes (03-06-2017 11:00:44)

Fronius VST 357-2 +AW 5000;Fronius TT 3000W +TTW 3000P,KITIN 150LA;

Zápatí

REKLAMA na SvarFóru

O SvarFóru + Pravidla