SVARFORUM.cz - forum o svářečkách a svařování


Chcete-li přispívat do fóra, musíte se zaregistrovat !


Navštivte také:      SVAR INFO
Reklama na SVARFORUM

Nejste přihlášen(a)

SVARINFO - magazín o praktickém svařování


#1 12-07-2017 19:08:21

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Doporučte elektrodu

Chlapi, poohlížím se po kvalitní elektrodě na všeobecné použití - svařování menších rámů a konstrukcí, tloušťky okolo 4 mm. Nechci bazický obal, chci samoodělitelnou strusku a jemnou kresbu - sváry budou pohledové. Elektroda nemusí umět svařování na padáka. Mým favoritem je Böhler FOX ETI. Znáte někdo něco ještě lepšího?


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#2 13-07-2017 21:05:16

Brembo
Člen
Registrovaný: 24-04-2012
Příspěvky: 598

Re: Doporučte elektrodu

Lincoln Supra su tiež skvelé, zvar je velmy hladký a rovnomerný,ale neviem porovnat s Bohler.

Editoval Brembo (14-07-2017 13:51:30)

Offline

 

#3 13-07-2017 23:36:47

Ucho
Člen
Registrovaný: 19-07-2016
Příspěvky: 39

Re: Doporučte elektrodu

Ja používam rutilbázické SPEZIAL od Oerlikonu, fakt dobré prakticky na všetko, ale s tým Bohlerom neviem porovnať.

Offline

 

#4 14-07-2017 11:21:55

Radim
Člen
Místo: Severní Morava
Registrovaný: 17-12-2008
Příspěvky: 4460

Re: Doporučte elektrodu

Nebo rutilcelulózové elektrody.
Je třeba se ale podívat na značení elektrod, protože jsem zjistil, že spousta prodejců prodává tyto elektrody jako běžné rutilové a nerozlišuje je tak od sebe. Například:
http://www.esab.cz/cz/cz/products/index … &tab=2
pokud Esab dokázal udržet kvalitu.
Dobrou kresnbu mně dělaly taky kyselé elektrody EK103, ale nevím, jestli produkují svarový kov takového složení, aby byl vhodný na nějaké náročnější komerční výrobky.

Offline

 

#5 14-07-2017 15:25:24

JardaK
Člen
Registrovaný: 03-02-2009
Příspěvky: 1151

Re: Doporučte elektrodu

Od Böhlera je to Phoenix Spezial D. Má vyšší houževnatost za nízkých teplot, svářeči si i víc pochvalují svařitelnost, ale obvykle je trochu dražší.
Ale k dotazu:
Na pohledové svary bych asi nic lepšího než Böhler FOX ETI nenabídl. Je to čistá rutilka.
Druhou variantou je Böhler AWS E6013, což je rutil-celulóza. Kresba bude malinko méně jemná, struska bude trochu víc držet, ale i tak půjde snadno dolů. Výhoda jsou ty svary na padáka a možnost elektrodu v případě potřeby ohnout. Je flexibilní prakticky do účka.
Třetí varianta, která se tu méně prosadila, ale je to můj favorit, je Böhler FOX SPE. To je rutil-bazická elektroda, ale ne dvojplášťová, jako ta Phoenix Spezial D, jde o směsný obal.
Svar není tak hlaďoučký, jako u FOX ETI a do strusky chce také trochu klepnout. Ale výborně spojuje dobré vlastnosti rutilek s bazickými. Svařuje i střídavým proudem jako rutilky (na stejnosměrný se připojuje na mínus), dělá hladké svary s dobře odstranitelnou struskou. Díky bazickému podílu výrazně lépe svařuje v polohách a svary jsou podstatně houževnatější, a to i pod nulou.  Já osobně co dělám, to dělám s ní.

Cenově se pohybují takto, průměr 2,5 bez DPH:
Phoenix Spezial D 207,- Kč/kg
FOX ETI 119,- Kč/kg
AWS E6013 79,- Kč/kg
FOX SPE 124,- Kč/kg.


Ucho napsal(a):

Ja používam rutilbázické SPEZIAL od Oerlikonu, fakt dobré prakticky na všetko, ale s tým Bohlerom neviem porovnať.

Offline

 

#6 14-07-2017 16:01:49

Jimmys3
Člen
Místo: Pardubice
Registrovaný: 14-11-2013
Příspěvky: 242

Re: Doporučte elektrodu

Už mám doma FOX ETI v 2,5 mm a až bude čas, koupím u Choboly pár kousků AWS E6013, ať můžu porovnat.
Doposud jsem svařoval elektrodou jen hodně zřídka a to s nepřesoušenýma bazickýma, dal jsem do kleští tedy ETI, nastavil arc force na cca. 70% a pustil se do toho. Snažil jsem se držet co nejkratší oblouk. Ač jsem tedy hlavně tigař, tak výsledek mi vyrazil dech. Žádný rozstřik, struska se odloupla sama a svár skoro jak od tigu. Fakt pecka, ty elektrody za nějakou tu korunu navíc rozhodně stojej. Už se těším, až to ukážu místnímu profíkovi, co se mi směje, že rutilky jsou jen pro amatéry s trafem a že borci vaří s bazickýma.


WF Jet TIG II 250 AC/DC, Omicron Gama 160

Offline

 

#7 14-07-2017 21:16:06

jees
Zablokovaný
Registrovaný: 14-01-2013
Příspěvky: 1709

Re: Doporučte elektrodu

Ty AWS od Bohleru a Supru od Lincolnu jsem nedávno používal a hezčí kresbu má podle mne Supra. Ceny byly AWS 96 Kč, Supra 111 vč. DPH

Offline

 

#8 19-07-2017 23:05:13

bourač
Člen
Místo: Doksy, Máchovo jezero
Registrovaný: 01-06-2009
Příspěvky: 4716
Web

Re: Doporučte elektrodu

taky vařím Oerlikon, hladký svár dosáhnu podepřenou rukou, jak se ruka klepe svár má hrubý povrch
(a taky přesný A - samozřejmost)


Likvidace ocelových konstrukcí. Excelentní paliči železa. A nově také dřevorubci.
Plasmy. Přímočaré pily ocasky. Ruční orbitální pila (za studena). Utahováky. Sbíjecí kladiva. Plošiny. Jeřáby.
Vaření obalenou elektrodou (Lorch).
Práce ve vysokých výškách a v hlubokých hloubkách. Práce v jedovatých a výbušných atmosférách. Nic levného.

Offline

 

Zápatí

O SvarFóru + Pravidla

Powered by PunBB

SVARFORUM diskusní fórum o svářečkách, svářečích a svařování kovů i plastů.
Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování.   2005 Notice: Use of undefined constant Y - assumed 'Y' in /DISK2/WWW/svarforum.cz/www/forum/footer.php on line 139  -  2024


Doporučujeme:  Dětské montérky a maskáče